Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 21:34:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Logor Banjica  (Pročitano 16370 puta)
28. Feb 2007, 17:53:20
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Logor Banjica

Logor na Banjici bio je najveći koncentracioni logor na području okupirane Srbije (1941.-1944.). Logor je radio od jula 1941. do oktobra 1944.Kroz ovaj logor za vreme čitave okupacije prošlo je 250.000 ljudi, a od tog broja njih 30.000 je streljano na stratištu u Jajincima.Danas je nekadašnji koncentracioni logor pretvoren u Muzej-dom Banjica.

Osnivanje Logora

Prva ideja o stvaranju koncentracionog logora na Banjici javila se maja 1941.godine. Bilo je potrebno stvoriti jedan veliki zatvorski prostor gde bi bili dovođeni ubeđeni protivnici Nemačkog Rajha kao i svi oni koji nisu podržavali Komesarsku upravu Milana Aćimovića.

Po ulasku SSSR-a u rat na strani antifašističke koalicije i početka prvih diverzantskih akcija partizana u Srbiji, stvaranje koncentracionog prostora u okupiranom Beogradu bilo je samo pitanje dana. Zvanično, Banjički logor je oformljen 5.jula 1941. Formalnu odluku o stvaranju logora doneli su nemački komandant grada Beograda i zapovednik Gestapoa u okupiranoj Srbiji, a sproveo ju je u delo tadašnji pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Dragomir-Dragi Jovanović. Za logoraški prostor Nemci su odabrali bivši vojnu zgradu 18.pešadijskog puka "Kraljica Marija" na Banjici. Prvi zatočenici iz unutrašnjosti Srbije prispeli su u logor 9.jula 1941.

Banjički logor se po formiranju počeo dograđivati. Najpre su ispražnjeni vojni magacini na spratu i prostorije su pretvorene u logoraške sobe. U dvorištu je podignuta visoka stražarska kula, iskopani su temelji za podizanje zida, a takođe su adaptirane i prostorije u suturenu.

Uprava Logora

Komandant logora na Banjici bio je nemački poručnik Fridrih Vili, dok je dužnost upravnika logora vršio Svetozar Vujković. Logor je zvanično bio u nadležnost Uprave grada Beograda, pa su tako u logorskoj upravi bili zastupljeni većinom srpski civilni organi koji su vršili razne administrativne poslove. Zamenik upravnika logora je bio Radovan Čarapić. Stražu i obezbeđenje logora davali su vojnici srpske žandarmerije, a kasnije Srpske državne straže i Srpskog dobrovoljačkog korpusa. Zvaničnog banjičkog lekara je davao Gestapo i tu dužnost je sve do rasformiranja logora vršio SS major dr Fridrih Jung, dok su u logoraškoj ambulanti i stacionaru radili uglavnom banjički taoci koji su se pre rata bavili lekarskom strukom. Pored Junga, dužnosti logorskih lekara su vršili i dr Velizar Pijade (zatvoren kao Jevrej),dr Žarko Fogaraš (zatvoren kao pristalica NOP-a) i dr Ljubodrag Stefanović (zatvoren kao pristalica DM). Jedino je dr Fogaraš preživeo logor.

Raspored po sobama

U raznim periodima postojanja Banjičkog logora pojedine sobe su imale različitu namenu. U prve dve okupacione godine njihov karakter se često menjao. Najpre su bile mešovite, sa zatočenicima različito odmerenih krivica, da bi se zatim u većinu soba nalazili osuđenici na smrt koji su čekali streljanje. U logoru su bile zastupljene i ženske sobe u kojima su dovođeni političkki krivci ili taoci po ženskoj liniji. Kako se logor sve više i više punio, ovo pravilo je bilo zanemarivano pa su se tako ženske i muške sobe spajale i postajale kolektivne sobe logoraša.

