Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 10. Maj 2024, 21:27:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lise Meitner  (Pročitano 787 puta)
07. Dec 2006, 03:48:00
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Lisa Majtner

Lisa Majtner
rođena:   17. novembar, 1878.
Beč, Austrija
preminula:   27. oktobar, 1968.
Kembridž, Ujedinjeno Kraljevstvo


Lisa Majtner (nem. Lise Meitner) je bila austrijsko-švedska fizičarka koja se intenzivno bavila proučavanjem fenomena radioaktivnosti i nuklearnom fizikom uopšte.

Majtnerova je rođena u Beču kao treće dete od osmoro u porodici liberalnih roditelja gde je otac bio advokat jevrejskog porekla. Zahvaljujući ovoj liberalnoj klimi i dobroti njenih roditelja, Majtnerova je rano profitirala od olakšavanja propisa o školovanju žena u Austriji tako da je bila jedna od prvih žena koja se 1901. godine upisala na Univerzitet u Beču. Tamo je studirala fiziku kod Ludviga Bolcmana, a već 1905. sa samo dvadesetsedam godina, dobija titulu doktora i postaje prva žena koja je stekla doktorat na bečkom univerzitetu.

Nakon ovoga Majtnerova odlazi u Berlin gde počinje rad sa Maksom Plankom i hemičarom Oto Hanom na Vilhelm Kajzer institutu u Berlinu. Akademska klima u Nemačkoj je, pak, bila konzervativnija nego u Austriji i Majtnerova je naišla na veliki otpor predominantno muške istraživačke zajednice. Zbog toga je jako dugo radila na Institutu bez zvaničnog postavljenja kao i bez plate, a na samom početku Plank joj nije dozvoljavao da koristi labaratorije Instituta, već je bila primorana da radi u podrumskim prostorijama. Han joj je s druge strane bio jako odan saradnik i prijatelj od trenutka kada su se upoznali pa do kraja njihovih života. Blisko su sarađivali gotovo 30 godina, i u jednom trenutku su Majtnerova i Han vodili dva najuspešnija odeljenja na Vilhelm Kajzer institutu. Lisa je bila veoma strpljiva u svom napredovanju kroz akademske krugove, objavljivala je članke i iako je njeno istraživanje veoma rano dobilo reputaciju izuzetno relevantnog, mada je prihvatanje teklo sporije. Za to vreme, Majtnerova se izdržavala zahvaljujući njenim roditeljama.

Po početku Prvog svetskog rata, Han odlazi na front, dok Lisa nastavlja istraživanje koje uz Hanovu pomoć kulminira 1918. otkrićem izotopa dugog života novog elementa (čiji je postojanje predviđeno praznim mestom u Periodnom sistemu) - protaktinijuma.

1926. godine, Lisa postaje redovni profesor Univerziteta u Berlinu, prva žena u Nemačkoj koja je ikada unapređena u to zvanje.
 
Majtnerova i Han u labaratoriji

Prvi sledeći veći projekat na kome su Majtnerova i Han radili bio je uslovljen otkrićem neutrona 30-tih godina koje je stvorilo spekulacije u naučnim krugovima da je moguće u labaratorijskim uslovima stvoriti elemente teže od uranijuma, tada najtežeg poznatog elementa. Ovo je otvorilo naučnu trku između Raderforda u Britaniji, Marije Kiri u Francuskoj, Fermija u Italiji i Majtnerova-Han dvojca u Nemačkoj. Svi umešani su smatrali da je pionirsko istraživanje na ovom polju vredno Nobelove nagrade, ali niko nije pretpostavljao kakve će implikacije imati u smislu stvaranja nuklearnog oružja. Istraživanje ovog dvojca je u velikome bilo pogođeno i depresijom u kojoj se našla nemačka ekonomija nakon rata. Institut je radio smanjenim kapacitetom a dolazak nacista na vlast 30-tih označio je velike promene. Majtnerova je veoma rano u toku svog života prešla u protestantizam, međutim njeno jevrejsko poreklo ju je u očima nacističkog režima zauvek obeležilo. Kao izuzetno prominentnoj naučnici dozvoljeno joj je da nastavi rad na Institutu, međutim njeni članci su sve manje objavljivani, a porastom neprijateljstva prema Jevrejima ostajalo joj je sve manje prostora za život i rad u Nemačkoj.

