Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Magnetne bure, faktor rizika po zdravlje, stigle u našu hem  (Pročitano 2857 puta)
03. Nov 2004, 11:54:17
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Magnetne bure, faktor rizika po zdravlje, stigle u našu hemisferu
Na Suncu eksplozije
na Zemlji glavobolje
Posebno ugroženi hronični bolesnici i osobe sa stresnim zanimanjima

BEOGRAD - Loše psihofizičko stanje velikog broja ljudi ovih dana posledica je talasa magnetnih bura izazvanih veoma velikom aktivnošću Sunca. Magnetne oluje koje su juče prodrle u zemljinu atmosferu veliki su faktor rizika po zdravlje ljudi. Miholjsko leto sa neuobičajeno visokim spoljašnjim temperaturama u Beogradu je donelo povećanje infarkta miokarda za 30 posto. Kako kažu stručnjaci, trend visoke aktivnosti Sunca nastavlja se do vikenda, kada se očekuje njegovo slabljenje i nagli pad temperature, koja će se spustiti negde oko nule.

Za vikend već moguć i sneg

Kako za Glas objašnjava Milan Stevančević, elektroinženjer i autor knjige "Tajne Sunčevog vetra", protonske čestice koje su prodrle u našu atmosferu izazivaju nelagodnost i kod velikog broja ljudi stvaraju osećaj smrvljenosti. Od danas eruptivan materijal sa Sunca počinje da se hladi i to će izazvati pad temperature. Stevančević za vikend najavljuje zimske temperature, čak i po koju pahulju snega.

Lekari upozoravaju hronične bolesnike, i osobe čiji posao zahteva psihičko naprezanje i povećanu odgovornost da se uzdrže od velikih aktivnosti i, ako je moguće, smanje stresne situacije.
- Naglo izmenjen energetski potencijal najviše utiče na hronične bolesnike, posebno kod onih sa obolelim srcem ili drugim vitalnim organima.

Ugroženi su astmatičari, bolesnici sa anginom pektoris, kao i oni sa hipertenzijom, jer nagle kontrakcije krvnih sudova mogu dovesti do šloga. Ovakvo vreme nije dobro ni za zdrave ljude, jer ni jedan čovek, bez obzira na zdravstveno stanje nije imun na uticaj naglih promena. One dovode do izmena u bioelektričnom potencijalu i metaboličkim poremećajima, kaže za Glas Miroslav Đekić, načelnik Sektora za stručno metodološki rad pri Hitnoj pomoći.

Redovne šetnje, manje alkohola

Doktor Đekić upozorava da organizam oseća elektromagnetne šokove u vazduhu 24 do 72 sata pre promene vremena. On hroničnim bolesnicima savetuje smirivanje fizičkih aktivnosti, kontrolu krvnog pritiska, redovno korišćenje terapije, šetnje.

Kada su stresna zanimanja u pitanju, a mnogi se ovih dana žale na pojačane tegobe i razdražljivost, Đekić predlaže izbegavanje stresnih situacija, ako je to moguće, izbegavanje kafe i alkohola, pravilnu ishranu, sa posebnim osvrtom na lagane večere, kao i obavezne šetnje posle ručka, odnosno bilo koji vid rekreacije.

Talas magnetnih bura pristiglih juče na zemlju neće izazvati povećanu radioaktivnost na našoj planeti. Milan Stevančević objašnjava da je pojačana aktivnost Sunca koja traje od 19. oktobra uvećala broj sunčevih pega sa 47 na 178.
   
      

ANKETA Da li novinari Glasa osećaju uticaj magnetnih bura na svoje zdravlje






Marija Blaževski
Neprekidno mi se spava, kao da sam mamurna. Imam konstantno peckanje očiju, a osećam se umorno kao da mi je nizak pritisak. Usporena sam i osećam da mi trebaju vitamini.

Ivan Čorbić
Osećam se dezorijentisano, nemam koncentraciju, disanje mi je otežano. Neprekidno sam umoran, imam česte glavobolje i osećam da su mi noge jako teške.

Ana Savić
Jako sam iscrpljena, osećam se umorno i imam glavobolju u čeonom delu posebno. Nemam problema sa snom, ali se brzo umaram. Kao da sam radila puno, a nisam.

Snežana Nedić
Toliko mi se spava, da ne mogu dovoljno da se naspavam. Često me boli glava, nervozna sam i ne mogu da komuniciram sa ljudima. Stalno imam osećaj da kunjam.

Jelena Mitić
Meni je super! Poželela bih da ovako ostane do maja, pa onda lepo vreme ispočetka. Sve mi je divno i nemam nijednu tegobu. Svaki trenutak koristim da sedim na ski-stazi.
      
      
      
   

G. Tadić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.