Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kloniranje – hoćemo li imati zoo-vrtove s izumrlim vrstama?  (Pročitano 4870 puta)
06. Apr 2018, 15:41:09
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Kloniranje – hoćemo li imati zoo-vrtove s izumrlim vrstama?

ČETVRTAK, 05. APR 2018, 13:59 -> 14:20   
IZVOR:
TANJUG


Sve je veća mogućnost da ćemo u budućnosti imati zoološke vrtove u kojima će „stanovati“ izumrle vrste, jer je kloniranje životinja sve učestalije, a u najavi je i kloniranje izumrlih vrsta, piše Bi-Bi-Si.

„Da li ćemo uskoro imati parkove i zoološke vrtove za ova stvorenja?“, pita se autor priloga na britanskom javnom servisu.


Uzimanje uzorka DNK runastog mamuta

U reportaži se vidi putnik koji se divi snežnim leopardima u rezervatu, zatim gurman koji želi da proba ljuskavce, te lovac na divljač koji prati crnog nosoroga, a koji će biti vraćen u život nakon što ga ubije.

I dok jedni u tim prizorima vide „distopijsku noćnu moru“, drugima se sve to čini kao „uzbudljiva mogućnost“, a kako nauka napreduje, pomenute situacije su možda ostvarljivije nego što to na prvi pogled deluje, beleži autor, te podseća da pojedini istraživači ispituju kako bi kloniranje životinja moglo da promeni industriju turizma u narednih pola veka.

Ipak, zaključuje Bi-Bi-Si, scenario iz filma Park iz doba jure, gde dinusaursi ponovo hodaju zemljom, ostaće fantazija.

Autor, naime, objašnjava da je oživljavanje izumrlih vrsta neverovatno izazovno, ali da nije jasno da li DNK dinosaursa može biti obnovljen.

Sa trenutnom tehnologijom uzorci DNK ostaju upotrebljivi još milion godina, tako da bi teorijski mogao da se klonira, recimo, neandertalac, ali ne i triceratops, „koji je poslednji put viđen pre 65 miliona godina“.

DNK runastog mamuta je, ipak, prihvatljiviji - postoje, naime, zamrznuti uzorci mamuta, te se genetski materijal može ubaciti u slonove, koji su slični po genetici.

„Ne možemo, međutim, vratiti mamute u staništa poput originalnih, gde bi mogli prirodno da se razvijaju“, primećuje autor, ali istovremeno predviđa da bi naučnici mogli to da urade s drugim vrstama koje su nestale kasnije od mamuta, poput goluba selca.



Prema rečima profesora biotehnologije na Univerzitetu u Konektikatu Siuhuna Tiana, koji radi na ponovnom aktiviranju DNK na bazi nukleusa putem kloniranja, nauka je prešla dug put od kako je klonirana ovca Doli 1996. godine.

Nedavno je uginuo poslednji mužjak severnog belog nosoroga, a Bi-Bi-Si podseća da su u toku kontroverzni napori da se beli nosorog spasi, tako što će se njegovi embrioni ubaciti u surogat.

Istovremeno, Tian tvrdi da nas, prema nekim procenama, od hibrida vunenog mamuta i slona deli samo nekoliko godina.

Naime, Tian smatra da bi, u slučaju da ima dovoljno političke volje i novca, bilo potrebno samo 10 godina da se nađemo u situaciji kada će se u zoološkim vrtovima „nastaniti“ retke i ugrožene životinje.

Zoološki vrt u San Dijegu, podseća Bi-Bi-Si, 2000. godine je planirao da izloži kloniranog gaura (indijskog bizona) Nou, ali je on uginuo od posledica infekcije posle dva dana.

Kasnije je taj zoološki vrt postao dom bantega Džahave (vrste divljeg govečeta iz Jugoistočne Azije) za narednih sedam godina, dok Džahava nije slomio nogu posle čega je uspavan.

Džahava i Noa su oboje klonirani uz pomoć zamrznutih ćelija iz zoološkog vrta u San Dijegu, odnosno kolekcije zamrznutih uzoraka kože iz ugroženih životinja.

Tian zato smatra da glavne prepreke pre mogu biti finansijske i političke pirode, nego naučne.

