Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 09:57:20
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Makrobioticki napici  (Pročitano 1071 puta)
29. Jan 2007, 10:55:32
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Makrobioticki napici



 Napici su preko potrebni za održavanje dobrog zdravlja, dok je idealno piti samo kad se oseca žed. Ako ste neprestano žedni, to je znak da treba nešto promeniti sa nacinom ishrane. Na primer, preterivanje sa namirnicama životinjskog porekla i kuvanje sa puno soli prouzrokuje zadržavanje tecnosti u telu, što se dešava i kada su u ishranu zastupljeni svi ekstremni ukusi slatko-slano. Leti smo skloni da pijemo hladne napitke, ali je najbolje izbegavati ledena pica, jer hladna hrana i pica loše uticu na varenje. U makrobiotici se svakodnevno koristi banca caj (preprženi listici zelenog caja), kukica caj(prepržene grancice zelenog caja), zeleni caj, mu caj, cajevi od žitarica i kafa od žitarica.
Kukica caj se pije leti, a banca zimi. Oni imaju veliki procenat kalcijuma (tri puta više nego mleko), tako da su posebno pogodni za žene u menopauzi i osobe koje pate od osteoporoze. Efikasno uništavaju bakterije i otklanjaju otrove iz organizma. Zeleni caj predstavlja snažno antioksidantno sredstvo (uništavaju slobodne radikale koji prouzrokuju starenje i propadanje organizma), snižava holesterol i gliceride.

Mu caj je kreacija Džordža Oshava, koji je tradicionalne japanske principe makrobiotike preneo u zapadnu kulturu i sadrži 16 lekovitih bilja, izmedu ostalih i žen-šeng. Preporucuje se za jacanje reproduktivnih i organa za varenje.

Caj od prženog jecma hladi telo i idealan je u vrelim toplim danima jer snižava temperaturu tela, dok je narocito dobar za odstranjivanje viška masnoca. Može se služiti topao i hladan. Pravi se tako što se na suvom tiganju desetak minuta preprži jecam, dok se ne razvije prijatan miris. Tri do cetiri supene kašike jecma se kuva u litri vode pet do 15 minuta - zavisno od toga da li volite blaži ili jaci caj. Na isti nacin se priprema i caj od prženog pirinca.

Umeboši caj je prijatno nakiseo. Hladi telo i sprecava gubitak minerala, jaca krv i krvotok, reguliše probavu, neutrališe kiselost, odstranjuje probleme sa crevima i reguliše crevnu floru. Jednu umeboši šljivu (ocišcenu od košpice i ispasiranu) kuvajte u dve šolje vode na tihoj vatri oko 20 minuta.

Ume-šo-banca caj
se pravi tako što se sipa jedna šolja banca caja na mesnati deo polovine šljive i doda kašicica soja sosa (tamari). Promešajte i pijte dok je vruce. Ovaj caj pomaže u otklanjanju glavobolje u ceonom delu glave. U ovaj caj se može dodati i cetvrtina kašicice dumbira, što ce poboljšati cirkulaciju.

Ume-šo-kuzu caj - Kuzu je dubok koren divlje loze koja raste u planinskim predelima. Poboljšava varenje, obnavlja energiju, reguliše crevnu floru i leci opstipaciju, povecava vitalnost i otklanja opšti zamor. Ovaj caj se pravi tako što se najpre kafena kašicica kuzua rastvori u šolji hladne vode. Stavite da provri, smanjite vatru i kuvajte uz neprestano mešanje dok ne postane providan. Zatim dodajte polovinu ispasirane umeboši šljive i kafenu kašicicu tamarija. Ovaj caj se pije dok je vruc, a izmedu ostalog je odlican protiv gripa i prehlada.

Kombu caj je dobar za jacanje krvne slike i odstranjuje i toksine iz organizma. Pravi se tako što se traka kombu alge od osam centimetara kuva u litri vode dok ne provri. Posle toga smanjite vatru i ostavite da kljuca deset do 15 minuta.

Šitake caj - Šitake pecurka je bogata antioksdantima, ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo, podiže imuni sistem i odlicna je preventiva protiv kancera. Jedna do dve pecurke se može dodavati pri kuvanju bilo kog variva, dok se caj koristi za opuštanje, kad je organizam pod dejstvom stresa. Rastvara višak masnoce životinjskog porekla (holesterol i trigliceride) i cisti jetru. Pravi se tako što se cetvrtina šitake pecurke natopi sa malo vode i ostavi da stoji cetiri do pet sati. Posle toga kuvajte to dvadesetak minuta sa prstohvatom morske soli ili kašicicom tamarija.
 
Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 09:57:20
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.