Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu
Zodijak
Pol
Poruke
15304
Zastava
Windows Vista
Safari 4.0.2
Alcatel
Koalicija protiv diskriminacije traži i hitne krivične prijave 25.09.2009.
Tužilaštvo podnelo zahtev za zabranu Obraza i 1389
Tomo Zorić portparol Republičkog tužilaštva rekao je za "Borbu" da je zahtev za zabranu "Obraza" i "1389" podnet Ustavnom sudu. Kada će proces početi, koliko će trajati i da li će se postupati po hitnom postupku zavisi samo od odluke sudije izvršioca koga bi Ustavni sud trebalo da odredi do 1. oktobra.
"Upućen je zahtev Ustavnom sudu da zabrani rad ovim desničarskim organizacijama na osnovu kršenja Ustava Srbije iznošenjem govora mržnje i kršenjem ljudskih i manjinskih prava, kao i izazivanja nasilja", rekao je Zorić.
Uz to, državni tužilac Slobodan Radovanović najavio je da će tužilaštvo veoma brzo razmotriti i eventualnu zabranu nekih navijačkih grupa. Radovanović je ukazao da je pitanje navijačkih grupa ipak veoma složeno i da se ne razmatra samo u vezi sa njihovim istupanjem na sportskim događajima već i van njih. Predmet procesne odbrane, policije i tužilaštva, biće, prema najavama, pojedine navijačke grupe koje se, po analizama MUP-a i tužilaštva, bave ozbiljnim kriminalnim radnjama, iznudama, prinudama, prometom droga i drugim oblicima teškog kriminala.
Inicijativa javnog tužioca Slobodana Radovanovića nije dovoljan korak države, saopštila je Koalicija protiv diskriminacije. Predstavnici Koalicije smatraju da se zabranom "Obraza", "SNP 1389" i drugih sličnih organizacija u Srbiji, neće suštinski uticati na pretnje i nasilje koje se gotovo svakodnevno upućuju pripadnicima manjinskih grupa.
"Inicijativa za zabranu mora biti praćena brzim i neodložnim pokretanjem krivičnih postupaka protiv svih koji su kao članovi ovih i drugih organizacija pretili ili vršili nasilje", saopštila je Koalicija.
Od trenutka podnošenja zahteva za zabranu sve je u rukama Ustavnog suda koji odlučuje da li će nekome zabraniti rad, kažu u Tužilaštvu.
"Ustavni sud na osnovu svih dokaza može zabraniti ove organizacije. Podrška zabrane i instrument suda je u Ustavu gde se u članu 49 zabranjuje i kažnjava svako izazivanje i podsticanje rasne, nacionalne, verske ili druge neravnopravnosti, mržnje i netrpeljivosti", objašnjava Tomo Zorić.
On podseća da se sud može pozvati i na član 55 Ustava Srbije gde se jemči sloboda političkog, sindikalnog i svakog drugog udruživanja. U tom članu se dalje navodi da "Ustavni sud može zabraniti samo ono udruženje čije je delovanje usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava ili izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje".
Predsednica Ustavnog suda Srbije Bosa Nenadić ranije je najavila je da će do 1. oktobra taj sud odrediti sudije i formirati predmet za zabranu organizacija "Obraz i "1389" ali da sve zavisi od toga hoće li javni tužilac Slobodan Radovanović na vreme dostaviti svoj predlog sa potrebnom dokumentacijom.
Prema pravilima procedure, odmah posle 1. oktobra, takozvani obrađivač predmeta i sudija izvestilac, bi odmah po formiranju predmeta, mogli da preduzmu sve druge procesne radnje, ali odluka o tome hoće li se postupati po hitnom postupku zavisi od odluke sudije izvršioca.
"Ustavni sud, po predlogu i oceni sudije izvestioca, može doneti odluku da se po predmetu postupa prioritetno", izjavila je Bosa Nenadić i dodala da čekanje na tu odluku nikako ne sprečava druge državne organe da merama iz svog delokruga spreče nasilno ponašanje na ulicama, širenja rasne i verske netrpeljivosti i mržnje.
"Zabrana delovanja neke organizacije predstvalja značajno ograničavanje slobode udruživanja i to se može učiniti smo na osnovu Ustavom jasno definisanih razloga. Zabrana delovanja pojedinih političkih organizacija, sindikalnih uduženja ili udruženja građana moguća je samo ukoliko je njihovo delovanje usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, na kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava i na izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje", rekla je Nenadićeva istakavši da Usavni sud o tome odlučuje na predlog Vlade, Republičkog javnog tužilaštva ili ministarstva koji vodi registar srtanaka i udruženja.
Ne postoji nikakvo vremensko ograničenje za trajanje procesa. Dužina trajanja postupka zavisi od složenosti predmeta, količine i kvaliteta pribavljanih dokaza, odnosno da li su podneti uz predlog za zabranu ili sud mora naknadno da ih pribavlja. Bivši sudija Ustavnog suda Slobodan Vučetić smatra da će proces zabrane ultradesničarskih organizacija biti veoma dug i tešak jer je reč o veoma delikatnim pravnim pitanjima.
On je, takođe, rekao da se ni proces protiv organizacije "Nacionalni stroj" koji je počeo prošle jeseni trajati još dugo jer od uvođenja višestranačja u Srbiji do sada nije bilo sličnih inicijativa za zabranu pojedinih organizacija. "To je veoma složeno pitanje sa ustavno-pravnog stanovišta. Ustav govori o tome da se mogu zabraniti organizacije čije delovanje je usmereno na podrivanje ustavnog poretka, kršenje zajamčenih ljudskih prava i treći razlog bi bio izazivanje rasne nacionalne i verske mržnje", kazao je Vučetić.
On je dodao da je u ovom slučaju reč o mogućnosti, a koja je kako je naveo, "dosta verovatna" da je delovanje ovih organizacija usmereno pre svega ka kršenju zajamčenih ljudskih i manjinskih prava.
"Potrebno je da Republički javni tužilac prikupi dovoljno konkretnih dokaza koji će ubedljivo i nedvosmisleno govoriti o tome da se aktivnosti neke organizacije, i to ne u jednom slučaju, već u nekoj vrsti kontinuiteta, mogu označiti kao delovanje koje je usmereno ka narušavanju pojedinih temeljnih ustavnih odredbi", kazao je Vučetić. On je dodao da će mesecima trajati stručno istraživanje takvog fenomena.
"Sud će zbog toga što do sada nije imao ovakve slučajeve održati stručne konsultacije sa ekspertima iz te oblasti. Konsultovaće evropsko i svetsko iskustvo u sličnim situacijama, održaće svakako i takozvanu javnu raspravu o tom pravnom pitanju na koju će biti pozvani svi 'upleteni' u taj slučaj", naveo je Vučetić.