Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Korisni saveti za leto ~ zastita od sunca, vrucine i ostalih letnjih "opasnosti"  (Pročitano 37217 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
Klima uredjaji... ubice...

Ja sam uspela da zapatim upalu uha... pre par godina sam se "usinula"...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Nokia zvrr
Kako da prepoznate toplotni udar?

Toplotni udar nastaje kada mehanizam termoregulacije zakaže, organizam tada gubi sposobnost prilagođavanja visokim spoljnim temperaturama.

Pošto organizam više nije u stanju da prirodno snizi temperaturu tela, ona prelazi 40° C, pri čemu može doći do oštećenja vitalnih organa kao što su mozak, srce i bubrezi.

Toplotni udar može se razviti postupno ali i iznenada. Potrebno je reagovati brzo jer u najgorem scenariju može doći čak i do smrti.

Toplotni udar zaheva intervenciju lekara stoga je neophodno pozvati istog.

U međuvremenu potrebno je ohladiti osobu koja ima toplotni udar. Uneti je u klimatizovan prostor i skinuti sa nje suvišnu odeću. Ako postoji način dobro je i istuširati osobu mlakom vodom, a pomoći će i stavljanje ledenih obloga na glavu, vrat, pazuhe i prepone.

Ako je osoba pri svesti, treba joj dati da pije hladnu tečnost, najbolje vodu ili izotonični napitak.

Ako je osoba bez svesti ili ako povraća, neophodno je postaviti je u bočni položaj kako se ne bi ugušila.

Važno je toplomerom pratiti telesnu temperaturu obolelog i nastaviti sa hlađenjem dok temperatura ne padne na normalnu vrednost (37°C)
Simptomi:

- temperatura preko 40 °C
- jaka glavobolja
- nesvestica
- dezorijentacija
- crvena i topla koža
- prestanak znojenja
- mučnina i povraćanje
- plitko disanje
- grčevi
- ubrzan rad srca

Kako sprečiti toplotni udar?

- Izbegavajte direktno izlaganje sunčevoj svetlosti
- Ako ste u mogućnosti, krećite se po klimatizovanim mestima
- Oblačite se lagano i nosite kapu ili šešir
- Pijte dosta tečnosti kako biste izbegli mogućnost dehidratacije
- Jedite laganu hranu u manjim obrocima
- Izbegavajte teže fizičke poslove

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Nokia zvrr
Sve bolesti koje vrebaju na odmoru

Upravo na letovanjima često pokupimo neki crevni virus ili prehladu i često smo lak smo plen komarcima i ostalim malim nasrtljivcima.

I baš kada bi trebalo da uživamo, mi bolujemo: prema statistikama čovek na godišnjem odmoru prosečno dva i po dana provede bolestan, u postelji. Međutim, ukoliko se pre puta informišete kakve bi vas nevolje mogle snaći i ponesete li sa sobom dobro isplaniranu i opremljenu putnu apoteku, uveliko ćete sebi olakšati moguće tegobe.

Morska bolest

Plovidba uzburkanim morem, ali i vožnja vijugavim putem, mogu izazvati morsku bolest - snažnu mučninu u želucu i vrtoglavicu. Razlog je zbunjenost centra za ravnotežu u uhu. Kako biste je izbegli, ne krećite na put praznog, ali ni pretrpanog želuca. Na putu povremeno pojedite koji zalogaj dvopeka, i obavezno pratite kretanje vozila.

U automobilu gledajte kroz prednje vetrobransko staklo (ne čitajte tokom vožnje). Na brodu gledajte horizont. U avionu se udobno smestite i zatvorite oči. Važan je i izbor mesta gde sedite. Na brodu odaberite sedište u sredini, u avionu u blizini krila, a u automobilu ili autobusu prednje sedište. Ne zaboravite da pre puta popijete (i ponesete) tablete koje sprečavaju putnu mučninu.

Smetnje sa probavom
Najčešće bolesti na godišnjim odmorima su povraćanja i proliv. Uzrok su im mikroorganizmi na koje nismo naviknuti i higijenski uslovi često lošiji od onih kakve imamo kod kuće. Kako izbeći opasnosti?

