Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 11:32:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kutak za roditelje  (Pročitano 15244 puta)
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
Konstipacija i noša

Prema najnovijim otkrićima američkih pedijatara, za teškoće koje imaju roditelji da svoje dete naviknu da koristi nošu ili NJC šolju najverovatnije je kriv zatvor u deteta.
Deca koja pružaju otpor nastojanjima roditelja da ih u najranijem životnom dobu naviknu da koriste nošu ili toaletnu šolju za obavljanje fizioloških potreba najverovatnije će u kasnijem životu imati tešku narav. Razlog za ceo problem može biti hroničan zatvor u detinjstvu pa će pravilna terapija olakšati “tranziciju” sa pampersa na nošu ili NJC zaključili su američki istraživači.
U dve studije objavljene u stručnom medicinskim časopisu “Pedijatrija”, navodi se da nekoliko faktora doprinose odlaganju i zakašnjenju u “toalet treningu”, kako su naučnici nazvali postupak, na koji, inače, deca prelaze do treće godine starosti.
Poređenje dece koja imaju teškoće u “toalet treningu” sa decom koja tu “tranziciju” obave bez problema otkrilo je da su prva teško prilagodljiva, da rano iskazuju lošu narav i raspoloženje i da su manje uporna - naglasili su pedijatri s Dečje klinike i Medicinskog fakulteta na Univerzitetu Harvard u Bostonu.
Nemar ili strogo ponašanje roditelja nemaju nikakvog uticaja na teškoće u “toalet treningu”.
Jedno istraživanje je otkrilo da je više od polovine dece u obe grupe patilo od zatvora ali da su tvrdu, bolnu stolicu imala deca koja pokazuju teškoće u “toalet treningu”. Ali nije utvrđeno da li je uzrok tome zatvor. Drugo istraživanje ustanovilo je da zatvor najčešće prethodi teškoćama u “toalet treningu”.

Izvor: [Dnevnik Online]
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Potrudite se da dete zaboravi na lažu pre nego što razvije zavisnost
Pomozite detetu da ostavi cuclu

Ultrazvuk nedvosmisleno pokazuje da bebe već u majčinom stomaku sisaju prst. To znači da sasvim mala deca jednostavno imaju potrebu da sisaju i da im to predstavlja zadovoljstvo, pošto fetus to očigledno ne radi zato što je gladan. Kad beba dođe na svet, roditelji vrlo brzo otkriju da ova aktivnost ima umirujuće dejstvo i zato posežu za varalicom bez koje mnogi mališani ne mogu da zaspe. Ali, kad dete malo odraste, nastaje problem: kako ga odvići od varalice?

Oko trećeg meseca - pravi trenutak

U tom uzrastu potreba za varalicom se smanjuje, pošto beba otkriva druge načine da se smiri: može da sisa pesnicu ili parče tkanine, da zaroni lice u mekanu igračku... To je, dakle, pravi trenutak da je odviknete od varalice, pošto će vam to tada najlakše poći za rukom. Za početak, postepeno smanjujte korišćenje varalice u toku dana. Pomozite bebi da se opusti tako što ćete je zabavljati pričom, maziti se s njom...

Posle šest meseci - rizik postaje sve veći

Prvo, postoji opasnost da dete razvije totalnu zavisnost, to jest da ne može ni da se smiri niti da zaspi bez varalice. U takvom slučaju, vrlo je teško odvići dete od ovog pomagala, koje postaje prava pravcata mora za roditelje: beba plače svaki put kad joj varalica ispadne iz usta, uvek pri ruci moraju da imaju rezervnu cucu... Deca koja su razvila zavisnost od varalice često se bude noću i ne mogu da zaspe bez uspavljivanja.

