Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mesečari – kako preživeti hodanje u snu  (Pročitano 3857 puta)
25. Apr 2005, 19:04:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Mjesečari – kako preživjeti hodanje u snu   
   
Jeste li znali da od hodanja u snu, tzv. 'mjesečarenja', pati čak 10 posto ljudi na planeti? Fenomen je čest kod djece, ali i odrasli, posebno oni podložni stresu ili skloni alkoholu, mogu biti opaki mjesečari. Neki u svojim 'šetnjama' jedu, neki završe u močvari punoj krokodila, otkriveni su i slučajevi ljudi koji su u snu vozili automobile, a bilo je i onih koji su se mjesečarenjem branili od optužbi za ubojstvo!   
   
   
Tzv. mjesečarenje – pola mozga spava, ali pola je dovoljno budno da vas povede u šetnju   
   
   
Pun je mjesec. Ustaje se iz sna. Pruža ruke ispred sebe. I poput zombija, stade bauljati po kući...

Ova slika prva je asocijacija kada spomenemo 'mjesečarenje', asocijacija koju nam je nametnula pop kultura, putem filmova, stripova, crtića... No, odražava li to i samu istinu?

'Mjesečarenje' jest poremećaj spavanja od kojeg pati 10 posto ljudi na planeti, tj. taj ga postotak iskusi barem jednom u životu. On najčešće nastupa u jednom određenom trenutku 'arhitekture snova' – trenutak u kojem su moždani valovi spavača postali veći tijekom dubokog sna, ali ne sna koji poznajemo pod kraticom REM (rapid eye movement), već onog koji stručna literatura naziva 'non-REM sleep'.

Ili, da pojednostavimo – dio mozga spava, a dio je budan.

Fenomen je posebno prisutan kod djece između 4 i 12 godina starosti; među dječacima je češći nego među djevojkama, posebno oko 11. ili 12. godine. Nije nemoguće pronaći ni odrasle mjesečare, naravno, no kod odraslih se osoba to često povezuje s psihološkim problemima, stresom te konzumiranjem droge i alkohola, ali i velikih količina masne hrane i šećera.


   
Pazite na krokodile dok hodate zatvorenih očiju!   

Upravo zbog toga postoje mnogi slučajevi mjesečarenja s 'ciljem' prekopavanja po frižideru; doduše, nerijetko se radi o pomalo čudnim kombinacijama obroka – zabilježeno je konzumiranje pseće hrane, opušaka i sirovih hrenovki, a jedna si je osoba napravila sendvič od sapuna!

Ta šetnja u snu obično završava amnezijom – probuđeni se ne sjeća ničega, a iako većina 'paradiranja' završi bez ozbiljnijih posljedica za šetača i okolinu, postoje i slučajevi u kojima zna biti manjih ili većih ozljeda i problema.

Kao i oni slučajevi koji već zalaze u uistinu bizarne ekstreme.

Poput onog koji se 2003. godine dogodio 41-godišnjem Stevenu Hearnu iz Solihulla, koji je u snu vozio automobil! Naime, neki ljudi mogu spavati otvorenih očiju pa tako u snu čak i voziti (zamislite situaciju u kojoj pijanac koji ne zna za sebe sjeda za volan i pomnožite to s deset...) – Steven je srećom prošao bez većih ozljeda, a policija ga je pronašla kako glasno hrče za volanom BMW-a, nakon što je porazbijao nekoliko automobila na cesti. Oslobođen je svih optužbi.


   
   
   
   16-godišnja djevojka iz Kentuckyja ubila je oca i brata u snu – oslobođena je svih optužbi      
   
   
   
Joel Thompson, 14-godišnji dječak, 2002. godine bio je na čamcu sa svojim najboljim prijateljem, a turneju prirodom privremeno su zaustavili kada je pala noć te su dječaci odlučili zadrijemati kraj rijeke zvane South Alligator River.

Nekoliko sati nakon sklapanja očiju, Joe je počeo hodati u snu te odšetao ravno u rijeku punu krokodila, ne bi li ga u posljednji tren spasio otac.

James Currens, 77-godišnjak iz Floride, doživio je sličnu priču – probudio se zaglavljen u blatu do struka, okružen s osam aligatora! Preživio je tako što ih je mlatio po nosu svojim štapom za hodanje, sve dok ga nije spasila policija...

A što kažete na seks u snu?

Ne mokre snove, već činjenicu da su zabilježeni brojni slučajevi 'sekssomnije' pa čak i onaj u kojem je otac u snu silovao svoju kćer, koja mu je došla u krevet sakriti se od noćnih mora...

Prošle godine je australski doktor Peter Buchanan javnosti otkrio nebrojene slučajeve seksa u snu, braneći ih od optužbi za prijevaru – od onoga kada je mladi par po kući neprestano pronalazio iskorištene kondome, bez sjećanja o njihovom korištenju, do sredovječne žene koja je ustajala svake noći i ševila se po gradu...

Najradikalniji su ipak slučajevi ubojstava - još u 19. stoljeću Albert Tirrell oslobođen je optužbe da je prerezao grkljan svojoj ljubavnici, iako nije bilo nikakve sumnje da ju je upravo on usmrtio. Razlog? Učinio je to u snu.


   
'Donnie Darko' – film koji je popularizirao termin 'sleepgolfing', tj. igranje golfa u snu   

Najpoznatije takve primjere novijeg datuma nalazimo u devedesetima - 1992. godine, tada je, naime, 23-godišnji Kenneth Parks pobio roditelje svoje supruge (pretukao, izbo i zadavio), probudivši se tijekom vožnje kući, kada je i shvatio da nešto nije u redu, te se sâm predao policiji. Porota ga je oslobodila, jer je ubojstva počinio u snu.

Iz istog je razloga oslobođena i 16-godišnja djevojka iz Kentuckyja, koja je sanjala da joj provalnici upadaju u kuću – iako još uvijek u snu, ustala je iz kreveta, uzela dva očeva pištolja i počela nasumično pucati po kući, ubivši i oca i šestogodišnjeg brata...
   
   
   
Velimir Grgić
ponedjeljak, 25.04.2005
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 11
Znam i ja dosta slucajeva, cak sam i sam cinio neke gluposti u snu, (najbolje je kad se istripujem i iskljucim sat da mi ne zvoni za poso, srecom, nikad nisam zakasnio, a probudim se sam Smiley ) samo mi nije jasno kako su uspeli da dokazu da su mesecarili... Kao niko ne moze da odglumi da je spavao... Ok, nema motiva itd., al' mi slabo 'drzi vodu'. Mozda i prolazi kod Britanaca itd. a kod nas, bogami tesko...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Ni meni nije jasno kako je to moguće .. ali pošto mi je deda spavao otvorenih očiju .. ipak razmislim 2x pre nekog zaključka ..
Pitanje je kako nikada nisu učinili nešto na svoju štetu .. već u svoju korist .. ??

IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.