Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Likove svetaca crta milujući ikone  (Pročitano 4101 puta)
09. Feb 2006, 13:01:05
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Likove svetaca crta milujući ikone

Da li je u pitanju nesvakidašnji talenat, dar od Svevišnjeg, nestvarna genijalnost ili samo običan dar za crtanje, Bog sami zna, tek jedanaestogodišnja Vanja Ćebić iz Višegrada u mladim godinama svojim crtežima likova svetaca kao i načinom na koji crta, opčinjava sve koji taj postupak vide. Vanja prstima pređe preko lika sveca na nekoj od ikona, kao da jagodicama prepisuje linije, a onda sve to verno prenese na papir. Tako sve svece sem lika Svetog Đorđa.

- Kad uzmem neku ikonu i počnem preko nje prelaziti prstima, učini mi se da istog trenutka kao da negde odlazim, da mi tamo, negde, neki ljudi govore da mogu preslikati ikonu... Ne znam šta se dešava, ali veoma lepo se osećam kad crtam likove svetaca - kaže Vanja.

Ona ikonu uzme, stavi šaku preko nje, a onda prstima prelazi preko obodnih linija, bez reči, bez podizanja pogleda sa slike, bez drugih pokreta, kao da negde memoriše sve te linije. Povremeno jedino okrene glavu na stranu, kao da iz daljine osluškuje neki glas... Posle nekoliko minuta odloži original na stranu, uzme olovku i papir u ruke i crta, i samo još dva puta baci pogled ka ikoni, a na papiru ispred nje, ispod njene olovke počne da se ocrtava lik sveca.

U manastiru Dobrun, između Višegrada i Užica, kod monaha Jovana nalazi se već pedesetak Vanjinih crteža svetaca. Već ove jeseni u manastiru planiraju izložbu njenih radova. Monah Jovan uveren je da je devojčica iz Višegrada veliki ikonopisački talenat, i da će sa nesvakidašnjim darom daleko stići.

Samo, monah Jovan insistira na jednoj reči.
- Ne, molim vas, do neba vas molim, nemojte od tog deteta praviti čudo, nemojte joj dodavati neke natprirodne moći. Napišite samo da je Vanja supertalenat za crtanje likova svetaca, napišite da joj je taj talenat poklon od Boga, da je Bog video koliko se to dete mučilo i darovao mu je jedan od najlepših darova - insistira monah. Dar za crtanje Vanja je otkrila još u ranom detinjstvu. U nemirima koji su stizali sa svih strana, Vanja je mir našla u likovima svetitelja, Svetog Save, Jovana Krstitelja, Svetog Nikole, Bogorodice...

U porodici nema nikoga od koga bi nasledila crtački talenat, a sem toga ne ume da crta ni pejzaže, ni mrtvu prirodu, ni druge portrete. Samo svece. Nedavno je Vanjina sestra Sanja zamolila da joj nacrta nešto za domaći iz likovnog. Vanja je nacrtala, sestra je to odnela u školu i - dobila dvojku posle silnih petica koje je ranije dobijala.

- Ne mogu da objasnim Vanjin rad. Pomislim ponekad da je sve to došlo posle silnih nevolja, nedaća kroz koje je prošla dok je bila mala, zbog problema koji su nas stizali sa svih strana. Živeli smo u Rogatici, bilo je ratno i poratno vreme, mučile su nas odasvud nevolje. Vanja je nekoliko puta padala sa stepenica, razbijala glavu, lomila ruke, bila u nesvesti, dobijala batine zbog nemirluka, ali nikad, baš nikad, nije zaplakala. Jednom sam je vodila i kod lekara i pitala ga da li moje dete ima centar za bol, zašto nikad ne plače... Lekar mi je rekao de se ne sekiram, da je bolje da ne plače. Sećam se, bila je mala kada je uzela neku ikonu sa zida i počela da je miluje prstima i nešto crta.

Prišla sam joj, uzela joj ikonu i vratila je na zid. Tada je prvi put briznula u plač, tada sam joj prvi put videla suze, tada sam i ja zaplakala od sreće - reči su Vanjine majke LJiljane. Prvu ikonu Vanja je nacrtala u prvom razredu OŠ "Sveti Sava" u Rogatici.

- Učitelj Milomir Draganić zadao nam je da nacrtamo lik Svetog Save sa ikone. Uradila sam to najbrže i najlepše, i dobila čistu peticu, a učitelj je po celoj školi pokazivao moj crtež - priseća se i Vanja. Pre dve godine, pošto se sa majkom i sestrom iz Rogatice preselila u Višegrad, kod dede, Vanja je postala član Srpskog sokolskog društva "Soko" u Dobrunu. A njeni crteži ubrzo su se našli pred očima sveštenstva i posetioca manastira Dobrun...


Izvor: Glas Javnosti \ Tekst i foto: Zoran Šaponjić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Bla,bla.....Dignite ruke sve do neba...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 659
Zastava Pozarevac
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6600
ja neznam da crtam pa neznam Smile Smile
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.