Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 14:14:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Medicinski fenomeni (Srbija)  (Pročitano 9890 puta)
04. Apr 2008, 14:07:37
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13;
mob
HTC HD2
Ko je čo­vek ko­ji oli­že pr­ste na­kon što sma­že por­ci­ju ži­le­ta, ek­se­ra, si­ja­li­ca, gra­mo­fon­skih plo­ča, i to s vi­lju­škom, no­žem i ta­nji­rom na ko­me su mu po­slu­že­ni? Ko je čo­vek ko­ji pod­no­si stru­ju od 100.000 vol­ti, kon­tro­li­še je i njo­me le­či raz­ne bo­le­sti? Ko je de­voj­ka ko­ja, ume­sto de­snom ru­kom, sle­va na­de­sno i od­o­zgo do­le, pi­še le­vom ru­kom, zde­sna na­le­vo i od­o­zdo go­re? I ko­ja lak­še či­ta knji­gu ka­da je okre­nu­ta za 180 ste­pe­ni? Ko je mla­dić ko­ji ne­ma su­za, pa tu­gu i bol iz­ra­ža­va tre­su­ći bra­du, ko­ji ume da go­vo­ri, pe­va i pi­še re­či una­zad? Ko je de­voj­či­ca či­je se te­lo po­na­ša kao mag­net? Sle­de pri­če naj­ve­ćih me­di­cin­skih fe­no­me­na u Sr­bi­ji.

I OBLA­KA JE­DAN DEO – Za sa­mo osam go­di­na ka­ri­je­re, po­jeo sam 5.000 ta­nji­ra, 10.500 si­ja­li­ca, 20.000 ka­ši­ka i vi­lju­ški, oko 1.000.000 ži­le­ta, 27 ki­lo­gra­ma ek­se­ra, ne znam ko­li­ko hi­lja­da klju­če­va i ki­lo­gra­ma šljun­ka, a sve to sam za­lio sa oko 60.000 fla­ša pi­va – po­či­nje svo­ju pri­ču 75-go­di­šnji Bran­ko Cr­no­go­rac, ali­as Ka­re­li, je­di­ni čo­vek na sve­tu u či­jim se sto­ma­ku sve to­pi za­hva­lju­ju­ći ja­koj že­lu­ča­noj ki­se­li­ni.

Pr­vi put je pri­me­tio da se od dru­gih lju­di raz­li­ku­je kao 18-go­di­šnji mla­dić. Iz­ne­na­da je po­stao ve­o­ma ha­la­pljiv: po­jeo je 300 će­va­pa, šest vek­ni hle­ba i 20 por­ci­ja pa­su­lja – sve to za sa­mo je­dan obrok. Zbog to­ga su ga i ote­ra­li iz ar­mi­je.

– Oti­šao sam kod le­ka­ra. Bi­li su bi­li za­pa­nje­ni. Šta god da sta­vim u usta, to se is­to­pi.

"Zdrav si ko dren" – re­kli su – "imaš ne­ku spe­ci­fič­nu ki­se­li­nu, ko­ja sve što pro­gu­taš od­mah sva­ri." Ni­ko u po­ro­di­ci ni­je imao ta­ku ja­ku ki­se­li­nu. Zna­te, ako se de­si da po­vra­tim, ona pro­go­ri pod. Na sva­ka dva sa­ta sam bio gla­dan, pa sam po­čeo je­sti šlju­nak, pe­sak i si­ja­li­ce, ko­je su se to­pi­le u mo­jim usti­ma. Ek­se­re, ka­ši­ke i vi­lju­ške sam gu­tao. Va­zda sam imao tem­pe­ra­tu­ru iz­me­đu 39 i 40 ste­pe­ni i ni­kad ni­sam prao zu­be!

Pro­gla­si­li su ga fe­no­me­nom jer je je­di­ni me­di­cin­ski slu­čaj svo­je vr­ste. Iz­vr­šno ve­će Voj­vo­di­ne sla­lo mu je bo­no­ve ko­ji­ma je pla­ćao hra­nu u re­sto­ra­ni­ma, a jeo je ko­li­ko je že­leo.

– Ta­ko odem u ka­fa­nu i na­ru­čim 30 por­ci­ja pa­su­lja, a oni pi­ta­ju kad će sti­ći osta­li go­sti. Poč­nu da se kr­ste, ali mi do­ne­su pa­sulj. Jed­nom sam na­ru­čio ra­žnji­će i po­jeo ih sa sve pri­bo­rom, a ko­no­bar po­če da ku­ka pa me od­ve­du kod su­di­je za pre­kr­ša­je. Su­di­ja pi­ta ko je tu lud – ko­no­bar ili ja. Po­je­dem pred su­di­jom pu­nu ša­ku rajs­ne­gli s nje­go­vog sto­la. Ka­že on: „Mo­že­te ići, ne­mam ni­ka­kav za­kon da bih vas ka­znio za­to što ste po­je­li ta­nji­re i vi­lju­ške“. Jed­nom sam po­vre­dio ko­le­no, pa me sme­sti­li u bol­ni­cu. Ni­su zna­li ko sam sve dok ni­sam za obrok po­jeo i ta­njir. Po­ša­lju me na rend­gen: ni­su pro­na­šli ni­šta. Kad sam po­jeo svu hra­nu ko­ju su spre­mi­li za 20 pa­ci­je­na­ta, do­bio sam šut-kar­tu.

Gde god da bi se po­ja­vio, iza­zi­vao je ve­li­ku pa­žnju pa je od­lu­čio da unov­či svo­ju spo­sob­nost – "U va­šem gra­du, sa­mo da­nas: Ka­re­li, čo­vek ko­ji ume­sto že­lu­ca ima to­pi­o­ni­cu če­li­ka – gla­si­la je re­kla­ma ko­ja je od­je­ki­va­la Ju­go­sla­vi­jom. S cir­ku­som Adria ob­i­šao je ne­ka­da­šnju dr­ža­vu uz­duž i po­pre­ko, ali je go­sto­vao i u 18 dru­gih ze­ma­lja, od Ka­na­de do Špa­ni­je. Kad je shva­tio da na nje­mu cir­kus naj­vi­še za­ra­đu­je, okre­nuo je list – po­čeo je da na­stu­pa sam, da or­ga­ni­zu­je pu­to­va­nja, pa čak i da sam pro­da­je kar­te. Nje­go­va po­sled­nja tač­ka na na­stu­pi­ma mno­ge je osta­vlja­la bez da­ha.

