Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Matične ćelije spasavaju život  (Pročitano 4590 puta)
16. Maj 2007, 00:56:45
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Matične ćelije spasavaju život
Autor: Biljana Tasić | 15.05.2007 - 12:24


Ćelije koje se prilikom rođenja deteta izvlače iz pupčane vrpce i čuvaju se uz pomoć specijalne krio-metode uskoro će moći da spasu živote milionima ljudi širom planete. Uz pomoć ovih ćelija leči se poremećaji krvi, metabolizma, imuniteta...
Sve ovo je rečeno na Prvom kongresu posvećenom matičnim ćelijama, koji je održan u Atini pod pokroviteljstvom organizacije „Cryo - Save“, evropskog lidera za prikupljanje, razdvajanje i čuvanje matičnih ćelija. Na konferenciji su učestvovali najpoznatiji svetski stručnjaci ginekolozi, genetski inženjeri koji su objasnili šta sve matične ćelije mogu da leče i zbog čega je bitno da se čuvaju. Ova metoda čuvanja ćelija moguća je i u našoj zemlji.

Šta su matične ćelije
Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva. Naravno, reč je matičnim ćelijama. Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija, kao što su ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca i ćelije kože. U kasnijoj fazi života ove ćelije popravljaju oštećena tkiva.

Gde se nalaze
Matične ćelije postoje u mnogim vrstima tkiva odraslih ljudi, a njihova najveća koncentracija u telu odrasle osobe je u koštanoj srži i krvi. Međutim, s vremenom ćelije iz našeg tela gube vitalnost i dejstvo im je slabije jer one stare zajedno s nama. Upravo zbog toga, a nakon mnogobrojnih istraživanja, stručnjaci su pronašli način da sačuvaju vitalnost ovih tako važnih ćelija. Naime, naučnici i doktori su otkrili da se veliki broj matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Te ćelije su izuzetno mlade i vitalne, a postupak njihovog uzimanja je veoma lak i bezbolan. A ono što je najbitnije jeste da specijalnom tehnikom mogu da se zamrznu i kasnije primene u lečenju samog davaoca ili nekog drugog.

Vrste terapije matičnim ćelijama
Koja se oboljenja leče
Uz pomoć matičnih ćelija sada je moguće izlečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti. Među bolestima koje se leče su maligna oboljenja, pre svega leukemija, zatim poremećaji krvi, urođeni poremećaji i poremećaji imuniteta.

Postoje dve vrste lečenja matičnim ćelijama: autologno (sopstvenim ćelijama) i alogeneično (ćelijama doborovoljnog davaoca). Prednost autolognog nad alogeneičnim lečenjem i terapijom je u tome što u slučaju određenog broja oboljenja telo obolelog može da odbaci tuđe matične ćelije.

Da li je proces uzimanja matičnih ćelija bezbolan
Proces prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan jer se matične ćelije uzimaju odmah po rođenju deteta, (dakle, posle presecanja pupčane vrpce), iz dela pupčane vrpce koja je vezana za placentu, a traje nepun minut.

Ko sve može da se leči matičnim ćelijama
Naučnici su utvrdili da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu da se leče matičnim ćelijama novorođenčeta.
Čak i majka, ukoliko oboli, može da se kasnije u životu leči ovim ćelijama.

Da li je uzimanje uvek uspešno
U većini slučajeva uzimanje matičnih ćelija je uspešno.
U nekim situacijama količina krvi uzete posle porođaja je suviše mala. To se najčešće dešava kod porođaja carskim rezom ili kada se rode blizanci, a tada je i prisustvo matičnih ćelija u krvi nedovoljno.

Obavezne analize
Tokom same trudnoće rade se testovi krvi kako bi se utvrdilo da li postoje infekcije virusima, na primer, hepatitisom B i C, sifilisom, HIV-om i CMV IGM.
Po rođenju bebe, nakon prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce, te ćelije se takođe podvrgavaju različitim analizama u laboratoriji.
Naime, utvrđuje se da li postoji mogućnost bakterijske kontaminacije i isključuje se prisustvo klica, virusnih i gljivičnih infekcija. Nakon ovih analiza, testira se vitalnost ćelija i tek nakon toga ćelije se zamrzavaju. Ove ćelije se čuvaju u kriogenim uslovima, to jest na minus 196 stepeni Celzijusa u gasovitoj fazi tečnog azota. Ovako sačuvane mogu da traju večno.

Kome se preporučuje ostavljanje
Doktori preporučuju čuvanje matičnih ćelija ukoliko u porodici postoje sledeće bolesti ili rizici:
-ukoliko je prisutna porodična istorija raka, oboljenja krvi ili bilo kojih drugih bolesti koje su izlečive matičnim ćelijama;
-kod parova različitih rasa ili različitog etničkog porekla zbog nemogućnosti pronalaženja kompatibilnog davaoca;
-kod trudnoća nakon veštačke oplodnje.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple 15
Dr Slaven Erceg, molekularni biolog, za „Blic“
Matične ćelije za spas kičmene moždine

Autor: Branko Janačković | 10.01.2008 - 06:03




U laboratoriji Instituta „Princ Filip“ u Valensiji, kojom rukovodi doktor molekularne biologije Slaven Erceg, eksperimenti izvedeni na pacovima dali su ohrabrujuće razultate u primeni matičnih ćelija dobijenih iz ljudskih embriona, za lečenje bolesti nervnog sistema. Iako navodi da matične ćelije nisu „magični štapić“ i da će proći još dosta vremena do njihove upotrebe u kliničkoj terapiji na ljudima, ovaj mladi stručnjak i prvi saradnik našeg proslavljenog genetičara dr Miodraga Stojkovića kaže da veruje u istraživanja i da se nada da će dati uspešne rezultate.

Prihvtaili ste poziv dr Miodraga Stojkovića da vodite njegovu laboratoriju i da budete odgovorni za „pretvaranje“ matičnih ćelija dobijenih iz ljudskih embriona u nervne ćelije koje se koriste u eksperimentima. Šta su pokazala vaša najnovija istraživanja?
- Ovako dobijene ćelije sa nervnim karakteristikama imamo nameru da koristimo u terapiji za lečenje raznih poremećaja nervnog sistema kao što su Parkinsonova bolest ili povrede kičmene moždine, naravno još uvek u eksperimentima na životinjama. Tokom ove dve godine uspeli smo da pronađemo metode za dobijanje nervnih ćelija koje će se koristiti za primenu u lečenju pacova sa prekinutom kičmenom moždinom.Već smo izvršili transplantacije na prvoj grupi pacova.

Kada bi mogla da počnu prva istraživanja na majmunima i ljudima?
- Rezultati su obećavajući, ali još uvek ne mogu ništa da tvrdim dok se rezultati ne objave u naučnom časopisu. I naši, a i preliminarni rezultati drugih grupa obećavaju. Ovi eksperimenti su dosta dugi, potrebno je mesec dana da se ćelije pripreme, pa treba još najmanje četiri meseca da bismo videli efekte transplantacije kod pacova. Ukoliko rezultati budu uspešni, sledeći korak su majmuni, koji su evolutivno bliži ljudima.

Kako dolazite do embriona?
- Špansko zakonodavstvo dozvoljava da se ljudski embrioni koji su višak u programima veštačke oplodnje koriste u naučne svrhe za izdvajanje matičnih ćelija. Ako ih naučnici ne bi koristili, ti embrioni bi, na žalost, bili bačeni. Naravno, sve je pod strogom kontrolom i nikome ne pada na pamet da zloupotrebi fleksibilnu zakonsku regulativu. Osim toga, naš institut ima sopstvenu banku ćelija koju može da koristi. Glavna karakteristika ovih ćelija je ta što mogu vremenski da se neograničeno održavaju i umnožavaju. Najvažnije je raspolagati velikom količinom ćelija za transplantaciju koje mogu da se „pretvore“ u ćelije, na primer sa nervnim karakteristikama.

U lečenju kojih bolesti primenom matičnih ćelija je ostvaren ili bi mogao da bude ostvaren najveći napredak?
- Verujem u naša istraživanja i rezultate i to je ono što me najviše fascinira i motiviše. Ali treba reći da matične ćelije nisu magični štapić za sve bolesti. Treba imati nadu da će ipak jednog dana pronaći efikasna ćelijska terapija za bolesti poremećaja nervnog sistema, pa i za povrede kičmene moždine. Zato treba izvršiti još veliki broj kliničkih i naučnih studija, da budemo sigurni da ćelije obnavljaju tkivo, a da nisu opasne po samog bolesnika.

Dokle se u svetu stiglo na polju izučavanja ljudskih matičnih ćelija? Da li bi matične ćelije mogle da budu „lek budućnosti“?
- Ljudske matične ćelije se već koriste u nekim kliničkim ispitivanjima na pacijentima, naročito kod krvnih bolesti, slabosti srčanog mišićnog tkiva, Parkinsonove bolesti, a nedavno sam dobio informaciju da jedna američka kompanija već planira kliničku primenu ljudskih embrionalnih matičnih ćelija u terapeutske svrhe.
Sastojak „vijagre“ obnavlja memoriju
U svom ranijem istraživačkom radu dr Erceg je došao do otkrića da sildenafil, osnovni sastojak „vijagre“, ima funkciju obnavljanja oštećene memorije kod životinja sa jednom vrstom oboljenja mozga.
- Čak smo i patentirali taj proces. Trenutno se pokušava da se to primeni i na pacijente. Poznato je da kod različitih oblika encefalopatija, oboljenja mozga, postoji poremećaj učenja i memorije. Sad se radi na pokušajima da se vrati ta funkcija primenom sildenafila.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.56
mob
Nokia zvrr
Stvorena jetra iz matičnih ćelija



Japanski istraživači su razvili funkcionalnu ljudsku jetru iz matičnih ćelija, što podgreva nade da će u budućnosti moći da budu proizvođeni organi za potrebe transplantacije.


Tim sa Univerziteta Jokohama siti, kojim je rukovodio profesor Hideki Taniguči, je transpantirao indukovane pluripotentne matične ćelije (iPS) u telo laboratorijskog miša, u kojem su one izrasle u malu, ali delujuću ljudsku jetru.

IPS ćelije, koje imaju potencijal da se razviju u bilo koje telesno tkivo, mogu da se uzimaju i od odraslih osoba, čime se zaobilaze prigovori protivnika korišćenja matičnih ćelija embriona.

Japanski tim je matične ćelije transplantirao u glavu miša, da bi se iskoristio jači protok krvi u tom delu tela.

Iz tih ćelija je nastala jetre veličine pet milimetara, sposobna da proizvodi ljudske proteine i razlaže lekove.

(Tanjug)

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.60
mob
Nokia zvrr
Matične ćelije povratile sluh devojčici


Virusna infekcija koja je napala Stefani Konor tokom trudnoće stavila je njenu nerođenu bebu u rizik za neurološko oštećenje i doživotno oštećenje sluha. "Bilo je traumatično", rekla je Stefani, opisujući momenat saznanja o stanju njenog deteta. "Bilo je kao da oplakujete gubitak deteta."

Sa godinu dana, beba Madlen bila je kompletno gluva na desno uho a na levom uhu dijagnostikovan je značajan gubitak sluha.

Mada je aparat pomagao u pojačavanju nekih zvukova, nikada neće dovesti do oporavka od već načinjene štete u njenom uhu.

Međutim, jednostavna eksperimentalna procedura u kojoj je porodica Konor uključila Madlenu, vrlo verovatno joj je povratila sluh i obrnula tok njenog poremećaja.

U Januaru 2012, Madlena je sa dve godine postala prvo dete koje je primilo eksperimentalnu terapiju za lečenje gubitka sluha kroz kliničku studija na Memorial Hemann-Texas Medical Center, tokom koje su joj u uho ubrizgane njene matične ćelije koje su do tada bile pohranjene u banci matičnih ćelija.

Tokom prethodnih šest meseci, Stefani kaže da je svedok drastičnog poboljšanja Madlenine mogućnosti da čuje.

"Ranije, kada bi nešto čula, svuda bi gledala", kaže Stefani. "Sada primećujemo da glavu okreće isključivo u smeru izvora zvuka".

Madlen je, takođe po prvi put počela da govori.

Više od dve decenije, transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčanik - bilo da su matične ćelije samog deteta ili dobijene od drugog deteta, u zavisnosti od vrste procedure - koristi se za lečenje inače smrtonosnih bolesti koje uključuju: poremećaje krvnog sistema, imunih bolesti i nekih vrsta kancera.

Infuzija matičnih ćelija u telo vrlo verovatno ima potencijal da oporavi i regeneriše druge oštećene ćelije, pa i cela tkiva.

Regenerativna terapija u kojoj se koriste matične ćelije dobijene iz krvi pupčanika, trenutno se ispituje kroz terapije za lečenje poremećaja kao što su cerebralna paraliza i oštećenja mozga.

Po prvi put, doktori eksperimentišu sa matičnim ćelijama iz krvi pupčanika za regeneraciju sluha kod dece koja pate od gubitka sluha.

Ova studija koja traje godinu dana, pratiće 10 dece, uključujući i Madlenu, koja su starosti od 6 nedelja do 18 meseci, a koja su oštećenog sluha i sa svojim matičnim ćelijama pohranjenim u nekoj od porodičnih banaka.

"Postoji nekoliko tretmana za gubitak sluha, ali većina njih zasniva se na pojačavanju zvukova, a ne na preokretanju procesa gubitka sluha", rekao je dr Samer Fakhri, profesor i direktor programa na Odeljenju Otorinolaringologije, Memorial Hermann-Texas Medical Centar, koji je istovremeno i vođe studije.

Pošto je Madlena deo studije koja se trenutno sprovodi, nije sasvim jasno koliko je percipirano poboljšanje koje je primetila porodica Konor, zaista izazvano terapijom matičnim ćelijama.

Madlena je već bila na jednoj kontroli koja je testirala njen govor i jezički razvoj, a to su indikatori da je došlo do poboljšanja u sluhu. Sledeća kontrola je zakazana za sredinu Jula.

Fakhri kaže da je i dalje suviše rano da bi se odredilo da li je procedura zaista pomogla Madleni i da li je pomogla i drugoj deci.

"Ako ima poboljšanja, trebali bi da ga otkrijemo za šest meseci do godinu dana", rekao je Fakhri. "Mi ne možemo da odredimo da li je došlo do sveopšteg poboljšanja na osnovu slučaja jednog deteta."

Ako rezultati pokažu značajno sveukupno poboljšanje kod kolektiva dece koja su u studiji, deca koja imaju stečeni - ne genetski - gubitak sluha, mogu imati koristi od ove procedure.

"U ovom momentu, još uvek ne predlažempo da se matične ćelije koriste kao terapija za gubitak sluha", rekao je Fakhri.

Prethodne studije kod miševa ukazuju na dugotrajnu reparaciju sluha nakon infuzija matičnih ćelija. Fakhri kaže da je veoma verovatno da će procedura raditi, te da će deca kao Madlena imati oporavljen sluh dugotrajno.

"Način na koji matične ćelija rade je da pomažu u reparaciji", kaže Fakhri. "Jednom kada reparirate nastalu štetu, ne postoji nikakva indikacija da će se ta popravka tokom vremena izjaloviti!"

Stefani Konor kaže da je poboljšanje koja ona vidi do sada dovoljno da ona bude zahvalna da je primljena u studija, a nada se da će se studija pokazati kao delotvorna u reparaciji gubitka sluha, što bi moglo i drugoj deca da omogući ovakvu vrstu terapije.

"Kao majka koja ima dete sa specijalnim potrebama koja dođe u mogućnost da svom detetu pomogne, to je ogromna stvar", kaže Stefani, "i nema ničega što se može uporediti sa tim kada uspete da vratite svom detetu nešto što mu je oduzeto".

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
mob
Samsung Galaxy S4 mini
U ove priče verujem jer sam i sama videla šta matične ćelije sve mogu da odrade. Fascinantno!

Budućnost u medicini a neosporno i mogućnost produžetka ljudskog veka.

Manje je važno da su se odlično pokazale u primenjenoj kozmetici i estetici.
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Nokia zvrr
Dušnik, uho, nos od matičnih ćelija

U oblasti regenerativne medicine i lečenja matičnim ćelijama postignut je veliki napredak, stvoreni su čak i novi ljudski organi: dušnik, uho, nos.

Profesor dr Aleksander Seifalijan, direktor Centra za nanotehnologiiju i regenerativnu medicinu Univerziteta u Londonu, je na stručnom simpozijumu u Beogradu s kolegama iz drugih centara, predstavio svoje rezultate u toj oblasti.

Dr Seifalijan je rekao da je u junu prošle godine, koristeći nanotehnologiju napravio novi dušnik pacijentu koji se sada vratio na studije i vodi potpuno normalan život, bez ikakvih komplikacija.

"Da biste napravili organe potrebna vam je podloga, a ja i moje kolege smo tu podlogu napravili koristeći nanotehnologiju", objasnio je Seifalijan. Na tu podlogu, kako je kazao, "zasejali" su matične ćelije i time je praktično prvi put napravljen novi organ jer su se do sada koristile ili samo matične ćelije ili ćelije drugih vrsta.

"Koristimo nanotehnološki materijal i matične ćelije samog pacijenta tako da ne dolazi do odbijanja ni materijala niti ćelija od strane tela pacijenta", objasnio je metodu stručnjak iz Londona. Kako je kazao, pacijent koga je na taj način urađena transplantacija u junu prošle godine sada se oseća dobro i vodi sasvim normalan život bez ikakvih komplikacija.

Sada se, kako je najavio "priprema" novi nos za pacijenta kome je usled karcinoma morao da bude odstranjen taj deo lica.

"Problem je bio da se proizvede kvalitetna koža, koja bi ceo taj materijal obložila i imali smo dva izbora - ili da se stavi na čelo ili vrat, ali to nije bilo estetski lepo i onda smo došli na ideju da na ruci rastegnemo kožu ispod koje je stavljen materijal", objasnio je on.

Potrebno je četiri do šest nedelja da se ta koža primi, a ona će hiruški biti odstranjena i transpalntirana na lice i tako povezna sa svim krvnim i nervnim sudovima, kaže Seifalijan.

Govoreći o drugim metodama, on je kazao da se matične ćelije koriste i za bajpas, odnosno za obnovu srčanog mišića. Kako je rekao, uspešno su tako lečena tri pacijenta čime je stvorena mogućnost da u 2013. počne da se radi kliničkih studija na osnovu koje će se utvrditi da li se ta metoda može koristiti i za redovnu terapiju.

On je naveo da postoji veliki broj zahteva širom sveta da se proizvedu organi od uha do celog lica, ali da se za sada rade šuplji organi manjih dimenzija, tačnije veličine do jednog metra.

Kako je kazao, potrebno je nekoliko nedelja da bi se načinio novi organ, a kada je u pitanju dušnik, potrebno više vremena jer je procedura nešto komplikovanija.

Za sada te procedure finansiraju univerziteti, a tek će se kasnije videti kako će se dalje finansirati.

(Tanjug)

Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34619
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
LG Frizider
Citat
Stvorena jetra iz matičnih ćelija

Kafane ce da procvetaju

Citat
Dušnik

Kad stignu do pluca da se manu onih umrlica sa pljuga i da se stapici malo pojeftine
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Ego sum qui sum.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 15076
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 22.0.1229.92
Buducnost medicine...Savrsena stvar. Smile
U Kragujevcu je bilo u planu da se izgradi banka maticnih celija...
Ne znam sta je bilo sa tim projektom i da li ce ga realizovati...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Nokia zvrr

Ljudska sperma iz matičnih ćelija

Tim naučnika sa Univerziteta u Kjotu uspeo je da od matičnih ćelija miševa stvori jajne ćelije koje su potom oplođene i stvorile male miševe. Američki istraživači su, nakon ovog uspeha, rekli da će udvostručiti svoje napore da iz matičnih ćelija stvore ljudsku spermu.

Dr Rene Pera sa Univerziteta u Stanfordu smatra da bi, ukoliko ti napori urode plodom, ljudska sperma mogla da se koristi za reprodukciju za dve godine a jajne ćelije za pet.

„Znam da ljudi misle kako je ovo frankenštajnska medicina, ali mislim da to nije neki izmišljen ili beznačajn problem - nepolodnost može da utiče na čitav vaš život”, kaže dr Pera.
Neplodnost pogađa i do 15% parova u polno zrelom dobu.
Ipak, korišćenje matičih ćelija iz embriona za istraživanje - kao što se to radi u Institutu za matične ćelije i regenerativnu medicinu na Stanfordu - izaziva kontroverze jer embrioni moraju da se unište prilikom tog procesa. Laboratorija koristi embrione koji su „pretekli” od vantelesnih oplodnji.

Dr Pera kaže da se svake godine u Americi vantelesnom oplodnjom stvori milion-milion i po embriona a oko 500.000 njih se odbaci. Ona u svom testiranju iskoristi oko 500 embriona. „I ljudi sada brinu zbog tih 500 umesto zbog 500.000”.

Matične ćelije imaju potencijal da prerastu u bilo koju ćeliju, a stvaranje jajnih ćelija u laboratorijama moglo bi da postane uobičajena stvar, kao što je danas vantelesna oplodnja.
Japanski stručnjaci su sada prvi put stvorili sisara od matičnih ćelija i to se slavi kao Sveti gral istraživanja reproduktivnih matičnih ćelija. Oni su pokazali kako se u laboratoriji mogu „uzgajati” sperma i jajne ćelije koje će potom dati naizgled zdravog potomka.
„Ponovo smo dobili zamajac. Izgleda da se svake dve godine desi neka prekretnica koja nam svima da krila”, prokomentarisala je dr Pera uspeh japanskih kolega.

Stvaranjem sperme i jajnih ćelija iz matičnih ćelija embriona naučnici žele da bolje razumeju reprodukcitvni proces i embrione. U kliničkom smislu, to bi vremenom moglo da pruži nove opcije neplodinim parovima koji žele biološku decu.
Laboratorija dr Pere je ranije uspešno stvarala „primitivne” jajne ćelije i spermu, ali još nije kreirala dovoljno kvalitetne ćelije koje bi zaista i mogle da se koriste u ljudskoj reprodukciji.

„Samo mala greška u genomu može da dovede do neke opake bolesti kod potomka, tako da moramo biti veoma obazrivi”, kaže doktorka.
Ako se vremenom pokaže kao uspešna, ova tehnologija bi značajno mogla da vrati unazad biološki sat kod žena, što je odlična vest za one koje su odložile rađanje zbog karijere ili nisu mogle da zatrudne zbog lečenja od raka.
Međutim, uz to idu i mnoga etička pitanja: ko treba da odluči kada je žena previše stara da zatrudni?
„To je jedna od najvećih briga”, slaže se dr Pera. „U većini zemalja postoji granica postavljena uglavnom na osnovu zdravstvenih preduslova da se iznese trudnoća, jer ona može da bude veoma rizična za srce”.

Izvor: webmedicina
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Ego sum qui sum.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 15076
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.02
ČUVANJE MATIČNIH ĆELIJA PUTEM PREDSTAVNIŠTVA BIOBANKE INSCIENTIAFIDES ZA SRBIJU
Adresa: Uzun Mirkova 3A
Grad: Stari Grad,Beograd
Tel: 011/218 68 48, 0800/123 113 , 060/312 12 15
Fax: 011/262 33 29
Sajt:  www.inscientiafides.rs
Email:  info@inscientiafides.rs


Biobanka InScientiaFides ima zadovoljstvo da Vam ponudi u periodu od 17.09.2012. do 15.01.2103. specijane cene čuvanja matičnih ćelija
 25 godina – 1695 Evra
 30 godina – 1880 Evra

- Mogućnost plaćanja na 12 rata bez kamate

Predstavništvo InScientiaFides (ISF) – Biobanke za čuvanje matičnih ćelija iz krvi pupčanika, za Srbiju je ISF Sirmia, www.inscientiafides.rs.
 InScientiaFides je privatna biobanka, sertifikovana i akreditovana od strane nadležnog zdravstvenog organa San Marina i Republike Italije, koja posluje u skladu sa EU smernicama i standardima kvaliteta ISO, GMP i FACT (Fondacije za akreditaciju celularne terapije).
 ISF nudi usluge čuvanja matičnih ćelija na 30 godina, uz poštovanje najvišeg kvaliteta u tretiranja matičnih ćelija a koje se odnose na transport, preradu i krioprezervaciju odraslih/zrelih matičnih ćelija sa posebnim osvrtom na one sadržane u krvi pupčanika. Svaki proces koji se odvija u okviru Biobanke, uključujući transport, preradu i krioprezervaciju, ima validaciju koja je potvrđena od strane naučnog tima u skladu sa standardima FACT (Fondacija za akreditaciju celularne terapija). Otvaranjem predstavništva omogućeno je poštovanje i praćenje kvaliteta od momenta uzimanja matičnih ćelija pa do momenta otpuštanja matičnih ćelija za svrhe lečenja.

InScientiaFides je uključena u naučna istrazivanja kroz analizu i proučavanje odraslih matičnih ćelija u saradnji sa Bankom tkiva Bolnice San Camillo Forlanini u Rimu.
 Biobanku InScientiaFides odlikuje naučni pristup uz maksimalno poštovanje laboratorijskih standarda i medicinske etike. Poštovanje međunarodnih standarda kvaliteta garancija pružanja visokokvalitetne usluge čuvanja matičnih ćelija:
 • ISO 9001:2008, 38d (nezavisnih profesionalnih medicinskih i drugih zdravstvenih aktivnosti).
 • GMP standardom (Good Manufacturing Practice) odnosi se na proizvodni proces u laboratoriji.
 • U procesu smo akreditacije FACT (Fondacija za akreditaciju celularne terapije). FACT Akreditacija povećava nivo kvaliteta Biobanke InScientiaFides, imajući u vidu da se odnosi na celokupan proces od uzimanja uzorka, transporta, obrade tj proizvodnoog procesa u laboratoriji, krioprezervacije do slanja matičnih ćelija roditeljima za eventualno lečenje u budućnosti.


CRYO-SAVE Serbia matične ćelije
Adresa: Bulevar Zorana Djindjića 2a (poslovna zgrada Imel Group)
Grad: Novi Beograd,Beograd
Tel: 011/201 89 55, 011/201 89 56 , 062/217 115
Fax: 011/201 89 55
Sajt:  www.cryo-save.com/
Email:  serbia-info@cryo-save.com


Matične ćelije (eng. stem cells) su osnovne ćelije ljudskog organizma od kojih daljim razvojem nastaju sve ćelije organizma. Ove ćelije su „osnovni blokovi“ našeg organizma. Krv iz pupčane vrpce novorođenčeta je najbogatiji i najkvalitetniji izvor ovih ćelija koji je nama dostupan.

Klinička istraživanja su potvrdila da se matične ćelije mogu presaditi u oštećene delove tela u kojima su vitalne ćelije istrošene ili uništene. Nakon ovakvog presađivanja ili transplantacije, matične ćelije regenerišu oštećeno tkivo nekim od brojnih mehanizama koje su u mogućnosti da upotrebe. U ovom momentu, širom sveta, matične ćelije se koriste prilečenju više od 100 oboljenja (uglavnom leukemije, anemije, nasledna metabolička i imunološka oboljenja i sl.)

Matične ćelije iz krvi pupčanika su jedinstveni resurs koji možemo prikupiti samo u momentu rođenja deteta. Umesto da budu bačene, matične ćelije treba prikupiti i sačuvati.

CRYO-SAVE www.cryo-save.com / www.maticne-celije.rs je vodeća evropska banka za čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce sa laboratorijama u Belgiji, Nemačkoj, Dubaiu, Indiji i Južnoafričkoj Republici, kao i servisnom mrežom u više od 40 zemalja sveta na 4 kontinenta.
 U svojim krioprezervacionim tankovima, Cryo-Save čuva više od 200.000 uzoraka matičnih ćelija.

Izvor http://www.firmesrbije.com/zdravlje-i-medicina
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 14 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.