Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lekovite pecurke u borbi protiv kancera!  (Pročitano 5165 puta)
09. Jun 2011, 10:27:03
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.77
mob
Nokia 
Gljive predstavljaju neograničen izvor polisaharida – lentinana, lanostana, ganoderana, lanofila, grifolana i drugih, koji imaju moćno antitumorsko i imunostimulatorno dejstvo: stimulišu T- limfocite, koji dalje pokreću makrografe, te organizam počinje da luči materiju perforin- visokomolekularni protein koji uništava zloćudne ćelije. Perforin izaziva perforaciju tumorskih ćelija, usled čega one gube tečnostr i “umiru”. Istraživanja su dokazala da lentinan stimuliše ne samo  aktivnost T-limfocita, već i prirodnih “ćelija ubica” ili NK- ćelija, kojima pripada glavna uloga u uništavanju tumora i virusa. Ove ćelije razvijaju protivtumorsku aktivnost stimulisanjem interferona.

Uzimanjem ekstrakta gljive šitake godišnje 1 do 3 meseca uzastpno , održava se stvaranje perforina u organizmu na neophodnom nivou i ne daje mogućnost ćelijama raka da se razmnožavaju.

Za vreme kliničkih ispitivanja utvrđeno je da znatno smanjuje neželjena dejstva zračenja i citostatika kod bolesnika koji su tokom terapije uzimali šitake.
*************************************************************************************

Kvaliteti šampinjona, najrasprostranjenije vrste gljiva (pečurki) su njihova izuzetno laka svarljivost, bogatstvo proteinima, i ljekovita svojstva. Niska kalorična vrijednost šampinjona podstiče osobe na dijeti da ih koriste u ishrani. Sastav šampinjona odgovara i onima koji radije ne koriste u ishrani namirnice životinjskog porijekla. Sadrže veliki broj minerala, vitamina i smanjuju nivo masnoća i holesterola u krvi. 100g šampinjona sadrži svega 15 kcal, a pored vitamina sadrži 470mg  kalijuma, 10mg kalcijuma,100mg fosfora, 1,2mg željeza i drugih minerala. Sadrže svega 0,2 % masti, 3,6 % ugljenih hidrata i 4,9 % proteina. Sadrže selen koji je nezamjenjljiv u preventivnoj borbi protiv kanceroznih oboljenja , a u membrani sadrže hitin, koji aktivno suzbija holesterol. Šampinjoni sadrže mnogo vitamina B kompleksa (B1, B2, B5 i B12), vitamin C, a kao dodatak jelima kvalitetno i uspješno zamjenjuju mnoge neophodne vrste povrća, jer je njihova hranljiva vrijednost velika.


****************************************************************************************
Pecurkama protiv raka dojke

Ekstrakt pečurke, vekovima poznat i korišćen u azijskoj medicini, može da zaustavi rast ćelija tumora dojke, objavili su američki stručnjaci.
Pečurka "phellinus linteus" ima jako antikancerozno dejstvo, koje se do sada primenjivalo u borbi protiv raka kože, pluća i prostate.
Stručnjaci sa Metodističkog istraživačkog instituta u Indijanapolisu otkrili su da ekstrakt ove gljive blokira enzim AKT, koji nadzire signale rasta ćelija.

"Upotrebom ovog ekstrakta, smanjuje se nekontrolisani rast novih ćelija tumora, suzbija se njihovo agresivno ponašanje, i blokira rad novih krvnih sudova koji hrane tkivo tumora" rekao je Dr Daniel Sliva iz instituta u Indijanopolisu.
Dalje istraživanje svojstava ove pečurke moglo bi da napravi prekretnicu u borbi protiv smrtonosne bolesti.
Pečurka, koju Kinezi zovu "song gen", Korejanci "sang hvang", a Japanci "mešimakobu", samo je jedna od mnogih koje se vekovima koriste u tradicionalnoj istočnjačkoj medicini.

Izvor: MONDO
****************************************************************************************
Pečurke - hranljiv lek protiv gojaznosti

Jestive pečurke razlikuju se od mnogih artikala ishrane po tome što sadrže hranljive i lekovite sastojke, ali imaju veoma malu energetsku vrednost (malo kalorija).

Pečurke se kao hrana i lek koriste već hiljadama godina. U početku su brane divlje pečurke, a kasnije se počelo i sa njihovim uzgajanjem. U današnje vreme se uzgajane (domaće) pečurke dosta koriste u ishrani.

Broj kalorija

U zavisnosti od sorte, 100 grama pečuraka u proseku sadrži energetsku vrednost od 18 do 26 kilokalorija, što pečurke čini veoma korisnim u borbi protiv gojaznosti u raznim dijetama.

Pečurke preporučujemo svima koji hoće da održe telesnu težinu ili se bore sa suvišnim kilogramima.

Iznosimo neka upoređenja kako biste mogli da birate između jela i pečuraka:

Pečurke imaju 10-20 puta manje kalorija nego neki slatkiši ili čaša alkoholnog pića.

Pečurke sadrže u proseku dva do tri puta manje kalorija nego povrće i voće koje najčešće koristimo u ishrani.

