Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 18:03:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mamini i tatini favoriti  (Pročitano 2827 puta)
09. Jan 2006, 18:11:32
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone 3Gs
Mamini i tatini favoriti


Već mjesecima žicaš novi mobitel, ali tko ga na kraju dobije? Mlađi braco! Kao da nije mogao dobiti tvoj stari! A kad čuješ kako se dive svakoj žvrljotini koju nacrta sestra dok ti neprimjetno skupljaš petice iz likovnog, dođe ti da poludiš! Pravo je pitanje - imaju li tata i mama zaista svoje favorite ili ti se tako samo čini?

 
Hej, osjeti li se to ljubomora? Imati suparnika u bratu ili sestri nije nimalo lako, no malo ljubomore sasvim je normalan dio obiteljskog života. Sjeti se kako mali psići, mačkice ili vučići halapljivo sišu majčino mlijeko i uvijek se nađe poneki malo agresivniji nestaško koji se gura i pokušava se dokopati više hrane ili bolje pozicije. Ponekad to naguravanje preraste i u svađu – začuje se siktanje, lavež ili cviljenje (kad ga mama primi za šiju i vrati na mjesto)!

No dobro, ti i tvoja braća ili sestre ne morate se boriti za hranu, no unatoč tome, i bez obzira na pun želudac, ljudski mališani, kao i životinjski, natječu se i za roditeljsku ljubav i naklonost. Moramo ti odmah reći da je to bespotreban trud jer roditeljske ljubavi ima dovoljno za sve, ali ono što te zbunjuje jest način na koji je iskazuju. Kako ste ti i brat ili sestra potpuno različiti, tako je moguće i da se roditelji drukčije ponašaju, na različite načine nagrađuju ili kažnjavaju.

Ako nas jednako vole, zašto nas tretiraju različito?

Uzmi, na primjer, Anu i Jakova. Ana ima određenih poteškoća u školi, mama s njom provodi sate i sate pomažući joj u pisanju zadaća i učenju. Jakov, pak, sa školom uopće nema problema, obožava nogomet i s tatom svaki vikend provede s loptom među nogama. E, sad… Ani je žao što njezin otac ne provodi više vremena s njom, a Jakovu je, opet, žao što majka nema više vremena za njega. Kada Ana dobije dobru ocjenu roditelji od toga prave slavlje, a Jakov je ljubomoran jer se to njemu rijetko događa. S druge strane, kada Jakov igra subotom utakmicu, roditelji su u transu još cijelu nedjelju, pa se Ani se čini kao da je ne vole jer nikada nije postigla nikakav uspjeh u sportu. Bez obzira na to što i jednom i drugom roditelji poklanjaju i pažnju i daju pohvale, Ana i Ivan su suparnici.

I što se događa? Osjećaj nepravde te ljuti, zbog toga ti se nešto stisne u trbuščiću i, da ne bi eksplodirao, posvađaš se s bratom ili sestrom.

Na koga si zapravo ljut/a?

Ako ti se čini da mama i tata stalno hvale nekog od tvoje braće, predano uživaju u njihovim hobijima, a tebe tjeraju ranije na spavanje, trebao bi biti ljut/a na roditelje. Pa ipak, posvađat ćeš se s bratom ili sestrom jer ti se čini da su oni krivi što ti otimaju tvoj dio kolača. Može ti se čak učiniti da to rade smišljeno, da te namjerno guraju kako bi dobili više nego 
 
ti! No, to sigurno nije istina, a ako se ponekad nešto slično događa, samo je posljedica ljubomornog ponašanja.

Ljubomora je jedna od osnovnih ljudskih emocija. Nema čovjeka koji u životu nije osjetio ljubomoru, ljutnju i osjećaj nepravde jer netko drugi 'nezasluženo' dobiva više. Ali, zbog ljubomore se osjećaš loše i zato je dobro riješiti je se. Neriješena ljubomora iz djetinjstva može te gnjaviti i mučiti cijeli život, što sigurno nije dobro.

