Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 06:21:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Li, kako se zoveš?  (Pročitano 3208 puta)
22. Sep 2006, 11:38:30
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Li, kako se zoveš?

Italijani imaju čak 350.000 različitih prezimena, dok Kini preti kolaps jer stanovnici uklapaju 700 prezimena sa samo dvadesetak imena

Kako Španci razlikuju Huana Garsiju dedu, od Huana Garsije oca ili Huana Garsije unuka
Svaki peti stanovnik Pekinga preziva se Vang

MILANO - U Italiji postoji verovatno najveći broj prezimena na svetu - čak oko 350.000!!! Kina je potpuno suprotan primer. U zemlji sa više od milijardu stanovnika ima samo 700 prezimena. Osim toga, Kinezi ta prezimena uklapaju sa svega dvadesetak različitih imena, što preti da ugrozi normalno funkcionisanje države. Kineska vlada pozvala je nedavno stanovništvo da "upotrebi maštu" pri davanju imena deci, ali rezultati tog apela još nisu vidljivi.
Svaki deseti stanovnik u Šangaju preziva se Džang. Još gora situacija je u Pekingu, gde se svaki peti stanovnik preziva Vang. Najčešće kinesko prezime je Li, što je automatski i najčešće prezime na svetu. Slično je u Danskoj, gde deset najčešćih prezimena, od Jensen do Jorgensen, ima čak 33 odsto stanovnika.
Italija je sasvim suprotan primer. Deset najčešćih prezimena, poput Rosi i Greko, ima ukupno samo 1,1 odsto stanovništva. Italijanska prezimena uglavnom su izvedena iz imena osoba, mesta, zanimanja ili nadimaka, a najvećim delom su nastala još u srednjem veku. Često je po prezimenu moguće otkriti odakle potiče neka osoba.
To već ne bi moglo da se kaže za Tursku, gde je posle revolucije "mladoturaka" stanovnicima koji do tada nisu imali prezime naređeno da ga bukvalno u jednom danu izmisle. Mustafa Kemal, koji je predvodio revoluciju, nadenuo je tada sebi prezime Ataturk, "Otac Turaka", a po zakonu niko drugi nije mogao da uzme to prezime.
Još je složenija situacija u Španiji i njenim bivšim kolonijama, gde je veoma živ običaj da se prvorođenom sinu daje ime oca, a prvorođenoj ćerki ime majke. Kako onda razlikovati Huana Garsiju dedu, od Huana Garsije oca ili Huana Garsije unuka? Španci taj problem rešavaju tako što svaki od njih dobija po još jedno prezime - majčino.
Ima i naroda koji se sasvim dobro snalaze i bez prezimena, poput Tibetanaca i stanovnika ostrva Java. Bivši indonežanski lider zvao se samo Sukarno. Nemaju prezime ni članovi mnogih kraljevskih porodica. Poseban slučaj su Islanđani, zagriženi sledbenici tradicije "patronima". Prezimena se u tom narodu dobijaju na sledeći način: ako gospodin Karl iz Rejkjavika ima dvoje dece, Anu i Magnusa, oni će se zvati Ana Karlsdotir (odnosno Karlova ćerka) i Magnus Karlson (Karlov sin).
(BETA)

Najviše Jovanovića i Nikolića

U Srbiji nema statističkih podataka o tome koliko ima različitih prezimena, a procene su da se oko dve trećine naših prezimena završava na - ić. Veliki broj srpskih porodica nosi ista prezimena, iako nisu u međusobnom srodstvu.
Srpska prezimena uglavnom nastaju od imena nekog od predaka, muškog ili ženskog, ali i prema upečatljivoj osobini nekog od predaka, prema mestu gde porodica živi ili odakle se doselila. U Srbiji su najčešća prezimena Jovanović, Nikolić, Petrović, Kovačević i Đorđević.


Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 06:21:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.061 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.