Posle aneksije Austrije 1938. Majtnerova postaje sve ugroženija u Nacističkoj Nemačkoj i ne uspeva da dobije pasoš zbog svog porekla. Na nagovor holandskog fizičara Dirka Kostnera, isto godine pokušava da pobegne iz Nemačke sa starim pasošem, i zahvaljujući tome da nemački graničar nije ništa rekao, Lisa uspešno prelazi u Holandiju. U Stokholmu počinje da radi na institutu Man Sigmana ali bez posebnih dostignuća, delom i zbog Sigmanovih predrasuda prema ženama. Srećnim spletom okolnosti Han i Majtnerova se susreću u Kopenhagenu da bi razmenili niz ideja o sprovođenju novih eksperimenata. Han ih je provodio u labaratorijama u Berlinu, a ovo dvoje su nastavili da se dopisuju; sačuvani delovi ove korespodencije svedoče da je Han smatrao da je nemoguće da dođe do nuklearne fisije, sve dok ga Majtnerova u to nije ubedila kroz pismo koje pokazuje da je ona bila jedna od prvih ljudi koji su shvatili da je moguće rascepiti jezgro atoma: jezgro uranijuma se podelilo do barijuma i kriptona, emitujući nekoliko neutrona i veliku količinu energije (što objašnjava gubitak mase). Jedno pismo Nilsa Bora u kojem on komentariše da je količina energije oslobođena u ovom procesu daleko veća od očekivane zasnovane na proračunima za jezgro koje ne podleže fisiji, iniciralo je niz spekulacija kako je Majtnerova zapravo zaslužna za otkriće. Han je, sa druge strane, tvrdio da je isključivo hemija odgovorna za otkriće.

Zbog političke situacije tog vremena, bilo je nezamislivo da Majtnerova svoja nalaženja objavi zajedno sa Hanom. Han je hemijske aspekte fisije objavio u januaru 1939. godine a Lisa fizičko objašnjenje pojave mesec dana kasnije u saradnji sa svojim nećakom Oto Robert Frišom, pritom dajući ime pojavi - „nuklearna fisija“. Majtnerova je u radu ustanovila i mogućnost iniciranja lančane reakcije enormnog energetskog prinosa, što je zbog imlikacija u konstruisanju oružja imalo dramatične efekte na naučnu zajednicu. Kako je znanje već bilo u nemačkim rukama, grupa naučnika je apelovala na Ajnštajna, koji je uživao veliki ugled i bio poznat i u nenaučnim krugovima, da napiše pismo upozorenja predsedniku Ruzveltu. Ovo pismo je imalo otrežnjujuć efekat na američku politiku i potstaklo je stvaranje projekta Menhetn. Iako pozvana da radi na projektu, Majtnerova je decidirano odbila rečima: „Ne želim da imam ikakve veze sa bombom!“

1944. godine Hanu je dodeljena Nobelova nagrada za hemiju „za otkriće nuklearne fisije“. Mnogi naučnici tadašnjice su smatrali da je Nobelova nagrada trebala da bude podeljena između Hana i Majtnerove, i veruje se da su izjave Hana kako je otkriće čisto hemijske prirode kao i činjenica da je u odboru za dodelu bio i Sigman, koji je gajio animozitet prema naučnici, doprinele tome da nagrada ode isključivo u ruke Hana. 1966. godine, ona, Han i Štrasman podelili su Enriko Fermi nagradu. Značaj uloge koju je Majtnerova odigrala ipak nikada nije zaboravljen a posebno je bio akcentovan u američkoj štampi.

Majtnerova se 1960. godine preselila u Kembridž gde je i preminula 1968. Nikada se nije udavala, i na pitanje jednog prijatelja zašto je to tako, odgovorila je: „Dragi, ja nemam vremena za takve stvari.“. Uprkos bliskoj saradnji, ona i Han nikada nisu izlazili van okvira profesinalne i prijateljske bliskosti. Iako preko oca ima jevrejsko poreklo, Majtnerova se nikada tako nije osećala i rano se priključila Luteranskoj crkvi. Državljanin Švedske postala je 1949. godine i zadržala je to državljanstvo do kraja života. Element rednog broja 109 nosi ime mitnerijum u njenu čast.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 10. Maj 2024, 21:27:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.