Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 03:14:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kraj minojskog sveta  (Pročitano 989 puta)
10. Jun 2008, 09:28:50
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Erupcija koja je uništila jednu moćnu i razvijenu imperiju
Kraj minojskog sveta
Država koja je svoju vlast zasnivala na moru, kraj je doživela kada joj je prva poznata kataklizma uništila flotu i učinila polja neplodnim


U bronzano doba civilizacije nisu postojale samo u Egiptu i Mesopotamiji, već je jedna velika i napredna civilizacija cvetala usred istočnog Mediterana - na ostrvu Krit

Minojska civilizacija, nazvana tako prema legendarnom kritskom kralju Minosu, nastala je sredinom trećeg milenijuma pre Hrista da bi posle jednog milenijuma postala dominantna u ovom delu sveta. Bila je to moćna država, koja je zahvaljujući ogromnoj trgovačkoj floti imala odlične odnose sa svim državama tada poznatog sveta.

Iako je u početku Krit bio potpuno decentralizovan, vremenom se pojavljuju moćni trgovci i ratnici koji preuzimaju vlast. Već oko 2000. godine pre Hrista na Kritu se rađa novi politički sistem sa kraljem koji je centralna politička i religijska figura. Otprilike u 18. veku pre Hrista na Kritu nastaju nove palate, a vremenom primat preuzima Knosos u kome nastaje velelepna palata još u antičko doba nazvana lavirint, po dvogubim sekirama (labrys) koje su krasile zidove palate, a smatrane svetim predmetom među Minojcima. Državom je upravljao kralj koji je nosio titulu „minos“ i bio je i prvosveštenik, a ova država je svoj uticaj širila trgovinom, ali i oružjem. Talasokratijom oni su vladali mnogim egejskim ostrvima, kao i Peloponezom. Ipak, njihov uspon prekinut je na veoma neobičan način - prvom kataklizmom poznatom u istoriji, a to je erupcija vulkana na ostrvu Tera, koja se dogodila najverovatnije oko 1500. godine pre Hrista.

Cunami donosi kraj
Erupcija na ostrvu Tera bila je zastrašujuća. Uspavani vulkan na ovom ostrvu naglo se „probudio“ i izazvao najveću eksploziju zabeleženu u Starom veku. Eksplozija je izazvala veliki zemljotres, a zatim i cunami koji je uzdrmao celo istočno Sredozemlje, erupcija je trajala danima, a morska voda se mešala sa magmom. U poslednjoj eksploziji nestalo je skoro celo ostrvo.

Uz samu Teru, najgore od svih prošao je upravo Krit, na kome je bio centar Minojske civilizacije. Kako je do eksplozije došlo u trenutku kada je cela flota bila ukotvljena, ogromni talas ju je potpuno razorio ostavljajući ostrvo potpuno nebranjeno. Osim toga, prašina koju je erupcija podigla pala je na zemlju i pretvorila je u neplodnu pustaru. Sve ovo oslabilo je minojsku ekonomiju i najverovatnije izazvalo veliku paniku. Kako Grčka nije bila posebno pogođena cunamijem i zemljotresima, do tada potlačeni stanovnici Mikene, rešavaju da se osvete bivšim gospodarima i napadaju Krit da bi otprilike 1420. godine pre Hrista uništili Knosos, a zatim i većinu drugih minojskih gradova.

Rađanje mita
U Starom veku sećanje na ovu erupciju bilo je izuzetno jako, pa i kada su o moćnoj kritskoj imperiji ostale samo priče o surovom kralju Minosu, Ikaru i Dedalu, hrabrom Tezeju i njegovoj borbi protiv Minotaura, sećanje na kataklizmu je opstalo. Mnogi istraživači smatraju da je Platonova priča o propasti Atlantide inspirisana upravo velikom erupcijom na ostrvu Tera i propadanjem samog ostrva.

Osim toga, iako nije sačuvan veliki broj egipatskih zapisa o erupciji koja je uzdrmala istočni deo Mediterana, mnogi naučnici veruju da biblijskih deset pošasti koje je Mojsije poslao na Egipat, u stvari predstavljaju posledice ove velike prirodne katastrofe. Tako se pretvaranje vode u krv objašnjava fenomenom poznatim kao „crvena plima“, naletom algi upravo pod uticajem mešanja magme i vode, kao i cunamija, a najezde žaba i insekata njihovim begom pred zemljotresima. Mrak koji je tada nastupio objašnjava se oblakom prašine koji je erupcija vulkana izazvala, a čak se ide toliko daleko da se pretpostavlja da egipatsku vojsku nije progutalo Crveno more, već udar cunamija.
Autor:
Andrija Ivanović

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 03:14:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.