Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Leva i desna hemisfera  (Pročitano 9524 puta)
12. Sep 2004, 16:21:12
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Leva i desna hemisfera
   


O, ne, škola tek što je počela, a mi vas već gnjavimo školskim štivom! Opustite se; ovaj tekst služi samo tome da se malo zabavite i da ponešto otkrijete o sebi. O čemu se radi? Naš mozak je podeljen na dve hemisfere u kojima se nalaze određeni centri. Vaše ponašanje i vaša ličnost zavisiće od toga koja hemisfera vam je jača, to jest, koji centri su vam razvijeniji.

U desnoj hemisferi nalaze se centri za učenje, orijentaciju i prepoznavanje lica. U levoj hemisferi - za rešavanje logičkih operacija i komunikaciju. Da li to znači da, ako vam je leva hemisfera jača, niste sposobni za učenje? Nipošto - to što je jedna hemisfera jača ne znači da ona druga ne funkcioniše uopšte. Samo ćete biti bolji u nekim stvarima nego u nekim drugim (za razliku od, recimo, vaše najbolje prijateljice koja vam može biti sušta suprotnost).

Sve je to lepo i krasno, ali kako znati koja hemisfera vam je jača? Nije teško: spremili smo vam neke osobine koje se odnose na one kojima je leva hemisfera jača, kao i neke koje se odnose na one kojima je desna hemisfera jača. Samo pogledajte u koliko se ovih osobina prepoznajete (da li ih ima više među onima za levu ili za desnu hemisferu) i znaćete koji su vam centri razvijeniji - ili ste, možda, među onim retkim osobama kojima su obe hemisfere podjednako razvijene.

Oni kojima je leva hemisfera jača često izražavaju svoje ideje rečima, uspešno rešavaju zagonetke i slagalice, veoma su tačni, dobri su u otkrivanju razloga ponašanja drugih ljudi. Takođe, oni se dobro kontrolišu, razmišljaju optički, imaju organizovan život i dobro planiraju. Realni su i zaključuju na osnovu činjenica.

Osobe kojima je desna hemisfera dominantna teško pronalaze reči da opišu svoja osećanja, loše su u rešavanju zagonetki, retko bilo gde stignu na vreme, osećaju ono što osećaju drugi, ali imaju problem da razumeju njihove motive. Pored toga, razmišljaju u slikama, lako izgube kontrolu nad sobom (prasnu, rasplaču se, nasmeju se onda kad baš i ne bi trebalo...), stvari i život su im večito u neredu i ništa ne planiraju. Više su sanjalice nego realisti, i zaključuju u trenutku (po principu "eureka!").

Da ne bude zabune: to što je nekom dominantna, recimo, desna hemisfera ne znači da je nesposoban da se kontroliše (i da mu, shodno tome, treba tolerisati svaki ispad), već samo da mu je teže da se kontroliše nego nekom drugom. Ili, ako je nekom leva hemisfera dominantna, to ne znači da je u pitanju hladna osoba nesposobna da oseti bilo šta - samo će se ponašati odmerenije i racionalnije. Kao što smo rekli, svima nam rade obe hemisfere, samo je uobičajeno da jedna bude nešto jača od druge.

Sad, ako hoćete da se "pravite pametni", možete onom pomalo uštogljenom štreberu da kažete (prijateljski, naravno): "Pusti malo i tu desnu hemisferu da radi nešto, šta si se ukočio tako!" Samo ne savetujemo da se, nakon svađe sa nastavnikom (toplo preporučujemo da takvo ponašanje izbegavate), pravdate time što vam je desna hemisfera nešto mnogo aktivna u poslednje vreme - nije verovatno da će upaliti.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3156
Zastava Shorewood, WI
mob
Samsung Galaxy S6
Meni su trenutno obe na generalnom srevisu, prevelika kilometraza...
IP sačuvana
social share

