Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 17:30:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Luftwaffe  (Pročitano 2727 puta)
26. Dec 2005, 13:46:33
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Luftvafe

Luftvafe, na nemačkom - Luftwaffe (doslovno, "vazdušno oružje") je naziv za avijaciju Nemačke.

Sadržaj
1 Prvi svetski rat
2 Drugi svetski rat
2.1 Vidi takođe
3 Nakon rata
4 Vidi takođe
5 Spoljašnje poveznice


Prvi svetski rat

Luftvafe je osnovan za vreme Prvog svetskog rata, sa pojavom vojnih aviona. To je bilo prvo ratno vazduhoplovstvo na svetu. Za vreme rata je Luftvafe koristio širok spektar letelica. Posle nemačkog poraza, Luftvafe je rasformiran po uslovima Versajskog sporazuma. Kao rezultat ovog diskontinuiteta u postojanju, današnji Luftvafe nije najstarije ratno vazduhoplovstvo na svetu, jer je britanski RAF stariji.

26. februara, 1935, Adolf Hitler je naredio pilotu i asu iz Prvog svetskog rata, Hermanu Geringu da ponovo uspostavi Luftvafe, kršeći sporazum. Ovo kršenje je proteklo bez sankcija Britanije, Francuske ili Lige Naroda.


Drugi svetski rat

Do 1939, pred izbijanje Drugog svetskog rata, Luftvafe je postao najmoćnija vazdušna snaga na svetu. Kao takav je igrao važnu ulogu u ranim nemačkim uspesima u ratu, i činio je ključnu kariku strategije Blickriga, mahom zahvaljujulji korišćenju inovativnog Junkersa Ju 87 ponirućeg bombardera (Sturzkampfflugzeug - "Štuka"). Kontigeng Luftvafea (Kondor legija) je poslat kao podrška Frankovim snagama u Španskom građanskom ratu sa planovima i osobljem.

Nesposobnost Luftvafea da kontroliše nebo u Bici za Britaniju posle taktičke greške pomeranja fokusa operacija na sa bombardovanja aerodroma na bombardovanje industrijskih meta i gradova je bila jedna od ključnih tačaka rata. Nemačka vazdušna snaga, koja je patila od manjka goriva i lošeg rukovodstva se još smanjila ulaskom Amerike u rat, mada je ostala značajna, posebno na Istočnom frontu, i bila je tehnički napredna.

Jedinstvena karakteristika Luftvafea (nasuprot drugim nezavisnim avijacijama) je bila ta da je u svom sastavu imao padobrance.

Luftvafe je bila prva avijacija na svetu koja je koristila mlazni lovac - dvomotorni Meseršmit Me 262, mada je ovaj avion imao probleme sa pouzdanošću svojih mlaznih motora: dok su motori kod aviona Junkers Jumo 004 bili naprednog axial-flow dizajna, oni su patili od manjka visokokvalitetnih strateških materijala tokom proizvodnje kao rezultat savezničkih bombardovanja i promeni ratne sreće. Me-u 262 su se ubrzo pridružili ostali visoko napredni avionski dizajni, kao što su Arado Ar 234 dvo- i četvoromotorni bombarder/izviđački avion, Hejnkel He 162 jedno-motorni mlazni lovac (sa BMV-ovim mlaznim motorom), Meseršmit Me 163 raketni lovac, i drugi. Više kasnijih visoko-naprednih avionskih dizajna kao što je Gota Go 229 (Gotha Go 229), leteće krilo, su bili ili u fazi testiranja ili je proizvodnja tek počela kad se rat završio. Nemačka avio industrija je takođe razvila prvu masovno korišćenu krstareću raketu, Fisler Fi 103 V-1 leteća bomba, i prvu balističnu raketu, V-2.

Koliko god moderne ove letelice bile, one nisu same mogle sprečiti potpuni nemački poraz u vazduhu. Luftvafeu su nedostajali gorivo, obučeni piloti, organizaviono jedinstvo, i bezbedni aerodromi. Saveznici su sa druge strane bili u stanju da iskoriste nemačke tehničke napore: Operacija Pejperklip, na primer, je bila jedna od mnogih smišljenih tokom 1944./45. da bi se sakupili ili tehnički uzorci, podaci ili samo razvojno osoblje koje bi bilo "evakuisano" u SAD, Englesku, Rusiju ili Francusku. Rani američki i sovjetski svemirski programi su koristili nemačku opremu i zapošljavali nemačke naučnike i inženjere, poput Vernera fon Brauna.

Vidi takođe
Spisak letelica Luftvafea u Drugom svetskom ratu
Nemački lovački asovi u Drugom svetskom ratu
Nemački bombarderski asovi u Drugom svetskom ratu

Nakon rata

Posle rata, nemačka avijacija je ozbiljno umanjena, a vojna avijacija potpuno zabranjena dok Zapadna Nemačka nije stupila u NATO tokom 1950-ih. Tokom nerednih decenija, Zapadno-nemački Luftvafe je opremljen mahom američkim avionima proizvedenim po licenci u Nemačkoj.

Tokom 1960-ih, Starfajter krizaje bila veliki problem za nemačku politiku, jer se više Lokidovih F-104 lovaca srušilo pošto su bili modifikovani da služe Luftvafeu. Stoga je Starfajter (Zvezdani lovac) u Nemačkoj nazban "tvorcem udovica" (nemački: Witwenmacher).

Kancelar Gerhard Šreder sa novim Luftvafe Evrolovcem

Luftvafe Istočne Nemačke je koristio Sovjetske letelice, kao što je MiG-29. Posle ujedinjenja, njih je preuzela ujedinjena Nemačka, ali se planira da se povuku iz upotrebe, a u mnogim slučajevima da se prodaju Istočno-evropskim saveznicima.

Od 1970-ih, Luftvafe Zapadne Nemačke i kasnije ujedinjene Nemačke je aktivno učestvovao u konstrukciji Evropskih borbenih aviona kao što je Panavia Tornado i skorije Evrolovac.

Tokom 1999, po prvi put od 1945. Luftvafe je učestvovao u borbenim operacijama tokom NATO bombardovanja Jugoslavije.

Izvor: Wikipedia

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Luftwaffe_logo.jpg
(1.97 KB, 104x68)
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Nov 2024, 17:30:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.