IN < - Kolumbiji isporučen narko-bos Luis Hernando Gomez Bustamante (49) - >LO
(1/1) :: Odgovori!
Autor: Anea :
 Kolumbiji isporučen narko-bos Luis Hernando Gomez Bustamante (49)
Amerika čeka kokainskog bosa

Kubanske vlasti su isporučile Kolumbiji glavešinu jednog od najvećih svetskih narko-kartela, koji je u SAD optužen za trgovinu drogom i pranje novca. U pitanju je Luis Hernando Gomez Bustamante (49), poznat i pod nadimkom „Svrab“, šef kartela Norte del Valje. On je uhapšen na Kubi još u julu 2004. zbog ulaska u zemlju sa lažnim pasošem, a u Bogotu je prebačen u vladinom avionu uz jake mere obezbeđenja.

Oskar Galvis, portparol kolumbijske obaveštajne službe DAS, potvrdio je da je Gomez stigao u Bogotu i da je smešten na tajnu lokaciju gde se nalazi pod jakim merama obezbeđenja.

Bustamante će se kratko zadržati u Kolumbiji jer je njegova ekstradicija u SAD, koje su raspisale nagradu od pet miliona dolara za njegovo hapšenje, već dogovorena. Američka policija će se tako dočepati čoveka od čijeg kartela potiče čak 60 odsto kokaina koji stiže na tržište SAD.

„Nemam informacije o tome da će Gomez biti isporučen Americi“, rekao je Oskar Rodrigez, advokat narko-bosa, čije je sedište u Majamiju.

Kartel Norte del Valje je najmoćnija narko-organizacija u Kolumbiji, gde je preuzela vlast od dugogodišnjih gazdi u ovom poslu, kartela Medelin i Kali, koji su na vrhuncu moći bili tokom 80-ih i 90-ih godina. U Kolumbiji se godišnje proizvede više od 500 tona kokaina, a najveći deo završi u Americi i zemljama Zapadne Evrope. Kartel je u poslu koji godišnje donese prihod na desetine milijardi dolara poznat po surovosti i saradnji sa desničarskim paramilitarnim organizacijama, koje su zadužene za obezbeđivanje transporta droge. Bos u kartelu je Dijego Leon Montoja Sančez, poznatiji kao „Don Dijego“ i „Gospodar rata“. On se zajedno sa Osamom bin Ladenom nalazi na listi FBI najtraženijih osoba na svetu. Njegov dugogodišnji zamenik bio je Viljbur Alirio Varela, ali kada je došlo do svađe postali su zakleti neprijatelji i u ratu dve struje do sada je ubijeno više od 1.000 osoba. Kolumbijske vlasti su da bi sprečile nestabilnost u zemlji bile prinuđene da intervenišu 2004. i tada je uhapšeno više od sto pripadnika dve struje i zaplenjeno više od sto miliona dolara u kešu, luksuznim automobilima i nakitu.

Prema podacima Stejt departmenta, kartel Norte del Valje je u periodu od 1990. do 2004. u SAD prošvercovao najmanje 500 tona kokaina čija je vrednost pre prodaje na crnom tržištu deset milijardi dolara. Kartel godinama opstaje zahvaljujući zatvorenoj šemi poslovanja u kojoj nema mesta ubačenim agentima policije ili konkurenciji sa kojom se brutalno obračunavao. Koka od koje se dobija kokain je najrasprostranjenija biljna kultura u Južnoj Americi. Za milione siromašnih seljaka uzgajanje koke koju potom prodaju prerađivačima predstavlja jedini izvor prihoda. Čak je i predsednik Bolivije Evo Morales ranije bio uzgajivač koke. SAD su krajem prošlog veka pokušale da hemijskim sredstvima unište polja koke.

A. Petrović

    Sve veća potražnja za kokainom u Evropi

    Čak 65 odsto kokaina u SAD ulazi kopnenim putem preko Meksika. Vazdušnim putem kokain se isporučuje na improvizovane piste u južnim državama SAD, kao što su Arizona, južna Kalifornija, Teksas i južna Florida. Poslednjih godina sve veće količine kokaina se iz Latinske Amerike prebacuju na evropsko tržište, gde je poslednjih godina došlo do rasta tražnje. Droga se prebacuje morskim putem do velikih luka na jugu Italije, Španije, Francuske ili Holandije. U malim količinama, do jednog kilograma, kokain preko granice prenose takozvani kuriri-mule. Oni imaju legalne pasoše, a drogu kriju u prtljagu ili spakovanu u progutane kondome. U slučaju da kuriri „padnu“, svaka veza sa naručiocem posla se prekida i oni sami odgovaraju za šverc.

    Kali kartel

    Ovaj kartel je tokom 80-ih i 90-ih bio među najuticajnijim narko-organizacijama u svetu. Kartel je dobio ime po kolumbijskom gradu gde ga je 70-ih osnovao Žilberto Rodrigez Orehuela, zajedno sa bratom Miguelom. Na vrhuncu moći kartel je kontrolisao čak 80 odsto izvoza kokaina iz Kolumbije u SAD. Kartel je pomogao u osnivanju bande „Los Pepes“ koja je bila udarna pesnica u obračunu sa rivalskim kartelom Medelin. Godine sukoba i konstantnog pritiska vlasti učinile su da kartel izgubi uticaj.

    Medelin kartel

    Poznat po svom osnivaču Pablu Eskobaru. Na vrhuncu moći kartel je mesečno od kokaina zarađivao 60 miliona dolara, a tokom dve decenije kroz kartel je prošlo oko 28 milijardi dolara „prljavog novca“. Od početka su bili u sukobu sa suparnicima iz Kalija, a sredinom 80-ih izvršili su i poznati gerliski napad kada je 35 dobro naoružanih pripadnika grupe M-19 upalo u zgradu ministarstva pravde i uzelo za taoce članove Vrhovnog suda Kolumbije. Većina talaca je ubijena. Kartel je izgubio uticaj posle smrti ili zatvaranja većine glavešina.


Izvor: Blic
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo