Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 18:16:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maratonska bitka - Beznadežni u smrt  (Pročitano 5861 puta)
15. Jul 2005, 07:58:05
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Maratonska bitka
Beznadežni u smrt

Darije I, persijski vladar, bio je najmoćniji car na svetu. NJegova država nadmašila je sve do tada poznate. Ipak, nisu sve granice bile sigurne: Skiti su bili stalna opasnost, kao i Grci. Svi polisi u Maloj Aziji pripadali su Persiji, ali vlast nad njima bila je nesigurna. Zato je u tim maloazijskim polisima, u Joniji, buknuo ustanak. Milet se pobunio i povukao je mnoge gradove za sobom, ali njihova vojska je bila nemoćna pred persijskom. Sparta je odbila da pomogne, a Atina je poslala 20 lađa.

Početak pohoda

"I upravo ti brodovi obeležili su početak nevolja kako za Helene, tako i za varvare," napisao je Herodot. "Veliki car" je rešio: Atina mora biti kažnjena. Samo dve godine pošto je ugušio Jonski ustanak napao je kopnenu Grčku, ali sreća ga nije poslužila. Flota od 300 brodova uletela u buru i više od 20.000 ljudi je poginulo.

Darije nije odustao. Početkom leta 490. godine pre Hrista oko 600 brodova u kojima je bilo oko 20 do 25 hiljada pešaka i nekoliko stotina konjanika krenulo je iz Kilikije preko Rodosa osvajajući Naksos, Karist i Eretriju. Po nagovoru Hipije, proteranog atinskog tiranina i saveznika Persije, za iskrcavanje je izabrano Maratonsko polje 42 kilometra udaljeno od Atine - odatle je Pizistrat zauzeo grad, zašto to ne bi uspelo i Persiji.

Beznađe Atine

Kada su saznali za iskrcavanje persijske vojske Atinjani su bili iznenađeni, ali nisu mogli mnogo da biraju. Jedini izbor je bila borba. Desetorica stratega i 10.000 hoplita krenulo je u susret neprijatelju i u smrt. Glasnik Fidipid poslat je u Spartu da zatraži pomoć, ali poziv očajnika je odbijen. Herodot tvrdi da su Spartanci morali da sačekaju pun mesec da bi njihove trupe krenule - takav je bio običaj.

To je bila jedina vest koju je doneo beznadežnoj vojsci koja se spremala da se suprotstavi dva i po puta brojnijem protivniku.

Jedan od stratega Atine bio je Miltijad, čovek koji se najviše zalagao za borbu protiv Persije. NJemu je na Maratonu prepuštena i vrhovna komanda.

Maratonska bitka

Kada su vojnici pogledali jedni drugima u oči bilo je jasno koga ima više. Atinski bojni red možda je bio širok koliko i persijski, ali imao je mnogo manje redova, pogotovo u sredini.
A onda su se hopliti zatrčali ka protivnicima. "Ovi su ludi," bila je jedina misao Persijanaca. Udar je bio jak, ali persijska vojska je satirala sredinu atinske. Međutim, to nije bilo dovoljno. Grci su na krilima bili nadmoćniji, njihovi duga koplja i bolji oklopi doneli su im prednost - satrli su svoje neprijatelje, a onda su se okrenuli ka sredini.

Persijanci su padali jedan za drugim i nastao je haos. Ko je uspeo da pobegne i dokopa se brodova imao je sreće. Svi ostali su pali. Kažu da je Persijanaca poginulo oko šest hiljada i četiri stotine, Atinjana svega 192.

Ka Atini

Ipak, borba nije bila gotova. Preživeli Persijanci pokušali su još jednom da pobede Atinjane - brodovima su krenuli ka njihovom gradu. Vojnici nisu bili u njemu i osvajanje je izgledalo lako, ali Grci su žurili da zaštite svoje domove.

Kada su stigli i kada su ih Persijanci videli, okrenuli su brodove i pobegli. I osećaj nadmoći poneo je Atinjane dok su sa Akropolja posmatrali ovaj prizor. Oni, Heleni, pokazali su varvarima ko je moćniji.

Ovaj poduhvat odjeknuo je u celom grčkom svetu i niko nije verovao da će se Persijanci ikada vratiti.
A. Ivanović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 18:16:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.