Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 09. Jun 2024, 16:30:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dobre i loše bakterije  (Pročitano 596 puta)
13. Jan 2007, 23:28:45
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Dobre i loše bakterije
Ljudski organizam i bakterije čine jedinstveni ekosistem čija ravnoteža ne bi smela da se naruši. – Nisu sve bakterije opasne po zdravlje

Prve asocijacije na bakterije su bolest i epidemije. Nije ni čudo što su na tako lošem glasu. Kuga, meningitis, upala pluća... Mnoge teške bolesti zlodelo su bakterija. Pronaći lek protiv uzročnika teških infektivnih bolesti poput kolere, tifusa, tuberkuloze dugo je bio jedini cilj naučnika i lekara. Bolesti prouzrokovanih bakterijama toliko je da i dan-danas strepimo od tih mikroskopskih bića.
Međutim, često zaboravljamo da nam nisu sve bakterije smrtni neprijatelji. Upravo suprotno, većina ih je potpuno bezopasna, čak i korisna za zdravlje, a u našem organizmu dobre bakterije su brojnije od loših.


Milijarde bakterija stanuju u našim ustima, sistemu za varenje, na koži... U našem telu nalazi se deset odsto više bakterija nego ćelija. Srećom, s njima se slažemo odlično. One i ljudski organizam zajedno čine uravnoteženi ekosistem. Dobre bakterije u našem telu ograničavaju razvoj onih potencijalno opasnih i sprečavaju mikroorganizme koji žive u okolini da se presele kod nas.

Bogata bakterijska flora doprinosi zdravlju našeg organizma, a specijalisti kažu da se ne treba boriti protiv bakterija koje ne štete našem zdravlju, kao ni protiv onih koje mu pomažu. Ako se ta ravnoteža naruši, ljudski organizam slabi, slabi i njegova otpornost na spoljašnje uticaje, a sve to može dovesti do bolesti.

U našim crevima, najvećim delom u debelom crevu, živi 500 različitih vrsta, ukupno sto milijardi bakterija. Ova kolonizacija počinje rođenjem bebe, jer u prvim satima posle rođenja u sistem organa za varenje useljavaju se bakterije prisutne u vazduhu i majčinom mleku. Ona je od ključne važnosti, jer podstiče razvoj crevnog odbrambenog sistema. Ako se ove dobre bakterije unište, izmeni se sastav i raznolikost crevne flore i tako se otvara put štetnim, patogenim bakterijama.

Na uzorku brisa vaginalne sluzokože naći će se i bakterije. To je normalno, jer laktobacili sprečavaju razvoj patogenih klica održavajući nivo kiselosti. Druge bakterije ne mogu da opstanu u tako kiselom okruženju. Ako se ova ravnoteža naruši, može doći do razvoja gljivičnih bolesti, bakterijskih upala ili upala mokraćne bešike.

Toliko o dobrim bakterijama. Kada je reč o onim opasnim po zdravlje, važno je podsetiti da je najefikasniji i najjednostavniji lek higijena. Higijena je najbolja prevencija u borbi protiv patogenih bakterija, a to znači da uvek treba da se pridržavate ovih pravila.

– Održavajte svakodnevnu ličnu higijenu.

– Operite ruke uvek pre dodirivanja hrane ili jela.

– Redovno perite zube. Tako ćete sprečiti razmnožavanje bakterija odgovornih za stvaranje zubnog kamenca i karijesa.

– Voće i povrće uvek operite pre jela.

– Vodite računa o tome kako su namirnice proizvedene i zamrznute, te jesu li jela dovoljno kuvana.

– Redovno čistite frižider, klima-uređaje i ventilacijske otvore i menjajte filtere u njima. Bakterije koje se tu mogu nastaniti mogu biti vrlo opasne za čoveka. Tako ćete smanjiti rizik od kontaminacije legionelom, listeriom ili salmonelom.

Neke zarazne bakterijske bolesti zahtevaju lečenje antibioticima. Ali, antibiotike uzimajte samo po preporuci lekara kako biste sprečili pojavu na antibiotike otpornih oblika mikroorganizama.

I. Š.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 09. Jun 2024, 16:30:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.