Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:12:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lenjost kao hobi  (Pročitano 3028 puta)
20. Feb 2009, 14:32:25
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Lenjost kao hobi

“Lenjost je manjak volje da se obavi neki posao ili produži napor”. Matematički posmatrano, ona je ekvivalentna neradu. Naučno gledano, lenjost je životni “bug”.


Autor: Marko Radovanac



Ipak, i pored svih negativnih konotacija koje ovo stanje uma i tela sa sobom nosi, ljudima je lenjost posebno ‘draga’. Ne postoji čovek koji jednom u toku dana, nedelje, meseca ili svog radnog veka nije bio bar malo lenj.

Posmatrajući sebe kroz prizmu rada i obaveza, došao sam do zaključka da je to “ubica dečjeg lica”. Primio sam je u dom na mala vrata, a ona ne samo da neće da ode, već želi da ostane slatko ušuškana, zanemarujući onu staru “svakog gosta tri dana dosta”.

Jedini način da joj se suprotstavite je da je bolje upoznate.

Kako joj odoleti?

Danas, u svakodnevnici koja nas “pere, suši i pegla”, lenjost je sve više luksuz, pa se za rad ne može tvrditi da je odgovoran samo za stvaranje čoveka, već i njegovo robotizovanje.

Odolevanje naletima nerada i bezidejnosti, ubeđivanje svog duha i tela u bolje sutra, komuniciranje sa unutrašnjim “ja” koje sve vreme spava, ponekad su, čini nam se, bespotrebni napori da regulišemo i ostvarimo lična ili tuđa htenja i želje.

Uzroci



Pod pretpostavkom da se svaki čovek rađa lenj, a da su radne navike, naravno, nešto što se uči i stiče, uzrok same lenjosti trebalo bi da počiva u činjenici da ne želimo da odrastemo. Bar ja sebe tako tešim.

Ali, svi smo mi lenji na različite načine, u različitim uslovima, manje ili više.

Uzroke možemo potražiti u okruženju, razočaranju, u posledicama napora koji smo uložili u neki projekat, strahu od zadataka koji nas tek očekuju, pa čak i klimatskim promenama.

Izgovora je puno, ali koji god da je u pitanju, u jednom trenutku moramo biti sposobni da pronađemo i kontraargument. Lenjost je lakša, rad je teži, ali na vagi životnih prioriteta rad je motor pomoću koga se prioriteti ostvaruju, dok je lenjost samo gubljenje vremena.

Prednosti i mane lenjosti

Prednosti: nema učenja, stalnog tuširanja, odlaska u nabavku, pranja sudova, sređivanja kuće, vožnje sopstvenim ili gradskim prevozom, obavljanja radnih zadataka na poslu, pešačenja, čišćenja napadalog snega ispred ulaza u zgradu, bacanja đubreta, lošeg seksa.

Mane: dobijanje “kečeva”, “osećaj prisustva” na daljinu, glad, bakterije i virusi igraju kolo u sudoperi, za cimere imate prijatelje sa osam nogu, tapkanje u mestu, besparica, atrofirani mišići, rizik od života u iglu, kuća vam je postala kontejner, odsustvo kvalitetnog seksa.

Kako prevariti lenjost?



Uvek imajte cilj pred sobom. Ne dozvolite da malodušnost i bezvoljnost utiču na vašu sposobnost adaptacije na novonastalu situaciju. Ma kakva vrsta lenjosti bila u pitanju i ma koji njen okidač bio, suprotstavite se!

Pokušajte da lenjost uvek zavarate isplaniranim odmorom. Redovan rad i obaveze, kako privatne, tako i profesionalne, suzbijaju mogućnost manipulacije vašim duhom i telom.

Taj “ubica dečjeg lica” od dobrog studenta može napraviti večitog studenta, od radnika pravi neradnika, od talentovanog sportiste pravi pukog rekreativca.

Ne dozvolite mu!

Marljivost, kreativnost, energičnost




Upravo tako. Ljudi često imaju tu naviku da nešto započnu, a ne dovrše. Kao i u drugim životnim situacijama, tako i u ovakvim prilikama, oni će naći dobar izgovor – manjak vremena, umor, nove obaveze. U stvari, ako samo na tren pokušaju da budu iskreni prema sebi, uvideće da su možda napravili i odlučujući korak u eliminaciji lenjosti, ne samo u svom biću, već i okruženju. Ne zaboravimo, lenjost je ‘zarazna’ i vrlo lako može biti "prenesena" u društvu.

Prvi i osnovni zadatak svakog pojedinca je da prestane da traži izgovor. “Ono što možeš danas, ne ostavljaj za sutra” ne treba doživljavati kao muku koja nas proganja, već kao zvezdu vodilju boljeg i efikasnijeg stila života, zdravijeg stanja uma.

Kreativnost nije vezana samo za umetnost. Bilo kojim poslom da se bavite, za nju ima mesta. Vaša kreativnost se može primeniti i u načinu razmišljanja, jeziku kojim se služite, načinu na koji plešete, stilu oblačenja, udvaranju, vaspitavanju i obrazovanju dece i u još mnogim drugim sferama svakodnevnih životnih iskušenja i izazova. Sama po sebi, kreativnost je najvrednija kao proces, rad na samom sebi, dok je njen proizvod konačan rezultat i vašeg htenja, odnosno manjka ili viška lenjosti. Što je inspiracija jača, želja za radom je veća.

