Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 02:31:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Procitajte pravilnik foruma! Piraterija je zabranjena i muzicke zelje se ne ispunjavaju!

Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Marčelo: Svima je lepše sa maskama  (Pročitano 5234 puta)
29. Jan 2006, 02:05:21
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Marčelo: Svima je lepše sa maskama

Poeta hip-hopa govori za Glas o novom albumu "Puzzle Shock" i o tome kako na kraju svih krajeva njegove pesme govore o ljudima kakvi zaista jesu

Marko Šelić, alijas Marčelo, jedan od najperspektivnijih i najuticajnijih domaćih hiphopera, nedavno je izbacio svoj novi album "Puzzle Shock". Marčelo je uzburkao domaću scenu već svojim debi albumom "De Facto", ponudivši koncept izražavanja nedosledan hip-hopu. Iako se socijalno-politički angažman svojevremeno postavio kao posebno atraktivna dimenzija ove muzike, Marčelo unosi nove nivoe u hip-hop tradiciju. Uz karakterističnu dozu iskrenosti i oštrine, ponudio je vanrednu širinu pogleda na aktuelnu stvarnost, što ga je definisalo kao "poetu uličnog zvuka". Ovu titulu potvrđuje i na "Puzzle Shock".

Da li je tvoja angažovanost nužni zahtev hip-hop žanra, spontana reakcija na društvene okolnosti ili izraz individualne potrebe?
- Rekao bih - sva tri. Mada, najmanje ovo prvo. Danas je jako slaba ta linija hip-hopa - nije nužna, a škakljiva je i odavno prežvakana, pa je mnogi izbegavaju. Jako je teško ostati svež kada je reč o tom tipu pesama. No, druge dve komponente čine da ne odustanem od toga i da uvek nalazim nove načine da izbegnem degutantno i banalno, a da ostanem direktan i precizan.
   
Zašto naziv "Puzzle Shock"?
- Album je sastavljen od različitih tematskih i muzičkih delića koji, pomešani u koktel, mogu da tvore priličan šok i iznenađenje u odnosu na ono što su neki očekivali od mene. Mnogi misle da je "lirika" prvog albuma bolja, a zapravo i ne znaju o čemu "peva", na primer, pesma Triptih i koja je njena poruka.

"Triptih o Bogu i ljudima" čini tematsku celinu koja ostavlja snažan utisak. Odakle inspirisanost verom u savremenom kontekstu?
- Vera jeste upletena u sve savremene kontekste, ali joj, na prvi pogled, nikako nije mesto u muzici ovog žanra. Ograničavanja svake vrste i zatvaranje u klišeizirane tematske krugove oduvek su bili posebna poslastica mnogih "pravih repera". Ja sam sada napokon u prilici da se razmašem, što je teško svarljivo za prosečnog slušaoca. Ali, kada se prokrči put kroz razgovore Đavola i Boga i Vavilonsku kulu, kada se utisci srede, ostaje ono o čemu te pesme zaista govore: o ljudima i o tome kakvi su zapravo. Nemaju one suštinske veze ni sa čim drugim.

Šta ostaje kad se skinu "maske", o kojima govoriš u "Šaradi"?
- Ko će to znati? Očigledno je svima lepše sa navučenim maskama, a i kad maske spadaju, to se dešava kao u pesmi - između četiri zida. Da bi takav cirkus opstao, nužno je da se svi pravimo ludi na glumatanje sa svih strana... U međuvremenu, dobar deo ljudi je poludeo stvarno, pa bar ludilo više nije odglumljeno.

Otvoreno govoriš o društvenim i kulturno-vrednosnim deformacijama. Koja je, zapravo, tvoja ideja i poruka?
- Ako se nekakvom posebnom hirurgijom te naše deformacije isprave, onda više nećemo imati problem. Prosto. Ali, inače, verujem u jednostavan recept: neka svako radi dobro svoj posao. Očigledno, ma kako pojednostavljeno zvučalo, izvor svih problema je to što neko ne radi svoj posao kako valja, a taj nikad nije samo jedan.