Oko treće godine - dete je dovoljno veliko

Kad krenu u obdanište, čak i deca čiji roditelji tolerišu varalicu u najvećem broju slučajeva sama prevaziđu ovaj problem. Ali, ukoliko se to ne desi, da li ih treba pustiti da nastave po starom? Ne, pošto varalica ometa normalan razvoj jezika i socijalizaciju: kako dete ne može pravilno da govori sa varalicom u ustima, druga deca će mu se podsmevati i ono će se povući u sebe.

Između treće i pete godine - krajnje je vreme

U tom uzrastu zavisnost od varalice postaje ozbiljan problem, pošto onemogućava normalnu socijalizaciju i pravilan razvoj vilice. Krajnje je, dakle, vreme za odvikavanje. Za početak, vrlo je važno da ništa ne radite na silu. Motivišite dete tako što ćete mu reći da se ponosite njime zato što je sada veliko, zamolite zubara da mu jednostavnim rečima objasni da nije dobro da sisa varalicu i da postoji opasnost da mu se iskrive zubi. Najzad, zajedno odaberite dan D: najbolje je da to bude neki simboličan datum, recimo njegov rođendan. Možete da mu obećate i neki poklon ako ostavi varalicu. Ostali ukućani i članovi šire porodice treba da budu u toku sa vašim planom odvikavanja i stavite im do znanja da očekujete njihovu podršku. Tada možete da pređete na narednu etapu, koja se sastoji u postepenom ogrančavanju upotrebe varalice: u prvo vreme dete može da je koristi samo kod kuće, pa onda samo kad je u svojoj sobi i, najzad, samo kad legne da spava. Da bi dete lakše prebrodilo krizu preko dana, ponudite mu zamenu: recimo, sok na slamčicu. Imajte na umu da je detetu u tom teškom periodu potrebna vaša podrška. Ruganje, grdnje i ucenjivanje mogu samo da ga obeshrabre.
CDC/GB
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Obaveze najmlađih u kući mogu da postanu igra

Raste moja pomoć

Ne, nije lako. Svaki dan ista priča- kuća u haosu, veš čeka da ga ispeglate, o večeri da ne govorimo. Uvek negde jurite, pa nemate ni minut vremena da posvetite svom detetu, koje se dosađuje i neprestano vas zove da se igrate sa njim. Moguće rešenje je da ga zadovoljite, a da ne odustanete od svog posla. Uključite ga u ono što radite. Zajedničko obavljanje kućnih poslova, ukoliko ih predstavite na zabavan način može da postane igra. Ovakva zabava- pomoć je važna i sa edukativne strane jer se dete oseća korisnim, uči i sarađuje, a tako postaje odgovornije. Saznanje da može da da svoj doprinos čini da se oseća kao ravnopravan član porodice. Logično je da zadaci koje date mališanima moraju biti usklađeni sa njihovim godinama i sposobnostima, koje, priznaćete, često potcenjujemo.

Tri do pet godina

Oko treće godine dete već ima razvijen osećaj o prostoru i zna gde stoje stvari. Zato mu možete predložiti da stavi na mesto svoje igračke, a kasnije mu zadajte nešto teži zadatak- da sredi cipele u ormariću, odnese prljav veš u korpu, stavi kupljene namirnice u najniže fioke i elemente. Zamolite ga da postavi sto ili da obriše sudove. To su sve stvari koje dete ovog uzrasta može da uradi. Ipak, ne zaboravite da sve organizujete kao igru.

Pet do osam godina

Kada je malo veće, dete može da dobije teže zadatke. Moglo bi da sredi svoj pisaći sto ili ormar. Važno je da budete precizni kada mu objašnjavate šta očekujete da uradi i ne zaboravite da ga pohvalite i uputite mu nežne reči. Čak i kada rezultat nije onakav kakav ste očekivali. U tim godinama deca obožavaju da borave sa mamom u kuhinji, pa im dopustite da razbiju jaja, namažu namaz na hleb, ubace testeninu u vodu ili mese zajedno sa vama.