Još jedan problem je visoka stopa smrtnosti kloniranih životinja u startu, ukazuje Bi-Bi-Si, te navodi da postoje etičke dileme o stvaranju životinja s visokim šansama da će rano uginuti ili da će živeti pod stresom.

Sa naučne tačke gledišta, ipak, postoji realna mogućnost da se kloniraju ugrožene životinje, navodi Bi-Bi-Si.


Poslednji beli nosorog, Sudan, uginuo je nedavno

Predviđa, međutim, da ako se to i dogodi većina nas neće imati mnogo kontakata s takvim kloniranim ugroženim životinjama na svakodnevnom nivou, ali bi postojala mogućnost da u jednoj oblasti oni koji nisu naučnici imaju kontakt s klonovima, a to je turizam za bogate.

Kako se u reportaži navodi, bogati putnici platili bi mnogo da love klonirane životinje u Južnoj Africi, jedu klonirane životinje u Japanu ili samo posmatraju klonove ugroženih životinja na safariju u SAD.

Sociološkinja u Londonskoj školi ekonomije i autorka knjige o kloniranju divljih životinja Keri Fris smatra da bi u rezervatima u budućnosti, u kojima bi se nalazile klonirane životinje, u fokusu pre bila tehnologija nego životinje, za razliku od tradicionalnih zooloških vrtova gde su u centru pažnje same životinje.

Posetioce bi, objašnjava, privlačila sposobnost da se oživi golub selac isto koliko i da vide goluba selca.

„Parkovi za oživljavanje vrsta bi bili posvećeni slavljenju ljudske genijalnosti, koliko i divljenju životinjama“, zaključuje Fris.

Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
kolkko bi bilo tesko ubiti dinosaurusa iz puskom?
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

disident Burek-foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10067
Zastava
mob
Motorola 
  Na svakog belog nosoroga imaćemo barem 10 Šoroševih (i sličnih mu) klonova.Ne zanosimo se da bi bilo drugačije.
IP sačuvana
social share
Od Vučića pedera do Ane lezbejke : Srpska Napredna, stranka kontinuiteta
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Kad smo kod toga video sam samo jedan film u kojem se ljudi bore protiv zombija u necemu sto podseca na srednjovekovne oklope. Sto je jednostavno resenje za zombije.

Prava opasnost iz proslosti za nas mogu biti samo nekakvi virusi bakterije
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
mob
LG Frizider
Sa jedne strane mi je to fantasticno, bioloske strane, cak i sa eticke. Dajes nov zivot vrstama koje je priroda (coveka svrstavam u prirodu posto nisam ubedjen da nas je Bog napravio za sedam dana) odstranila jer su ziveli u nesrecno doba dominacije jedne vrste ili nisu imali dovoljno evolutivnog kapaciteta da se prilagode novim uslovima.

A sa druge strane.....ne verujem u dobre namere ljudske populacije nimalo Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Nauka nije ni moralna ni nemoralna.

Ali ni ljudi generalno nisu monstrumi..
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
mob
LG Frizider
Generalno nisu. Kako kad u praksi.........
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Da nije tako, ne bi bilo zanimljivo
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
mob
LG Frizider




Evo ti primer klasicnog sadizma u zivotinjskom svetu.

Priroda namestila da i to postoji.
« Poslednja izmena: 06. Apr 2018, 19:44:37 od vanyo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
eto, naravno. pametniji je sadista.

a najveci sadista je taj sto ih drzi na lancu
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
mob
LG Frizider
Da, to sam i ja pomislio. Ne bi majmun imao razlog da iskaljuje frustraciju na psu da nije vezan.......

Al vezu i ljude drugi ljudi. Ne lancima, prerasli smo to valjda Smile

Mada Busmani i Pigmeji su delili Zoo celije sa zivotinjama pre 120 godina Smile
« Poslednja izmena: 06. Apr 2018, 19:55:35 od vanyo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

disident Burek-foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10067
Zastava
mob
Motorola 
  Aboridžinima je pravo na glasanje dato tek šezdesetih prošlog veka.
IP sačuvana
social share
Od Vučića pedera do Ane lezbejke : Srpska Napredna, stranka kontinuiteta
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.06 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.