Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maja Matić, penzionerka iz Senjaka, mnoga rasna grla spasla sigurne smrti u klan  (Pročitano 2839 puta)
07. Jul 2006, 16:32:15
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Maja Matić, penzionerka iz Senjaka, mnoga rasna grla spasla sigurne smrti u klanicama
Pet decenija među konjima
Kada kupi konje, uglavnom su to uplašene životinje i potrebno je dosta vremena kako bi se osposobili za jahanje ili vuču

Maja Matić, penzionerka iz beogradskog naselja Senjak, već pet decenija posvetila je konjičkom sportu. I dok drugi penzioneri čuvaju psa ili mačku, Maja danas ima deset konja o kojima brine, neke je izbavila iz klanice, druge nabavila na vašarima, a bilo je i rasnih grla koje kupovala u inostranstvu.

- Imala sam dvadesetak grla do sada. Luneta, Damu, Lacija, a sada u štali imam deset konja. Tu je mala kobila Lea, spasla sam je klanice, nedavno se oždrebila, tako da je tu i mala Linda, brdski konjić jarkožute boje. A da i ja konja za trku imam, potvrđuje Goldi, moravsko posavski tip konja iz okoline Šapca. Lepa je to životinja, stara devet godina. NJega sam pre šest meseci izbavila od jednog mesara u Obrenovcu. Kada kupujem konje, uglavnom su to uplašene životinje i potrebno je dosta vremena kako bi se osposobili za jahanje ili vuču. Od vremešnih grla, tu je kobila Dona, stara 18 godina, kupila sam je u Rumi i najdraža mi je od svih - kaže Maja Matić.

U štali se može videti i Albi, koga je kupila devedesetih godina u Mađarskoj, težak oko 700 kilograma, star 24 godine. Kažu da je vrlo pametan i da brzo uči. Tridesetak ljudi je uz njegovu pomoć naučilo jahanje. Vuče i kola i pravi je ljubimac. Deca ga obožavaju. Kobila Anči je prepoznatljiva, potpuno je bela, bez pigmenta i ima plave oči.

- Draga mi je i Sindi koju sam spasla iz klanice kada je imala svega osam meseci, a sada je stara petnaest godina. Sećam se da je bila vezana za jedan kamion, kada sam se vratila po nju, već je bila utovarena za klanje. Jedva sam se izborila, morala sam da platim 100 maraka više da bi je kasapin ustupio. Imala sam mnogo životinja, ali dobro pamtim prvog konja. Zvao se Vioglav. Dobar pastuv beše. Najlepši i najjači konj koji mi je ostao u sećanju, bio je Markos, kupljen u Nemačkoj. Taj je skakao čak 1,92 na preponama - seća se Maja.

LJubav prema konjima Maja duguje poreklu. NJena dalja rođaka Sofija, ćerka Gedeona Dunđerskog, kaže, još pre onog velikog rata takmičila se u Ahenu.

- LJubav prema konjima rodila se kada sam gledala Sofiju. Odrastala sam uz konje, moja tetka je takođe volela konjički sport. Govorili su mi da je prva reč kada sam progovorila bila "đi-đi"-kaže kroz smeh naša sagovornica.

Tako je Maja Matić rekreativno počela da jaše još 1952. godine i sa setom se priseća početka u konjičkom klubu "Aleksa Dundić". Svoju prvu pobedu izvojevala je na Rebeki maja 1965. godine. U lepom sećanju ostali su joj i pojedini filmovi koje je snimala kao kaskader sa svetskim zvezdama.

- Bilo je tu raznih scena s konjima koje nije lako izvesti. Sećam se jednom, trebalo je na konju da pređem preko vatre, bila sam bosa u nekom kožnom odelu. Trebalo je da padnem s konja, a preko mene maketa "stene". Vraćali smo se po ko zna koliko puta dok nismo uspeli. Film je bio samo još jedno zanimljivo životno iskustvo - kaže gospođa Matić.

Kao i svaki drugi jahač, padala je s konja, ali nikada nisu to bile opasne povrede.
- Jedan pad na Banjici nikada neću zaboraviti, upala sam u rov, jer mi je noga ostala u zengiji. Pala sam, a konj je nastavio da galopira, glava mi se vukla po zemlji, pa sam dobila i potres mozga. I posle toga, jedva sam čekala da ponovo nastavim jahanje - tvrdi Maja Matić.

Kao i za sve drugo, i za jahanje je, kaže, potreban talenat i osećaj ravnoteže. Neko ovu veštinu savlada lakše, drugi teže, a ima i onih koji jednostavno ne mogu da je savladaju. Kako konj krene, padaju.
- Konji su pametne životinje, vole svoje gazde, privrženi su skoro kao psi, kada im priđem i osetim njihovo poverenje, za mene je najveća nagrada za sav uloženi trud. Dokle god budem bila živa, biće zbrinuti Goldi, Sindi, Anči... svi zajedno - priča Maja Matić, koju smo posetili u njenoj kući na padinama Senjaka. I u njenom domu sve je posvećeno tim divnim stvorenjima, slike, knjige, fotografije... NJen vitki stas kao da je opredelio za ovaj sport. Dok govori o nekim običnim stvarima, oseća se nemir, nezadovoljstvo u glasu, ali kada počne priču o konjima, pred vama je druga osoba, puna ljubavi i strpljenja.
Žaklina Milenković,Foto: A. Jovanović

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.