Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:27:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Krš prečvrst za krst  (Pročitano 4363 puta)
29. Jun 2008, 16:37:53
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
mob
Samsung S7220
Krš prečvrst za krst



ULCINJSKA VLAST UKLONILA SIMBOL KOJI JE UZBURKAO DUHOVE U GRADU

Ulcinj - Na nenaseljenom ostrvcu nadomak Limana u blizini ulcinjskog Starog grada juče ujutro je osvanuo metalni krst visok četiri metra. Lokalna komunalna inspekcija je, uz asistenciju policije, krst uklonila rano poslijepodne i time spriječila osveštenje, koje su investitor Đorđe Živanović iz Ulcinja i vjernici Srpske pravoslavne crkve planirali za 18 sati.
Postavljanje krsta uzburkalo je duhove u gradu koji baštini međuvjersku i međunacionalnu toleranciju, i u kome vlada gotovo idiličan suživot. To je, vjerovatno, i razlog zbog čega neki Starograđani nijesu bili raspoloženi da komentarišu čin za koji je gradonačelnik Gzim Hajdinaga na ekspresno sazvanoj vanrednoj konferenciji za novinare kazao „da bi mogao imati negativne konsekvence“.
“Smatramo da ovakve radnje mogu imati negativne posljedice za sezonu koja grabi ka zenitu, ali i za našu sredinu koja s pravom slovi za primjer međuvjerske i međuetničke tolerancije. Zato sam hitno sazvao sjednicu kolegijuma na kojoj smo jednoglasno donijeli odluku o hitnom uklanjanju krsta”, kazao je Hajdinaga, rekavši da u svemu tome očekuje podršku vjernika i njihovih predstavnika. On je zatražio od policije da rasvijetle incident i sankcionišu počinioce.
Policija je juče saslušala Živanovića, ali mu nije odredila pritvor. Iz policije je saopšteno da je od Živanovića uzeta izjava poslije saznanja da je riječ o bespravnom postavljanju krsta, te da će slučaj biti prezentovan nadležnom državnom tužiocu i sudiji za prekršaje, radi eventualnog procesuiranja.
U izjavi za “Vijesti”, Živanović je kazao da mu ni na kraj pameti nije bilo da bi postavljanjem krsta mogao povrijediti bilo čija nacionalna osjećanja.
“Ja sam Crnogorac i poštujem ovu državu i njene zakone. Da sam htio nekog da provociram, krst ne bih postavio na Limanu nego na mjestu gdje je drugačija nacionalna struktura”, kazao je Živanović, koji trenutno živi i radi u Moskvi. On je dodao da je njegov cilj bio da pruži doprinos razvoju ulcinjskog turizma budući da, kako je istakao, na Limanu trenutno živi više od 50 ruskih familija.
“Rusi su bili oduševljeni idejom da na Limanu organizujemo sportske manifestacije koje bi se ogledale u plivanju do i oko ostrva i nazad. Nažalost, krst, koji sam dobio na poklon, uklonjen je dok sam se iz policije vraćao kući”, kazao je Živanović. On je, vidno razočaran, naglasio da nije bez razloga htio da krst postavi baš na Vidovdan.
“Na današnji dan, prije 45 godina, ovdašnji pomorci i ribari spasili su me kao sedmogodišnjaka sigurne smrti nakon što su veliki talasi prevrnuli sandolinu u kojoj sam bio sam. U znak zahvalnosti njima i mom pokojnom ocu Vidu, postavio sam krst i ploču sa kratkim tekstom. Za ovaj čin tražio sam i dobio blagoslov mitropolita Amfilohija. Nijesam se obraćao „Morskom dobru“, jer sam smatrao da ono nije nadležno za ovakve stvari”, kazao je Živanović“.
“Vijestima” je u Mitropoliji juče rečeno da oni “nemaju pojma o tome šta se dešava u Ulcinju”, te da je mitropolit Amfilohije na putu.
Mještanin Starog grada Genci Nimanbegu smatra da je postavljanje krsta čista provokacija usmjerena ka većinskom muslimanskom stanovništvu.
”Ne vidim drugu svrhu postavljanja krsta. Neko očigledno pokušava da poremeti miran suživot”, kaže Nimanbegu. Njegov rođak Avdulah, iskusni pomorac koji je preplovio pola planete, kazao je da mu krst ne smeta, „ali da ne razumije zašto je postavljen baš tu“.
Kustos muzeja u Starom gradu Mileva Nikolaidis je kazala da je bila iznenađena kada je vidjela krst na Kršu od Limana, kako Ulcinjani zovu ostrvo nadomak istoimenog mjesta.
“Ne odobravam tako nešto, jer tu nikad ranije nije bila crkva. Čak i da jeste, po crkvenim kanonima, to mjesto je moralo prvo biti osveštano, pa tek onda postavljen krst”, kaže Nikolaidis.
Predsjednik NVO „Društvo prijatelja Starog grada“ Ismet Karamanaga kazao je „da od jutros vrh najatraktivnije stijene, poznate kao Veliki krš od Limana, krasi neprirodna vještačka tvorevina“.
”Ulcinj je grad koji je primjer međuvjerske i međunacionalne tolerancije i nikakvi krstovi to ne mogu ugroziti. Čudi to da je krst vjerovatno postavljen pod blagoslovom čovjeka koga poštuju sve konfesije, a posebno njegove komšije, bez obzira na vjeru i naciju”, kazao je Karamanaga, aludirajući na ulcinjskog protu Radojicu Božovića.
Prota Božović je u telefonskom razgovoru za “Vijesti” odbacio takve tvrdnje.
“Nijesam inicijator, niti sam odobrio taj čin iako sam znao da vjernici spremaju njegovo postavljanje”, kazao je Božović. Na pitanje da li će osveštati krst, Božović je kazao da je njegova obaveza da ide tamo gdje ga zovu vjernici.
”Zvali su me da idem tamo, ali mislim da neću ići jer čujem da se u gradu zbog toga digla velika frka. Sačekaću malo, ali mi je žao što je sve to tako ispalo”, kazao je juče Božović.
Sat ili dva kasnije, inspekcija je ekspresno riješila protinu dilemu.