Osam do deset godina

To je vreme kada dete treba naučiti odgovornosti. Na primer, moglo bi samo da spakuje torbu za školu, vodi brigu o svojim stvarima, kupa se, a čak biste mogli da mu predložite i da kosu opere samostalno. U ovom životnom dobu mališani uče i kako da ispunjavaju kompleksnije zadatke, pa biste zato mogli da ih uključite u porodične dogovore oko obaveza svakog od vas posebno. Klinci oko 10. godine sasvim sigurno mogu da odu do obližnje prodavnice i kupe ono što nedostaje u kući.


Izvor: Glas Javnosti \ I. S
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Mocart efekat ipak nije naučno dokazan

Da li klasična muzika čini decu pametnijom?

Možda ste čuli za takozvani "Mocartov efekat", odnosno za verovanje da muzika ovog velikog kompozitora može da poveća inteligenciju mališana. Ono je toliko rašireno da u Americi gotovo nema porodice s malim detetom koja nije nabavila bar neki iz serije video-filmova pod nazivom "Bejbi Mocart", i da je bivši guverner Džordžije Zel Miler izdvojio novac od poreza kako bi roditeljima svake bebe rođene u njegovoj državi pomogao da kupe CD s klasičnom muzikom. Prema proceni dvojice profesora sa Stenforda, vera da Mocartova i druga klasična muzika decu čini pametnijom je trenutno jača nego ikad. Međutim, iako je ovo ubeđenje podržano u brojnim knjigama, "Mocartov efekat" zapravo ne postoji. Naučnici već nekoliko godina ukazuju na to, ali malo ko želi da uvaži njihove reči.

Mit da muzika slavnog austrijskog kompozitora snaži dečje "vijuge" počeo je da se širi 1993. Tačnije rečeno, onog trenutka kada je ugledni britanski časopis Nejčer objavio rezultate eksperimenta koji su obavili stručnjaci s Kalifornijskog univerziteta u Ervajnu. Oni su testirali prostornu inteligenciju svojih studenata, i zatim utvrdili da su najviše poena osvojili mladići i devojke iz grupe koja je prethodno slušala jednu Mocartovu sonatu. Pošto ostali studenti nisu slušali ništa, ili im je puštana muzika za relaksaciju, istraživači su zaključili da su za uspeh onih najboljih bili zaslužni Mocartovi tonovi.

Neki članovi ovog naučnog tima su kasnije izjavljivali da je sasvim moguće da je uticaj Mocartove sonate bio neutralan, a da su tišina i muzika za relaksaciju na neki način naškodile studentima. Ali, svejedno, "bomba" je bila bačena. Mediji su se "zakačili" za izveštaj iz Nejčera, i mada u originalnom tekstu deca uopšte nisu pominjana, uskoro su svi pričali da muzika vunderkinda iz 18. veka razvija inteligenciju beba. Mnogi ljudi se i danas "zaklinju" u to, uprkos činjenici da je 1999. obelodanjeno da nijedna od narednih 12 studija nije potvrdila nalaze koji su izneti u onoj iz 1993.

Pa ipak, ne bi bilo loše da vaša deca zavole klasičnu muziku. Ako ona u njima probudi želju da i sami pevaju ili sviraju, koeficijent njihove inteligencije zaista može da poraste. Naime, univerzitetski radnici iz Toronta su otkrili da su šestogodišnjaci koji jednom nedeljno idu na časove klavira ili pevanja inteligentniji od svojih vršnjaka.


Izvor: Glas Javnosti \ Prevela S. Prokić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Spavaj, bebice, spavaj

Jedna od najtežih obaveza u vezi sa rođenjem deteta jeste noćno buđenje. Evo deset saveta koji će vam pomoći da vam teška vremena ne postanu noćna mora.

