Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:59:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Knjiga kao bensedin  (Pročitano 15205 puta)
06. Jun 2009, 02:28:01
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Knjiga kao bensedin

Zove se biblioterapija a zapravo je poboljšanje zdravlja čitanjem knjiga. Kažu da pomaže u oslobađanju od stresa i podiže raspoloženje. Takođe, neka istraživanja tvrde da je čitanje brži način opuštanja nego što je slušanje muzike ili šetnja.

Piše: Ljiljana Sinđelić Nikolić



Poređajte po policama, podovima, budžacima i usisavajte samo po knjigama, tu je sva prašina - savetuje Bata Borović, koji ima jednu od malobrojnih antikvarnica u Beogradu.

Šali se, naravno, naš sagovornik, koji ima veliku biblioteku, ćerke opet imaju svoje, koji čita istovremeno po desetak knjiga što je stvar raspoloženja...i sprema se da kupi (možda je već obavljeno) veliku biblioteku koju prodaje jedan gospodin, koji je "znao šta kupuje i teško se odvaja od svojih knjiga."

"To je uglavnom tako, onaj ko je kupovao knjige teško se rastaje od njih, a oni koji naslede lakše ih otuđuju", prenosi nam svoje dugogodišnje iskustvo Bata Borović. Otkriva nam dalje tajne svog zanata, najdragocenije je kupiti prva izdanja od Vuka, Dositeja, razna pisma...

"Evo, baš skoro sam nabavio dokument patrijarha Georgija u kome stoji da se kažnjava Isidora Sekulić zbog lošeg vladanja prema deci. Kazna je 30 posto manja plata i odlazak na odmor", kaže Bata. Na pitanje odakle mu taj dokument, odgovara da ljudi donose razne stvari, sve i svašta, pa tako u njegovoj antikvarnici ima i igračaka. "Ama, zar neko kupuje pocepane plišane mece, izgrižene zeke i lutke bez jednog oka...."pitam se, pitam....

"Kupuju, kupuju, sve su to uspomene...jao...kažu...igrao sam se nekad sa tim...kupiću..."

Ljudi traže uspomene




"Kada ljudi dođu kod mene, traže neke svoje uspomene, ono što su čitali pa da obnove a još ako nađu neke omiljlene romane mladosti, pa još i štampane u tom periodu oduševljavaju se i ne pitaju za cenu. Dolaze razni, dolaze svi, mladi, stari, žene, muškarci," kaže Bata Borović vlasnik antikvarnice u centru Beograda. Priča da u našem lepom gradu ima malo antikvarnica, mnogo manje nego u susednim zemljama, priča o kvalitetnim knjigama koje su se nakd šile, bile u tvrdom povezu i "mogli ste da bacite knjigu sa trećeg sprata i da ostane čitava."

"Danas pročitate knjigu tri puta a ona se raskupusa, raspadne. Danas se knjige štampaju uglavnom na lošem, često na novinskom papiru u ogromnom tiražu, što opet ima i svoje dobre strane, jeftine su, pa neka se ljudi naviknu da čitaju. Mada broj nije i kvalitet, to su neka popularna izdanja koja se pročitaju za jedan dan a posle se zaborave. Enciklopedije se retko štampaju, jer je potrebno uložiti puno truda i rada, nekada su bile pisane i po desetak i više godina. Danas se za mesec dana napiše knjiga, samo da se što pre proda. Danas se ide za komercijalizacijom, piše se ono što je senzacionalistički, ono što će se brzo prodati."

Instant knjige za instant živote

Baš tako, na svakom ćošku nam se nudi...veština prodaje...kako ostaviti pušenje...smšati... postići uspeh za pola dana...ostaviti momka i udati se srećno...naći u sebi vođu i rukovoditi samog sebe od danas do sutra...biti korak ispred svih...

A šta je sa Adrijanom Molom, sa devojčicom Momo koja je umela da sluša, sa Atrejem i čuvenim zmajem Fuhurom, a Hajdi, pa Tistu zelenih prstića, te Igla staklenih perli, Čarobni breg, Romeo i Đulijeta...šta je sa šarenim svetom oko nas i u nama, sa svim onim divnim likovima od kojih smo se teško rastajali. Kako reče Duško Radović...lepe i pametne knjige obavezuju nas na vernost...pošto ih pročitamo, dugo ih posle ne varamo sa nekim drugim lepim knjigama. Šta beše ono...knjiga je najbolji drug...ko čita zlo ne misli, a ne to beše...ko peva zlo ne misli.

Na poslednjem sajmu knjiga u Beogradu, rečeno je da se izgubila radost čitanja i da su brojke zabrinjavajući pokazatelji. Đaci gutaju knjige do trećeg razreda a onda sve manje i manje....roditelji prema anketama u školama tvrde da vole knjige ali da ne čitaju a profesori osim udžbenika ne koriste dodatnu literaturu. Tja. Na koga smo, dobri smo.

Knjiga kao bensedin



Zove se biblioterapija a zapravo je poboljšanje zdravlja čitanjem knjiga. Kažu da pomaže u oslobađanju od stresa i podiže raspoloženje. Ova vrsta terapije je vrlo popularna u Britaniji, postoji grupna terapije - grupne čitateljske seanse ili pojedinačne. Takođe, neka istraživanja tvrde da je čitanje brži način opuštanja nego što je slušanje muzike ili šetnja.

