Уз високе државне и војне почасти, полагањем венаца на Спомен костурницу бранилаца Београда и на Француском војном гробљу, обележен Дан примирја у Првом светском рату. На платоу Калемегданске терасе почасна артиљеријска паљба.
У Србији је полагањем венаца и уз високе државне и војне почасти, обележен дан сећања на примирје у Првом светском рату. Обележавање Дана примирја у Београду Почасна паљба
Поводом годишњице великог историјског догађаја, а на основу наређења председника Србије, у 16 часова, на платоу Калемегданске терасе, извршена је почасна артиљеријска паљба са пет плотуна из шест артиљеријских оруђа.
Полагањем венаца на Спомен костурницу бранилаца Београда и на Француском војном гробљу, и у нашој земљи, уз високе државне и војне почасти, обележен је дан сећања.
У 11 сати, 11. дана 11. месеца 1918. године склопљено је примирје које је означило крај великог рата.
Поводом Дана примирја и ослобођења Србије у Првом светском рату, венце су на Француском војном гробљу положили француски амбасадор Жан-Франсоа Терал, представници Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије и удружења која негују успомене на борце и жртве Првог светског рата. Затим је одржана и централна церемонија испред Спомен-костурнице на Новом гробљу.
Церемонији, коју је предводио министар културе Небојша Брадић, присуствовали су и представници Владе Србије, Војске, амбасадори и страни војни изасланици и дипломате, који су одали пошту славним прецима.
Брадић је подсетио да је на данашњи дан 1918. године завршен Први светски рат када је "пала завеса над кланицом у којој су страдали многи народи, посебно српски".
"Пре деведесет и једне године престало је незапамћено крвопролиће које је претило да нас истреби са лица земље", рекао је Брадић, истичући да се херојство српске војске граничило са самоуништењем и да су нас "само вера у себе и јединство са савезницима спасли катастрофе".
Министар културе је рекао и да "ипак, када се на данашњи дан сваке године окупљамо, не можемо а да не приметимо како се некадашњи ратни противници налазе на истој страни, на страни човечности".
"Верујемо да се страхоте првог светског рата неће поновити, надамо се да Срби више неће гинути и да њихово велико херојство који су испољили у биткама првог светског рата више неће бити неопходно да би се очувао мир у Европи", рекао је Брадић.
neka je večna slava i hvala svim našim slavni precima koji položiše svoje živote na oltaru otadžbine
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.