1.Držite se rutine - ako se vaša beba budi kasno ujutru jer tako nadoknađuje neprospavanu noć, svakog jutra je probudite malo ranije da bi naučila koje doba je rezervisano za spavanje.
2. Neka beba danju spava u osvetljenoj prostoriji - to će je naterati da kratko drema, pa će samim tim bolje spavati po mraku.

3. Povećajte joj dnevne obroke - hranite je češće tokom dana, tako će se navići da se ne budi često.
4. Hranite je u tihoj, zamračenoj sobi - ovo važi samo u slučaju ako ste primetili da joj je lako odvući pažnju tokom dana.

5. Ako je dojite, pustite je da završi sisanje prve dojke koju ste joj ponudili - tako će dobiti više vašeg dragocenog mleka, zbog čega će se ređe buditi.
6. Nosite je - bilo u rukama, bilo u nosiljci. To će opustiti bebu, posebno rano uveče, i omogućiće da lako pređe u fazu sna.

7. Provodite večeri mirno - na taj način ćete izbeći preteranu stimulaciju bebe na igranje. Ako je kupanje opušta, uradite to pre nego što je stavite u krevetac. Ako je, pak, kupka razbuđuje, kupajte je u neko drugo doba dana.
8. Noću je hranite u zamračenoj sobi - ako ste primetili da se probudila zbog gladi, mrak će joj pomoći da shvati da noć služi za spavanje.

9. Izbegavajte noćno menjanje pelena - to će je samo razbuditi, a san joj je neophodniji od čiste pelene, posebno ako se samo upiškila. Savremene pelene zaista upijaju svu tečnost, pa možete biti mirni.
10. Stavite je pored sebe u vaš krevet - to pomaže da više spava, a vama da ne ustajete svaki čas.
I ne zaboravite da mislite na sebe. Odmarajte se dok spava, posebno ako je vaša beba jedno malo "zakeralo". Zajedno šetajte, jer su sunce i svež vazduh pogodni za oboje. Pored toga, šetnja oslobađa od stresa.


Izvor: Glas Javnosti \ I. S.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
 Bebe su podložne alergijama na raznu hranu
Izbaciti kikiriki iz ishrane dece

Deca do treće godine života podložna su alergijama na hranu, a najproblematičnije namirnice jesu jaja, kravlje mleko i kikiriki, upozoreno je na seminaru „Alergeni u hrani“. Kod odojčadi i vrlo male dece alergija se manifestuje na koži, dok je kod starije dece najčešće reč o odbijanju hrane, prolivu i povraćanju, a javljaju se i respiratorni problemi, polenska kijavica ili astma.

Alergolozi ukazuju i na druge kliničke manifestacije dečje alergije na hranu, kao što su poremećaj sna, malaksalost, glavobolje, hiperaktivnost, a najopasniji je anafilaktički šok koji može da ugrozi život deteta.

Dr Vera Vujović, pedijatar, kaže za „Blic“ da su najčešće i najproblematičnije alergije na hranu kod dece do prve godine života.

- Zato je najvažnije da roditelji pažljivo slede uputstva pedijatra i da ne uvode prerano nove namirnice u ishranu dece. Crevnom sistemu treba dati vremena da se do treće godine navikne na nove namirnice. Ako se javi alergija na hranu, mora se biti oprezan i utvrditi da li je reč o alergiji ili o tome da dete ne podnosi neku namirnicu. Ako se posumnja na neki od ova dva problema, obavezno je dete odvesti pedijatru - ističe dr Vujović i objašnjava da su najproblematičnija jaja i kravlje mleko. Zato treba znati da se te dve namirnice nikako ne uključuju u dečju ishranu pre šestog ili osmog meseca.

U ishrani dece veoma je problematičan kikiriki. Naša sagovornica kaže da ga ne bi trebalo servirati deci pre četvrte ili pete godine, kao ni smoki, koji sadrži kikiriki, ali je i veoma mastan.

Mnogo dece je preosetljivo na namirnice koje sadrže belančevine, kao što su brašno i riba. Često je problematična i čokolada.