Raspored Banjički soba izgledao je ovako:

Prizemlje
Soba br.3-soba gde su bili zatvarani partizani i pristalice NOP-a
Soba br.4-soba smrti za sve političke osuđenike.
Soba br.6-soba gde su bili zatvarani Jevreji.
Soba br.7-soba gde su bili zatvarani četnici i pristalice Ravnogorskog pokreta.
Soba br.8-soba gde su bili zatvarani politički krivci po liniji NOP-a.
Soba br.9-ženska soba taoca koje su bili zatvarane kao pristalice Draže Mihailovića (supruge četničkih komandanata i istaknutih političkih ili vojnih ličnosti u Ravnogorskom pokretu).
Soba br.10-soba gde su zatvarane pristalice Ravnogorskog pokreta.
Soba br.11-soba za smeštaj logorskih stražara.
Soba br.12-zajednička soba gde su zatvarane pristalice NOP-a i Ravnogorskog pokreta. Od septembra 1943. isključivo soba pristalica Ravnogorskog pokreta.
Soba br.13-ženska soba . Od marta 1943. soba u kojoj su bili zatvarani krivci Specijalne policije.
Soba br.14-kancelarija upravnika logora.
Soba br.16-soba gde su zatvarane Jevrejke.
Soba br.17-soba gde su zatvarani krivci Gestapoa. Od aprila 1944. soba pristalica Ravnogorskog pokreta.
Soba br.24-soba za prolazne zatvorenike koji su čekali transport u internaciju ili neki drugi logor.
Soba br.25-soba u kojoj su zatvarani kriminalci i prestupnici.
Soba br.35-soba u kojoj su zatvarani intelektualci (doktori nauka, magistri i naučnici)
Soba br.36-soba u kojoj su zatvarani intelektualci (doktori nauka, magistri i naučnici)


Prvi sprat
Soba br.37-soba u kojoj su zatvarani intelektualci (doktori nauka, magistri i naučnici)
Soba br.38-ženska soba smrti. Od 1943. soba pristalica Ravnogorskog pokreta, a zatim mešovita partizansko-četnička soba.
Soba br.56-soba koja je pretvorena u logorsku ambulantu i stacionar.
Soba br.62-soba u kojoj su zatvarane pristalice Ravnogorskog pokreta.
Soba br.64-soba u kojoj su zatvarane pristalice Ravnogorskog pokreta.
Soba br.65-soba u kojoj su zatvarani osuđenici na vremenske kazne "Rokovci".
Soba br.66-druga soba smrti. U njoj su zatvarani politički i vojni osuđenici Specijalne policije i Gestapoa na smrt i čekali streljanje.
Soba br.67-soba u kojoj su zatvarani logoraši sa nerešenim statusom, odnosno oni nad kojima je u logoru primenjivan isledni postupak.
Soba br.68-soba za prolazne zatvorenike koji su čekali transport u internaciju ili neki drugi logor.
Soba br.85-kolektivna ženska soba.
Soba br.86-soba u kojoj su bili zatvarani logoraši predviđeni za internaciju.
Soba br.87-soba u kojoj su zatvarani osuđenici koji nisu isporučivali žito okupatorima "Dirisovci"
Soba br.88-soba u kojoj su zatvarani osuđenici koji nisu isporučivali žito okupatorima "Dirisovci"
Soba br.89-soba u kojoj su zatvarane Jevrejke.
Soba br.90-kolektivna ženska soba.

Kategorija logoraša

U početku kategorija logoraša nije vršena. Za vreme ustanka u Srbiji 1941.godine, u logor su dovođeni partizani, pristalice NOP-a, komunistički funkcioneri, Jevreji, Romi, nacionalisti (oni koji su bili sa četnicima) i taoci.

U prvim godinama okupacije, u logoru su se kao posebna kategorija nalazili "kriminalci" i "prestupnici", odnosno lica koja su još u Kraljevini Jugoslaviji izdržavali zatvorsku kaznu zbog prestupa. Oni su bili likvidirani do marta 1942.godine. U poslednjoj godini okupacije dovođeni su i stranci koje su činili uhvaćeni američki, engleski ili sovjetski vojnici, zarobljeni Italijani ili Nemci koji su odbili više da služe Velikom Rajhu. Većina stranaca je iz logora internirana u Nemačku, Francusku, Austriju i drugim zemljama, a jedan mali broj je streljan.