– Jeo sam zmi­je, po­sko­ke. Met­nem ih u džep, pa ih na kra­ju pri­red­be po­je­dem s te­stom i vo­dom. U Be­ču su mi za­ve­za­li oči i pu­sti­li ko­bru na me­ne. Cik­ne ona me­ne, pa uda­re u gong. Ako se za dva mi­nu­ta ni­šta ne de­si, ne­ma zi­me za me­ne. Za tu tač­ku sam do­bio 3.000.000 di­na­ra.
« Poslednja izmena: 04. Apr 2008, 14:27:27 od Dr.Lift »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13;
mob
HTC HD2
Na na­stu­pi­ma je jeo ek­se­re, ta­nji­re, ka­ši­ke, vi­lju­ške, na­liv­pe­ra i ruč­ne sa­to­ve do­bi­je­ne od pu­bli­ke. Nje­gov že­lu­dac ni­je mo­gao da sva­ri je­di­no zla­to.

– Pu­bli­ka je mi­sli­la da sam ma­đi­o­ni­čar, pa mi je da­va­la da je­dem na­kit i klju­če­ve. Mi­sli­li su da ću im ih vra­ti­ti po­sle na­stu­pa. Jed­na de­voj­ka mi da­de zla­tan sat da pro­gu­tam. Ka­sni­je u to­a­le­tu iz­ba­cim sa­mo zla­to, a osta­le de­lo­ve sva­rim. Se­ćam se ne­ke no­vi­nar­ke ko­ja me je pi­ta­la: “Kad to po­je­de­te, ka­ko vi to pro­ba­vi­te?” A ja joj od­go­vo­rim: “Sve je to ret­ko, pi­lo­va­no”.

Ka­že da je imao pa­ra ko bla­ta, ali da je sve po­tro­šio na de­voj­ke i pro­vod i kao do­na­tor do­ma za rat­nu si­ro­čad.

– Ni­kad se ni­sam za­ra­zio, koc­kao ili pro­pu­šio. Ta­da smo sa­mo Ti­to i ja ima­li be­li mer­ce­des iako ni dan-da­nas ne umem da vo­zim. Imao sam šo­fe­ra, ko­me sam ka­sni­je po­klo­nio taj auto­mo­bil. Na go­sto­va­nja bih kre­tao s tri tak­si­ja: u jed­nom je bio sa­mo še­šir, u dru­gom ja, a u tre­ćem moj ki­šo­bran. Da­nas mi ka­žu: “Ka­ko, Bran­ko, to ni­si ču­vao, pa da­nas da pro­ži­viš?” Ma, ka­ko je do­šlo, ta­ko je i oti­šlo.

U to vre­me ku­ća u Apa­ti­nu, gde ži­vi, ko­šta­la je oko 50.000, a on je po pri­red­bi za­ra­đi­vao 54.000 di­na­ra. Na mno­ge nje­go­ve na­stu­pe do­la­zi­li su Ti­to i Jo­van­ka.

– Ti­to mi je jed­nom re­kao: “Eh, kad bi ti mo­gao da po­je­deš ove mo­je di­rek­to­re što kra­du...” Jo­van­ka ni­je ve­ro­va­la šta sve mo­gu da po­je­dem. Jeo sam i gra­mo­fon­ske plo­če. Na­ma­žem ih pu­te­rom, a one krc­ka­ju pod zu­bi­ma. Jed­nom mi je ne­ka bu­da­la na pri­red­bu do­ne­la da po­je­dem ve­li­ki na­ko­vanj. Do­ne­la su ga njih tro­ji­ca. Ka­žem mu: „Pa ne mo­gu ga ta­ko je­sti, mo­ra da bu­de ise­čen na ko­ma­de“.

Bio je spre­man da po­je­de ce­log fi­ću, ali mu ni­su da­li, a op­kla­de ra­di, na­me­ra­čio se na most na Ni­ša­vi, ko­ji je na­me­ra­vao da sma­že za go­di­nu da­na. Ipak, nje­gov naj­ve­ći za­lo­gaj bi­la je pe­da­la s Par­ti­za­no­vog bi­ci­kla, ko­ja ga za­ma­lo ni­je ko­šta­la ži­vo­ta.

– Bi­cikl sam ise­kao na ko­ma­de i po­jeo sam ga za dva da­na. Ali, pe­da­la mi se za­gla­vi­la u že­lu­cu, kao da mi je ne­sta­lo ki­se­li­ne, pa su mo­ra­li da me ope­ri­šu. Osim nje, iz sto­ma­ka su mi iz­va­di­li i ka­ši­ke i ek­se­re, oko ki­lo i po gvo­žđa ukup­no. To su uze­li i met­nu­li u mu­zej u Som­bo­ru. Po­sle to­ga sam na­pu­stio ka­ri­je­ru.

Ba­ba mi je go­vo­ri­la da ču­vam pa­re za sta­re da­ne i upo­zo­ra­va­la me: “Do­ći će vre­me ka­da ćeš či­sti­ti sme­će”. Ta­ko je i bi­lo. Za­po­slim se u apa­tin­skom ko­mu­nal­nom pred­u­ze­ću. Ali, iako sam ra­dio na ka­mi­o­nu za sme­će, po­sle rad­nog vre­me­na sta­vljao bih lep­tir-ma­šnu, obla­čio be­lo ode­lo, obu­vao be­le ci­pe­le, pa u ka­fa­nu. Da­nas me po­štu­ju baš za­to što sam va­zda bio ta­kav.

Po­sle nje­go­vih na­stu­pa če­sto su or­ga­ni­zo­va­ne igran­ke. Mno­ge de­voj­ke su pa­le na nje­gov šarm, a bi­lo je i onih ko­je su ga se bo­ja­le.

– Ni­su hte­le da ple­šu sa mnom. Od­bi­ja­le su me: “Ne­ću, po­je­šćeš me” ili: “Is­to­pi­ću se”.

Ipak, u to vre­me je slo­vio za šva­le­ra, te se, pre­ma na­šim in­for­ma­ci­ja­ma, že­nio čak de­vet pu­ta.

– Ne de­vet, već dva­na­est pu­ta – is­pra­vlja nas Ka­re­li. – Dva­put sam se ože­nio Sr­bi­jan­ka­ma iz Le­skov­ca, pa Ni­šlij­kom, te Sko­pljan­kom. To su bi­li bra­ko­vi od po go­di­nu, go­di­nu i po. Ovo mi je 12. že­na po re­du, sad će vam ona ka­fu sku­va­ti. Aj­de, Li­čan­ko! – do­zi­va su­pru­gu ko­ja ne že­li da se fo­to­gra­fi­še i go­vo­ri za no­vi­ne.

– Ne­će da se sli­ka, pa da je zo­vu Ka­re­li­ca. Vi­diš, do­bro se ona dr­ži, a dve go­di­ne je sta­ri­ja od me­ne. To mi je 12. že­na po re­du, mo­ram je ču­va­ti – še­ret­ski će Bran­ko.

