Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mara ima IQ 156, i u 74. godini trči, pliva, vozi rolere i šampionka je u veslan  (Pročitano 5328 puta)
08. Jan 2019, 12:19:43
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
GENIJALKA IZ BEOGRADA Mara ima IQ 156, a u svojoj 74. godini trči, pliva, vozi rolere i ŠAMPIONKA JE U VESLANJU
07.01.2019. 22:17


mensa genijalka foto privatna arhivFoto: privatna arhiva / Privatna arhiva

Mara Čabrić (73) višegodišnja je prvakinja u veslanju i jedna od začetnika informatike u našoj zemlji, a sa koeficijentom inteligencije (IQ) višim od 156 jedna je od najpametnijih Srpkinja.

Diplomirani matematičar i specijalista za informacione tehnologije, zagazila je u osmu deceniju života, ali je veoma aktivna, uvek dobro raspoložena i posvećena sportu. Trčanje, plivanje, vožnja bicikla ili rolera, neke su od njenih dnevnih aktivnosti, dok od zimskih sportova izdvaja skijanje i klizanje.

Upravo redovni treninzi učinili su da izgleda bar 20 godina mlađe. Dok se njeni vršnjaci bore sa reumom, visokim pritiskom i bolestima koje idu s godinama, Mara i dalje osvaja medalje.

- Najvažnije mi je sportsko veslanje u skifu, čamcu za jednog čoveka. Poslednjih 10 godina sam prvakinja Srbije u konkurenciji veterana - počinje priču za "Blic" Mara Čabrić.

Na pitanje kako sve postiže, odgovara "da je u penziji, pa ima vremena". Napominje i da je isto uspevala i kada je radila i imala karijeru.

- Sport bi trebalo pre svega voleti. Ako je nametnut, ako mislite da bi trebalo to da radite da biste živeli 100 godina, onda je to mučenje. Što se nemanja vremena tiče, kada sam radila od sedam do 15 sati, ustajala sam u pet ujutru i išla da trčim. Vratim se, istuširam se i odem na posao. Čovek sve može samo ako to želi. Moja osnovna karakteristika je samodisciplina, ne popuštam svojim slabostima. To mi pomaže da se u ovim godinama bavim sportom, da mi mozak radi - motivišuće, ali najpre iskreno govori Čabrićeva.

Tako je poželela i da proveri svoju inteligenciju i isproba nešto novo. Na testiranje u Mensu pre više od decenije otišla je "iz radoznalosti". Ubrzo je postala članica i, između ostalog, saznala da je njen IQ viši od 156, što je svrstava u najpametnije Beograđane.

Jedno vreme, dodaje, vodila je odsek za projekte u Mensi jer je programer po struci. Kako kaže, njene kolege sa Prirodno-matematičkog fakulteta i ona, mogu se smatrati osnivačima informatike u Srbiji.

- Kada sam upisala studije matematike, na PMF-u su postojala dva smera, jedan za profesore matematike, a drugi za upotrebu računara. Mi smo druga generacija koja je imala nešto o računarima na fakultetu i tako sam se zainteresovala za programiranje. Postojalo je nešto i na Elektrotehničkom, a mnogo kasnije i na Fakultetu organizacionih nauka. Kada sam diplomirala, 1968. godine, bilo je svega nekoliko desetina programera u celoj prestonici. Poznavali smo se, za nas je bilo dosta posla jer smo bili stručnjaci u tada novoj oblasti. Mi smo osnivači informatike u ovoj zemlji - s ponosom ističe Mara.

Pored toga, ova inspirišuća gospođa privržena je i učenju jezika. Sporazumeva se na japanskom, a trenutno uči i švedski "da bi otišla kod sina u Švedsku".

Dobra zabava u Mensi


Mensa je mesto za sklapanje novih prijateljstava s ljudima sličnih interesovanja, ali i dobru zabavu.

- Letos je u Beogradu bio skup članova Mense iz cele Evrope i tim povodom bile su organizovane najrazličitije aktivnosti, od kulturnih, preko sportskih, do turističkih. Prijavila sam se da volontiram i vodim članove da veslaju u kajaku po Dunavu, vodila sam ih na krstarenje po beogradskim rekama. Međutim, više se tim aktivnostima bave mladi - kaže Mara.