Prva zvanična kategorizacija logoraša izvršena je u septembru 1942.godine kada je uvedena nova kategorija zatvorenika-pristalice Draže Mihailovića, dok su se oni ranije nazivali nacionalistima. U isto vreme, izvršena je podela krivica logoraša. Tako su najteži krivci svrstani u I kategoriju logoraša, manje krivi u II kategoriju, a oni bez dokaza u III kategoriju. Uobičajna praksa je bila streljanje prvokategoraca, ali u slučaju nedostatka talaca, uzimani su i krivci iz druge i treće kategorije. Takva praksa je nastavljena sve do rasformiranja logora.

Bekstva iz logora

Iako je Banjički logor važio kao jedan od najbolje čuvanih i najbolje obezbeđenih koncentracionih logora, za vreme okupacije uspelo je 5 logoraša da prokrči sebi put u slobodu. Prvo bekstvo je zabeleženo u januaru 1943. kada je Milka Minić, supruga visokog partijskog sekretara KPJ Miloša Minića uspela da se izvuče iz logora. Drugo veće bekstvo zabeleženo je oktobra 1943. Iz logora su pobegli kapetan JVuO Neško Nedić, rezervni potpukovnik Ilija Orelj, student Nikola Pašić mlađi i još jedan zatvorski čuvar. Bilo je i slučaja beženja banjičkih logoraša i za vreme izvođenja radova na Dunavu, u Obrenovcu i Pančevu.

Odnos pristalica Ravnogorskog pokreta i NOP-a u logoru

U logoru na Banjici bilo je veliki broj ljudi koji je bio zatočen po liniji NOP-a i Ravnogorskog pokreta. U kolektivnim sobama je dolazilo nekada do fizičkog razračunavanja jednih i drugih. Četnički zatvorenici su kritikovali kolektiv partizanskih zatočenika, dok su ovi, s druge strane, kritikovali njihovo junaštvo, njihovu Vladu u emigraciji, Kralja i Dražu Mihailovića. U jednom takvom fizičkom razračunavanju pristalice NOP-a su ubile kapetana Radovana Stojanovića, posle čega su četnički logoraši organizovali kolektivnu tuču partizana. Drugi slučaj se dogodio posle iznenadne smrti logorskog doktora Ljubodraga Stefanovića, kada su četnici optužili partizanske lekare da su mu namerno dali smrtonosnu injekciju. Uzavrele strasti su donekle smirivali najobrazovaniji logoraši među oba tabora. Na insistiranje advokata Stefana Đelinea (partizana) i advokata Aleksandra Trifunca (četnika) krajem aprila 1944. prestale su ovakve pojave jel je svima bilo jasno da se nalaze u istoj koži. Četnici su predložili partizanima da zajednički osvoje ambulantu i upravu čim dođe do povlačenja Nemaca, ali su partizani ovaj predlog odbili. Uskoro je najveći broj logoraša bio odveden u internaciju i ovaj plan je propao. S druge strane, zabeleženi su i primeri humanosti i jednih i drugih.Partizanski borac je posle mnogo odbijanja pristao da primi deo obroka koji mu je nudio vođa JURAO Bogdan Milutinović, advokat Vladimir Radičević je pred odvođenje na streljanje pozdravio partizanske logoraše u kolektivnoj sobi i rukovao se sa svakim, železnički službenik Borivoje Radonjić je na izlazu iz logora dao svoju železničku kapu partizanskom politkomesaru kako bi se sakrio od upravnika logora itd. U vreme postojanja logora zabeleženo je nekoliko zajedničkih streljanja pristalica NOP-a i Ravnogorskog pokreta.