Le­ka­ri mu ni­kad ni­su pre­pi­sa­li po­seb­nu te­ra­pi­ju, ali mu je na­kon tri ope­ra­ci­je že­lu­ca, ki­se­li­na po­sta­ja­la sve sla­bi­ja.

– Do­bro je­dem. Sad ose­ćam ukus hra­ne, a me­seč­no i da­lje po­pi­jem oko 160 fla­ša apa­tin­skog pi­va. Da­nas sam opet na bi­ci­klu, ali vi­še ga ne gu­tam. Ipak, pre dve go­di­ne, na tak­mi­če­nju na Pa­li­ću, po­jeo sam 260 će­va­pa. Sve sam sma­zao – po­no­san je Bran­ko Cr­no­go­rac.

Ka­re­li je po­znat i po fil­mu Že­li­mi­ra Žil­ni­ka Vru­će pla­te, a ot­kri­va da će se mo­žda i po­ja­vi­ti u ostva­re­nju Emi­ra Ku­stu­ri­ce. Ovaj ne­ka­da­šnji ve­li­ki bo­em i pro­ždr­lji­vac pen­zi­o­ner­ske da­ne pro­vo­di u gra­du na Du­na­vu.

UMRE­ĆU KAO TAJ­NA Ni­je isti­na da je po­gi­nuo na elek­trič­noj sto­li­ci. – Živ je, zdrav, prav i stru­je pun – ka­že nam 53-go­di­šnji S. M. dok iz­la­zi iz or­di­na­ci­je Po­ža­re­vlja­ni­na Sla­vi­še Paj­ki­ća, po­zna­ti­jeg kao Bi­ba Stru­ja. Ne ža­le se ni osta­li pa­ci­jen­ti ovog “dok­to­ra” ko­ji je još 1983. go­di­ne ušao u Gi­ni­so­vu knji­gu re­kor­da kao me­di­cin­ski fe­no­men. Ta­da je iz­dr­žao struj­ni udar od 20.000 vol­ti iako sna­ga od 68 vol­ti po čo­ve­ka mo­že bi­ti smr­to­no­sna. No­vi re­kord po­sta­vio je pre če­ti­ri go­di­ne u Stok­hol­mu: za mi­nut i 37 se­kun­di, stru­jom iz svo­jih ru­ku za­gre­jao je vo­du do klju­ča­nja.

– Ako me smrt ne pre­tek­ne, imam že­lju da po­sta­vim tre­ći Gi­ni­sov re­kord. Moj san je da na­pra­vim tra­fo od 1.000.000 vol­ti s ko­jim bih de­lo­vao na da­lji­nu, kao ži­vi la­ser. Ne že­lim mno­go da pri­čam o toj ide­ji. Mo­ram da pro­na­đem spon­zo­re ko­ji bi to pla­ti­li – ka­že Bi­ba.

Sla­vi­ša Paj­kić ot­krio je svo­je neo­bič­ne spo­sob­no­sti po za­vr­šet­ku osnov­ne ško­le kad je od­lu­čio da na­u­či bra­var­ski za­nat.

– Po ki­ši sam s ko­le­ga­ma pra­vio me­tal­nu ogra­du i uklju­čio švajs-apa­rat. Moj drug je pao od uda­ra stru­je. Pri­šao sam i do­dir­nuo vla­žno me­sto. Me­ni sme­šno, jer dr­žim obe­ma ru­ka­ma, a ni­šta ne ose­ćam. Shva­tio sam da mi stru­ja ni­šta ne mo­že.

Taj do­ga­đaj ga je pod­sta­kao da sa­zna ko­li­ku ja­či­nu stru­je mo­že da iz­dr­ži, pa se usko­ro opro­bao na tro­fa­znoj. Tih 380 vol­ti spr­ži­lo je osi­gu­ra­če, a Bi­ba je ostao ne­po­vre­đen.

Kroz ša­lu ka­že da se mo­gao obo­ga­ti­ti da je pri­hva­tio da pr­ži ro­štilj na sku­pim po­ža­re­vač­kim svad­ba­ma. I da­lje uspe­šno kon­tro­li­še ja­či­nu stru­je ko­ja iz­la­zi iz nje­go­vog te­la, pa si­ja­li­ca u nje­go­vim ru­ka­ma sve­tli. Svoj dar ne pri­pi­su­je vi­šoj si­li i tvr­di da na­u­ka ni­je ob­ja­sni­la nje­go­vu spo­sob­nost. Me­di­cin­ska is­pi­ti­va­nja, od ko­jih za­zi­re, ni­su vre­de­la, jer se igrao apa­ra­ti­ma.

– Na VMA su mi uze­li ise­čak tki­va pre i po­sle hva­ta­nja stru­je. Utvr­di­li su da imam dva slo­ja ko­že ma­nje od vas, obič­nih lju­di, i da se ne zno­jim, što sam i sam znao. Za­to me le­ti ubi­ja vru­ći­na i kri­jem se od sun­ca jer ne mo­gu da ga iz­dr­žim.

Po­što ne­ma znoj­ne žle­zde, elek­trič­ni čo­vek, ka­ko ga mno­gi na­zi­va­ju, le­to pro­vo­di u hla­do­vi­ni, ne pi­je vo­du, već obla­či mo­kru ma­ji­cu. Ve­ge­ta­ri­ja­nac je, ne pu­ši, ne pi­je al­ko­hol i ka­fu i ne je­de lju­tu hra­nu.

– Jef­tin sam i ne ko­štam mno­go – ka­že u ša­li.

Na na­go­vor bli­žnjih ko­ji su se bo­lje ose­ća­li kad ih je do­di­ri­vao i, ka­ko ka­že, pu­štao ma­lo stru­je kroz nji­ho­vo te­lo, od pre de­se­tak go­di­na svoj dar ko­ri­sti za le­če­nje.

– U po­čet­ku me je bio strah da ne­kog ne ubi­jem ovom svo­jom stru­jom, ali da­nas uspe­šno le­čim mi­gre­nu, te­go­be sa si­nu­si­ma, oko­šta­va­nje kič­me, re­u­mu i još mno­ge bo­le­sti. Moj tret­man se sa­sto­ji od ma­si­ra­nja obo­le­log me­sta go­lom de­snom ru­kom. Stru­ju kon­tro­li­šem svo­jom vo­ljom i njo­me na­pa­dam bol­no me­sto. Ja sam apa­rat ko­ji ho­da. Ni­jed­nu knji­gu u ži­vo­tu ni­sam pro­či­tao, ali učim na lju­di­ma – ka­že Bi­ba i ape­lu­je na lju­de da ne za­po­sta­vlja­ju svo­je zdra­vlje: – Mi ne­ma­mo re­zer­vne de­lo­ve, pa tre­ba da ču­va­mo ono što ima­mo. Sve osta­lo je "kr­plje­nje", da po­tra­je­mo još ne­ki dan.

