Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 18:14:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lek protiv nedostatka koncentracije?  (Pročitano 11522 puta)
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
 Колио офа!  Smile


Елем, мени, рецимо, као замена за кафу (која ми иначе подиже концентрацију) помаже зелени чај.

IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Ima li nacina?

pa verovatno te tvoje misli okupiraju i ne daju ti mira . moras da resis svjoje probleme . meni recimo pomaze dosta sporta da se vratim u ''mirnocu
glave '', nekom ne prija sport vec neka muzikica , dobro drustvo , mozda i seks , jbem li ga  Smile Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
, mozda i seks , jbem li ga  Smile
mozda i seks , jbem li ga  Smile  Smile
Smile Smile Smile


Tema: mislim da je samomotivacija najbolji lek Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.61
mob
Apple iPhone 6s
Citat
Lek protiv nedostatka koncentracije?
Practice, uz vec pomenute prirodne suplemente...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.63
mob
Apple iPhone 6s
Jedan izuzetan tekst iz prve ruke...

Autor: Tijana Dojcinovic - Cicika - Blog

Pokušaću da ti dam neke predloge ali pošto smo svi različite osobe unapred kažem da može da se desi da neke od predloženih stvari neće odgovarati tvojoj ličnosti ali će ti možda dati neke nove ideje.

Za učenje je od presudnog značaja više stvari. Pokušaću da ih nabrojim:

1. Mesto - možda zvuči banalno ali nije. Počevši od mesta prostorije u kojoj učiš u odnosu na ostale prostorije u stanu/kući, preko samog razmeštaja u prostoriji (položaja radnog stola u odnosu na vrata/prozore, mislim da je primat izvor dnevne svetlosti, do veličine radnog stola, tipa stolice na kojoj se sedi i osvetljenja). Nadji sebi mesto za učenje, isprobaj nekoliko varijanti ako si u prilici (moja soba je toliko mala da ima samo dve kombinacije za razmeštaj nameštaja u njoj od kojih mi jedan nikako ne odgovara iz više razloga, ne samo zbog učenja)

2. Vreme - obrati pažnju na to kada si u toku dana najsvežiji, kada ti kefalo najbolje funkcioniše i probaj da učiš upravo u tad. Ne mogu da ti kažem "Uči ujutru, duži je dan kad se ustane pre podne" ili "Uči noću, tiše je" kad tebi možda odgovara neka druga varijanta.

3. Hrana i piće - i ovo je možda banalno na prvi pogled. Teška hrana odvlači previše krvi u želudac i smanjuje koncentraciju. Naučno gledano. Meni to ne predstavlja problem, dok moja najbolja drugarica obavezno prilegne 30-45 minuta posle svakog obroka čak i ako nije jela ništa posebno. Što se tiče pića, to se više odnosi na ono što piješ dok učiš, nadji nešto što ti prija a ne pravi nikakve sporedne efekte koji bi se negativno odrazili na učenje.

Iako deluju sporedno, prve tri stvari su važne. Najveći problem u vezi sa njima je što ne možeš da odlučiš šta ti odgovara nego treba malo vremena i malo pažnje.

Pretpostavimo da si odredio mesto, vreme i ostale parametre i bacimo se na suštinu.

4. Gradivo i materijal za učenje - kada počinješ sa učenjem nečeg novog važno je da znaš šta treba da učiš (ne mislim na naziv ispita, nego koje su konkretne stvari, šta je jako važno, šta je manje važno, šta može da dodje na ispitu, šta je teže i šta je lakše za savladati), odakle treba da učiš (da li imaš sve potrebne knjige, skripte, zbirke...) i kojim redosledom (s tim što redosled učenja različitih oblasti često nije izmenjiv zbog prirode teme koja se uči).

5. Organizacija - pregledaj gradivo i podeli ga na manje logičke celine koje mogu da se savladaju za manje vremena. Sredi svoj radni prostor da bude funkcionalan - sve što ti treba na dohvat ruke, odgovarajuća olovka, papir i sve ostale sitnice koje su ti potrebne.

6. Realizacija - u svemu ovome je odlično što si svestan da gubiš koncentraciju posle jako malo vremena, pola rešenja je upravo definisanje problema. Strašno bi bilo da tek posle sat vremena shvatiš da ne znaš šta si čitao i da si sve vreme mislio o nečemu drugom. Konkretno, možeš da uradiš sledeće - pokušaj da u okviru, recimo, dva sata odradiš 4 male porcije od po dvadeset minuta sa po deset minuta pauze izmedju, a onda 30-40 minuta pauze do sledećih 4x20 minuta. Nije loša fora da namestiš alarm da pišti posle dvadeset minuta. Time ćeš dobiti izvesno rasterećenje, koje je čisto psihološki, ali može da upali. Za 20 minuta možeš da pročitaš par stranica (nisam sigurna koliko tačno a i vrlo je individualno) izvučeš par bitnih činjenica i pročitaš to ponovo. (kada bih znala koju vrstu materije učiš možda bih mogla nešto bliže da kažem) Kada primetiš da te je alarm posle 20 minuta iznenadio i da nisi primetio da je "vreme isteklo" možeš da povećaš na pola sata... I tako u krug.

Nemoj da se demorališeš ako nešto ne ide odmah, čak i ako ne ide posle tri-četiri dana jer ako inače nisi navikao da radiš (učiš) redovno nije lako prešaltati se na svakodnevno višesatno učenje (ma ni na sedenje!).

Nadam se da sam ti barem dala neke ideje, ako već nisam uspela da pomognem.


IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 684
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Ambientalna muzika nekima pomaze u koncentraciji, ali na drugu stranu drugima i najmanji zvuk remeti koncentraciju, to je veoma individualna stvar. Ipak, iz sopstvenog iskustva mogu reci da nabaciti slusalice na usi, pa makar pustio neku ambientalnu muziku na minimalnoj, gotovo necujnoj jacini moze ako nista drugo da pomogne da ne cujes aktivnosti komsija, saobracaj na ulici, cvrkutanje ptica i milion drugih stvari koji ti u tom trenutku uopste ne trebaju...

Sto se napitaka tice, topla cokolada je navodno prema nekim najnovijim istrazivanjima odlican napitak za koncentraciju. Zeleni caj mogu iz sopstvenog iskustva preporuciti, jer je za razliku od kafe blag i kao bonus snizava krvni pritisak (ovo dobro dodje ako si pod stresom) i drzi te budnim ali te na drugu stranu ne istrosi istom brzinom kao kafa.

Ipak, po mom misljenju daleko najvaznija stvar za optimalnu koncentraciju je izbegavati ucenje pod stresom ili umorom. I jedno i drugo izbegavas jednostavno tako sto pocnes uciti na vreme, a kada se ispitni rok priblizava a svestan si da nisi postigao onoliko koliko si trebao onda je potpuno prirodno, mozda i neizbezno, doziveti izvesni pad koncentracije...
« Poslednja izmena: 22. Apr 2009, 20:16:05 od rade_ »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 18:14:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.