Probuđeni strahovi

Jučerašnji incident podsjetio je Ulcinjane na događaj sredinom posljednje decenije prošlog vijeka, kada su izbile tenzije zbog uklanjanja krsta SPC unutar zidina Starog grada.
Živanović kaže da se istorija ponavlja.
“Postavljanje krsta bio je moj čin ljubavi i sloge, a ne podjela i mržnje. Međutim, ljudi koji su uklonili krst pokazali su da im mržnja nije strana baš kao i prije deset ili više godina u Starom gradu”, kazao je Živanović.
Ismet Karamanaga je rekao „da to jednostavno nije tačno“.
“Nije bilo razloga za postavljanje krsta ni ovog sada, a ni onog u Starom gradu prošle decenije. Gospodi iz SPC objasnio sam tada da ta crkva ne pripada njima, budući da datira s početka devetog vijeka, dvjesta pedeset godina prije nego je hrišćanstvo podijeljeno na katoličanstvo i pravoslavlje”, objasnio je Karamanaga.

www.vijesti.cg.yu
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


KOSMET SRCE SRBIJE!!!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 196
Zastava Novi Sad Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung D900
Xa xa xa..Eto im sad,kad hoce svoju "nezavisnost"!!!Siptari im odredjuju dali smeju da stave pravoslavnu krst ili ne,jos malo pa ce morati da pitaju siptare dali smeju u crkvu da idu!!Neka,neka..Nece ta drzava jos dugo..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Kad se hrišćanstvo nije podelilo bilo je samo jedno pravoslavlje. A tu bandu podrepnih okupatorskih mušica nekad su pravi Crnogorci znali kako da smire.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1606
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia 
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Слава Богу на висини, на земљи мир, међу људима добра воља
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia ispo iz modu
Јебаће им обрезани мајку...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Tihi protest!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5131
Zastava Majevica
OS
UNIX
Browser
Opera 9.50
mob
Ericsson T28
E mislim stvarno su smrdogorci, svaka čast onima koji se ne stide svojih korjena. Eto da bi bilo suživota sa albancima ti se moraš suzdžavati.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
30.6.2008. Kultura
Održano drugo veče Pjesme Mediterana
 

Sinoć je ispred zidina Starog grada u Budvi održano i drugo polufinalno veče petnaeste “Pjesme Mediterana” .


Publika je imala priliku da čuje još 18 pjesama a publiku je nakon zidina Starog grada obradovao svojim hitovima Hulio Iglesijas.

Voditelj i druge takmičarske večeri bio je Oliver Mlakar

 Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
И, кад постају хрватска жупанија?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
kako se stvari odvijaju,u skorije vreme  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia ispo iz modu
Пре ће бити исламска џамахирија ал' боле нас бриге  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:27:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.