De­ci do pu­no­let­stva ne na­pla­ću­je tret­ma­ne, kao ni sit­ne uslu­ge, a za osta­lo, ka­že, "nje­go­va mu­ka ko­šta 1.600 di­na­ra”. Po­sle tret­ma­na se ose­ća is­pra­žnje­no.

– Nor­mal­no je da po­tro­šim ener­gi­ju, ali je br­zo po­vra­tim. Ra­dim ne­ko­li­ko me­se­ci, pa mo­ram da pra­vim pa­u­ze jer ne mo­gu da iz­dr­žim.

Zbog svo­jih spo­sob­no­sti ču­ven je u sve­tu. Da je ro­đen u sta­rom ve­ku, ve­ro­vat­no bi bio pro­gla­šen bo­gom, u sred­njem bi mo­žda bio spa­ljen na lo­ma­či, u na­še do­ba, pak, sma­tra se ču­da­kom. Sve­stan je da ga mno­gi gle­da­ju s po­do­zre­njem. Za­to bi vo­leo da sni­mi film o se­bi i se­bi slič­ni­ma, a tvr­di da ta­kvih kao on u Sr­bi­ji ima mno­go, sa­mo što ni­su sve­sni svo­jih mo­ći.

– Oku­pio bih sve te lju­de na ko­je li­čim da bih sni­mio film o na­ma kao o van­ze­ma­lji­ci­ma – ka­že Bi­ba.

Vi­še bi vo­leo da umre kao taj­na, ne­go da bu­de is­ko­ri­šćen kao za­mor­če. Za­to ne že­li da ot­kri­je šta ose­ća kad stru­ja pro­la­zi kroz nje­go­vo te­lo.

– To je neo­pi­si­vo ose­ća­nje, ko­je će osta­ti sa­mo mo­ja taj­na. Da mi sme­ta, si­gur­no to ne bih to ra­dio.

Po­čet­kom na­red­ne go­di­ne, po dru­gi put će svo­je spo­sob­no­sti de­mon­stri­ra­ti na jed­noj pa­ri­skoj te­le­vi­zi­ji, i to na fi­nal­noj No­ći ču­da­ka, ko­ja oku­plja lju­de s neo­bič­nim da­ro­vi­ma.

ŽI­VOT U OGLE­DA­LU Pro­ho­da­la je s go­di­nu i po, i to ta­ko što je naj­pre po­če­la da pu­zi, a za­tim i da ho­da – una­zad. Na nje­nim cr­te­ži­ma iz vr­ti­ća ku­ća je na kro­vu, a dr­ve­će na kro­šnja­ma. U osnov­noj ško­li pro­zva­li su je Na­o­pa­ka jer, ume­sto de­snom ru­kom, sle­va na­de­sno i od­o­zgo do­le, pi­še le­vom ru­kom, zde­sna na­le­vo, od­o­zdo na­go­re. Kao stu­dent­ki­nja me­nadž­men­ta u ban­kar­stvu za­dat­ke iz ma­te­ma­ti­ke po­či­nja­la bi od kra­ja ta­ble, a za­vr­ša­va­la na po­čet­ku. Od pre pet go­di­na na­uč­ni­ci s Uni­ver­zi­te­ta u Har­var­du tru­de se da pro­nik­nu u taj­ne nje­ne per­cep­ci­je pro­sto­ra. Ona je 22-go­di­šnja Uži­čan­ka Bo­ja­na Ilić.

– Do sa­da su utvr­di­li da su mo­ji oč­ni cen­tri po­ve­za­ni na­o­pa­ko, po če­mu sam, ka­ko ka­žu na­uč­ni­ci, je­din­stve­na u sve­tu. Po­što is­pi­ti­va­nja i da­lje tra­ju, ne mo­gu sve da ot­kri­vam – ka­že Bo­ja­na.

Po­sle pr­vih ob­ja­vlje­nih in­for­ma­ci­ja o Bo­ja­ni, di­rek­tor­ka Ka­te­dre za na­uč­ne fe­no­me­ne Uni­ver­zi­te­ta u Har­var­du dok­tor­ka Da­ni­ca Mi­jo­vić po­nu­di­la je Ili­ći­ma da po­sta­ne men­tor­ka nji­ho­voj kćer­ki. Is­tra­ži­va­nja su za­po­če­ta u Be­o­gra­du, na­sta­vlje­na na Har­var­du, a po­čet­kom na­red­ne go­di­ne oče­ku­ju se no­vi te­sto­vi u Ma­đar­skoj.

– Na­uč­ni­ci su mi­sli­li da se fo­li­ram te da sa­mo ho­ću da pri­vu­čem pa­žnju na se­be. Me­đu­tim, te­sto­vi su to opo­vr­gli. U Ame­ri­ku su zbog me­ne do­la­zi­li na­uč­ni­ci iz ce­log sve­ta. Po­nu­di­li su mi da on­de osta­nem, ali ni­sam pri­hva­ti­la.

Nje­na maj­ka Mir­ja­na ka­že da se Bo­ja­na od­u­vek raz­li­ku­je od osta­le de­ce, pa i od svo­je mla­đe se­stre. Da bi se po­sve­ti­la svo­joj me­zi­mi­ci, na­pu­sti­la je po­sao uči­te­lji­ce.

– Sa go­di­nu da­na ume­la je da iz­go­va­ra slo­že­ne re­či, a do tre­ćeg raz­re­da osnov­ne ško­le ni­je mo­gla ni­šta da na­pi­še. Bi­la sam raz­o­ča­ra­na, vo­di­la sam je kod psi­ho­lo­ga, sva­šta mi je pro­la­zi­lo kroz gla­vu. Či­tav sat bi pi­sa­la sa­mo jed­nu re­če­ni­cu. Jed­nog da­na se na­lju­tim i ka­žem joj: „Evo ti ovaj tekst, ima da ga pre­pi­šeš!“, i osta­vim je sa­mu u so­bi. Po­sle po­la sa­ta uđem u so­bu, a ona sve na­pi­sa­la. Pi­tam je ko joj je to na­pi­sao. Ka­že: „Pa ja sam. Do­sad ni­sam zna­la ka­ko se pi­še. Ni­ste zna­li da mi ob­ja­sni­te.“ Gle­dam je, a ona okre­nu sve­sku na­o­pa­ko i po­če br­zo da pre­pi­su­je. Ni­sam zna­la ka­ko da re­a­gu­jem, kao da me je ne­ko lu­pio po gla­vi – pri­ča Bo­ja­ni­na maj­ka Mir­ja­na.

