Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:38:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Клаустрофобија  (Pročitano 4666 puta)
25. Jan 2011, 21:48:12
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.16
mob
Qtek 小米
Клаустрофобија


Клаустрофобија је анксиозни поремећај који подразумијева страх од затвореног или уског простора. Клаустофоби могу доживити нападе панике приликом уласка у скучене просторе као што су лифтови, возови или авиони.

Клаустрофобија може да се лијечи на сличне начине као и други анксиозни поремећаји, помоћу спектра метода укључујући когнитивну терапију понашања и употребу анти-анксиозних медикамената.

Клаустрофобија се сматра супротношћу агорафобије, то јест "страха од отворених простора". Ово је претерано поједностављивање јер се клаустрофоби такође могу бојати гомиле, тако да би нагужвани градски трг, на примјер, могао да узрокује и клаустрофобичне и агорафобичне нападе.
 Фреквенција

Истраживања показују да 5 - 10,6% људи који су били подвргнути скенирању нуклеарном магнетном резонанцом има клаустрофобију. Штавише, откривено је да је 7% пацијената имало „неидентификовану“ клаустрофобију, због које је скенирање морало да се превремено оконча. 30% је изјавило да је осећало блаже нелагодности услед неопходности да леже у затвореном простору дуже времена.
Лијечење

Постоји неколико психотарапеутских метода за лијечење клаустрофобије.

    * Преплављивање — Код овог начина лечења излагањем, пацијент се излаже затвореним просторима. Свијест да се суочио са за њега најстрашнијом ситуацијом, и да му се није догодило ништа лоше, може бити врло моћан начин лијечења.
    * Контра-условљавање — Ово је метод систематске десензитивизације, где се пацијент учи да користи посебне технике опуштања и визуализације када искуси анксиозност везану за фобију. Елементи који изазивају фобију се полако уводе, корак по корак, док се особа концентрише на физичко и ментално опуштање. Коначно, особа би требало да може да се суочи са извором свог страха без осјећаја анксиозности.
    * Моделовање — Слично, овде се пацијенту показују људи који пролазе кроз преплављивање, и пацијент се охрабрује да опонаша њихову сигурност.
    * Когнитивна терапија понашања — Особа се охрабрује да се суочи са страхом, и измени специфичне мисли и ставове који воде осјећају страха.
    * Медикаменти — Лијекови као што су лијекови за смирење и анти-депресанти. Лијекови познати као бета блокатори се могу користити за лијечење физичких симптома анксиозности, као што је лупање срца.

*****************************************
п.с. упознао сам једну девојку која је тежак клаустрофобичар. Плаши се вожње у градском превозу дуже од пола сата, вожње у аутомобилу, бусу, авиону, једино је воз подношљив и то на краћим релацијама.

Каква је успешност лечења ове фобије, да ли нешто знате о томе ... све што сам успео да изгуглам је ово са википедије.
Иначе игром случаја сам заиста погодио да је један од метода ово такозвано ''Преплављивање'' постоји и то сам јој предложио. .  Smile
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 8.0.552.237
Иначе игром случаја сам заиста погодио да је један од метода ово такозвано ''Преплављивање'' постоји и то сам јој предложио. .  Smile
To ni slučajno da ne radi na svoju ruku. Pisala sam već o kognitivno-bihejvioralnog terapiji (čiji je preplavljivanje deo), potraži.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.16
mob
Qtek 小米
Иначе игром случаја сам заиста погодио да је један од метода ово такозвано ''Преплављивање'' постоји и то сам јој предложио. .  Smile
To ni slučajno da ne radi na svoju ruku. Pisala sam već o kognitivno-bihejvioralnog terapiji (čiji je preplavljivanje deo), potraži.
Па радила би на моју руку.  Smile
А ако и даље буде пружала отпор стручној помоћи, шта је твој предлог ?
« Poslednja izmena: 25. Jan 2011, 22:09:31 od Гамбино »
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 8.0.552.237
Ništa osim strpljenja.
Jedini način je da se to odradi sa stručnjakom, sve drugo je opasno i neodgovorno.
Kada bude spremna, sama će potražiti pomoć.
Ne silite je i ne činite da se oseća još gore.

p.s. Iskreno... vožnja u gradskom busu duža od pola sata i u meni budi neopisiv užas, gnev i strahotu... a nisam fobičar. Smile
« Poslednja izmena: 25. Jan 2011, 22:11:39 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Nisam ni znala da sam klaustrofobčna dok nisam ušla u Keopsovu piramidu.
Taj osećaj straha, nemoći, osećaja da će sve da mi padne na glavu i da neću naći izlaz...uf.Mislila sam da ću da umrem..jedva živa sam izašla napolje, mislim da sam se savladala nadljudskim naporima.
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.16
mob
Qtek 小米
Море Бамби, авион је закон.  Smile
Ако будем са њом до лета, када су годишњи одмори наравно, некако ћу да је преварим да путујемо авионом ... нема стајања, нема мољења возача/пилота да стане да ''узме'' ваздух, нема отварања прозора, нема седења на првом месту ... + бенседин и мало жестине.
Smile
Опција б - воз.

А пилуле за спавање ?


Brana.M то је само нелагодност, а права фобија од тебе прави затвореника, ниси у стању ни са једног краја града да одеш на други, нормално као сви ... и многе ствари су ти ускраћене.





« Poslednja izmena: 25. Jan 2011, 22:38:23 od Гамбино »
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 8.0.552.237
Ne, to ti neće pomoći, fobiju ne možeš da ''prevariš''.
Može da dobije panični napad ako je siliš, a to ti ne treba, njoj još manje.

Infomiši je o svemu - o terapiji (koja je inače veoma uspešna i sam proces je jako jednostavan i kratkotrajan, nije u onom fazonu da ideš godinama kod psihića koji ti na kraju kaže da je tvoj problem što te keva nije dojila), o tome kako će konačno da bude slobodna od tog iracionalnog straha.

Budi joj podrška, tim zbudž varijantama možeš samo još veće sranje da napraviš.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
mislim da je za ljude koji imaju bilo kakav strah suocavanje sa strahom nevidjen stres. Ja imam bolestan strah i kada sam pokusala da se suocim sa tim-pala sam u nesvest i od tada se bojim jos vise
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 8.0.552.237
Pa naravno, zato i kažem da se to ne radi tek tako, nego najpre pripremama i to sa stručnim licem koje zna šta radi.
Kada bi bilo tako jednostavno... Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 



Pre mesec dana sam se zaglavila u liftu oko 04 ujutru. Ne bi bilo toliko strasno da pre toga nisam popila 4 corone. Smile
Oko pola sata sam lupala da bi me komsije cule, a drugo pola sam cekala da dodju majstori, sve skupa sat vremena.
U prvi mah sam bila ljuta, besna, nikako preplasena ali zadnjih 15 minuta je vec pocelo da mi nestaje vazduha i da me muci besika. Sela sam u cosak i duboko disala cekajuci da momci dodju i odglave jebeni lift. Sve mozes podneti i prevazici samo kad se skoncentrises na to da ne panicis i da ostanes pribran.
Inace, od osoba sam koja ne voli da sedi u dnu stola ( kad mora ustati 10 ljudi da ti prodjes do svog mesta),ne volim male kancelarije, podrume ali sve to u nekom blazem obliku, nista preterano fobicno.
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:38:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.