Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:32:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maketa aviona Focke Wulf 190D 1/72  (Pročitano 29154 puta)
01. Maj 2006, 18:16:14
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Da budem iskren ima deved godina kako nisam napravio ni jednu maketu aviona i kad sam skoro dobio neke fotke nemackog lovca Foke Vulf 190D sa sovjetskim oznakama jednostavno sam dobio jaku zelju da jednu maketu odradim bas sa tim oznakama....



Ima vise maketa ovog aviona u razmeri 1/72 ali ja sam odlucio da to bude Akademijeva maketa. Mozda bas i nije najsavrsenija ali daleko od toga da je losa. Kolko sam mogao da proverim sa fotografija i iz literature ova maketa ima sasvim dobre unutrasnje detalje. cela unutrasnjost se boji u nemacku boju RLM66 Schwarzgrau [ crno siva].



Takose boji i deo gde sedi pilot s tim sto sam ja to malo zasarao suvim tragom cetkice pa sam dobio efekat da je malo boja oficana i izbledela. Tako je u stvarnosti i bilo. Ko je mogo u sred rata da cisti i picani unutrasnjost aviona.



Instument tabla je sasvim dobra mada da budem iskren mene je mrzelo da se nesto bakcem sa detaljima pa sam je samo onako provizorno uradio. Ipak meni nije cilj da radim maketu sa pet tona detalja vec mi je bitan spoljni utisak. Na kraju krajeva ova tabla ide duboko unutra makete pa ne moze nedovoljnom detaljnoscu da pokvari opsti utisak jer se ne vidi..

nema ni mnogo delova unutra- tu je kada na koju se lepe instrument tabla, sediste pilota i palica i sve to samo treba da se malo dotera. Naglasio sam detalje bledo sivom bojom.





I tako lepo das pare za maketu a ono delovi nece da nalezu kako treba. E ko sto vidite neki delovi i povrsine su pokriveni maketarskim kitom a cak sam i donju povrsinu sklopa krila morao da skratim za pola milimetra da bi mogla da legne na trup kako treba.







U unutrasnjost spada i unutrasnja strana vetrobrana kabine i poklopca kabine pa sam i nju zastitio i obojio. Ja za zastitu koristim 3M traku sto je koriste auto limari i sasvim dobro sluzi Smiley .





Jednu gresku je napravio proizvodjac makete i to se vidi na slici- pogresan polozaj pito cevi. Inace ovo crno odnosno tamno sivo sto vidite po maketi je moj nacin da proverim da li su svo spojevi dobro. Ako negde povrsina nije kako treba ja tu malo dodam kit i posle brusenja bude kako valja..



KOnacno na red dolazi bojenje. Posto ja hocu da se zavrsno bavim efektima ostarivanja ja necu naneti u prvom sloju boje koje treba vec neke slicne njima ali svetlije od njih. Tako sam prvo naneo RLM62 i maslinasto zelenmu a zatim boje koje treba a to su RLM82 i RLM83. To su inace boje koje su dosle krajem '44 u upotrebu u nemackom vazduhoplovstvu.



Ovo sad na slici izgleda ruzno al evo ocemu se radi... maketu sam obojio odozdo i sa strane u nemacku RLM76 boju a zatim sam istu pomesao sa lakom i prskao odozgo. Kad je ostalo boje na kraju dodao sam malo bele i jos malo ispraskao. To treba da posluzi kao imitacija izbledele boje



Pocnje brljanje po maketi Smiley prvo sam sve panele iscratao olovkom [grafitnom] a onda preko toga brusim brusnim papirom finoce 1500.



I evo sta se dobija- fini brusni papir ne moze da dodje do plastike ali zato prilicno probija kroz slojeve laka i boje i jos utrljava grafit koji sam naneo. Krajnji ishod je vise nego uverljiv.



Sovjeti su po zarobljavanju tih avina kod Marienburga 1945 preko nemackih oznaka naneli svoje maskirne boje i preko samo stavili svoje oznake- petokrake.