Bo­ja­na je se­be i ro­di­te­lje če­sto pi­ta­la za­što sve ra­di na­o­pa­ko. Kroz osmeh ot­kri­va: kad bi je maj­ka po­sla­la u pro­dav­ni­cu po po­la ki­lo­gra­ma kek­sa i 200 gra­ma čo­ko­la­de, ona bi ku­pi­la po­la ki­lo­gra­ma čo­ko­la­de i 200 gra­ma kek­sa.

– De­te, mi ne zna­mo šta će­mo s to­bom – go­vo­ri­li su mi. Ni­su zna­li ni u ko­ju ško­lu da me upi­šu. Kre­nem u tek­stil­nu ško­lu, a suk­nje ši­jem na­o­pa­ko. Ob­ja­sni mi pro­fe­sor­ka ka­ko da ra­dim, ali ne vre­di, sve mi to na kra­ju is­pad­ne na­o­pa­ko. To je ne­što ja­če od me­ne. Ner­vi­ra­la sam se zbog to­ga.

Na­stav­ni­ci­ma je de­voj­či­ca zbog to­ga bi­la za­ni­mlji­va, ali su joj se osta­la de­ca pod­sme­va­la.

– Za­vi­tla­va­li su me: Na­o­pa­ka. I dan-da­nas me zo­vu Na­o­pa­ka Bo­ja­na. Na­vi­kla sam se na to. Ta­kva sam ka­kva sam. Bi­lo je onih ko­ji su me pro­vo­ci­ra­li to­li­ko da ni­sam mo­gla da iz­dr­žim. Imam dru­ga ko­ji uvek pre­da mnom sto­ji na ru­ka­ma da bih mo­gla da ga vi­dim. Ne vo­lim što to ra­di. Ne vi­dim ja lju­de na­o­pa­ko.

Zbog to­ga se u pu­ber­te­tu pot­pu­no izo­lo­va­la od dru­štva če­sto za­pit­ku­ju­ći maj­ku: „Je­sam li ja lu­da?“ Sad ima svoj krug dru­go­va i dru­ga­ri­ca, a za lju­bav, ka­že, ne­ma vre­me­na.

– Naj­pre da po­lo­žim po­sled­nji is­pit i da se po­sve­tim is­pi­ti­va­nji­ma. Ho­ću da ura­dim ne­što u ži­vo­tu kad već imam pri­li­ku za to. Lju­bav mi je na po­sled­njem me­stu – po­ru­ču­je Bo­ja­na, na šta nje­na maj­ka pri­me­ću­je da „i to na­o­pa­ko ra­di“.

Ro­di­te­lji su po­mi­šlja­li da ima pro­ble­ma s in­te­li­gen­ci­jom, ali test je po­ka­zao da je za­pra­vo nat­pro­seč­no in­te­li­gent­na. Njen IQ je 160. Za­to pro­fe­so­ri­ma na fa­kul­te­tu ni­je bit­no da li za­da­tak po­či­nje s dna ili vr­ha ta­ble, već da je re­zul­tat ta­čan.

– Na pre­da­va­nji­ma iz ma­te­ma­ti­ke na ta­bli sam na­o­pa­ko ra­di­la za­dat­ke. Svi u am­fi­te­te­a­tru se sme­ju dok ra­dim za­da­tak.

Na is­tra­ži­va­nji­ma joj je bi­lo joj je lak­še da s po­ve­zom pre­ko oči­ju ho­da una­zad ne­go na­pred. Ima lo­šu ori­jen­ta­ci­ju u ve­ćem pro­sto­ru, ne ume da pro­ce­ni gde je le­vo, de­sno, go­re ili do­le.

– Re­kli su mi da vo­zač­ki is­pit mo­gu da po­la­žem sa­mo ako vo­zim u ri­kverc – ka­že kroz smeh.

Na jed­nom od te­sto­va, gle­da­ju­ći sa­mo od­raz u ogle­da­lu, us­pe­la je bez pro­ble­ma i su­vi­šnih po­te­za da po­de­blja cr­te na zve­zdi­ci na­cr­ta­noj na pa­pi­ru. Ko mi­sli da je to la­ko, ne­ka pro­ba. Je­dan test je od nje zah­te­vao da u la­vi­rin­tu pro­na­đe put pa­pa­ga­ju do ka­ve­za. Hi­lja­de lju­di je ura­di­lo taj test, svi su na­šli je­dan put, a Bo­ja­na je je­di­na pro­na­šla dru­ga­či­je re­še­nje, što je za­pre­pa­sti­lo na­uč­ni­ke, jer ni sa­mi ni­su zna­li za nje­ga.

Ne­dav­no ju je po­zvao psi­ho­log s ju­ga Sr­bi­je. Na­go­va­rao je da po­no­vi sva is­tra­ži­va­nja da bi s njim za­ra­di­la mi­li­o­ne.

– Ali, me­ne ne in­te­re­su­ju pa­re, već da sa­znam šta mi je. Psi­ho­log me je pi­tao mo­gu li da či­tam ako mi je knji­ga iza le­đa?!

Ne­ke in­for­ma­ci­je njen mo­zak mo­ra dvo­stru­ko da ob­ra­đu­je, pa zbog to­ga ima ja­ke gla­vo­bo­lje. Po­što mno­go vre­me­na pro­vo­di na in­ter­ne­tu, ra­du­je se po­seb­nom kom­pju­ter­skom pro­gra­mu pri­la­go­đe­nom nje­noj per­cep­ci­ji oko­li­ne, ko­ji bi usko­ro tre­ba­lo da do­bi­je od struč­nja­ka s Har­var­da.

– Sad mi svi go­vo­re: „Bla­go te­bi, ti si je­di­na ta­kva na sve­tu“. Stal­no se pi­tam za­što sam baš ja ta­kva? Što to ni­je ne­ko dru­gi?

GO­RO­STA­SI NE PLA­ČU Ra­bod nad, or­bod il­šod. Aj mas Aš­jo­ben Ći­vo­nam­zuk – ova­ko nam je 34-go­di­šnji Uži­ča­nin Ne­boj­ša Ku­zma­no­vić po­že­leo do­bar dan i do­bro­do­šli­cu. Da bi sa­vla­dao taj je­zik, ni­je uzi­mo pri­vat­ne ča­so­ve, ni­je ve­žbao, ni ko­ri­stio reč­nik.

– Kad sam imao 11 go­di­na od­jed­nom sam shva­tio da bez pro­ble­ma mo­gu da pri­čam, pi­šem i pe­vam una­zad. Svi su bi­li iz­ne­na­đe­ni. Ni­sam ve­žbao reč po reč, već sam iz­ne­na­da po­čeo da iz­go­va­ram ce­le re­če­ni­ce una­zad – ka­že Ne­boj­ša.