U područjima s niskim higijenskim standardom jedite samo kuvane ili oguljene namirnice i pijte samo kupovnu vodu u boci. Na velikim vrućinama ne pijte jako hladnu vodu, jer nadražuje želudac.

Pre odlaska na godišnji odmor možete ojačati probavni sistem - dve-tri nedelje pre putovanja redovno jedite probiotske mlečne proizvode koji će pomoći uspostavljanju normalne crevne flore, probava će biti učinkovitija i ceo organizam otporniji.

Ako vas na putu ipak snađu probavne tegobe, pokušajte da sebi olakšate situaciju. Proliv (osim ako nije vrlo težak) nemojte zaustavljati, kako bi uzročnici što lakše i brže izašli iz organizma, ali uzimajte dovoljno tekčnosti kako biste sprečili dehidraciju. Medicinski ugalj apsorbuje otrove iz tela i pomaže da brže izađu iz organizma.

Dobra podrška su i proizvodi od kvasca i probiotici. Ako ih nemate, pomoći će i kora jabuke koja dobro veže otrov, cimet koji dezinfikuje želudac ili papaja koja uravnotežuje probavu i pomaže i kod zatvora i kod proliva. Jedite umereno i pijte mnogo tečnosti.

Ubodi buba

Svrab je najčešća posledica uboda bube, ali posledice mogu biti i ozbiljnije. Zato je važno da se pre putovanja raspitate koje su bube najopasniji tamo gde putujete. Insekti, i dnevni i noćni, najradije se zadržavaju oko bilja, pa se može smatrati da su viši spratovi hotela sigurniji.

Hladan vazduh klima uređaja takođe odbija brojne insekte. Pametno je staviti i zaštitne mreže na prozore.

Ako vas ipak ubodu, mesto uboda ohladite kako biste smanjili otok. Svrbež ublažite antihistaminskim kremama, a ako imate mnogo ubodnih mesta na telu, obratite se lekaru. Prva pomoć za umirenje mogu biti priručna sredstva poput kolutova sveže iseckanog luka ili naseckanog peršuna.

Ukoliko putujete u tropske krajeve, raspitajte se kod lekara da li je potrebno da nosite lekove uz pomoć kojih ćete izbeći teže posledice izazvane ubodom pojedinih vrsta insekata (malarija).

"Nemani" iz dubina

Kako biste sprečili bliski susret s morskim ježom, nosite zaštitnu obuću za kupanje. Ako se ipak nabodete na ježa, bodlje izvadite pincetom. Savetuje se da mesto uboda natopite na dva-tri sata u maslinovom ulju, nakon čega bi svi ostaci bodlji trebalo da lako izađu iz tkiva. Nakon toga ranu dezinfikujte.

Ako vas opeče meduza, povredu ne dirajte prstima i ne ispirajte slatkom vodom, jer time dodatno oštećujete kožu. Bolje je ranu isprati morskom vodom, pa prekriti peskom, a zaostale bodljice ukloniti, jer naknadno ispuštaju još otrova (nekoliko dana nakon povrede žarenje na opečenom mestu ponovno će se pojačati). Potom mesto ohladite i namažite antihistaminskom ili kortizonskom kremom. Ako je ozleda na velikoj površini, licu ili očima ili ako osetite probleme s cirkulacijom, obavezno potražite pomoć lekara.

Letnje prehlade

Iako ih doživljavamo kao tegobe tokom zimskog dela godine, prehlade su česte i na letovanjima. Nije čudno - klimatizovan prostor isušuje disajne puteve pa ih virusi lakše napadaju. Stoga je važno piti dovoljno tečnosti kako bi sluzokoža ostala vlažna. Vlažnost sluznice nosa možete održavati i sprejevima za nos.

Letnju prehladu obično ćete prepoznati po grlobolji. Ako te prve znakove bolesti suzbijete, moguće je izbeći napredovanje virusa u organizmu.

Kad sunce upeče...

Od sunčevih zraka potrebno je dobro se zaštititi, ne samo zbog njihovog delovanja na kožu, već i kako biste sprečili sunčanicu. Glavu zaštitite prozračnim slamnatim šeširom, kožu namažite odgovarajućim kremama i pijte dovoljno vode.