- Roditelji moraju voditi računa o tome čime hrane decu i ne treba lako da posežu za suhomesnatim proizvodima koji takođe mogu biti alergeni. Trenutno na tržištu ima mnogo kašica koje su veoma kvalitetne i bez konzervansa su, i svakako će prijati detetu. Savetujem roditeljima da neprestano ispituju pedijatra, ako treba i da zapišu pitanja na papir pre odlaska lekaru. Samo tako će izbeći rizik pogrešne ishrane svog deteta - smatra dr Vujović i konstatuje da je, u svakom slučaju, najbolja hrana majčino mleko.


Izvor: Blic \ I. M.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Beba kašlje? Polako!

Čak i kad beba ima svog lekara čiji telefon imate, ne možete da ga zovete u nedoba jer je beba počela da kašlje. Ipak, ima tri slučaja u kojima to uznemiravanje ima smisla

1. Kašalj je izuzetno bučan, grlo je upaljeno, a zahvaćene su i glasne žice. Najverovatnije je reč o laringitisu. Šta da radite? Bebu postavite i držite u sedećem položaju, nemojte kašikom da pokušate da joj pregledate grlo, već pozovite lekara. On i preko telefona može da čuje bebin kašalj i da vam kaže da je reč o laringitisu. Ipak, to se kod novorođenčadi retko dešava, pa ne treba preterano da vas plaši.

2. Ako beba brzo diše, iscrpljena je, a ima teškoća da kašlje i da zaplače, često je reč o upali bronhija. Lekar treba da pregleda bebu i da je zavisno od stanja uputi na bolničko lečenje. Treba da znate da to može da bude i astmatični napad.

3. Beba ima nagli napad kašlja. Poplavi, a kašalj se teško smiruje, a čuje se i kao neko zviždanje. U tom slučaju, treba da se zapitate i da li je stavila nešto u usta što je zalutalo u dušnik. Hitno treba pozvati lekara ili hitnu pomoć koji već telefonom treba da vam daju neka uputstva.
Ako i pored svega beba kašlje, izbacuje ispljuvak i sve vreme je bolešljiva, evo nekih saveta:
- Tata bi mogao da prestane da puši, a i mama takođe, to pomaže.
- Često je to hronična prehlada koju pogoršava period u kome rastu zubi. Pokušajte da joj stavite kapi ili fiziološki rastvor u nos.
- Beba često kašlje zbog reakcije na hranu, naročito noću, ujutru po buđenju i kad se odmara.
- Beba je možda alergična na nešto.


Izvor: Glas Javnosti \ M. B.
   
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Debele žene sklonije komplikacijama u trudnoći

Uporedno istraživanje američkih naučnika pokazalo je da gojazne trudnice dožive mnogo više komplikacija za vreme trudnoće od njihovih "šlank" koleginica, dok je verovatnije da će njihove bebe imati medicinske probleme u prvih nekoliko meseci života. Najčešći problemi kod gojaznih trudnica su povišen krvni pritisak, opasnost od stvaranja krvnih ugrušaka, gestacioni dijabetes i druge nevolje.

Dokazano je i da debele trudnice češće završavaju na operacionom stolu, kao i da im je posle porođaja potrebno daleko više vremena da se oporave. Bebe koje su rodile "buce" češći su gosti soba za neonatalnu intenzivnu negu i podložnije su defektima nervne cevi. Sve gore navedeno pogotovo važi za žene čiji je BMI (indeks mase tela) veći od 30.


