Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 15:13:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koštunjavi plodovi  (Pročitano 1592 puta)
12. Sep 2008, 09:06:13
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0


Nekada se smatralo da su koštunjavi plodovi nepoželjni u ishrani zbog svoje kaloričnosti i visokog nivoa masnoća. Ipak, ovi plodovi su zdraviji nego što mislite. Kada su se naučnici detaljnije pozabavili orasima, bademima, lešnicima i ostalim koštunjavim plodovima, otkrili su mnogo vitamina, minerala i antioksidanata koje ove ukusne namirnice sadrže.

Naučna je preporuka da se jede oko 30 grama koštunjavih plodova dnevno (jedna šaka), jer to može smanjiti rizik od kancera. Glavni razlog za to je vrsta masnoća koje se nalaze u koštunjavim plodovima - većina njih je mononezasićena ili polinezasićena, što snižava nivo lošeg holesterola. Ove masnoće važne su npr. za osobe koje se bave trčanjem, jer te masnoće imaju antiinflmatorno dejstvo na organizam i pomoću njih se brže leče sitne povrede.

Nisu svi koštunjavi plodovi jednako zdravi. Nutricionisti neke vrste naročito preporučuju.

Orasi

Bogati su masnom kiselinom na bazi omega-3. Ova vrsta masne kiseline nije tako efektna kao one koje se mogu naći u ribama, ali novija istraživanja pokazuju da one smanjuju zapaljenja koja mogu oštetiti arterije. Takođe, pomažu u zalečenju loma kostiju. Ako jedete orase, podići ćete nivo dobrog holesterola, čime ćete sniziti nivo lošeg holesterola.

Iseckane orahe možete dodati u preliv za salatu. Orasi su, naravno, deo mnogih tradicionalnih poslastica, a namaz za palačinke svakako će biti ukusniji uz orahe.

Korisna napomena: 30 grama (jedna šaka) = 14 polovina oraha; ova količina sadrži 185 kalorija, 4 grama proteina i 19 grama masnoća.

Bademi

Novija studija je pokazala da neka vlakna koja se nalaze u bademima blokiraju apsorpciju masnoća. Učesnici istraživanja izjavili su da se osećaju zadovoljno i sito posle jedenja badema, tako da za vreme ostalih obroka manje jedu, pa na kraju dana ukupni odnos kalorija ostaje isti. Dakle - od badema se nećete ugojiti, iako su relativno kalorični. Jedna šaka badema dnevno obezbeđuje 35% dnevne potrebe za vitaminom E, moćnim antioksidantom koji štiti od Alchajmerove bolesti.

Korisna napomena: 30 grama (jedna šaka) = 23 badema; to je 163 kalorije, 6 grama proteina i 14 grama masnoća.

Kikiriki

Ova biljka tehnički ne spada u koštunjave plodove, već u legume (zajedno sa pasuljem i graškom), ali je zbog tvrdog ploda svrstavamo negde u sredinu. Ona pomaže da nam bude izbalansiran nivo šećera u krvi.

Korisna napomena: 30 grama (jedna šaka) = 28 plodova; sadrži 166 kalorija, 7 grama proteina i 14 grama masnoća.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I tako...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 38246
Zastava Šta te se samo tiče!?
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Motorola DynaTAC 8000X
A pistaći? Može li nešto o njima,pošto bih mogao da se udavim u njima. Smile
Pored cene,postoji li još neka mana?  Smile
« Poslednja izmena: 12. Sep 2008, 12:26:43 od aca soko »
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pistaći za srce





Kliničke i epidemiološke studije govore o korisnom uticaju konzumiranja orašastih plodova i kikirikija na profil lipida u krvi. Šta je s pistaćima?

Pacijenti s blago povišenom nivoom holesterola su 15 % dnevnog unosa energije ostvarili pistaćima tj. kroz mesec dana su svakodnevno jeli oko 75 g ovih plodova.

Zahvaljujući ovakvoj ishrani, došlo je znatnog smanjenja unosa zasićenih masnih kiselina.

Učesnicima istraživanja se krvni pritisak i BMI(Indeks telesne mase) nisu bitno promenili, ali zbog promenjenog nivoa nekih lipida u krvi, može se zaključiti da pistaći smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti.

IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pistaći i HDL





Orašasti plodovi su važan deo Mediteranske ishrane. Arheološki nalazi na području Turske dokazuju njihovu konzumaciju još 7000 godina pr.n.e.

Istraživanje objavljeno u novom broju časopisa Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases pokazuje uticaj konzumiranja pistaća na profil lipida u krvnoj plazmi.

Zdravi dobrovoljci su tokom 3 nedelje 20 % dnevnog unosa energije unosili pistaćima. Upoređivanjme nivoa lipida u plazmi pre i nakon ove intervencije u ishrani je pokazala smanjenje HDL-a. Uočeno je i smanjenje nivoa LDL-a i triglicerida, međutim ne i statistički značajno.

Uprkos znatnom udelu pistaća u ishrani, BMI ispitanika se tokom trajanja studije nije promenio.

(CroPortal)
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 15:13:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.