Pečurke (gljive) imaju i do trideset puta manju energetsku vrednost nego koštunjavo voće.

Što se tiče mlečnih proizvoda, mleko ima dva puta više kalorija od pečuraka, a jogurt oko četiri puta. Mlečni proizvodi su desetak puta bogatiji kalorijama od pečuraka.

Riblje meso sadrži nekoliko puta više kalorija od pečuraka, a ostale vrste mesa i do desetak puta.

U dijetalnoj ishrani treba više jesti pečurke ili ih treba pomešati sa ostalom hranom, kako bismo uneli u organizam više korisnih sastojaka, a manje kalorija.

Vrste pečuraka

U ishrani se najčešće koriste sledeće vrste pečuraka: šampinjoni, bukovače, enokitake, šitake, vrganj, lisičarke i smrčak. Samih šampinjona ima više vrsta, a razlikuju se po obliku i po boji.

Sastav

Gljive sadrže malo kalorija, ali dosta korisnih sastojaka potrebnih organizmu:

    * bakar
    * belančevine
    * biljna vlakna
    * biljne masti
    * biljna ulja
    * vitamin A
    * vitamine B-kompleksa
    * vitamin K
    * glukain
    * gvožđe
    * enzime
    * etrična ulja
    * kalijum
    * kalcijum
    * magnezijum
    * mangan
    * natrijum
    * oksalnu kiselinu
    * pektin
    * proteine
    * selen
    * ugljene hidrate
    * fosfornu kiselinu
    * fosfor
    * hlor
    * cink

Lekovita svojstva

Pečurke deluju kao antioksidant i u sebi sadrže lekovite sastojke koji povoljno deluju kod sledećih bolesti i tegoba:

    * Alchajmerova bolest
    * akne
    * alergije
    * anemija
    * astma
    * depresija
    * dijabetes
    * za normalan rast
    * za poboljšanje koncentracije i pamćenja
    * za zaceljivanje rana
    * impotencija
    * jačanje nervnog sistema
    * kod poremećenog metabolizma
    * makularna degeneracija
    * neke vrste raka
    * neplodnost
    * nervoza
    * održavaju krvne sudove
    * osteoporoza
    * PMS
    * prevencija kod organa za varenje
    * problemi sa štitastom žlezdom
    * problemi sa lošim holesterolom
    * problemi sa krvnim pritiskom i krvnim sudovima
    * problemi sa kosom i kožom
    * problemi sa živcima
    * problemi sa kostima i zubima
    * protiv gojaznosti
    * protiv stresa
    * problemi sa prostatom
    * problemi u trudnoći
    * problemi sa apetitom
    * srčane bolesti
    * pospešuju rad želuca i creva
    * uganuća i istegnuća
    * hipertiroza

Pečurke se pored ishrane koriste i za spravljanje lekova a interesantno je da se u farmaciji i iz otrovnih pečurki mogu ekstrahovati korisni sastojci za proizvodnju lekova.

Korišćenje

Neke pečurke se mogu koristiti u ishrani sveže i termički neobrađene, dok se većina priprema za jelo: kuvanjem, prženjem, pečenjem ili mariniranjem.

Pečurke se koriste kao osnovni sastojak mnogih jela, ali i kao dodatak supama, čorbama ili uz povrće i meso.

Zbog lakšeg čuvanja, neke pečurke se suše pa se sušene koriste za spravljanje jela, supe i čorbe.

U savremenoj ishrani pečurke su dostupne za ishranu tokom cele godine.

Način delovanja i upozorenje

Pečurke su bogate korisnim i lekovitim sastojcima, a ne povećavaju telesnu težinu, pa ih treba često koristiti u ishrani.

Prilikom korišćenja pečuraka koje smo mi ili naši bližnji brali, treba biti veoma oprezan i izbor prepustiti stručnjacima, jer otrovne pečurke mogu biti slične jestivim pečurkama, a svaka greška može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme (trovanja).


Dragan Cvetković

Izvor: Krstarica

 

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.450
Ne sluze za borbu protiv raka ali ja preporucujem Shiitake Smile
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 12.0.742.91
mob
Nokia 
Ekstra ...ipak je poslat post  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.450
A bre? Smile
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 12.0.742.91
mob
Nokia 
Pa...nije moglo da se posalje....cekala sam cekala ...i na kraju je pisalo da ne moze da se posalje...a vid' sada Smile
Nesto prckaju ovi nasi momci  Smile
Inace danas sam ih jela umesto mesa, i nastavicu tako  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.450
Aha Smile

Inace, evo o ovim Shiitakama... pa ako nekoga zanima Smile



Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
SHIITAKE.doc (134 KB)
*
RECEPTI.doc (28.5 KB)
*
Recepti1.doc (28.5 KB)
*
Recepti2.doc (26 KB)
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 12.0.742.91
mob
Nokia 
Ima li toga u Srbiji?>
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.450
Ima... ali su retke... ja sam to gajio do pre par meseci... ali sam prestao jer nisam imao nekog kapitala Smile
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 12.0.742.91
mob
Nokia 
Jesu li skupe?
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.450
Da me ebes sad ne mogu da se setim cena Smile sad cu da probam po kompu da nadjem... moguce da imam sve to.
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.196 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.