Oni koji putuju diljem naše lepe Evrope znaju da ljudi čitaju dok se voze tramvajima, autobusima, vozovima. Udube se u svoje štivo i ne gledaju kako je ko obučen, da li je debeo ili mršav, kojim jezikom govori i kakve mu je boje koža. Čitaju, čitaju, čitaju.

I dok ćaskam sa g. Batom eto ti devojke koja traži rečnik Veselina Čajkanovića, gleda, obrće, kupuje.

"Kupuju ljudi, kupuju, beletristike je ponavljam najviše, ima knjiga iz filozofije a umetnost je malo stala. Izlaze nove knjige iz umetnosti koje su daleko kvalitetnije rađene od starih i naravno imaju bolju prođu. Ima vrednih knjiga na tržištu, a u knjigama se svašta nađe, stare pare, fotografije, računi, isečci iz novina, zabeleške..." Priča nam Bata Borović i da najviše voli da čita istorijske knjige, "možda zato što to nisam čitao u mladosti," kaže i dodaje da je i sam postao izdavač štampajući knjigu "Putovanje po slovenskim zemljama" od Mekenzijeve i Irbijeve a u pripremi je već nova knjiga.

Čini se da nije nezadovoljan, ali valja podstaći mlade da se okrenu još više čitanju. Knjige su tu da nas prosvetle, a prosvetljuju nas one koje zahtevaju od nas da bar malo izađemo iz zone komfora. Ako knjigu čitamo glatko, to je verovatno stoga što ne saznajemo ništa novo, već samo potvrđujemo ono što već znamo, smatraju neki teoretičari.

A naš sagovornik kaže da je potrebno puno raditi kako bi se stvorila čitalačka publika, ljubitelji, « članovi biblioteke », gutači knjiga.

„Edukacija, edukacija, edukacija u svakom slučaju, mlade gađati pa će naučiti, da im uđe u glavu kao što je ušao kompjuter. Ne, ne čitam na kompjuteru, averzija, nije još stiglo do nas, a i ja sam protiv . Ipak je nešto posebno kad osetite u ruci knjigu, pa ako je stara, pa ima poruke, sve to ima svoje », govori Bata Borović ili što bi rekao Ciceron...soba bez knjiga je kao telo bez duše.

O elektronici i duši može se puno pisati i verovatno će se tek pisati u nas. Opet stručnjaci tvrde da je pogrešan pristup da će elektronska inforamcija da zameni knjigu. To su različiti mediji, na stranu šta ko voli i ne voli. Postoje tipovi knjiga u kojima je elektronska forma bolja, rečnici, naučni članci. Dakle, u razmatranju odnosa pisane i elektronske kulture ne treba odmah govoriti o smeni, paralelni putevi su realnost i mogućnost.

Opet, tamo, u drugim zemljama, knjige u elektronskoj formi su mnogo više prisutne nego kod nas. Ljudi preslušavaju knjige svuda i na svakom mestu. Preporučujem slušanje dok peglate ili spremate po kući, provereno uspešno. Efikasno a korisno i nije skupo. Uostalom, Bata smatra da knjige kod nas nisu skupe.

"Knjige su čak i jeftine, samo što su plate majušne. Ipak, odvoje ljudi, ali knjige kupuje onaj koji para nema a onaj koji ima ne kupuje knjige ", veli u zaključku Bata Borović.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 3220
Obozavam da sednem na bajs, odvozam se do Palica, sednem na moju omiljenu klupicu i citam neku knjigu Smile

Pali uvek kada sam nervozna  Smile
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.63
mob
Apple iPhone 6s
Svaka cast ljudima koji to mogu... za mene su bensedini ipak nezamenljivi Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 




Nekada sam citala i 3 knjige mesecno ,a sad evo pored kreveta imam pet koje sam krenula da citam i stala posle druge glave.Neam sanse da citam kad sam nervozna ,za lecenje nervoze je sport,a knjiga se cita kad je mirno u glavi .
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 938
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 7310 Supernova
posto mi je malo sta pomoglo kod nervoze, pokusacu i s ovom "terapijom"
IP sačuvana
social share
To nisam ja - to je moja schauma. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Cancer
Pol
Poruke 7773
Zastava Kurcheva Glava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
All this nigga' needs is a lil' bit of Wagner  Smile
IP sačuvana
social share
I got banned for having a common sense.
Common sense... Not as common as you might think.
Sta smo danas naucili? Filmovi se dele na umetnicke i filmove za opustanje. Nema losih filmova, to je laz, plod fikcije.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Mozzart je idealan kad si nervozan k'o leptir.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Cancer
Pol
Poruke 7773
Zastava Kurcheva Glava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Subjektivna stvar. Mene najbolje puste Morricone i Wagner.
IP sačuvana
social share
I got banned for having a common sense.
Common sense... Not as common as you might think.
Sta smo danas naucili? Filmovi se dele na umetnicke i filmove za opustanje. Nema losih filmova, to je laz, plod fikcije.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Nepoznat
Browser
Opera 9.60
O, Morricone je moj litijum!
Smile Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Nista nije kao bensedin. Nista  Smile
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:59:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.