Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 21. Dec 2024, 15:49:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ko su svetske nuklearne sile  (Pročitano 9839 puta)
18. Sep 2006, 12:10:40
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple 15
Sve veći broj država u svetu poseduje ili razvija nuklearno naoružanje
Ko su svetske nuklearne sile

Iako se tokom hladnog rata često mahalo nuklearnim bojevim glavama, tada je neuporedivo manje država nego danas imalo pristup nuklearnom naoružanju.




LEGENDA
     Najveće svetske nuklearne sile
     Ostale nukelarne sile
     Zemlje za koje se sumnja da poseduju ili razvijaju nuklearno naoružanje
     Zemlje koje su nekada imale nuklearno naoružanje, sada ga nemaju

Najveće sile
ZEMLJA
   
BROJ BOMBI
   
PRVI TEST
SAD    
9.960
   
1945.
Rusija    
16.000
   
1949.
V. Britanija    
200
   
1952.
Francuska    
350
   
1960.
Kina    
130
   
1964.
Indija    
115
   
1974.
Pakistan    
90
   
1998.
S. Koreja    
10
   
-
Izrael    
200
   
-

Ovim oružjem velike razorne moći danas, pored velikih sila i njihovih saveznika, raspolažu i države koje su za zapadni svet potencijalno veoma opasne i čije se vlade ne mogu kontrolisati.

Jedna od njih je i Iran koji tvrdi da su njegov nuklearni program i proces obogaćivanja uranijuma isključivo u civilne svrhe. Iran je za razliku od Izraela i Severne Koreje potpisnik ugovora o neširenju nuklearnog oružja. Čitav slučaj se od februara ove godine nalazi pred Savetom bezbednosti UN, koji ima ovlašćenje da Iranu uvede sankcije. Poslednji pregovori između iranskih i evropskih zvaničnika o stopiranju obogaćivanja uranijuma, vođeni u Beču, još nisu dali rezultate i pored izjave iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinedžada da je konačno spreman da pregovara.

Diktatorski režim u Severnoj Koreji prošle godine je saopštio da poseduje nuklearno oružje, ali da ta zemlja do sada nije izvela nijedan test. Irak više nije pretnja, jer i pored sumnji UN, a posebno SAD da režim Sadama Huseina razvija nuklearni program, 2004. su utvrdili da je ta zemlja prekinula s programom još 1991. godine.

Sa druge strane, izraelska vlast, koja je tradicionalni saveznik Zapada, tvrdi da nuklearni reaktor nedaleko od Dimone služi u „istraživačke svrhe“. Međutim, identifikovano je skladište oružja i mobilni lanseri projektila. Zvanični Tel Aviv nikada nije potvrdio niti demantovao navode da poseduje nuklearno oružje. Međutim, vojni eksperti procenjuju da Izrael ima oko 200 nuklearnih bojevih glava.

Detalji o izraelskom nuklearnom programu dospeli su u javnost 1986. zahvaljujući inženjeru Mordehaju Vanunu, koji je zbog toga optužen za špijunažu. Sumnja se da je Izrael izvršio nuklearne testove u Južnoj Africi 1979. godine.

Saudijska Arabija takođe pokušava da dođe u posed nuklearnog oružja, ako je verovati izveštajima zapadnih obaveštajnih službi. Nemački magazin „Cicero“ objavio je, pozivajući se na obaveštajne podatke, da Pakistan od 2003. pomaže S. Arabiji u razvoju nuklearnog programa. Navodno se u podzemnom gradu Ghauri, nedaleko od Rijada, nalazi nekoliko nuklearnih bombi iz Pakistana.

Danas u svetu ima sedam zemalja koje su uspešno testirale nuklearnu bombu. Od tih sedam, pet su potpisnice ugovora o neširenju nuklearnog oružja. To su SAD, Rusija, Velika Britanija, Francuska i Kina. Ugovor nisu potpisali Pakistan i Indija, a veruje se da i Izrael poseduje nuklearno oružje.

Zanimljiv je slučaj Rusije, nekada nuklearne supersile, čiji je predsednik Vladimir Putin nedavno izjavio da će se založiti da Rusija odustane od naziva „nuklearna supersila“, kako bi se fokusirala na razvoj energetske mreže.

Nema sumnje da će Rusija zadržati određeni broj nuklearnih projektila, kao sredstvo odvraćanja od potencijalnog napada.

A. Petrović

    Rusija skupo platila prekvalifikaciju naučnika

    Po završetku hladnog rata, Rusija je sa SAD potpisala sporazum o uništavanju nuklearnog oružja i tokom poslednjih 15 godina uništene su 6.252 nuklearne bojeve glave. Program koji je podrazumevao da više od 20.000 nuklearnih stručnjaka promeni zanimanje koštao je šest milijardi dolara.
    Program SFRJ zamro 1987. godine

    Na listi zemalja koje su imale nuklearni program nalazi se i bivša SFRJ, u kojoj je nuklearni program pokrenut pedesetih godina. Institut u Vinči izgrađen je 1956. godine, a iz SSSR-a su dopremani teška voda i obogaćeni uranijum. Tokom pedesetih i šezdesetih SFRJ je na nuklearnom programu sarađivala i sa Norveškom. Tito je iz nepoznatih razloga zamrzao program 1960. godine, ali ga je obnovio posle prvih nuklearnih testova koje je izvela Indija. Konačna odluka o stopiranju programa doneta je u julu 1987. Rezultat programa je izgradnja nuklearne elektrane Krško 1983. Među ostalim zemljama koje su imale nuklearni program nalaze se Argentina, Australija, Brazil, Egipat, Irak, Japan, Poljska, Rumunija, Južna Koreja, Švedska, Švajcarska...


    Bojeve glave SSSR ostale u bivšim republikama

    Južna Afrika je tokom osamdesetih proizvela šest nuklearnih bombi, koje je deceniju kasnije uništila. Raspadom SSSR-a znatan deo nuklearnog arsenala ostao je u bivšim republikama. Belorusija je u Rusiju vratila 81 atomsku bombu, Kazahstan čak 1.400 nuklearnih bojevih glava, a Ukrajina 5.000. Ukrajina je do 1996. bila treća najveća nuklearna vojna sila.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 21. Dec 2024, 15:49:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.049 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.