Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koliko i koju vodu treba da pije buduća mama  (Pročitano 612 puta)
24. Sep 2009, 15:43:16
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Potrebe buduće mame za vodom su veće zbog povećanja količine vanćelijske tečnosti, a voda je značajna i za rast bebe, pošto doprinosi njenoj dobroj hidraciji i snabdevanju nutrijentima.

Takođe, pomaže organizmu trudnice da produkuje dovoljnu količinu amnionske tečnosti. Ako trudnica pije dovoljno vode, ta tečnost se obnavlja svakih sat vremena, što je važno za zaštitu bebe u materici.

Koliko vode treba da pijete?
Preporučena dnevna količina vode je šest do osam čaša dnevno, plus po jedna čaša za svaki sat aktivnosti. Sokovi takođe ulaze u tu količinu, ali oni nose i ekstra kalorije zbog sadržaja šećera.

Ako ne volite ukus obične vode, možete u nju dodati malo limunovog soka ili nekog drugog voćnog soka.

Trudnice imaju smanjen prag osetljivosti na vrućinu, naročito ako je povećana vlažnost, pa tada treba povećati unos vode, ali i đusa - zbog nadoknade elektrolita koji se gube znojenjem.

Previše vode takođe može da bude problem, jer dovodi intoksikacije vodom. Ta 'prehidriranost' može da razblaži elektrolite i da dovede do umora i težine u nogama, a u težim slučajevima do konfuzije.

Zbog čega je voda posebno važna za trudnice?
Voda je dobra kao preventiva za nastanak urinarnih infekcija, koje su česte tokom trudnoće, jer beba u materici naleže na bešiku, pa u njoj može da se zadrži mala količina urina. Da bi se bešika oslobodila bakterija, mora da se češće prazni, a to je jedino moguće ako trudnica uzima dosta tečnosti.

U tom slučaju, urin će biti svetao, 'razblažen', tako da će se smanjiti rizik od infekcije. Značajno je i što voda sprečava konstipaciju (zatvor), a time se prevenira pojava hemoroida. Jedan od najvažnijih razloga konzumiranja vode je hidracija tela (dehidracija u trudnoći je veoma ozbiljna).

Hormoni tokom trudnoće 'zadržavaju' vodu, što se sprečava ukoliko se pije dovoljna količina tečnosti. Pred porođaj, telo proizvodi hormon pitocin, veoma sličan hormonu koji se produkuje kada je organizam dehidriran.

Koju vodu treba da pijete?
Voda iz vodovoda je uglavnom bezbedna, a za razliku od većine flaširanih voda - sadrži fluor, koji je neophodan za zdravlje zuba.

Inače, pijaća voda sadrži i hlor, koji se koristi kao dezinficijens, a svi drugi minerali su oduzeti prilikom prečišćavanja (hlor može da se izbegne filtracijom ili prokuvavanjem).

Međutim, voda iz vodovoda može da sadrži olovo (iz cevi i slavina), pa treba pustiti da teče jedan minut pre upotrebe. Što je duže stajala u cevi, sadržaj olova je veći. Isti slučaj je i ukoliko je voda toplija, jer se u njoj olovo lakše rastvara. Zbog toga uvek treba koristiti vodu iz hladne slavine, piše Yumama.com.

Po čemu se flaširana voda razlikuje od obične?
Flaširana voda može da bude prirodna mineralna, izvorska, ili prečišćena i omekšana procesom jonske razmene, u kojoj se oduzima kalcijum i magnezijum, a dodaje natrijum. Inače, flaširana voda ima bolji ukus i miris zbog mešavine minerala i metode procesiranja.

Mnoge flaširane vode imaju visoku koncentraciju kalcijuma i magnezijuma. Kalcijum je neophodan za zdrave kosti, prenos nervnih impulsa i kontrolu mišićnih kontrakcija, kao i sekreciju hormona i digestivnih enzima. Magnezijum je esencijalni element u telu jer ima nezamenljivu ulogu u brojnim biološkim reakcijama.

Da li se preporučuje prirodna mineralna voda?
Prirodna mineralna voda ne podleže tako strogim standardima o sadržaju pojedinih sastojaka koji se ugrađuju u vodu prilikom prolaska kroz zemlju, pa njihov sastav ostaje nepromenjen. Ona može da ima veću količinu natrijuma, fluora, sumpora...

Mineralne vode koje sadrže velike količine natrijuma mogu da budu opasne za bubrege i kardiovaskularni sistem, tako da ih treba izbegavati ako ne podležu standardima za pijaću i drugu flaširanu vodu.

Pojedinim trudnicama prija gazirana voda jer im smanjuje mučninu. Inače, budućim mamama je potrebno 30 odsto više kalcijuma i preko 40 odsto više magnezijuma nego drugim ženama. Da bi zadovoljile te povećane potrebe, osim hrane koja sadrži ove minerale, trudnice mogu da koriste i mineralne vode koje imaju najoptimalniji odnos kalcijuma i magnezijuma.

Najbolje su oligomineralne - koje imaju umerenu količinu minerala, a kalcujum i magnezijum u odnosu: 20-50 miligrama po litru i 50-150 miligrama po litru, potom malo natrijuma (manje od deset miligrama po litru), i da nemaju nitrata.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.055 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.