Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 06:28:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Matične ćelije i leukemija  (Pročitano 838 puta)
28. Jul 2009, 11:24:15
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
BOSTON - Hematolozi tvrde da oboleli od leukemije mogu značajno da poprave svoje izglede da prežive, ako im se presade matične ćelije. Štaviše, istraživači kažu da bi upotreba matičnih ćelija mogla da dovede do novih metoda lečenja.
Dve nedelje Rendal Bernam je mislio da ima grip. Zapravo, bio je to jedan od podtipova smrtonosne leukemije.
"Kada mi je postavljena dijagnoza, bio sam toliko bolestan da zapravo nisam u potpunosti ni shvatao šta se događa. Posle su mi rekli da me je od fatalnog ishoda delilo svega nekoliko dana" - seća se Bernam.
Bernamu je postavljena dijagnoza akutne meloidne leukemije - kancera krvi i koštane srži koji se širi tako brzo da ukoliko pacijent ne primi terapiju, ostaje mu svega nekoliko meseci života. Hemoterapija se koristi kako bi se kod pacijenta izazvalo povlačenje bolesti.
"Drugim rečima, koštana srž i krv su vraćeni na pređašnje normalno stanje" - izjavio je Glasu Amerike doktor Džon Koret iz Instituta za rak u Bostonu i dodaje da "hemoterapija ne ubije sve ćelije raka".
Kod nekih pacijenata, rak se vrati posle lečenja. Koret navodi da jednostavan test hromozoma pokazuje da li pacijent ima znatne, osrednje ili male šanse da mu se vrati akutna leukemija.
Za one koji imaju povoljnu prognozu, sama hemoterapija može biti dovoljna. Međutim, za pacijente sa slabim izgledima, hemoterapija kombinovana sa transplantacijom doniranih matičnih ćelija obično je standardni tretman.
"Ipak, ne postoji potpuna saglasnost među lekarima oko toga kako tretirati srednju grupu pacijenata koja ima 50 odsto šansi za oporavak" - ukazuje doktor Koret - naglašava: "Kada su u pitanju pacijenti sa srednjim stepenom rizika, čak su i eksperti bili zbunjeni i nisu znali šta da rade"...
Doktor Koret i drugi istraživači analizirali su podatke iz dvadesetak istraživanja. Oni su primetili da su zdrave matične ćelije od odgovarajućeg davaoca pomogle da se poveća broj preživelih pacijenata koji su imali srednji stepen rizika.
Rendal Bernam je našao odgovarajuceg davaoca.
"Imam sestru koja mi je savršeno odgovarala kao davalac. Zatim, imam i brata i drugu sestru sa sitnim odstupanjima pa su doktori odlučili da za transplantaciju uzmu sestru koja je savršeno odgovarala tako da mi je ona prva dala matične ćelije" - naglasio je Bernam.
Bernamova bolest je u povlačenju već dve godine pošto je dobio transplantaciju. Doktor Koret kaže da studija može jasno da ukaže na način tretiranja pacijenata sa srednjim stepenom rizika. Postoje rizici koji se povezuju sa procedurom transplantacije.
Bernam je ipak oprezan pošto je podložniji infekcijama i drugim neželjenim pratiocima lečenja. Ali doktor Koret zaključuje da dobre strane lečenja odnose prevagu nad rizicima.
Studija sa rezultatima istraživanja objavljena je u časopisu Američkog medicinskog udruženja.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
Ne bih da tupim al imam utisak da se takve bolesti mogu sprečiti ako se redovno pije aloja i unosi Q10 ( bar mi što nam je dobro požutela krštenica).

 Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 06:28:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.