Planet pravednosti i planet jednakosti

Razmisli malo kako bi to izgledalo kad bi se mama i tata počeli zaista ponašati jednako! Išao/la bi u krevet u isto vrijeme u krevet kad i tvoja mlađa sestra, bez obzira što je na programu tvoja najdraža serija. Ili još gore, zamisli da moraš ići na balet, karate, svirati klavir (umjesto igrati košarku) jer to sve tvoja braća i sestre rade. Ili hoćeš psa? Opet nemaš sreće, jer tvoja starija sestra ima mačku, pa ćeš je dobiti i ti!

S druge strane, kako izgleda živjeti na planetu pravednosti? Bolje, jer tamo:
- starija djeca mogu ostati kasno vani, a mlađa moraju u krevet
- tvoja sestra dobije nove skije jer se učlanila u skijaški klub, a ti novu kameru jer si se pridružio školskim novinama.

Sad ti je jasnije zašto se roditelji ponašaju prema svakom djetetu drukčije. Roditelji nas tretiraju različito zato što smo mi sami različiti. Možda tvoja sestra u sekundi pojede sladoled u nadi da će se udebljati. Možda je tvoj brat dobio novi par tenisica jer mu noga brzo raste. Želje svakog djeteta su jedinstvene i jedino je važno da tvoja obitelj o svemu i svima vama vodi brigu. Još uvijek nisi uvjeren/a? Evo što mi je ispričao Tibor:

Kad je za ročkas dobio dugo željeni skateboard, totalno je poludio od sreće. Mjesec dana kasnije, njegov je brat dobio isti takav skejt za svoj rođendan. Što se dogodilo? Tibor se osjećao pokislo, kao da je njegov skejt izgubio na vrijednosti. Tiborovi roditelji su nastojali ne praviti razliku u poklonima, ne praviti razliku između njega i njegovog brata, no jednak je tretman Tibora oneraspoložio.

 
Sjednite i razgovarajte, recite mami što vas muči i na kraju ćete vidjeti da vas mama i tata stvarno vole jednako! 

Još je jedna stvar koja te može stvarno izluditi i dovesti do ljubomore - uspoređivanje.

Kako se boriti protiv uspoređivanja?

'Evo, vidi kako je Marko lijepo pospremio igračke, mogla bi se ugledati na mlađeg bracu.'
'Zašto i ti ne dobivaš dobre ocjene kao tvoja sestra Jasna…'
'Ha, ha, imaš šuplje ruke kao Matija dok je bio beba…'

Kad stalno slušaš kako je ona/on bolji, kako bi trebao se ugledati na njih, dođe ti da poludiš! Čak ti se može dogoditi da baš počneš raditi sve suprotno, npr. gomilati loše ocjene ili ostavljati nered iza sebe, samo iz inata. Uspoređivanje dva djeteta je kao da se uspoređuju kruške i krumpiri. To što živimo u istoj obitelji, ne znači da volimo jesti istu hranu, čitati iste knjige ili spavati uz svjetlo.

No, iako je uspoređivanje pogrešno, imaj na umu da roditelji nisu imali loše namjere. Jednostavno, mama i tata na ovaj način žele u tebi potaknuti želju da se malo više trudiš. Ponekad i ne primijete da su te zapravo usporedili sa sestrom ili bratom. Ali imaš pravo im reći da te to smeta! Stoga, kad drugi puta roditelji zahtijevaju od tebe bolje rezultate, više truda ili urednost, reci im da te prestanu uspoređivati!

Kako se riješiti ljubomore?

• Jedan od dobrih načina za pobjeđivanje ljubomore je da se koncentriraš ne na ono što nisi i nemaš, već na ono što jesi i imaš. Nismo svi isti i ne moramo biti u svemu jednako dobri kao naša braća i sestre. Imamo različite talente, interese, vještine i trebali bismo ih slijediti, a ne se natjecati s drugima. Možeš biti ljubomoran/na na svoju sestru što je glavna zvijezda plivačkog tima, no možda se i u tebi krije neki talent. Umjesto da priželjkuješ sportsku slavu, baci se na ono u čemu ti uživaš.
• Pohvala ili divljenje zbog nekog uspjeha nije znak da te manje vole. Kada roditelji izražavaju svoje divljenje i dragost tvojoj braći uz: 'Kako si super to napravio/la, pravi si majstor u…', ne znači da su brat ili sestra bolji, pametniji ili ljepši, a još manje znači da te zbog toga manje vole! Razmisli, kažeš li ti: 'Tata je bolji u pečenju palačinki, pa ga volim više no mamu'? Valjda ne!
 
Ponekad zna biti toliko 'gadno' da tata mora glumiti policajca
• Nauči dijeliti. Raduj se uspjesima svoje braće i sestara. Ipak ste vi dio jedne obitelji i, ako ne budeš ljubomoran/na, i oni će se radovati tvojim uspjesima.
• Vjeruj roditeljima i njihovoj ljubavi čak i onda kada te ne nagrađuju darovima. Ako je prošlo dugo vremena da te nisu nagradili, podsjeti ih.
• Pravedno je bolje nego jednako. Zapamti razliku i podsjeti se kada se nađeš u situaciji da o tome razmišljaš.
• Znaj dokud možeš, gdje je granica. To je jako bitno. Ako te brat ili sestra fizički maltretira, reci roditeljima ili nekom odraslom. To se tiče i tvojih emocija. Ako te brat ili sestra omalovažavaju i vrijeđaju, reci.
• Kada ti se čini da mama i tata stvarno imaju svoga 'ljubimca' u obitelji, razmisli: ne izražavaju li mama i tata divljenje prema tvome bratu ili sestri zbog dobrog uspjeha i nisu li i tebi na sličan način pokazali zadovoljstvo kada si i ti pomogao dedi brati grožđe ili mami otišao/la u dućan? Ako su tvoj brat ili sestra bili nagrađeni, je li to bilo zbog nečeg stvarno dobrog i izuzetnog, kao npr. petice iz najtežeg predmeta? Hej, zar nisu zaslužili pohvalu?

Zapamti da je tvoja obitelj jedna ekipa, a ti i tvoja braća ste dio te ekipe, poput atletičara koji nastupaju za isti tim. Malo suparništva između igrača neće štetiti, dapače, može djelovati poticajno. No, na kraju krajeva, što vas je više, to je veselija pobjeda.
 
Izvor: T-Portal
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12370
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
nisam nikada bila ljubomorna na sestru..uvek je bilo obrnuto..to me je jako bolelo.Svaki roditelj ima drugaciji pristup svom detetu..ja sam to razumela..ponekad bi me neka stvar zabolela, mislila bih da je neposteno..ali ne bih dizala frku..slegne se prasina..onda realnije razmisljamo
IP sačuvana
social share
Veliki deo svog zivota propustila sam cekajuci da se stvari dese..same od sebe..a nisu se desile..plasim se da cu se jednog dana okrenuti..i iza sebe necu videti nista drugo do hrpu neostvarenih snova , zelja i nadanja, gomilu lazi, izrecenih i neizrecenih...gomilu promasenih investicija i ulaganja sebe...i tek onda cu shvatiti da su sve male stvari u zivotu prosle pored mene..dok sam ja trazila i cekala velike da se dese..nisam umela da citam znakove...trazila sam vise...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 12613
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mozda sam nekad ja bila favorizovana, zato sto sam mladja. ali nikad nisam osetila neko negodovanje sa druge strane.
pa ne znam..... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ja sam jedinac, ali sam zato imao imaginarnog brata koji je uvek bio bilji od mene. Jedno pravo dete a drugo fikcija u roditeljskim glavama.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 18:03:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.