Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 09:01:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kroz nos do mozga  (Pročitano 524 puta)
17. Sep 2009, 10:27:15
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
TIBINGEN - Najnovija otkrića pokazuju da matične ćelije obećavaju rezultate u lečenju čitavog niza neuroloških poremećaja - od Parkinsonove i Alchajmerove bolesti do moždanog udara - ali još je škakljivo pitanje kako ih "smestiti" u mozak.
Možda je odgovor - inhaliranje, udisanje ćelija kroz nos, pod uslovom da istraživanja na miševima budu zadovoljavajuća. Jer, sve druge opcije pune su slabih strana i rizičnih nepoznanica.
Otvaranje lobanje i ubacivanje matičnih ćelija u moždanu masu svakako je bolno i prepuno rizika. One se takođe mogu ubrizgati u krvotok, ali najverovatnije samo će ih mali broj stići do cilja u mozgu zbog različitih zapreka u krvnim sudovima samog mozga.
Zbog toga, nos ipak ostaje obećavajuća alternativa. U gornjoj ravni nosne duplje nalazi se "kribriformna ploča", koštani krov koji razdvaja nos i mozak. Krov je perforiran rupicama veličine glave čiode, koje su ispunjene nervnim vlaknima i drugim vezivnim tkivima.
A pošto proteini, bakterije i virusi upravo ovim putem dospevaju do mozga, profesor neurolog Lusina Danielijan i njeni saradnici iz univerzitetske bolnice u Tibingenu, u Nemačkoj, zapitali su se da li bi i matične ćelije mogle da se "usele" u mozak - istim putem?
Da bi proverili svoju ideju, oni su u njušku miševa ukapali fluorescentno obeležene matične ćelije. Miševi su ih ušmrkali, a ćelije su se se probile kroz šupljiukav krov. One su dalje ili putovale do olfaktornog spleta nerava, dela mozga koji registruje i dešifruje mirise, ili pak prodirale u kičmenu moždinu i tako stizale do mozga.
"Otkrili smo da se matične ćelije, čiji je obim manji od šupljikavih otvora u krovu u nosnoj doplji, mogu provući i dopreti do mozga", izjavila je dr Danielijan koja je otkrića svog naučnog tima ovih dana predstavila na jednom međunarodnom skupu neurologa u Kembridžu, u Velikoj Britaniji.
Kad su naučnici pre izvođenja ogleda tretirali nazalnu membranu miša enzimom po imenu hijaluronidaza da bi oslabili spojeve između epitelnih ćelija, utvrdili su da je kroz nos do mozga doprlo mnogo više matičnih ćelija.
Drugi istraživači su na skupu pokazali da je takođe moguće da se ovim putem u mozak mogu ubaciti terapijski proteini, kao što je faktor rasta nerava. Ako se rezultati ovog istraživanja mogu primeniti na čoveku, ušmrkavanje matičnih ćelija moglo bi biti način da njihov veliki broj stigne do mozga bez operativnog zahvata.
Ostvari li se ovo predviđanje, matične ćelije za lečenje oboljenja mozga uskoro bi mogle da se koriste kao obične - kapi za nos!



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 09:01:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.