Ni­kad se ni­je hva­li­sao svo­jim ta­len­tom, ni­ti ga je za­ni­ma­lo da ga unov­či jav­nim po­ka­zi­va­njem. Za nje­gov dar zna­ju sa­mo nje­go­vi pri­ja­te­lji i po­ro­di­ca.

– Pri­ča una­zad i ni­ko ga ne raz­u­me – pri­me­ću­je nje­go­va ko­le­gi­ni­ca iz pi­sar­ni­ce Fon­da za pen­zij­sko i in­va­lid­sko osi­gu­ra­nje, gde Ne­boj­ša ra­di 12 go­di­na.

Ka­že da ne­ma re­či ko­ju je te­ško iz­go­vo­ri­ti una­zad. – Aji­go­log­ni­ra­lo­ni­ro­to – uspe­šno se iz­bo­rio s na­šim „te­škim“ za­dat­kom: ka­ko se una­zad ka­že "oto­ri­no­la­rin­go­lo­gi­ja"?

Kad je bio de­čak, de­voj­či­ce je šar­mi­rao svo­jim neo­bič­nim da­rom, a da­nas ga sti­dlji­vo po­ka­zu­je. Ni­kad se ni­je pod­vr­gao te­stu in­te­li­gen­ci­je, ma­da ima pri­lič­no do­bro pam­će­nje – sat vre­me­na na­kon što smo mu re­kli broj te­le­fo­na na­še re­dak­ci­je, bez za­muc­ki­va­nja ga ja po­no­vio.

– Za ono za šta je ne­ko­me po­treb­no sat vre­me­na da ura­di na kom­pju­te­ru, Ne­boj­ša to za­vr­ši za 25 mi­nu­ta – ka­že nje­gov ko­le­ga Mir­ko Stan­ko­vić.

Osim što ume ve­što da ba­ra­ta re­či­ma, ovaj go­ro­stas vi­sok dva me­tra i se­dam cen­ti­me­ta­ra ni­kad ni­je za­pla­kao. Ume­sto su­za­ma, tu­gu i bol is­ka­zu­je tre­su­ći bra­du.

– Ta­kav sam ro­đen. Ni­kad su­zu pu­stio ni­sam. Ni kao be­ba, ni kao od­ra­stao čo­vek. Pla­čem, ali ne idu su­ze. Kad mi je otac umro, pla­kao sam, ali bez su­za.

Tvr­di da ga ni­kad ni­je in­te­re­so­va­lo me­di­cin­sko ob­ja­šnje­nje nje­go­vog ne­do­stat­ka su­za. Po­ru­ču­je da ni­kad ni­je imao ni­ka­kvih pro­ble­ma s vi­dom, pa ni­je ni tra­žio po­moć of­tal­mo­lo­ga.

– Na­o­ča­re mi ni­su po­treb­ne, ama baš ni­ka­kvih pro­ble­ma ne­mam.

On je­di­ni u po­ro­di­ci tu­gu­je bez su­za. Ne po­zna­je ni­kog ko je kao on.

KAO MAG­NET Naj­po­zna­ti­ji sta­nov­nik Bo­si­le­gra­da je tri­na­e­sto­go­di­šnja Alek­san­dra Pe­nev, ko­joj su vr­šnja­ci na­de­nu­li na­dim­ke Na­e­lek­tri­sa­na i Mag­net. Ona po­se­du­je neo­bič­nu moć da te­lom pri­vu­če me­tal­ne nov­či­če, ka­ši­ke, upa­lja­če, mo­bil­ne te­le­fo­ne, ali i spo­sob­nost da je­dan tekst isto­vre­me­no pi­še obe­ma ru­ka­ma, u dva su­prot­na sme­ra, kao od­raz u ogle­da­lu.

Neo­bič­ne Alek­san­dri­ne spo­sob­no­sti nje­ni ro­di­te­lji su pri­me­ti­li ka­da je de­voj­či­ca ima­la če­ti­ri go­di­ne.

– Že­na kod ko­je smo sta­no­va­li dok smo le­to­va­li na bu­gar­skom pri­mor­ju jed­nom pri­li­kom nam je po­ka­za­la da is­pru­že­nim dla­no­vi­ma, okre­nu­tim pre­ma sto­lu, po­put mag­ne­ta uspe­va da dr­ži me­tal­ne nov­či­če i sit­ne me­tal­ne pred­me­te. Alek­san­dra se odu­še­vi­la njo­me i br­že-bo­lje po­ku­ša­la da to po­no­vi. Na za­pre­pa­šće­nje svih, s la­ko­ćom je sa sto­la po­di­gla me­tal­ne nov­či­će i klju­če­ve – pri­se­ća­ju se nje­ni ro­di­te­lji Alek­san­dar i Ve­sna.

Ubr­zo su za taj do­ga­đaj sa­zna­li ro­đa­ci, pri­ja­te­lji, kom­ši­je i Alek­san­dri­ni vr­šnja­ci i če­sto tra­ži­li da im po­ka­že svo­je spo­sob­no­sti. U po­čet­ku je to shva­ta­la kao igru pa je dla­no­vi­ma, če­lom i sto­ma­kom, po­put mag­ne­ta, dr­ža­la raz­ne sit­ne pred­me­te od me­ta­la. Ca­ka, ka­ko je iz mi­lo­šte zo­vu nje­ni naj­bli­ži, ot­kri­va da je jed­nom pri­li­kom sto­je­ći us­pe­la da na sto­mak “za­le­pi” de­vet ka­ši­ka.

Da po­se­du­je nat­pri­rod­nu moć, uve­rio se i re­por­ter Evro­pe pri­li­kom bo­rav­ka u ku­ći po­ro­di­ce Pe­nev. Na­kon na­šeg in­si­sti­ra­nja, Alek­san­dra je de­mon­stri­ta­la svo­je mo­ći. Ka­ši­ka, me­tal­ni nov­či­ći, očev ruč­ni sat i ma­li tran­zi­stor su se kao lep­kom za­le­pi­li na njen dlan! Po­sle du­žeg vre­me­na, kad ga je ski­nu­la s ru­ke, upa­ljač je pu­kao. Me­đu­tim, Alek­san­dra je od­mah po­sle to­ga ose­ti­la muč­ni­nu u sto­ma­ku i gla­vo­bo­lju.

– Iako me dru­ga­ri­ce i dru­go­vi stal­no te­ra­ju da na dla­no­vi­ma okre­nu­tim pre­ma po­du dr­žim nji­ho­ve mo­bil­ne te­le­fo­ne i dru­ge pred­me­te, u po­sled­nje vre­me iz­be­ga­vam da ra­dim ta­kve stva­ri – ja­da se Alek­san­dra. – Ipak, po­ne­kad do­bi­jem in­spi­ra­ci­ju i “za­le­pim” po­ko­ji mo­bil­ni te­le­fon.

