Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:28:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Manje poznati antički lokaliteti  (Pročitano 2235 puta)
15. Okt 2009, 07:24:05
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Poseta antičkim "ruševinama" kao što su Partenon ili Koloseum za mnoge je glavni razlog putovanja na kojima žele da upiju dah prošlih vremena i da vide stvaralaštvo naših predaka. Međutim, takva romantična i tajanstvena mesta često su meta nepregledne reke turista, što može da umanji istinski doživljaj tih lokaliteta, pa bi pravi ljubitelji antike trebalo da razmisle o "novim", manje poznatim lokacijama. Na primer, da li ste znali da je antički amfiteatar u tuniskom El Džemu (El Djem), iako manji od slavnog rimskog rođaka, najočuvaniji na svetu, ili da su najlepši grčki hramovi u stvari oni na Siciliji?

Ovde vam nudimo listu nekih od najboljih "ruševina" ili dragulja drevnog sveta koje bi obavezno trebalo da vidite.

Delfi (Grčka) - iako je teško oštećeni Partenon mnogo poznatiji, nekoliko arheoloških ostataka podseća na to da su duhovno središte starih Grka u stvari bili Delfi, proročište u koje su čak i vladari morali da dolaze po dvosmislene pitijske odgovore. I dalje se vide ostaci bedema oko kompleksa hramova, svetilišta, teatra, riznice i većnice, dok u bivšem Atininom hramu još stoje tri od nekada 20 ukrašenih dorskih stubova.

Vila Jovis (Italija) - mada je ostrvo Kapri u Napuljskom zalivu jedno od najpopularnijih turističkih odredišta u Italiji, ne odlučuju se mnogi na strmi uspon do ostataka ove rimske vile. Sagradio ju je car Tiberije na mestu s kojeg se pruža predivan pogled na planine i more.

Kurion (Kipar) - nezaboravan pogled na mediteranske obale zagarantovan je i s ruševina drevnog Kuriona, na severnoj obali Kipra. Grad su još u 16. veku pre Hrista sagradili Feničani, a danas je na njegovom mestu poznati arheološki park. Amfiteatar iz grčkog vremena još uvek se može koristiti, a izvrsno su očuvani i mozaici u rimskim kupkama. Tu se mogu videti i ostaci ranohrišćanske bazilike. Obronci Kuriona popularni su i među paraglajderima.

El Džem (Tunis) - jedan od najbolje očuvanih arheoloških spomenika i najvećih "sačuvanih" amfiteatara na svetu sagrađen je 238. godine po uzoru na rimski megastadion Koloseum. Iako nešto manji, ovaj amfiteatar mogao je da primi 35.000 gledalaca, a bio je poznat po spektakularnim borbama gladijatora i trkama dvokolica.

Afejin hram (Grčka) - ostrvo Egina u Saronskom zalivu skriva ostatke svetilišta posvećenog boginji Afeji, sagrađenog oko 500 godina pre Hrista. Iako su skulpture odavno opljačkane i razasute po svetskim muzejima, kolonade, kao najveća vrednost, nadmašuju Partenon. Za takav utisak presudno je i okruženje hrama. U miru izolovanih ostrvskih planina posetilac zaista može da zamisli da je u antičkom vremenu.

Izvor: Krstarica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

7a1.jpg
(147.52 KB, 720x600)
7a2.jpg
(81.25 KB, 797x529)
7a3.jpg
(85.71 KB, 800x533)
7a4.jpg
(95.16 KB, 800x531)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Poseta drevnim ruševinama, kao što su Partenon ili Koloseum, za mnoge je glavni razlog putovanja na kojima žele da upiju dah prošlih vremena i da vide stvaralaštvo naših predaka. Ali, ta romantična i tajanstvena mesta često su meta nepregledne reke turista, što može da umanji istinski doživljaj, pa bi pravi ljubitelji antike trebalo da razmisle o "novim", manje poznatim lokacijama. Na primer, da li ste znali da je antički amfiteatar u tuniskom El Džemu (El Djem), iako manji od slavnog rimskog rođaka, najočuvaniji na svetu, ili da su najlepši grčki hramovi u stvari oni na Siciliji?

Ovde vam nudimo listu nekih od najboljih "ruševina" ili dragulja drevnog sveta koje bi obavezno trebalo da vidite.

Aspendos (Turska) - u potrazi za antičkim spomenicima ne sme se zaobići Turska, koju je pre Rimljana helenističkom krugu priključio Aleksandar Makedonski. Iz rimskog razdoblja najpoznatiji je amfiteatar u Aspendosu, koji je u 2. veku sagrađen po nacrtima slavnog arhitekte Zenona. Ovo poznato mesto nisu napustili ni Turci, koji su u njemu organizovali borbe kamila.

Afrodizijas (Turska) - drevni grad s velikim hramom posvećenim boginji ljubavi Afroditi turističke grupe ne posećuju često. Do hrama se najlakše dolazi taksijem iz grada Pamukale, a da ste na pravom mestu shvatićete kad usred pejzaža ugledate mermerne stubove, lukove i ukrase. Posebno su impresivna monumentalna vrata u ovom nekada važnom rimskom centru.

Leptis Magna (Libija) - biserom Rimskog carstva s impresivnim zgradama, tržnicom i lukom nazivao se i grad Leptis Magna na libijskoj obali istočno od Tripolija. Grad su osnovali još Feničani, a u rimske ruke je pao posle punskih ratova. Pošto je sagrađen na peskovitom tlu, velik deo grada je sačuvan, a pored iskopina i predivne obale, Leptis Magna poznata je i kao rodni grad okrutnog cara i reformatora, Septimija Severa.

Dolina hramova Balbek (Liban) - u dolini nedaleko od grada Balbeka nalazi se jedno od najvećih graditeljskih dostignuća starog sveta, veličanstveni Jupiterov hram, najveći koji su Rimljani ikada sagradili. Svetim mestom Balbek se smatrao još od vremena Hananaca i Feničana, a u Bibliji se spominje kao grad koji je obnovio kralj Solomon.

Agriđento (Italija) - u vreme grčke kolonizacije Sredozemlja Sicilija je bila centar i žitnica cele Velike Grčke (Magna Graecia), pa ne čudi da su na njoj neki od najlepših hramova iz tog vremena. Kompleks od sedam hramova pod zaštitom je Uneska, a Konkordijin hram poznat je najočuvaniji pošto je kasnije pretvoren u hrišćansku crkvu.

Izvor: Krstarica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

9ant1.jpg
(70.27 KB, 800x530)
9ant2.jpg
(123.31 KB, 800x600)
9ant3.jpg
(118.91 KB, 800x528)
9ant4.jpg
(131.25 KB, 800x600)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:28:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.332 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.