Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 06:35:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maketar koji je nadmudrio NATO generale  (Pročitano 6126 puta)
15. Apr 2009, 11:58:21
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1053
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
mob
Samsung GS3
Đorđe Ivanov (51) otkriva kako je pravio avione od šper-ploče na koje su NATO bombarderi traćili bombe...




IDEJA - Bili smo u bunkeru. Nastao je pravi zemljotres, otpadao je plafon. Očekujem smrt, košmar u glavi, a onda mi se u magnovenju pojavljuje karneval u rodnoj Strumici. Vidim sebe kako vučem maketu trojanskog konja koju sam s komšijskom decom napravio od letava s tarabe. Kada je opasnost prošla, povezao sam silu agresora i trojanskog konja i rešio da započnem rad na maketi „miga-29”, ako živ dočekam jutro – priča Ivanov.
Đorđe se maketarstvom počeo baviti u dečaštvu. Pošto je završio vojne škole i pošto je pilot, znao je kako da napravi uverljivu maketu.

– Mere smo skidali s male makete „miga-29”, uveličavali ih i prenosili direktno na šper-ploču. Po okolnim mestima smo s mukom pribavljali matrijal, jer nismo smeli da kažemo o čemu je reč. Komšije su sumnjičavo vrtele glavom, misleći da sklapamo prave migove od delova koji dolaze iz Rusije – kaže Ivanov.
Posle mesec dana, bio je gotov prvi „avion“, delo majstora za krevete i kuhinjske elemente, koji nije preživeo ni jedan sat na pisti.

– Za izradu sledećih, trebalo nam je manje, ali su kraće i trajale. Jednu su gađali još dok ju je ka pisti vukao traktor. Poslednja je gađana s dve bombe koje nisu eksplodirale. Sada trune na aerodromu, a mogla bi da se opravi, konzervira i izloži u Muzeju – završava Ivanov.
„Fabrika” se nalazila u hangaru drvnog kombinata „Vojvodina“, nedaleko od aerodroma.

Strane armije zainteresovane za trojanca

Ivanov i ekipa su predlagali komandi da naprave tada ultramoderni ruski lovac bombarder SU-35, ali im je odgovoreno da bi to moglo da izazove diplomatski skandal, jer je SRJ bila pod embargom na uvoz oružja. Posle rata za makete su se interesovale i neke strane armije, ali je posao propao jer odgovorni nisu imali dovoljno sluha. Ekipa na čelu s Radojem Blagojevićem napravila je 2000. maketu za potrebe filma „Rat u živo“. Popularni Manda u filmu igrao je Ivanova.

Tim za ponos

Makete su „oživljene“ tako što su u „motorima“ paljene krpe natopljene kerozinom, a imale su i izvor radarskog zračenja. „Kao iskusan slikar s brojnim izložbama u zemlji i svetu, lako sam hemijskom nacrtao skice. Pomoć nam je pružio Milan Skoko, predsednik mesne zajednice, a u ekipi su bili i Radoje Blagojević, selektor reprezentacije u aviomodelarstvu, stolari, tesari, limari, farbari.”, kaže Ivanov.

Izvor
« Poslednja izmena: 15. Apr 2009, 11:59:03 od albumag »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
svakac cast za temu!!!  Smile Smile
i naravno,svaka cast svim  nasim vojnicima koji su ispalili NATO somove i njihove skupe tehnologije obicnim mikrotalasnim rernama i aluminijumskim folijama...
evo,ovde mozete videti jos neke najprostije metode kojima su nasi zbunjivali NATO...

http://forum.burek.com/10-godina-nato-bombardovanja-t415054.200.html

po meni,ova je ubedljivo najstrasnija...  Smile Smile
« Poslednja izmena: 15. Apr 2009, 12:23:44 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
All warfare is based on deception. - The Art of War  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Citah danas u skoli. Smile
Svaka cast! Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Gledo sam emisiju u kojoj je detaljno opisano kako su se pravile makete i kolko im je vremena trebalo za 29-ku.
Ljudi zasluzuju najdublje divljenje i postovanje za sve sto su ucinili za ovu zemlju. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Citat
Gledo sam emisiju u kojoj je detaljno opisano kako su se pravile makete i kolko im je vremena trebalo za 29-ku.
Ako se setis gde, ostavi link, bas me zanima da vidim... Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Citat
Gledo sam emisiju u kojoj je detaljno opisano kako su se pravile makete i kolko im je vremena trebalo za 29-ku.
Ako se setis gde, ostavi link, bas me zanima da vidim... Wink

Bilo je na Foxu.U pitanju je dokumentarac 204-ti Ratni dnevnik. Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
Citat
Gledo sam emisiju u kojoj je detaljno opisano kako su se pravile makete i kolko im je vremena trebalo za 29-ku.
Ako se setis gde, ostavi link, bas me zanima da vidim... Wink

Bilo je na Foxu.U pitanju je dokumentarac 204-ti Ratni dnevnik. Smile
Био је zemunac222 окачио на једној теми на политици. Кад би се сетио на којој.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
svaka im cast nisam ni znao do sad za ove makete, SRBIJA
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

U gore spomentoj emisiji ima zanimljiva izjava,da su posle unistenja svih maketa 29-ki,na pistu postavili prave Migove koje niko nije gadjo do kraja rata,posto su bili ubedjeni da su to makete i da niko ne bi postavo prave aparate na sred piste.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 06:35:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.