Koji je prosečan IQ?

Šta znači koeficijent inteligencije od 156? Stručnjaci procenjuju da je prosečan IQ između 90 i 110, u visoku inteligenciju spadaju rezultati od 111 do 120, veoma visoka inteligencija je od 121 do 140, dok je sve preko 140 - genijalnost.

Članovi Mense su oni koji imaju IQ veći od 148.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
sta mozak misli telo veruje...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
Не би јој дао више од 50.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
Od ove žene može dosta da se nauči. I treba je shvatiti ozbiljno a ne kao "jao vidi stara baka a još se trza".

Gledam njen intervju, odlična joj je logika, šta drugo raditi u penziji, tad imaš najviše vremena.

Maltene da je bolje tj. korisnije raditi sport u starosti nego u mladosti, pod uslovom da je umjereno.

https://www.b92.net/video/zivot.php?yyyy=2019&mm=01&dd=09&nav_id=1490859
« Poslednja izmena: 25. Jan 2019, 16:58:31 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
ima ljudi koji prosto nisu ni najmanje destruktivni...

na zalost takvih je debela manjina...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol
Poruke 8957
Od ove žene može dosta da se nauči. I treba je shvatiti ozbiljno a ne kao "jao vidi stara baka a još se trza".

Gledam njen intervju, odlična joj je logika, šta drugo raditi u penziji, tad imaš najviše vremena.

Maltene da je bolje tj. korisnije raditi sport u starosti nego u mladosti, pod uslovom da je umjereno.

https://www.b92.net/video/zivot.php?yyyy=2019&mm=01&dd=09&nav_id=1490859

Овакви се у нашем народу третирају као лудаци. "Ма ајде молим те, ко ће да се замлаћује тим глупостима, немам ја времена за то, залудна баба"...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
 
Evo šta kaže ova žena u intervju, holanđanke je odrale u kajakarenju, to sve utrenirane žene.


Jbg Balkanci rintače za preživljavanje, muškarac šutne ženu da rinta po kući, nisu ni krive.

Možda je lakše osuditi "drugačijeg" nego shvatiti u kakvom si sranju uma.

...

Plus vidi se da je gospođa Mara maltene "plemstvo", živjela u Japanu kao mala, išla u klasičnu gimnaziju gdje se učio latinski i starogrčki....  znači da joj je porodica pružila da vidi i nauči svijeta. Zato i jeste ovako dinamična.

Inače teško se odvojiti od okruženja, pa sve i da si pametniji od nje.
« Poslednja izmena: 26. Jan 2019, 18:23:19 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol
Poruke 8957
Неко стварно и не може, и здравље му не допушта итд. Али ако неко неког ко живи овакав живот осуђује, то је крајње примитивно. Мислим јбт гледај своја посла, ако те тај неко не угрожава на неки начин немаш шта да ти њега осуђујеш. У томе се огледа примитивизам наше средине, у тако тим ситницама, не у оним крупним стварима које нон стоп потенцирају ратови ово оно. Ја увек наводим најчистији пример примитивизма наше средине одлазак код психолога - не дао Бог никоме. Значи ако идеш код психолога, ти си за оне који то знају луд и то је крај приче.

А ти кажеш колегинице такве примитивне коментаре дају, јесу то лекарке?
« Poslednja izmena: 26. Jan 2019, 16:45:08 od 1286zenabre »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
Citat
Мислим јбт гледај своја посла
Србин да гледа своја посла, гуд лак вит дет.  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
Неко стварно и не може, и здравље му не допушта итд. Али ако неко неког ко живи овакав живот осуђује, то је крајње примитивно. Мислим јбт гледај своја посла, ако те тај неко не угрожава на неки начин немаш шта да ти њега осуђујеш. У томе се огледа примитивизам наше средине, у тако тим ситницама, не у оним крупним стварима које нон стоп потенцирају ратови ово оно. Ја увек наводим најчистији пример примитивизма наше средине одлазак код психолога - не дао Бог никоме. Значи ако идеш код психолога, ти си за оне који то знају луд и то је крај приче.

А ти кажеш колегинице такве примитивне коментаре дају, јесу то лекарке?

Slažem se.
 
« Poslednja izmena: 26. Jan 2019, 18:23:52 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.