Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 17:54:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lustracija u srbiji  (Pročitano 8179 puta)
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 706
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia N80
Ja nisam za lustraciju......
Nekako sam više za kastraciju.......
ali od 2000 na ovamo
IP sačuvana
social share
Кроз ватру и воду дигнуте главе, стазама Победе, Части и Славе!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 221
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Ja nisam za lustraciju......
Nekako sam više za kastraciju.......
ali od 2000 na ovamo


I ja sam za to brate,ali od 1941 do 2ooo.
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
SonyEricsson k310i
Citat
Ja sam za  C I S T K U odnosno L U S T R A C I J U svih onih koji su se bavili politikom od 1987( prelomna godina U Srbiji za politicku scenu) pa do danas.
I mene? Smile Jer sam se i ja nekada bavio politikom
Ali po meni nije stvar u ljudima i da srbiju ne treba ocistiti ljudi vec treba mozgove ljudi ocistiti od komunizma sto je veci i tezi posao.Koliko mladih ima koji jos uvek zive u tom i takvom ubedjenju.Ako bi to uradili trebalo bi i ceo skolski sistem promeniti i promeniti mnoge stvai.Sta verdi skloniti oceve a ostaviti decu i sta vredi njih skloniti ako su oni zatrovali ceo sitsem.Nije to lako resiv problem.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
И ти си из те приче, само са друге стране, с обзиром на то да си верски фанатик.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 706
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia N80
Citat
Ja sam za C I S T K U odnosno L U S T R A C I J U svih onih koji su se bavili politikom od 1987( prelomna godina U Srbiji za politicku scenu) pa do danas.
I mene? Smile Jer sam se i ja nekada bavio politikom
Ali po meni nije stvar u ljudima i da srbiju ne treba ocistiti ljudi vec treba mozgove ljudi ocistiti od komunizma sto je veci i tezi posao.Koliko mladih ima koji jos uvek zive u tom i takvom ubedjenju.Ako bi to uradili trebalo bi i ceo skolski sistem promeniti i promeniti mnoge stvai.Sta verdi skloniti oceve a ostaviti decu i sta vredi njih skloniti ako su oni zatrovali ceo sitsem.Nije to lako resiv problem.



To je barem lako..Das im ministarstvo bez imena i dodelis im da vode racuna o NIP-u...
IP sačuvana
social share
Кроз ватру и воду дигнуте главе, стазама Победе, Части и Славе!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
 Prof. dr Vesna Rakić-Vodinelić o sprečavanju lustracije

       Političari problem

Lustracija ne znači da će neko biti hapšen, već da funkcioner koji je u prošlosti kršio ljudska prava ne treba da uživa javno poverenje, osim ako ga građani ne izaberu većinom glasova
BEOGRAD - Posle pominjanja u Skupštini, pokrenuta je lavina polemika u vezi lustracije, u kojima se često ignoriše činjenica da Zakon postoji još od 2003, ali da se ne primenjuje, pošto ga svako tumači kako mu je volja, lustrirajući uglavnom protivnike na političkoj pozornici. Opozicija je protiv "nove lustracije", navodeći čas da joj je "prošao rok", čas da je narod već lustrirao one koji to zaslužuju, ili da je lustracija bauk i "dranje kože s leđa i glave".
Prema rečima Vesne Rakić-Vodinelić, profesora Pravnog fakulteta Union, Zakon o lustraciji spada u takozvane "meke lustracione zakone", jer je zasnovan na individualnoj odgovornosti funkcionera.

- On ne bi sankcionisao ljude samo zato što su bili članovi neke političke stranke, već zato što bi bilo utvrđeno da su zauzimanjem određenih javnih položaja kršili ljudska prava, sasvim precizno - koja i čija. Takođe, on poštuje princip ravnopravnosti i princip pravnih lekova, budući da oni za koje je utvrđeno da su odgovorni za kršenje ljudskih prava mogu te pravne lekove izjaviti. Tim Zakonom je u članu 10 predviđena lista funkcionera čija se odgovornost mora obavezno ispitivati - predsednik republike i vlade, svi ministri, državni sekretari i pomoćnici ministara, svi članovi parlamenta, sve sudije i javni tužioci, rektori, dekani... - rekla je Rakić-Vodinelić.

I pravna, i moralna norma
Naša sagovornica ističe da postoji predrasuda u vezi lustracije i da ona znači hapšenja, zatvor...
- Ne, nego ako je neki funkcioner u prošlosti kršio ljudska prava, ne treba u budućnosti da uživa javno poverenje. Dakle, ako lustracioni organ utvrdi da je neko kršio ljudska prava, onda mu on to saopštava i predlaže da podnese ostavku i da se povuče sa funkcije. Ako on to odbije, nadležan organ obelodanjuje nalaz do koga je došao. Ukoliko je, međutim, reč o izboru na funkcije za koje neposredno građani glasaju, onda nikakva komisija ne bi mogla da spreči volju građana. Ideja lustracije je da građanin ima prava da zna. Ako građani znaju da je neko nekom zaista radio o glavi dok je bio na javnoj funkciji, pa ga ipak izaberu, građani će snositi posledice vladavine jednog takvog funkcionera. Ako su u pitanju funkcioneri koje ne biraju građani, onda prema Zakonu o lustraciji komisija može da izrekne zabranu bavljenja javnom funkcijom na određeno vreme - objašnjava naša sagovornica.

