Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lekari ucenjuju žene koje čekaju veštačku oplodnju  (Pročitano 4975 puta)
08. Nov 2008, 08:48:04
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Mahinacije sa listama čekanja u državnim bolnicama
Lekari ucenjuju žene koje čekaju veštačku oplodnju
Autor: Sonja Todorović | Foto:d. stefanović | 08.11.2008. - 07:43


Pozvali su me iz „Narodnog fronta” i rekli da odmah mogu ući u proceduru vantelesne oplodnje o trošku države u privatnoj ginekološkoj ordinaciji „OB Medical centar” u kojoj radi dr Eliana Garaleić, inače načelnica steriliteta u GAK „Narodni front”. Zbog poslovnog puta, morala sam da odbijem. Međutim, odgovorili su mi da ću u tom slučaju tek za godinu dana stići na red u državnoj klinici. Pošto na zakazane konsultacije u privatnoj ordinaciji nisam otišla, lekari iz „Fronta” su me skinuli sa liste čekanja, priča za „Blic” tridesettrogodišnja G. M.

Početkom oktobra Republički zavod za zdravstveno osiguranje omogućio je da se vantelesna oplodnja o trošku države može raditi i u šest privatnih bolnica. Od tada lekari koji rade u državnoj i privatnoj ustanovi koriste to i na silu prebacuju pacijente u privatne bolnice ili ih ucenjuju. Tako je dr Garaleić iz „Narodnog fronta” istog momenta poslala svim ženama dopis da mogu vantelesnu oplodnju da urade u privatnoj ustanovi u kojoj ona već radi kao biolog.
Još ima lekara koji rade i u privatnim i državnim klinikama. Tako, dr Aleksandar Ljubić iz GAK „Višegradska” radi i u ginekološkoj bolnici „Jevremova”. Vlasnik Specijalističke bolnice „Intermedikus bis” supruga je dr Nebojše Radunovića, direktora GAK „Višegradska”, dok dr Vesna Kopitović iz Instituta za ginekologiju Novi Sad radi u privatnoj bolnici „Genesis”. Jedino specijalne bolnice „Beograd” u Jovanovoj i „Ivanović” nemaju nikakvih dodira s državnim bolnicama.
Sagovornice „Blica” koje čekaju veštačku oplodnju pretpostavljaju da se od njih očekuje da daju novac kako bi došle što pre na red ili da je interes pojedinih lekara da određenim privatnim klinikama dovedu što više pacijenata i tako ostvare neki procenat od sume koju država za ove namene prebacuje na njihove račune. Takođe, ovo je siguran način da privatne klinike dugoročnije obezbede sigurnu zaradu.
- Ono što može biti problem je potencijalni sukob interesa. Svesni smo šta je napravila dr Garaleić. Međutim, to drugi nisu radili. Zbog toga smo održali zajednički sastanak. Ovo je osetljiva oblast i zato svi moramo biti obazrivi, pre svega da bi zaštitili interese žena, a da nijednim potezom ne dovedemo u pitanje celu stvar. Naša prvobitna želja nije bila da ugovaramo veštačku oplodnju sa ustanovama u kojima rade lekari koji su već u državnom sektoru. Ali pošto ima samo dve ustanove koje nemaju nikakav dodir sa državnim sektorom, to ne bi bilo dovoljno da se reše liste čekanja. Zbog toga smo dali šansu i drugima, bez obzira na potencijalni sukob interesa - priča za „Blic” Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Fond je preuzeo da vodi listu čekanja za proceduru, tako da će oni od sada obaveštavati žene kako bolnice ne bi birale pacijente po svom nahođenju.
- I tu je nastao problem. Kada smo tražili da nam dostave liste čekanja, dobili smo 20 različitih. Čak su i podaci bili drugačiji, koje mi sada moramo da sređujemo ispočetka. Trenutno deset mladih lekara, volontera iz Fonda, pokušavaju da srede te liste. Oni zovu žene da bi utvrdili u kojoj su fazi. Da li su započele bilo kakve analize ili preglede - ističe dr Vukajlović.
Tridesetpetogodišnja L. M. već dva meseca pije kontraceptivne pilule, a na listi čekanja je dve godine.
- Sama sam otišla u bolnicu da bih saznala kada ću ući u program. Rekli su mi da uradim sve potrebne analize. Kada sam sve obavila, počeli su da me pripremaju za postupak. Dali su mi kutiju kontraceptivnih pilula i rekli da se javim kada ih popijem. Nakon mesec dana opet su mi produžili terapiju, rekavši mi da se oplodnja još ne radi jer se čekaju sredstva iz Fonda za kupovinu injekcija za stimulaciju ovulacije, kao i da se liste čekanja ažuriraju. Šanse da ostanem trudna su verovatno male, ali pošto pijem pilule za kontracepciju, sada su potpuno nestale. Zašto moram da ih pijem, kada sam potpuno zdrava - pita se L. M.
Svetlana Vukajlović objašnjava da se moraju napraviti prioriteti i videti ko je započeo proces, a ko ne.
- Uočili smo da su neke žene koje su se u avgustu prijavile već ušle u proces oplodnje, a da neke čekaju dve godine. Te liste čekanja nisu vođene kako treba. Žene koje su pripremljene dobiće ovih dana pismo u kojima će im biti naznačeno da mogu da izaberu ustanovu u kojoj će uraditi oplodnju i kome treba da se jave - precizira Vukajlovićeva.
Od momenta kada žene prođu komisiju, Fond će im se obratiti. Imaće mogućnost da biraju ustanovu u kojoj će raditi veštačku oplodnju. Ona žena koja se bude opredelila da joj intervencija bude urađena u državnoj ustanovi, neće izgubiti svoj red.