Rasformiranje logora

Logor na Banjici je raspušten u oktobru 1944. Tada su se Beogradu približavali vojnici Crvene Armije i NOVJ-a. Logorska arhiva bila je spaljena i jedino su zahvaljujući zameniku upravnika logora Radovanu Čarapiću ostale nedirnute pojedine banjičke knjige logoraša koje se i danas čuvaju u arhivu grada Beograda. Čarapić je najpre pustio na slobodu uhapšenike koji su dovedeni iz Gestapoa, a zatim je dao objave o puštanju svih zatočenika koji su se nalazili u logoru. Poslednji zatočenik je napustio logorsku kapiju 5.oktobra 1944. Taj dan se uzima kao dan kada je logor na Banjici bio raspušten.

Konačni pokazatelji Banjičkog logora

Prema sačuvanim banjičkim knjigama logoraša, kroz ovaj logor je za vreme okupacije prošlo tačno 23.288 logoraša, od kojih je streljano njih 3.849.Međutim, to je prema nepotpunim banjičkim knjigama koje su sačuvane, dok je prema stvarnim pokazateljima kroz logor prošlo blizu 250.000 ljudi i za odmazdu streljano njih 30.000. Veliki broj osuđenika nije ni uvođenjen u banjičke knjige već je direktno vođen u Jajincima.Kroz logor je prošao i veliki broj logoraša sa Starog Sajmišta, od kojih je najviše bilo Jevreja. Oni su bili transportovani na Banjicu kao popuna kvote koja se morala ispuniti za odmazdu, a takođe i zbog interniranja.

Streljanja i vešanja logoraša vršena su i u samom logoru. Početkom 1942. postavljen je grudobran u dvorištu logora koji je korišćen za streljanja, a bilo je slučajeva ubistva iz čiste obesti.

Zatvorenike je najviše slala nemačka SS i policija, Uprava grada Beograda, Prestojništva i Sreska načelstva. Iz Banjičkog logora su streljani Jevreji, Romi, partizani, pristalice NOP-a, četnici, pristalice Ravnogorskog pokreta, stranci, kriminalci i prestupnici. Pravilan redoslad je teško odrediti jel nedostaju bitna dokumenta.

Prema banjičkim sačuvanim knjigama ovako izgleda struktura streljanih:Zanimanje   Broj streljanih
Zemljoradnici   1.414
Zanatlije   631
Radnici   305
Studenti   71
Učenici   125
Činovnici   383
Vojna lica   125
Sveštena lica   15
Pravnici   45
Lekari   18
Inženjeri   33
Profesori   12
Trgovci   208
Slobodne profesije   202
Domaćice   226
Bez zanimanja   36
UKUPNO   3.849


Banjičkog logor danas

Danas je Banjički logor pretvoren u Muzej Banjičkog logora. Nekadašnja soba smrti je pretvorena u spomen-sobu sa izloženim stvarima i predmetima koji su nekada pripadali logorašima.

Izvor i literatura
Arhiv grada Beograda (banjičke knjige logoraša)
Sima Begović, Logor Banjica, knjige 1 i 2, Beograd, 1989.
Grupa autora, Banjica, Beograd, 1978.
Miloš Aćin Kosta, Draža Mihailović-Čiča-Apostol slobode, Vašington, 1993.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Положени венци на стратишту у Јајинцима


Члан градског већа Дарко Божић положио је венце на спомен-плочу испред улаза у бивши логор "Бањица" и у Спомен-парку "Јајинци", поводом 64. годишњице стрељања родољуба у Београду у периоду 1941. до 1944. године. Комеморативном скупу присуствовало је неколико стотина некадашњих логораша, поштовалаца жртава и потомака бивших заточеника.

Концентрациони логор на Бањици био је један од највећих у Србији током Другог светског рата.

Oформљен je 5. јула 1941. године и кроз њега је прошло више од 250.000 људи. Заточеници су стрељани и вешани и у самом логору. Убијани су Јевреји, Роми, партизани, присталице Равногорског покрета, странци, криминалци и преступници. Само је 13-оро заточених успело да побегне.

Логор је затворен у октобру 1944. године, а последњи затвореник је кроз капију прошао 4. октобра пре тачно 64 године.