Osim po svom spe­ci­fič­nom ta­len­tu, zbog ko­jeg joj se me­šta­ni di­ve, Alek­san­dra se ne raz­li­ku­je od svo­jih vr­šnja­ka. U ško­li ima sve pe­ti­ce, učla­nje­na je u fol­klor­ni an­sambl Cen­tra za kul­tu­ru, vo­li da slu­ša mu­zi­ku i či­ta knji­ge.

– Čak me i ne­ki na­stav­ni­ci če­sto mo­le da im po­ka­žem svo­ju čud­nu moć da­ju­ći mi sve­žnje­ve svo­jih klju­če­va, upa­lja­če i dru­ge sit­ni­ce da ih pri­le­pim na dlan – ve­li ona.

Alek­san­dri­ni ro­di­te­lji ot­kri­va­ju da su se pro­fe­so­ri iz Ni­ša ras­pi­ti­va­li za Alek­san­dri­ne spo­sob­no­sti, ali do­sad ni­su vr­ši­li me­di­cin­ska is­pi­ti­va­nja. Otac Alek­san­dar ka­že da pro­tiv gla­vo­bo­lje i upa­le si­nu­sa ko­ri­ste je­di­no Alek­san­dri­ne dla­no­ve.

– Na­kon što mi na če­lu sta­vi dla­no­ve, bo­lo­vi ubr­zo ne­sta­nu, kao ru­kom od­ne­se­ni.


izvor Klik
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
Kakav lik  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13;
mob
HTC HD2
da  Smile citao sam u jednom casopisu da je neki covek uspeo da pojede ceo avion za godinu ili dve....  Smile ako neko zna vise molio bih da postavi to ovde ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
To je bilo na TV pre jedno 20 godina. U to vreme je bio jedan nas Kareli koji je isto tako jeo svasta.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Covek se prosto upita, da li mi ista znamo? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
HTC One V
Koliko sam ja skapirao na ovu temo mogu da se stavljaju svi medicinski fenomeni iz nase zemlje pa evo nekoliko njih!!

Osman Cengic iz Priboja spada u uzak krug medicinskih fenomena

Srce na desnoj strani , ali kuca kao sat


• Cetvorica strucnjaka VMA nisu mogli da veruju ocima • Zlurade komšinice Osmanovu suprugu ipak ostavile na miru



Zbunjivao lekare: Osman Cengic


Šezdesetogodišnji Osman Osmo Cengic iz Priboja na Limu je medicinski fenomen kakvih je vrlo malo u Jugoslaviji i u svetu. Osmovo srce je na desnoj strani grudnog koša, a jetra i slepo crevo su mu na suprotnoj - levoj strani trbušne duplje.

Uprkos "nenormalnom" rasporedu vitalnih unutrašnjih organa, Osman Cengic je zdrav "k'o dren", a nedavno, je, posle 36 godina rada u FAP, bez dana bolovanja otišao u penziju.


Psovke u ordinaciji


- Kada sam 1957. godine izašao pred lekarsku komisiju, zbog odlaska na predvojnicku obuku, doktor Stankovic, koji me je tada pregledao, bio je zbunjen, jer njegov stetoskop nije ništa osecao na mojoj levoj strani. Odmah je pozvao jednog svog kolegu, kapetana po cinu, koji mi je "pronašao srce" na desnoj strani mog grudnog koša. Prilikom regrutacije poslat sam u Beograd na VMA gde su cetvorica lekara dugo buljila u onu traku od EKG, a potom mi je jedan od njih, smejuci se, rekao da ne brinem, jer srce, iako je na desnoj strani, radi kao sat, a i drugi organi funkcionišu bez problema - kaže Osman i seca se problema koje je imao prilikom snimanja na rendgen aparatu.

- Lekaru koji me je snimao ništa nije bilo jasno, pa je u jednom trenutku poceo da me psuje i vice na mene. Mislio je da sam okrenut ledima. Nije mi verovao, pa mi je srce na desnoj strani poceo je da se krsti - istice Osman.

Specijalna komisija VMA dala mu je dijagnozu "srce na desnoj strani" (situs-viscerum,inverzus completus) predloživši mu da ga oslobodi služenja vojnog roka.

EKG nije pokvaren


- Nisam na to pristao, jer bi me u mom kraju svi smatrali falicnim i nesposobnim, pa ne bih mogao ni da se oženim. Pošteno sam odslužio dvogodišnji vojni rok u Sarajevu i Travniku, i to kao pešadinac, bez ikakvih problema. Vratio sam se u Priboj, zaposlio u FAP, gde sam radio kao metalostrugar, a potom se oženio DŽemilom iz Sarajeva sa kojom imam troje odrasle dece: Mirteta, Mirzetu i Amru. Suprugu su u pocetku zadirkivali zbog mog srca na desnoj strani, a potom su je i zlurade komšinice koje su je ubedivale da sam nesposoban, ostavile na miru.


Jedan od retkih


Po saznanju Osmana Cengica, u onoj staroj Jugoslaviji - od Triglava do Ðevdelije - bilo je samo dvadesetak ljudi sa srcem na desnoj strani. Sada ih je, u skracenoj Jugoslaviji, znatno manje i mogu se izbrojati na prste jedne ruke. Osman se, inace, najviše bojao da mu se nešto iznenada ne dogodi, da ne ode na operacioni sto, a da ne stigne da lekarima objasni da mu je srce na desnoj strani. Srecom, to mu se nije dogodilo.


Fala Bogu, ni dana nisam bio na bolovanju, a samo sam jednom, zbog lakše saobracajne nesrece, zatražio pomoc lekara i tada sam zbunio i lekare i njihov EKG uredaj - naglašava Osman Cengic.

Lekari hitne službe u Užicu nisu znali da je Osmovo srce na desnoj strani, pa su promenili EKG uredaj. Medutim, pošto je i drugi aparat "otkazao poslušnost", Osmo im je prekratio muke saopštivši im da uredaj nije u kvaru, vec da je njegovo srce "na pogrešnoj strani".