Argument za nesprovođenje Zakona o lustraciji jeste i da je ona više moralni čin nego pravna norma. Međutim, Vesna Rakić-Vodinelić kaže da je tačno da je lustracija pravna i moralna mera, ali da to ne sprečava sprovođenje Zakona.
- U pravnom smislu reči onaj za koga je utvrđeno da je odgovoran za kršenje ljudskih prava diskvalifikovan je na određeno vreme da bude javni funkcioner. Moralna mera bila bi, recimo, da je lustracioni organ saznao o kršenju ljudskih prava nekog funkcionera, pa normalno bi bilo da taj stavi prst na čelo i razmisli da li će opet raditi istu funkciju koju je zloupotrebio. To je ideja lustracije - kaže Rakić-Vodinelić.

Politika glavni protivnik
Ideji lustracije u Srbiji je glavni protivnik politika. Ta politika opozicije zavija lustraciju u pravne norme, recimo, da taj Zakon deluje retroaktivno, što, prema rečima naše sagovornice, nije tačno. Takođe, spominje se i da je lustracija odmazda.
- To može biti samo ukoliko se tako Zakon sprovodi, a u našem političkom životu ima mnogo odmazde, ali nema lustracije. Zakon ne sme biti odmazda, jer kada ispitujete da li je neka osoba kršila ljudska prava morate da sačuvate njena ljudska prava, dakle pravo na odbranu i na učešće u postupku. Ako se čini isto ono što je radio onaj kome prebacujete kršenje ljudskih prava, onda se etička komponenta iz lustracije potpuno gubi - ističe Vesna Rakić-Vodinelić.

Ona, takođe, objašnjava da je od momenta donošenja Zakona tadašnja politička opozicija činila veoma banalnu opstrukciju.
- Kada je komisija osnovana, bila sam njen član. Ona nikada nije bila potpuna. Kada je došla Koštuničina vlada, ostali smo bez ikakvog mesta za rad. Do tada smo bili tolerisani. Potom Skupština nije odgovorila ni na jedan naš zahtev. Podneli smo ostavke, ali one nisu bile iznete pred Skupštinu. Doživeli smo dosta agresivno ignorisanje od države, pre svega Skupštine, a potom i od vlade. Zakon je bio ismejavan, naročito od predsednika DSS-a, što je meni čudno jer u toj stranci ima dosta pravnika. SPS i SRS su se osetili najviše pogođeni tim zakonom i veoma surovo su se usprotivili - kaže ona.

Opasnost od odmazde
Često pominjan argument da je prošlo dosta vremena i da zbog toga nema potrebe da se lustriraju funkcioneri, Rakić-Vodinelić kaže da nije vreme samo po sebi smetnja da se lustracija obavi. Najveća pretnja da lustracija otpočne jeste da se ona ne pretvori u odmazdu.
- Osim toga Srbija ima i objektivne poteškoće. Lustracija je zamišljena kao obračun sa onima koji su kršili ljudska prava za vreme komunizma kao autoritativnog režima. Ideja je bila da se spreče ti koji su kršili ljudska prava, a preodenuli su se u demokrate i nastavili sa svojom praksom kako su navikli da rade. Međutim, za Miloševićev režim se ne može tvrditi da je bio komunizam. Imali smo višepartizam, on nekada nije bio samo formalan iako je bio često zloupotrebljavan. Zatim smo imali rat sa najstrašnijim ratnim zločinima i njegovo verbalno podstrekivanje. To sve treba da bude predmet suočavanja sa samima sobom. Nije prava tema da završimo saradnju sa Haškim tribunalom, već treba da se kaže hajde da završimo sa suočavanjem sa zločinima počinjenim u naše ime. Kada to bude učinjeno, neće biti mladića od 18 godina koji lepe plakate sa imenom Ratka Mladića - tvrdi Vesna Rakić-Vodinelić.

Izvor : Glas javnosti 10.06.2007.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
SonyEricsson k310i
И ти си из те приче, само са друге стране, с обзиром на то да си верски фанатик.
А шта ту не ваља.Ја сам још мали верник,тако да ми то верски фанатик звучи као нештро велико.Јер су и одређене светитеље тако називали.Ипак хвала на коплименту
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Јоцо, твоји ставови као верника јесу твоја ствар, али твоје "просветитељство" замара.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Brat broj 666

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 2806
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 6630
Oko lustracije bi morao da bude širok konsenzus , oko 2/3 parlamenta , ja sam generalno za , ali uz veliki oprez
IP sačuvana
social share
Pol Pot , Idi Amin , Robert Mugabe , Avgusto Pinoče , Anastazio Somoza , Mao Cedung , Enver Hodža ...Svi se rađaju samo jednom al umiru mnogo puta .



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Строго против.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 17:54:11
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.