Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 06:54:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kosmicka vizija  (Pročitano 641 puta)
08. Jul 2009, 14:15:14
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Napisao: Timoti Feris
Fotografije: Džo Meknali
Izvor: National Geographic Srbija




Nova generacija gigantskih teleskopa će naše oko dovesti do same granice svemira.

Veliki binokularni teleskop sa dvojnim ogledalom u Arizoni obezbediće nam deset puta oštrije slike od onih koje nam daje svemirski teleskop Habl.

Prilikom prvog posmatranja zvezda pomoću teleskopa, obično se javljaju dve reakcije. Prvo, zapanjeni ste onim što vidite – Saturnovi zlatni prstenovi, rojevi zvezda koji sijaju kao dragulji rasuti po crnom somotu, galaksije okupane nežnom zvezdanom svetlošću starijom od ljudske vrste – kao i uviđanjem da smo mi i naš svet deo tog ogromnog sistema. Drugo, odmah poželite veći teleskop.

Galilej, koji je pre 400 godina prvi sistematski usmeravao teleskop prema noćnom nebu, bio je pionir ovog dvostepenog programa. Prvo ga je zadivilo ono što je mogao da vidi. Galilejev teleskop je otkrio toliko do tada nevidljivih zvezda da je on, kada je pokušao sve da ih ucrta u mapu samo jednog sazvežđa, Oriona, morao odustati – priznajući da je bio „preplavljen ogromnim brojem zvezda“. Na Mesecu je video planine, što je bilo u suprotnosti sa vladajućim uverenjem da su sva nebeska tela sačinjena od nezemaljskog „etra“. Iscrtao je putanje četiri sjajna satelita koji su, poput planeta u nekakvom minijaturnom solarnom sistemu, brzo kružili oko Jupitera – nešto što su kritičari kopernikanske heliocentrične kosmologije odbacivali kao fizički nemoguće. Postalo je očigledno da Zemlja predstavlja samo mali deo velikog, a ne veliki deo malog svemira.

I naravno, Galilej je uskoro počeo da radi na osmišljavanju većih i boljih teleskopa. U to vreme još nisu postojala velika fokusna sočiva, tako da se on koncentrisao na pravljenje dužih teleskopa veće rezolucije, koja je ublažavala ahromatizam uzrokovan tadašnjim staklenim sočivima. Kasnije su izumitelji teleskopa postepeno povećavali dužinu refraktnih teleskopa sa staklenim sočivima do krajnjih granica, i to bukvalno. U Gdanjsku je Jan Hevel konstruisao teleskop dugačak 46 metara; budući da je visio o nosaču na koji je bio okačen konopcima, ljuljao se i na najmanjem povetarcu. U Holandiju su braća Hajgens napravili dugačak teleskop koji uopšte nije imao durbin: sočivo objektiva je bilo smešteno na visokoj platformi u polju, dok je posmatrač sa udaljenosti od 60 metara postavljao okular u liniju sa sočivom objektiva i posmatrao kroz njega. Takvi instrumenti su omogućavali kratkotrajna posmatranja planeta i zvezda, nalik plesu sa sedam velova, koja su samo raspaljivala želju da se vidi više.

Refleksioni (ogledalski) teleskop, koji je izumeo Isak Njutn, omogućio je da se takve želje ispune: da bi se svetlost zvezda reflektovala u jednu fokalnu tačku, ogledalima je bilo dovoljno samo jedno (primarno) sočivo. Kako je ogledalo bilo poduprto otpozadi, moglo je da bude veoma veliko, a da se pri tom ne ugne pod sopstvenom težinom, što se sa velikim sočivima često dešavalo. Vilijam Heršel je planetu Uran otkrio refleksionim teleskopom koji je svojeručno izradio – sam je izrađivao metalna ogledala u svom vrtu i podrumu, a jednom je čak morao da beži pred nabujalom rekom otopljenog metala koji se izlio iz napuklog kalupa od konjske balege. Spiralne galaksije su prvi put uočene pomoću masivnog refleksionog teleskopa, čije je primarno ogledalo imalo prečnik od 1,8 metara, a koji je na svom imanju u Irskoj konstruisao Vilijam Parsons.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
Čekamo  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 06:54:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.06 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.