Nakon izlaganja suncu obavezno se namažite kremama za negu kože posle sunčanja. Ukoliko ste dobili opekline, crvenilo, pečenje i svrab, tegobe ublažite kortizonskim kremam. Ako ste izgoreli, nemojte nanositi masne kreme, jer usporavaju otpuštanje topline i pojačavaju upalu. Acetilsalicilna kiselina (aspirin) pomoći će lečenju opeklina iznutra. Neugodnost zbog crvenila kože možete olakšati i hladnim oblogama s kravljim sirom, octom ili crnim čajem.

Prva pomoć kod glavobolje, mučnine ili obamrlosti izazvane sunčanjem najbolje je sklanjanje sa sunca. Osobu treba odvesti u hladan prostor da legne, a glavu joj staviti u malo povišen položaj.

Bilo da je reč o sunčanici ili kolapsu od vrućine, pozovite lekara zbog opasnosti od zastoja cirkulacije.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.57
mob
Nokia zvrr
Ne vadite sami bodlje



Prva pomoć na plaži kod uboda morskog ježa


Bodlje morskog ježa nikada ne treba vaditi bez lekarske pomoći. Bodlje, koje vire iz stopala, veoma su krte i lomljive, i ako se nepravilno izvuku mogu da ostanu zalomljene u nozi. Tada mogu da se izvade samo hirurški, kaže dr Bojana Uzelac, iz beogradske Hitne medicinske pomoći.

- Nakon vađenja bodlji i dezinfekcije mesta uboda, propisuje se antibiotska krema (hloramfenikol) ili sprej (enbecin). Smokvino mleko ili riblje ulje mogu da ublaže bol na mestu uboda.

Posle ujeda meduze, dlačice treba izvaditi pincetom, a mesto ujeda oprati slanom vodom. Ožareno mesto ne bi smelo da se trlja ili češe, a može da se namaže protivupalnom kremom, kortikosteroidom. U tom slučaju može da pomogne i tableta antihistaminika.

- Ako se jave glavobolja, slabost, malaksalost, nesvestica, mučnina, grčevi mišića i pad krvnog pritiska neophodna je hitna lekarska pomoć - kaže dr Bojana Uzelac.

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Nokia zvrr

Ako imate pege i fleke od sunca


Pege i fleke nastaju zbog veće koncentracije pigmenta melanina na pojednim mestima

Pege i fleke najčešće se javljaju na koži kao posledica sunčanja pa je ovo doba godine pravo vreme za tretmane sa kojima ih možete izbledeti ili ukloniti. Ove promene na koži pojavljuju se na nosu, čelu, obrazima, ali i na rukama, dekolteu i leđima, i to uglavnom kod osoba svetlije puti.

Osobe svetle puti imaju više crvenkastih pigmenata feomelanina, dok osobe tamne puti imaju više crno smeđeg eulomelanina koji je neuništiv i apsorbuje svetlost svih talasnih dužina, pa je ujedno i "lovac" na slobodne radikale.

Po pravilu boja na koži je ravnomerno raspoređena. Uzroci nepravilnog i neželjenog gomilanja pigmenta su UV zraci i toplotna delovanja, kao i hormonski disbalans i upalni procesi. Kod naglo stečene boje, za razliku od one koja je dobijena postepeno postoji veća verovatnoća za stvaranje pega i fleka.

Za uklanjanje i izbeljivanje takvih pigmentnih mrlja koriste se specijalni kozmetički proizvodi. Deluju tako da razaraju, odnosno rastvaraju nastali nagomilani pigment u koži, a napravljena su od specijalnih sastojaka.