Dreadnot is proud to be here, sharing madness with you Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
Tako je druze fajteru!!!
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
odakle je ovaj textic?
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
As a matter a fact, najbolji rezultati i u pamcenju i u ucenju se postizu uporednim koriscenjem obe mozdane hemisfere.
Desna hemisfera je "zaduzena" za "culne" i "emotivne" stvari, kao sto su boje, zvukovi, mirisi, lica,... Za razliku od nje, leva hermisfera je vise "tehnicko-matematicka", da se tako izrazim...
Na celom tom konceptu pocivaju i mape uma, koje su revolucionarno sredstvo za ucenje. Meni su pomogle nebrojeno puta, a ispit koji sam spremila iskljucivo uz pomoc tih mapa, znam i dan danas, i to vrlo dobro. A,da, ispit sam polagala pre 2 godine.  Wink
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3156
Zastava Shorewood, WI
mob
Samsung Galaxy S6
Cuo sam za mape uma, nisam se nikad konkretno upoznao, kazu ljudi da su zaista dobra stvar... to bi mi dobro doslo da utuvim mojim studentima u glavu neke stvari...
IP sačuvana
social share

Dreadnot is proud to be here, sharing madness with you Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Buzanove mape uma nisu nista drugo do usavrsene tehnike ucenja svakog deteta koje zna da uci, barem prema onome sto sam u odredjenim knjigama na tu temu mogao o njima procitati. Ne vidim po cemu je to revolucionarno ili bilo sta slicno jer znam jednu cinjenicu. Ko ne moze da uci na pravi nacin ni sa njima ni bez njih nece moci, imam primer pored sebe koji je probao Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
Bila knjiga na sajmu knjiga u Beogradu '90 a zvala se "Japanski mozak". Sastojala se od snimaka mozga, to su oni u boji, i pokazalo se da kosooki koriste skroz druge delove mozga u odnosu na ostale, a prilikom izvodjenja iste radnje.

Razvoj hemisfera zavisi i od toga sta radite. Bubnjari, ali vrhunski, imaju ih obe dobro uhodane a tako isto i neki sledbenici Kung Fua, npr. Wing Chuna, gde vam ruke obavljaju skroz razlicite radnje uz nezavistan rad nogu.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Ovo je mali fragment jedne od Buzanovih knjiga koje imam, a govori uopsteno o mapama uma:
Citat
Najveci broj ljudi zaboravlja sta su pribelezili zato sto koriste samo mali deo svog mozga u procesu pisanja belezaka. Standardni sistemi pisanja belezaka koriste recenice, fraze, spiskove, linije i brojeve. Ovakvi sistemi koriste samo memorijske principe leve hemisfere – reci, spiskovi, logika, poredak, nizovi i brojevi, iskljucujuci imaginaciju, asocijaciju, prenaglasavanje, skracivanje, apsurdnost, duhovitost, boju, ritam, cula, seksualnost i senzualnost.
Da biste dobro pisali beleske, treba da raskinete sa tradicijom i da koristite podjednako i levu i desnu stranu svoga korteksa, kao i fundamentalne memorijske principe.  U ovakvom sistemu pisanja belezaka koristite prazne listove hartije, upotrebljavajuci kljucni memorijski lik (desna hemisfera mozga) koji sumira centralnu temu beleske koju zapisujete. Od ovog centralnog lika polazi serija povezanih linija (levi deo korteksa) na kojima su napisane (levi deo korteksa)  ili nacrtane (desni deo korteksa) kljucne reci ili slike glavnih podoblasti i podtema koje zelite da zabelezite. Sa ovim linijama su povezane druge linije, na kojima takodje postavljate kljucne reci ili slike. Na ovaj nacin gradite multidimenzionalnum asocijativnu, imaginativnu i zivopisnu mapu uma, memorijske beleske svega onoga sto ste zeleli da pribelezite.
Belezeci na ovaj nacin, ne samo sto cete skoro trenutno i u potpunosti zapamtiti sve sto ste zapisali, jer ste u ovom novom multidimenzionalnom mnemonickom pristupu pisanja belezaka primenili sve memorijske principe, vec cete uvideti da vam ovakav pristup omogucava da razumete, analizirate i kriticki razmisljate o cemu god da ste napravili belesku, istovremeno vam pruzajuci vise vremena za posvecivanje paznje bilo predavacu, bilo knjizi iz koje ucite.


A evo i kako bi to trebalo da izgleda u praksi... Deluje shashavo, ali pomaze. I to mnogo. Pricam iz licnog iskustva...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

mindmap1.jpg
(15.64 KB, 300x204)
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Pamcenje pomocu asocijacija, to i onako svako ko uci sa razumevanjem tako radi, a ko ne uci, mozes mu crtati do prekostura nece se snaci...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.