Стеван Миланко је у логор доведен као двадесетогодишњак и каже да су му то две најтеже године у животу, које и данас преживљава у тешким сновима.

"Спавање је било на смену, док једни седе и спавају други се опруже, да може бар нешто да се одспава. Jад и беда од јела, парче проје и то отпаци неки од мишева, нека сурутка уби Боже..Ја нисам имао родбину али сам имао пријатеље у логору и стално сам рачунао да ће доћи време када ћу ја изаћи ван круга на радове, рашчишћавање рушевина и да ћу покушати да побегнем, и тако сам и урадио", рекао је Миланко, бивши заточеник логора Бањица.

На стратишту у Јајинцима је од 1941. до октобра 1944. године убијено више од 127.000 родољуба.

Представници Скупштине града, Савеза бораца народноослободилачког рата Београда, секције заточеника Концентрационог логора Бањица и Војне академије положили су венце уз војне почасти.


Извор: РТС
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1882
Zastava Šeher Banja Luka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
ja sam cuo da su srbi medju prvima u evropi, tačnije oni u beogradu isporučili jevreje švabama...
IP sačuvana
social share
Prvi ćemo zaratiti sa došljacima iz svemira.
Dusan  Kovacevic, dramski pisac (Blic) Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9605
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
ja sam cuo da su srbi medju prvima u evropi, tačnije oni u beogradu isporučili jevreje švabama...
Ili je 'pak kao i obicno ovo sto si naskrabao u funkciji sitnih provokacija, a gurabijo!? Smile
« Poslednja izmena: 05. Okt 2008, 01:17:02 od Srpska Sparta »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1882
Zastava Šeher Banja Luka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
ja sam cuo da su srbi medju prvima u evropi, tačnije oni u beogradu isporučili jevreje švabama...
Ili je 'pak kao i obicno ovo sto si naskrabao u funkciji sitnih provokacija, a gurabijo!? Smile

ne, to sam procitao...
IP sačuvana
social share
Prvi ćemo zaratiti sa došljacima iz svemira.
Dusan  Kovacevic, dramski pisac (Blic) Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Pa jesi čuo ili pročitao? Dogovori se.
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1882
Zastava Šeher Banja Luka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
nego bilo bi lijepo da se napravi tema o tome u ovom dijelu foruma Wink
IP sačuvana
social share
Prvi ćemo zaratiti sa došljacima iz svemira.
Dusan  Kovacevic, dramski pisac (Blic) Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 108
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
SonyEricsson W880i
ja sam cuo da su srbi medju prvima u evropi, tačnije oni u beogradu isporučili jevreje švabama...

Šta nam dakle to govori, ukoliko je istina, naravno? Da je bilo onih koji su sarađivali sa Nemcima, kao i svuda u Evropi?
IP sačuvana
social share
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost.
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.
From the ashes a fire shall be woken,
A light from the shadows shall spring.
Renewed shall be blade that was broken,
The crownless again shall be king.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Google Chrome 0.2.149.30
mob
Apple iPhone SE 2020
Srbi izdavali Jevreje, a oni bezali iz Hrvatske i Bosne bas u Srbiju...
Sta nije u redu sa tim iskazom? Wink
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Impossible is nothing

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 880
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N95

ja sam cuo da su srbi medju prvima u evropi, tačnije oni u beogradu isporučili jevreje švabama...
Ili je 'pak kao i obicno ovo sto si naskrabao u funkciji sitnih provokacija, a gurabijo!? Smile


Opet provokacije, Srbi su bili jedini u evropi koji nisu hapsili jevreje, jevreje u Srbiji su hapsili Nemci posto je Nedic bio protiv oduzimanja jevrejskih imovina i hapsenja jevreja.

Mislim da je Hrvatska bila judefrei a ne Srbija
« Poslednja izmena: 05. Okt 2008, 19:22:52 od RASMC »
IP sačuvana
social share
С вером у Бога, за Краља и Отаџбину! Живела Краљевина Србија!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 21:34:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.144 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.