Čime god da se bavite, obaveze izvršavajte bez odustajanja pre postizanja cilja. Gajite i hranite u sebi želju za uspehom, želju za dokazivanjem, veru u same sebe. Lenjost crpi svoj "kiseonik" upravo iz vaših "padova", dok je "usponi" guše, pritiskaju i onemogućuju da dođe do izražaja.

Marljivost, kreativnost i energičnost su glavni sastojci efikasnog recepta u borbi protiv lenjosti. Uz malo napora, lenjost će postati samo misaona imenica vašeg stila življenja.

Rekli su o lenjosti:



“Lenjost putuje toliko sporo da je ubrzo prestiže siromaštvo.”

Bendžamin Frenklin (1706-1790), američki državnik, naučnik, filozof, pronalazač

“Toliko pažnje je posvećeno gresima poput nasilja, surovosti i pohlepe, sa svim njihovim tragičnim posledicama, da su potpuno zanemareni pasivni gresi poput apatije i lenjosti, koji na duže vremenske staze mogu imati poražavajuće dejstvo.”

Eleonor Ruzvelt (1884-1962), diplomata, humanitarac, supruga Frenklina Ruzvelta, predsednika SAD

“Lenjost je ništa drugo do navika da se odmorite pre nego što se umorite.”

Žil Renar (1864-1910), francuski pisac

“Lenjost se može učiniti privlačnom, ali rad pruža satisfakciju.”

Ana Frank (1929-1945), mlada Jevrejka, autorka dnevnika u kome opisuje preživljavanje svoje porodice za vreme Drugog svetskog rata

“Lenj čovek ne zna da uživa u odmoru.”

Albert Ajnštajn (1879-1955), fizičar, dobitnik Nobelove nagrade 1921. godine

“Istina je da težak rad nikad nikog nije ubio, ali pomislio sam, što bih rizikovao?”

Ronald Regan (1911-2004), glumac, predsednik SAD



Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 


protiv lenjosti se treba boriti i ne dati joj da se useli i odomaci u
glavi i telu ...ja obicno imam grizu savesti kad se odmaram i ne radim
nista , ne valja ni to  mada sto sam starija  uvidjam da sve mirnije       
posmatram soljice u sudoperi,stvari preko stolice i mrvice ispod stola...
ako radis 8 sati , isto toliko treba i da se odmaras , tj posvetis svom
duhovnom i telesnom bicu ...sve se to nauci 
  Smile
« Poslednja izmena: 20. Feb 2009, 14:50:08 od lolana »
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Ne volim lijenost, mrzim je stavise.
Najmanje to cijenim kod druge osobe i najvise me moze nervirati.
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Ja sebe ocenjujem kao lenjivca.  Smile

Ali, to mi je malo gruba rec. Vise volim da kazem da sam hedonista.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Ma jok, zna se sta je lijenost u pravom obliku.
Kad te sve mrzi, kad nista ne radis, kad se smaras na kub, kad blejis besciljno, a sve to .. dok imas pametnijih stvari i obaveza.
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 


meni se nekako cini da su inteligentniji ljudi vise skloni lenjosti  Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Svi mi sigurno imamo odredjene periode kad nam se nista ne radi, vec samo lencari.
Kod mene je, medjutim, slucaj takav da, ako mogu nesto da izbegnem (odlazak na faks na minus 10 radi dosadnih predavanja, plus raaano budjenje) onda to i eskiviram, bez imalo grize savesti.  Smile
Ali kad treba nesto konkretno da se radi, onda vise nisam lenja. Ipak, imam granicu do koje to mogu da odlazem i negiram obaveze, ali cim osetim da se ta granica priblizava, lenjost nestaje, i zamenjuje je nestrpljenje da sto pre pocnem kako bih, je l' te, sto pre zavrsila. A onda se vratila lenjstvovanju.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 128
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6


 meni se nekako cini da su inteligentniji ljudi vise skloni lenjosti  Smile
hvala na komplimentu  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 


 meni se nekako cini da su inteligentniji ljudi vise skloni lenjosti  Smile
hvala na komplimentu Smile


nema na cemu i iduci put pozvoni dva puta kad donosis kapricozu a jednom
onu preklopljenu ...kako li se zove  Smile Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


a i zapisi su reči...

Zodijak
Pol
Poruke 28485
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
Svi mi sigurno imamo odredjene periode kad nam se nista ne radi, vec samo lencari.
Kod mene je, medjutim, slucaj takav da, ako mogu nesto da izbegnem (odlazak na faks na minus 10 radi dosadnih predavanja, plus raaano budjenje) onda to i eskiviram, bez imalo grize savesti.  Smile
Ali kad treba nesto konkretno da se radi, onda vise nisam lenja. Ipak, imam granicu do koje to mogu da odlazem i negiram obaveze, ali cim osetim da se ta granica priblizava, lenjost nestaje, i zamenjuje je nestrpljenje da sto pre pocnem kako bih, je l' te, sto pre zavrsila. A onda se vratila lenjstvovanju.  Smile


kao da sam ja za sebe rekla.... Kako često za sebe kažem, nisam lenja, ali sam krivinaš... dok ne pokuca 'krajnje vreme' na vrata.... tad nema vrednije i predanije poslu osobe od mene : )  kao što sad moram da podignem guzicu i krenem, a tako bih sedela u toploj sobi  Smile   No teši me to, da što pre odem, pre ću se vratiti   Smile
IP sačuvana
social share
dok ne smislim nešto pametno, nema ništa Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:12:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.