Izvor: Glas Javnosti \ I. Ć.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Potrudite se da i ne oduzimajte bebi svoje mleko

Budući da se naveliko priča o korisnim svojstvima dojenja, potrudićemo se da vas podsetimo zašto je za bebu ono korisno i koji su najpraktičniji položaji da se beba podoji. Priče o tome da mnoge žene nemaju mleka nisu na mestu jer to najviše zavisi od vaše volje i malo truda koji ćete uložiti. Kada prebrodite prvu krizu (sami morate da razradite kanale, masirate grudi i sprečite mastitis) sve će vam postati jednostavno. Majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno- energiju, proteine, vitamine, minerale i masnoću. Takođe, u ovoj dragocenoj tečnosti nalaze se antitela koja štite dete od gotovo svih vrsta infekcija. Dojenje smanjuje rizik od pojave alergija, štiti buduće zube od kamenca, sprečava pojavu visokog pritiska i gojaznosti u kasnijem životu. Beba lakše vari majčino nego adaptirano mleko.

Kako dojenje funkcioniše

Dok beba sisa, iz mlečnih žlezda mleko nadolazi kroz kanale koji se nalaze iza areole (ceo tamniji deo kože u predelu bradavice). Tokom dojenja beba pritiska areolu i isisava mleko kroz rupice na bradavici.

Pomozite bebi da se "zakači"

Držite bebu jednom rukom blizu dojke koju ćete podići i ponuditi joj je drugom rukom. Razdvojite donju usnu deteta bradavicom, što će je podstaći da je celim ustima obuhvati. Zatim malo podignite i pomozite bebi da obuhvati bar santimetar i po areole, a ne samo bradavicu. Ako beba ne obuhvati areolu, već samo bradavicu, često dolazi do pojave sora. Tokom prvih dana dojenja ključ da se beba dobro "zakači" je u tome da dojku pridržavate slobodnom rukom. Ako je moguće započnite dojenje već nekoliko sati posle porođaja. Bebe se rađaju sa prirodnim nagonom za sisanjem, pa će joj biti potrebna samo vaša mala pomoć.

Osnovni položaj

Držite bebu rukom koja se nalazi sa iste strane tela na kojoj je dojka koju sisa. Sedite uspravno, po mogućnosti u fotelji s naslonima za ruke. Bebinu glavu položite u pregib lakta, dok j e njeno lice okrenuto prema vašoj dojci. Za potporu stavite jastuk u krilo, ispod deteta.

Položaj fudbalske lopte

Bebino telo stavite sa strane, to jest nogice joj ubacite između svog tela i ruke. Istom rukom joj držite glavu i okrenite je ka dojci. Telo bebe će biti oslonjeno na tu ruku. Da bi vam bilo udobnije stavite jastuk u krilo. Ovaj položaj je idealan za mame koje se oporavljaju od carskog reza, imaju velike grudi, doje prevremeno rođene ili male bebe, imaju blizance koje doje istovremeno ili bebu koja ne obuhvata dovoljan deo areole.

Ležeći položaj sa strane

Lezite na bok i stavite bebu ispred svoje dojke, pridržavajući je rukom koja je ispod vas. Slobodnom rukom ponudite bradavicu bebi. Kada se beba "zakači", možete da podmetnete donju ruku ispod svoje glave, a gornjom obgrlite bebu. Ležeći položaj će pomoći bebi da se pravilno "zakači" tokom prvih dana dojenja, ili kada ste premoreni. Ako se oporavljate od carskog reza, ovo je možda jedini položaj koji ćete moći da koristite prvih par dana.


Izvor: Glas Javnosti \ I. S.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Kuhinjska so, med, ulje za bebe mogu da izazovu ozbiljno trovanje

Stvari opasne po zdravlje

Vaše dete je počelo da sedi i da sve što dohvati stavlja u usta. Krajnje je vreme da se upoznate sa proizvodima koji bebama i maloj deci mogu da stvore ozbiljne zdravstvene probleme.

Iako neke od njih koristite svakodnevno, neke čak i za negu deteta, bilo bi dobro da znate šta je izuzetno opasno ako se nađe u detetovim rukama.