Ovaj vaion je imao sa donje strane maskirno bojenje W3 koje se sastojalo od RLM75 Mittelgrau prednja trecina krila, srednji deo u prirodnoj boji metala i ostatak u donjoj boji RLM76. Naravno i tu sam dodao malo stroke jer je i pravi avio bio malte ne ziva stroka Smiley



Jedna sitnica koju sam primetio na arhivskoj slici je da su Sovjeti verovatno promenili radio stanicu na avionu i zato je i promenjen polozaj veze za radio antenu. obicno ide na vrh kabine ali u ovom slucaju se vezuje na zadnji deo kabine.



Malo sam jos dotear donji deo nosa aviona jer je tu bila otpala boja pa su nesto izgleda mi mazali pa se sve to ispraljalo... cudo jedno...

I evo kako maketa izgleda sve na kraju Smiley



and the final images is the impression of the finished model Smiley Smiley







IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
 Smile Smile Smile
   :peace:  pocelo je pocelo... :dance: :joy: :clap:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Shit happens, rama rama.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4233
Zastava Slovenia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
Nokia 
e pa zato te nije bilo..... Smile Smile

ep izgleda kako ono kažu "fina švabska".... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Pilot ti si to moj prijatelj i ja sam zaludjenik sa maketama, nazalost sve sto sam uradio
su mi sestricine slomile s tim sto sam najvise oplakao jedrenjak koji sam radio pola godine Smile
ali evo sad sam kupio par komata aviona i dva tenka pa se spremam za rad.  Smile
Btw dobar rad svaka cast ali vidi se da si profi u odnosu na mene  Smile
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC HD2
Svaka cast za maketu!

Smile Smile Smile Smile
Kde ta cuda imaju da se kupe i koliko kostaju ? Napalio sam se na ove makete prosto da nemogu da se kocentrisem dok vezbam zadatke za prijemni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.02
mob
Samsung SGH-E630
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Dr.Lift ne znam za bgd jer ih ja kupujem u Nishu a zavisi u kojoj je razmjeri maketa tako da ih imas od 700 do 15000 s tim sto je potrosni materijal dosta skup.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
HTC HD2
Recimo u ovoj razmeri kojoj je Pilot pravio 1:75
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Tu sam bre narode- ne se brinite Smiley Smiley Smiley

Ilusin svaka ti cast za tu slicicu u potpisu!! A da je pocelo pocelo. HasBiba eve me a tebi svaka cast sto se nisi dao i bacao si teme. cg_ac nek su ti sestricine zive i zdrave Smiley ovo moje bebce ne moze da ne uzme neku maketu. Najvise voli da se igra trupom od Starfajtera a nesto jos se bas ne svidja Bf109. Samo ti radi i ne obaziri se na moje znanje. Ja odavno radim za neke strane casopise pa nemoj da se cudis za ove rukotvorine... tu sam da pomognem.

Dr. Lift uci nemo se zezas a makete i boje imas da kupis u vojnoj knjizari preko puta Platoa. To ti je u Beogradu. Ima jos jedna radnja al ne znam gde je.

Ena B fala na podrsci. Evo danas bacam jedan zipovan PDF kako napraviti eradnu vitrinicu, sken iz jednog americkog casopisa a slede jos maketa. LaGG-3, pa Maki 202, Jakovljev 1... sam polako. Al ajd malo i vi, ocu i ja da gledam makete Smiley

Inace ova maketa je negde oko 700 dinara... ako se ne varam Smiley
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
@pilot
 Smile Smile
nego,treba videti i u merkatoru-revell-ove boje i nekoliko maketa raznih stvari;avioni, motori,tenkovi,brodovi(bar je bilo zadnji put kad sam bio),lepak...nije to nesto mnogo,al'...
a ima i na buvljaku(OTC na NBG  Smile)u onom redu skroz desno kad udjes na glavni ulaz...

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:32:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.062 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.