Proizvodi za uklanjanje i izbeljivanje

* Postoje razni delotvorni spojevi poput cinkovog ili vodonikovog peroksida. Njihovo delovanje temelji se na stvaranju atoma aktivnog kiseonika koji oksidacionim procesom uništava melanin.
* Pege i fleke možete ukloniti i pilingom, skidanjem gornjih slojeva kože, gde se melanin i skuplja. Kao supstance pogodne za ovaj postupak su kiseline biljnog, odnosno prirodnog porekla - askorbinska, salicilna, mlečna i vinska kiselina. Ove kiseline se kombinuju sa supstancama koje neguju kožu, poput pantenola, tako se dobijaju spojevi poput askorbin-palmitata, koji se redovno koristi za uklanjanje pega i fleka.
* Tioktinskom kiselinom se takođe može izbeliti flekava koža. Ova kiselina u specijalnim spojevima drugih kiselina može sprečiti predstadijume sinteze melanina i na taj način sprečiti stvaranje novih pigmenata.

Rizici izbeljivanja pega i fleka

Kao kod svakog lečenja i kod upotrebe sredstava za izbeljivanje postoje mnoge propratne pojave, zato treba sagledati sve moguće posledice. Kao suprotnost željenom efektu mogu nastati ozbiljne smetnje u procesu nastajanja pigmenata, na primer premalo pigmenata, odnosno pjave belih fleka. Osim toga, postoji i opasnost od svraba, guljenja kože, crvenila i alergijskih pojava. Stoga, pre nego što počenete da uklanjate ove promene na koži najbolje je da pitate lekara specijalistu da vam preporuči odgovarajuće sredtsvo ili tretman. Kroz ove tretmane koža gubi samozaštitu, pa je neophodno da je pri svakom izlganju suncu, i leti i zimi, štitite pravilno odabranim proizvodima.

* Šta možete da uradite sami

Ako ste dobili fleke i pege u vašoj kuhinji sigurno imate sredstva koja će vam pomoći da ih uklonite. Važno je napomenuti da nijedan od ovih recepata ne može da vam naškodi osim ako ste na nešto alergični.
Kada izbeljujete kožu važno je da uvek koristite zaštitnu kremu ako izlazite napolje, inače će ultravioletno zračenje i dalje pojačavati pigmentaciju. S obzirom na to da se pojačana pigmentacija može javiti i zbog nedostatka vitamina E, pojačajte njegovo uzimanje kroz ishranu.

* Sedef i limun
Manju školjku sa puno sedefa ili par sedefnih dugmadi prelijte sokom od limuna, i ostavite da odstoje preko noći. Potom sok procedite kroz gazu i sipajte u malu bočicu. Čistite flekavi deo kože od 4 do 5 puta dnevno, bez ispiranja. Losion čuvajte u frižideru, sa njim možete da mažete i celo lice, naročito ako imate masnu kožu.

* Ren, sirće i brašno
U teglu stavite dve pune kašike izrendanog rena i prelijte sa velikom čašom sirćeta. Teglu držite 10 dana na toplom mestu. Zatim procedite smesu i sok držite u zatvorenoj staklenoj flašici. Svakodnevno pravite maske za pege i fleke od losiona i malo brašna i držite ih oko 20 minuta. Posle svakog skidanja maske nanesite odgovarajuću kremu, a ako vam se koža od nje iritira proredite nanošenje.

* Prirodni losion od grožđa
Da biste ublažili pege od sunca svako veče pre spavanja na kožu nanesite sok od grožđa i ostavite da odstoji preko noći. Ujutro čim ustanete isperite lice mlakom vodom i pre nego štp izađete napolje nanesite kremu sa zaštitnim faktorom.

* Maska od crne rotkve i kiselog mleka
Nacedite sok od crne rotkve i mažite pege i fleke od 5 do 6 puta, ostvljajući svaki sloj da se osuši. Ako želite da belite celo lice, dekolte, ruke ili leđa, onda masu od rotkvice koja je ostala od ceđenja soka izmešajte sa kiselim mlekom. Natopite veću gazu u sok i sa njom prekrijte kožu, a preko gaze namažite masku i držite je 20 minuta. Na kraju je isperite i namažite kremu.

* Boraks, belance i mekinje
Ulupajte šne od belanceta, dodajte kašičicu boraksa i dobro umešajte da se rastvori, pa dodajte kašiku mekinja. Nanesite masku na kožu celog lica i držite je 20 minuta, pa je isperite i nanesite kremu.

 

Autor: Lepa Mastilović

Izvor: Webmedicina
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 86
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
sto duzi rukavi ako je moguce. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.