Provera uspešnosti ili raskid ugovora
Uspešnost vantelesne oplodnje u državnim ustanovama je oko 25 odsto. Ipak, najbolja uspešnost je u Institutu za ginekologiju u Novom Sadu. Privatne ustanove koja ne bude imala dobar procenat uspešnosti neće više imati ugovor sa Republičkim zavodom za zdravstveno osiguranje. Prva provera rezultata biće za godinu dana.

Cena oplodnje 280.000 dinara
Privatne ginekološke bolnice su prihvatile cenu RZZO za tri metode vantelesne oplodnje, od kojih svaka košta 280.000 dinara. U cenu su uvršćene sve pripremne analize, kao i sama oplodnja. Parovi neće plaćati ništa iz svog džepa, već će privatne bolnice fakturisati sve troškove RZZO. Procenjuje se da u Srbiji ima 70.000 do 100.000 žena koje imaju potrebu za veštačkom oplodnjom. Prema nekim istraživanjima, svaki šesti bračni par(oko 200.000) ima problema sa plodnošću. Svaka deseta žena izašla je iz perioda plodnosti, a da nije rodila dete.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Nije bilo ucena za vantelesnu oplodnju
Autor: S. T. | 09.11.2008. - 00:01
Dr Garaleić

Nije bilo nikakvih pritisaka na žene koje su na listi čekanja za vantelesnu oplodnju u Narodnom frontu da im se procedura uradi u privatnoj bolnicu „Medikal centar“. Sve što smo radili, radili smo u saglasnosti sa Fondom -kategorično je za „Blic nedelje“ odbacila sve optužbe dr Eliana Garaleić, načelnica Odeljenja vantelesne oplodnje u „Narodnom frontu“, da su pacijenti upućivani u privatnu ustanovu u kojoj ona radi.

– Ove godine u Frontu smo premašili planirani broj intervencija, od planiranih 333, uradili smo 340. I rezultati su nam odlični. Procenat uspeha u prvom delu godine je 41 odsto trudnoća. Već u junu pozvali smo žene sa liste čekanja da se formira grupa za 2009. Kako je Fond potpisao u oktobru ugovor sa šest privatnih ordinacija, rečeno nam je da ponudimo parovima da ukoliko žele ranije da dođu na red, mogu da se opredele za neku od privatnih ustanova. Tako smo i uradili – priča dr Garaleić.
Ona kaže da je na sastanku koji je tim povodom održan u Fondu pročitala tekst koji će svaka sestra odeljenja za vantelesnu oplodnju u Narodnom frontu da pročita pacijentima koji žele da u proceduru uđu ranije kod privatnika. Sadržaj pisma je odobren.
– Kada smo oformili grupu žena koje su se po svom izboru opredelile za određene privatne ordinacije, dobili smo novu informaciju iz Fonda da pacijenti ne mogu sami da biraju, već da će oni formirati jedinstvenu listu i da će oni upućivati pacijente u privatne bolnice. Ponovo smo zvali pacijente da ih obavestimo o novoj odluci. Po nalogu Fonda uručili smo im potvrde da ispunjavaju uslove da im se uradi vantelesna oplodnja. Spisak tih pacijenata prosledili smo Fondu – zaključuje dr Garaleić.

Pogrešna fotografija
U jučerašnjem „Blicu“ kao ilustracija uz tekst „Lekari ucenjuju žene koje čekaju veštačku oplodnju“ objavljena je, omaškom, fotografija iz operacione sale Instituta za neurologiju. Ova fotografija mogla je da napravi neprijatnost lekarima, a kod čitalaca da stvori zabludu. Izvinjavamo se lekarima sa fotografije i čitaocima.
R.B.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.