Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Србија на обали Сене  (Pročitano 332 puta)
05. Nov 2007, 12:43:07
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Samsung S7220
Париз, 1900. година


Србија на обали Сене


На величанственој Светској изложби наша земља имала је шта да покаже свету и да свет то примети, уважи и награди



У додатку тадашњег угледног часописа „Le Petit Journal” објављене су изузетне илустрације српског павиљона



Био је то догађај који није смео да се пропусти и за који се Краљевина Србија припремала пуне три године. Јер, Светска изложба у Паризу била је право место да се свету покажу историја, културна баштина и прегнућа и достигнућа једне земље. Био је то својеврстан прозор у свет.
Српски павиљон пројектовао је архитекта Милан Капетановић, а био је подигнут у Улици народа (Rue des Nations) на изузетном месту, на самој обали Сене. Ево како је у илустрованом додатку тадашњег угледног часописа „Le Petit Journal“ („Мали журнал”) описано и илустровано приказивање Србије:
„...Природно је што је Србија свој павиљон изградила у стилу својих храмова. Српски павиљон одликује се ублаженим византијским стилом, грациозним звоницима и порталима уздржане елеганције. На прочељу фасаде поносно се уздиже српски државни грб...“

„...Природно је што је Србија свој павиљон изградила у стилу својих храмова. Српски павиљон одликује се ублаженим византијским стилом, грациозним звоницима и порталима уздржане елеганције. На прочељу фасаде поносно се уздиже српски државни грб...“


Домаћа радиност привукла је посебну пажњу, а пиротски ћилими су од тада стекли светску славу.


За прикупљање предмета који ће бити изложени у Паризу било је задужено Министарство привредних дела које је, за ту прилику, послало у извиђање велики број службеника у готово све крајеве земље. Јер, своје производе пријавило је неколико хиљада излагача из целе Србије. Од истакнутих сликара и вајара па до водећих предузећа, од производа земљорадника до рукотворина из занатске и домаће радиности. Било је важно представити што потпунију слику Србије тога времена.
Српски уметници изложили су радове с темама из националне историје, тако да је и наш изложбени простор био пројектован у особеном стилу. Сликар Паја Јовановић изложио је величанствено уље на платну „Крунисање цара Душана“, Марко Мурат представио се композицијом „Долазак цара Душана у Дубровник“, док је вајар Ђорђе Јовановић приказао свој „Споменик косовским јунацима“. Поред њих, своја дела изложило је још седамнаест уметника.
Да присуство Србије, у врло оштрој конкуренцији, није прошло незапажено, потврђују следећи подаци: Паја Јовановић и Ђорђе Јовановић добили су златне медаље за своја изложена дела, а бронзана одличја припала су Марку Мурату и Ристи Вукановићу. Српски излагачи вратили су се из Париза с укупно 220 високих признања, и то: 7 гран-прија, 35 златних и 53 сребрне медаље... Највише награда добили су наши прехрамбени и пољопривредни производи, посебно вина и ракије.
Било је то време кад је Србија широм отворила врата и свету показала своје најбоље лице.

Текст и илустрације из збирке Момира Марјановића

Izvor: Politikin Zabavnik
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.057 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.