Deca ispod pet godina su najugroženija

Srećom, nenamerno trovanje je nešto što može da se uspešno sanira. Ali na roditeljima, babama i dedama je da znaju koje supstance mogu biti opasne po decu. U gotovo svakoj kući ima smrtonosnih otrova. Sledeće proizvode treba da sklanjate od dece:
1. Kuhinjska so

Čak i mala količina, kao što je pola kašičice kad je u pitanju beba, ili cela kašičica za malo starijeg mališana, može da uzrokuje oštećenje centralnog nervnog sistema.

2. Sredstva za ispiranje usta

Mnoga sredstva za ispiranje usta sadrže alkohol. Alkohol je supstanca koja mnogo gore utiče na decu nego na odrasle, tako da čak i mala količina može biti opasna po dete. Kod deteta izaziva momentalni pad šećera u krvi, pospanost, konvulzije, pa čak i smrt. (Drugi proizvodi koji sadrže alkohol: parfemi, sredstva posle brijanja, ekstrakt vanile, lekovi za kijavicu i kašalj, i alkohol za čišćenje.)
3. Ulje za bebe

Može biti vrlo opasno ukoliko dete proguta ulje za negu beba. Isto se odnosi i na ostale tečnosti na bazi naftnih derivata, kao što su benzin, kerozin, razređivač boje, petrolej i sredstvo za poliranje nameštaja. U slučaju da se proguta nešto od navedenih sredstava, ona lako mogu krenuti krivim putem i završiti u plućima. I mala količina može, za nekoliko sati, izazvati upalu pluća. Takođe, ako se nađu u plućima, mogu sprečiti da kiseonik dopre do krvotoka.

4. Med

Nemojte davati med detetu ispod godinu dana. Zato što med može sadržati bakterijske spore koje mogu izazvati botulizam, retku ali opasnu bolest koja oštećuje nervni sistem kod malih beba.

5. Biljke

Dekorativne biljke u vašem stanu na koje ste ponosni nisu uvek tako bezbedne kao što mislite. Dve najuobičajenije biljke, do kojih malo dete može doći, jesu difenbahija i filodendron. Obe ove biljke mogu izazvati vrlo ozbiljne simptome. One mogu da sadrže oksalate, sitne kristale koji se oslobađaju u ustima ako biljka počne da se žvaće. Tada dolazi do jake upale koji su praćeni izuzetnim i konstantnim bolom.

Oleander je popularna baštenska biljka. Sve u vezi sa ovom biljkom je otrovno, uključujući i vodu u kojoj stoji isečeno cveće, kao i dim ukoliko se biljka zapali. Zapravo, i jedan jedini list ove biljke je smrtonosan.

6. Cigarete i cigare

Sadrže dovoljno nikotina koji je opasan po decu. Dešava se da dete pojede cigaretu ili cigaru. Tada dolazi do povraćanja, znojenja i grčenja.

7. Male baterije

Obično se koriste za satove, igrice, kalkulatore, kamere ili slušna pomagala. Ako dete slučajno proguta ovu bateriju, i ona se zaglavi u grlu ili stomaku, izaziva ozbiljne opekotine jer dolazi do curenja hemikalija iz baterije.
8. Voda iz česme

Nečista voda može biti jako veliki uzrok trovanja, naročito ako se pije iz privatnih izvora i bunara. Ovakvu vodu treba kontrolisati najmanje jednom godišnje.

9. Preparati sa dodatkom gvožđa

Iako su ovakvi preparati bezbedni za odrasle, ukoliko bi ih dete unelo u organizam, moglo bi da bide smrtonosno (u zavisnosti od odnosa količine gvožđa u tableti i telesne težine deteta).

10. Antifriz

Glavni sastojak u većini antifriza jeste etilen glikol, koji je vrlo toksičan. Antifriz ima slatkast ukus. Ako dospe u detetove ruke, popiće znatnu količinu. Takođe su opasna i sredstva za pranje stakla.
CDC/IB
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 11:32:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.