Dok provodi mirne penzionerske dane u Priboju i raduje se svakom telefonskom pozivu dece koja su "trbuhom za kruhom" otišla u inostranstvo, Osman Osmo Cengic se nada da ce ga zdravlje i dalje dobro služiti i da ce njegovo srce kao i do sada raditi - kao sat.
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Priroda je fleksibilna. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
a nekada sam na tv-u gleado onog sto ne moze struja da ga ubija, kako bese, Biba struja:
Citat
Slaviša Pajkić, poznatiji kao "Biba Struja", Ginisov rekorder iz Požarevca, sprema nove poduhvate
Muči ga Teslina ideja
Napraviće trafo od milion volti i prenositi bežično energiju na drugog čoveka. Čovek centrala na internetu

Srbija nema mnogo ljudi koji su ušli u čuvenu Ginisovu knjigu rekorda. Oni koji su uspeli, zaista su posebni i neobični. Jedan od njih, Slaviša Pajkić, zvani "Biba Struja" iz Požarevca, kroz svoje telo sprovodi struju od 20.000 volti i ne plaši se nimalo da li će posle toga ostati živ, jer pouzdano zna da hoće, a i probao je to stotinama puta do sada!

Ovaj "električni čovek", koji je još 1983. godine ušao u Ginisovu knjigu rekorda, 24. novembra prošle godine oborio je sopstveni rekord jer je bio siguran u svoje neobične mogućnosti! U Stokholmu je pred Ginisovom komisijom iz Londona izveo, do tada neviđen u svetu, desetominutni program tokom kojeg je strujom iz svog tela za minut i nekoliko sekundi golim rukama zagrejao potpuno hladnu vodu!

Posle ovog čuda, istina, članovi komisije se nisu prekrstili, jer su već navikli da sreću i upoznaju čudne rekordere i nadljudske neobjašnjive misterije, ali su se ipak iznenadili i svojski obradovali novom Bibinom rekordu. I naravno, čestitali mu od srca. Nisu ni očekivali da će se sresti i videti nešto obično, već nesvakidašnje. Bibini poznanici već godinama ga skoro svakodnevno gledaju kako prži viršle viljuškama koje drži u rukama, melje kafu električnim mlinom...
      

Lekovita struja

- Posedujem i elektrobioenergetsku moć - biostruju koja pomaže u lečenju glavobolje, sinusa, okoštavanja kičme, reume, i još puno toga, a tretman se sastoji od masiranja golom desnom rukom obolelog mesta. Lečio sam mnoge u gradovima širom Srbije i Republike Srpske i ljudi su zadovoljni na pomoći koju sam im pružio, tvrdi Slaviša.

      
   
   

Slaviša Pajkić - Biba skromno kaže da su to samo neke od njegovih uobičajenih mogućnosti, mada u istinu nije tako.
"Ja sam po zanimanju bravar", kaže Slaviša Pajkić, rođen 1957. godine u Poljani nadomak Požarevca. "Imao sam 17 godina kad sam slučajno za vreme rada osetio da mi struja ne može ništa. O tom vremenu uvek pričam sa zadovoljstvom, ali mi ljudi ni posle dvadeset godina ne veruju, ili ja samo intuitivno tako mislim, ko zna. Evo, bilo je ovako, padala je neka kiša, a ja sam sa kolegama pravio metalnu ogradu i uključio švajs-aparat. Bio sam mlad i nisam se ničeg plašio. Moj drug, koji je bio naslonjen na ogradu, uzviknuo je: "Struja!" Ja sam prišao i dodirnuo vlažno mesto, ali ništa nisam osetio. Moj drug samo što nije doživeo šlog, od straha je počeo da doziva u pomoć i da me gleda čudno. Nisam bio zaprepašćen, ali sam tada shvatio da mi struja ništa ne može i da ću od tog dana živeti sa strujom koja mome telu ne može da naškodi!"

Svoj "hobi" da prži kobasice početkom osamdesetih, uvežbavao je na seoskim priredbama, a i na vašarima, i to je svojevremeno bilo veliko vašarsko čudo - gde se pojavi Biba Struja, svi dolaze da ga vide, a niko da mu poveruje da je stvarni prirodni provodnik električne struje. U šali kaže da je mogao da zaradi veliko bogatstvo da je prihvatio da prži roštilj na bogatim požarevačkim svadbama, gde roštiljdžije uzimaju i po 500 maraka za jedan dan.

- Punim se kao akumulator na golim žicama. Sam kontrolišem i jačinu struje koja izlazi iz mog tela. Neonka u mojim rukama normalno sija!
      

Kuća uvek blješti

- Kad su restrikcije ili kad iznenada nestane struja, moji ukućani ne moraju da brinu. Moja kuća uvek blješti. Dovoljno je pola sata da se uključim na gole žice da akumuliram struju, posle toga, sijalica gori u mojim rukama, na rešou skuvam kafu, pržim kobasice... Svako čudo traje tri dana, ali čudo zvano Biba Struja, eto, potrajalo dvadeset godina. I još će, tvrdi Slaviša.
      

   
   

Sa strujom se Slaviša zvani "Biba Struja" ne druži samo leti jer teško podnosi vrućine pošto se ne znoji. Tada, kako kaže, ima tegoba jer mu organizam ne traži vodu i može bez nje ceo dan, kao i bez jela. "Jeftin sam i ne koštam mnogo, nažalost", kaže u šali.

Od akumulirane struje Pajkić se prazni dodirivanjem bilo kakvog metalnog predmeta. "Dešavalo se", priča šaljivo Biba, "da kad se nedovoljno ispraznim, pa se pozdravim sa nekim, njega malo drmne struja. E takvi, kad me sada vide, ne pružaju ruku već u znak pozdrava samo kimnu glavom".

Požarevljani su ponosni na svog Ginisovog rekordera, hvale se njim, prisvajaju ga, tapšu ga kad ga sretnu. Za sad, za "čoveka centralu" iz požarevačke ulice Bate Bulića stalno se interesuju mnoge strane televizije. Mađarski, češki, američki i korejski novinari su ga prosto opsedali, ali srpski su ga, reklo bi se, nekako više izbegavali. Ne razume zašto. Ko sve do sad nije dolazio da ga intervjuiše. Nikog nije odbio, jer shvata svoju neobičnu misiju kao svetski korisnu.

Svoje Ginisove rekorde i mogućnosti sa strujom Biba će uskoro prikazati na polusatnom CD-u i internetu. Bibin san je da napravi trafo od milion volti i da, dodirujući varnicu, iz njega postigne određene električne efekte na daljinu. "Na primer", kaže Biba, "da dam sijalicu nekome da drži na stotinak metara, a da je ja palim i gasim kad hoću. Ali, za to treba mnogo para i sponzor. Možda bi trebalo od države da tražim pomoć za tu ideju, ali neću. Imam svoj obraz i čast. Nadam se da će se pravi sponzor sam javiti.
Izvor: Glas javnosti,  Utorak, 21. maj 2002.
   


« Poslednja izmena: 04. Apr 2008, 23:29:53 od ramon23 »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13;
mob
HTC HD2
aaaa ne radi video care  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 14:14:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.