Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: „Kopi-pejst” koriste i studenti i profesori  (Pročitano 1894 puta)
16. Dec 2011, 05:33:07
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
Browser
Mozilla Firefox 8.0.1
mob
LG Nexus 5
Javna je tajna da profesori kradu studentske radove i radove drugih kolega, da prepisuju i sopstvena dela, a kradu i studenti.



Pravi akademci, uprkos modernoj tehnologiji, ne plagiraju seminarske, diplomske ili stručne radove Foto R. Krstinić


Na fakultetima je zavladao novi trend – plagiranje seminarskih radova, diplomskih, doktorskih, radova profesora u domaćim i međunarodnim časopisima. Zahvaljujući novim tehnologijama, „kopi-pejst” koriste i studenti i profesori, a Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu i zvaničnim dopisom je skrenuo pažnju Senatu da mu se sve češće obraćaju razni predlagači radi utvrđivanja povrede etike nastavnika zbog intelektualne krađe.

Prorektorka UB dr Neda Bokan, inače profesorka Matematičkog fakulteta, kaže da ne treba ići na tako visok nivo – krađa počinje već od seminarskih radova, ali i dodaje da danas postoje razni softveri koji omogućavaju proveru stepena plagijata.

– To je aktuelno za sve nivoe studija, gde god tražite samostalni rad. I to nije problem na nivou samo našeg odbora, već i svih naučnih časopisa. Meni se često događa, pošto vodim redakciju za prikazivanje radova iz matematike, mehanike i računarstva na nivou Srbije, da glavna redakcija u Berlinu dobije informaciju da je neki rad plagijat i onda nas mole da taj rad iz tog časopisa isključimo i da dalje vodimo računa o konkretnom autoru – objašnjava profesorka Bokan.

Nemanja Stamenčić, nekadašnji član Odbora za profesionalnu etiku u ime studenata, inače diplomac Fakulteta organizacionih nauka, kaže da Odbor prvo treba da se pozabavi profesorima, pa tek onda studentima. On kaže da profesori ne prate studenta, da vrlo često i ne pročitaju ono što je napisao i da je to jedan od osnovnih razloga što je plagiranje postalo trend.

– Studenti, naravno, koriste nezainteresovanost profesora, kojima je najčešće bitna forma i koliko rad ima stranica. Većina naših diplomskih radova jesu ekvivalent ozbiljnom poslediplomskom radu u razvijem zapadnim zemljama, gde su seminarski radovi, na primer, na desetak stranica, a kod nas na 30. Kada je takva situacija, logično je da se studenti bave kvantitetom, a ne kvalitetom i da im je najlakše da dođu do zadatog obima svog rada tako što će da kopiraju – kaže Nemanja.

Sagovornik ukazuje i na činjenicu da postoji i druga strana ove priče, a to je javna tajna da profesori koriste studentske radove za pisanje sopstvenih radova. Dr Marko Pavlović, redovni profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu, jedan je od malobrojnih nastavnika koji se usudio da javno progovori na ovu temu i pravdu zatraži pred sudom. Kako nam kaže, zauzvrat je imao samo muke i nevolje, jer je za većinu kolega važno „ne talasati, biti miran i primati platicu”.

– Prvo sam od Sudu časti Univerziteta tražio da ispitaju slučaj koleginice koja je inače optužena i u aferi „Indeks”, ali je sud odbio da o plagijatu raspravlja. Pošto ovaj naučni put nije uspeo, podneta je krivična prijava, koja je rastezana godinu dana i na kraju odbačena. Koleginica je posle mene tužila za klevetu i sad ću u februaru na sudu satima da čitam njenu monografiju i dokazujem da je plagijat – priča profesor.

Centar za evaluaciju u obrazovanju i nauci (CEON), kao izdavač Srpskog citatnog indeksa i Bibliometrijskog izveštaja o časopisima, tokom 2009. i 2010. godine preduzeo je opsežno istraživanje s ciljem da se ta dva informaciona izvora rasterete nelegitimnih sadržaja. Proveravani su samo radovi na engleskom jeziku.

Od 2.163 proveravana naučna članka domaćih autora, utvrđeno je da su 240 plagijati ili autoplagijati, a broj bi sigurno bio i veći da su ispitivani plagijati inostranih autora. U pismu Ministarstvu, CEON navodi da na Internetu postoji sve veći broj servisa koji otkrivaju ovakve pojave i da je bolje da se s ovim problemom suočimo na sopstvenu inicijativu, nego pod spoljnim pritiskom.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Opera 11.52
mob
Nokia 
pff,nego šta rade.. napiše knjigu kojoj nabije cijenu 25 eura i moraš da je imaš,a od 600 strana samo nabrajanje literature je 10 . svako može da napiše knjigu ako će samo da 'koristi izvore učenih kolega'.
ja sam toliko seminarskih odradila tako što bih guglala i samo ubacila ijekavicu,uvijek su mi davali max. znam da to nije ok,ali jbg,kad njima nije bitno,što bih se ja tu nešto trudila kad ću isto proći i tako i tako.
pročitam,selektujem pažljivo i uvijek znam šta sam napisala,ali...većina je copy/paste.

tako da je većina izvora staro ili par decenija ili čak vjekova,toliko se malo trude da unaprijede nešto i samim tim daju neki model na koji bi se i studenti ugledali
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 15.0.874.121
mob
Sendo 
Ma naš obrazovni sistem je besprekoran Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.63
mob
Apple iPhone SE 2020
Muah.. nista novo...

Moja majka je pisala doktorat svojoj mentorki...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.7
Browser
Safari 534.48.3
mob
I-mate 30 Pro
To kad covek tvrdi u 21.veku da je nesto njegova kreacija ili kreacija uopste...... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 8.0
mob
Alcatel One Touch
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Nisam mudar, samo tiho pricam

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 16.0.912.63
mob
Nokia 6220
Zato i imamo knjige gde jedna recenica nema veze sa drugom, jer  je pisac samo vadio sta je stigao iz dostupne literature. Pa se ti snadji kada treba da pronadjes nesto u takvoj knjizi.
IP sačuvana
social share
Баш још једна бенефиција тренирања у јавности, поред очитих бенефиција по физичко здравље, је управо развијање курцобоље за мишљење других...
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.7
Browser
Safari 534.48.3
mob
I-mate 30 Pro
Ne ono na kraju kad se napise koja je literatura koriscena...pa spisak na 13 strana.... Smile Smile Smile

To je hot spot... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
Pre neku godinu kolega radio seminarski i uzeo knjigu iz biblioteke od nekog naseg autora. Posle malo procacka po netu i nadje na engleskom jeziku o istoj temi i ima sta da vidi: Ovo od ovog naseg od reci do reci isto samo prevedeno i potpisan ovaj sto je preveo kao autor.  Smile

Jbg, autorska prava u ovoj zemlji vrlo malo znace.  Smile
« Poslednja izmena: 16. Dec 2011, 20:51:01 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Apocalypse Now Redux

Zodijak
Pol
Poruke 8213
Zastava 0
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 8.0
To kad covek tvrdi u 21.veku da je nesto njegova kreacija ili kreacija uopste...... Smile

Imas pravo.U 21 veku je besmisleno predstavljati nesto kao "novo", ali je zato bitno koliko covek razume vec napravljene "kreacije" kako ih kombinuje i "barata" sa njima  - onda postojece dobijaju novu "dimenziju postojanja"  Smile

« Poslednja izmena: 17. Dec 2011, 00:49:38 od mosko »
IP sačuvana
social share
Smile
Deadwood
ako moze Maradic mogu i  Ja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.