Koliko je hip-hop zahvalan "medijum" za književni izraz?
- Ja radim onako kako radim i to ne menjam, ali mnogi ne vole uplive bilo čega što nije "ulično". Taj se izraz tako iskrzao da ne volim ni u zezanju da ga upotrebim. Uostalom, nisu sve ulice iste. Niti treba da budu. Neko u svojoj nađe samo budalaštine i govna, a neko nešto drugo...

Studiraš književnost. Imaš li direktne uzore u kreiranju svog stila?
- Za pisanje priča - da, a što se mojih tekstova za muziku tiče, to sam tek nedavno počeo da stvarno kombinujem sa nečim književnim, iako su ljudi zapažali takve momente i ranije.
U svakom slučaju, uzore imam da bih od njih bežao! Samo tako se nalazi nešto zaista svoje. Ali, neka ovom prilikom budu pomenuti Ticiano Sklavi, Dino Bucati, Nil Gejmen, Danil Harms, Kafka i Po.

Ove godine od "firme Marčelo"...

- Pred leto ću, zajedno sa saradnicima, napraviti nekoliko remiksa dosadašnjih pesama. Pored toga planiram, naravno, i nekoliko novih stvari. A što se mene lično tiče, zbirka priča je moj sledeći veliki zadatak i na tome već odavno radim. Mislim da je ova godina pravo vreme da i to privedem kraju.
      

Izvor: Glas Javnosti \ A. S. K.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 67
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ima par dobrih pesama! Za 600 djunti ocekivao sam bolje...
IP sačuvana
social share
"Ziko, a sta sada radi"?
"Jebe"!
"E to je vec stvar rezije"!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 18
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
Fuj!!!
njemu treba  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 67
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Do 2 dobre pesme...
IP sačuvana
social share
"Ziko, a sta sada radi"?
"Jebe"!
"E to je vec stvar rezije"!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Apple iPhone
pa sad, ne znam bas sta treba Marchelu, pre bi se reklo da treba nama...
postujem ga jako u onome sto radi, ima prilicno dobre textove, mada su mozda malo komercijalniji nego na proslom albumu, ali su i kao takvi bolji od vecine...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
marcelo je genije, obozavam ga..
nisam ocekivala ovo od njega iako mi se dopao de facto..
puzzle shock me je ostavio bez reci..
respekt
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 131
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Mene malo nervira potreba hip-hopera da se postave kao neko kompetentan za kritiku svega i svacega... A cini mi se da se i Marcelo, iako se donekle izdvojio iz "mase", primio na tu tradiciju
IP sačuvana
social share
samo se smejes, lepo je
nije te briga, lepo je
pa koliko traje, lepo je...

...svi to znaju na kraju ne pobedjuje dobro
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Somewhere around nothing!

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 11442
Zastava Herceg-Novi
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Apple Iphone 5s
Njega ne mogu smisliti,faker Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 63
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.54
mob
Nokia e75
ljudi,marcelo je najbolji liricar kod nas...to uopshte nije povezano s tim shto studira knjizevnost.On ima 26 godina,trebao je ranije da zavrsi...nije fazon u tome da ako neko studira knjizevnost pise dobre pesme...jel to znachi da neko ko studira arhitekturu ne moze da pise pesme???

marcelo je car,uradili smo pesmu zajedno(Heroj naroda s mog albuma)...i uopshte nije fejker,hejter ili bilo shta drugo...
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

qliramo qlerski najisqliranije:D

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung u600
Citat: alternative-dread link=topic=79284. msg1049248#msg1049248 date=1141153528
Njega ne mogu smisliti,faker :boxing:
ne mlati.
IP sačuvana
social share
...Ako si poslao devet glupaka da ti nesto kupe, ti si postao deseti...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 02:31:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.