Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:50:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kinezi drukčije računaju  (Pročitano 1300 puta)
02. Sep 2006, 22:50:26
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone 6s
Kinezi drukčije računaju
Razlika u mozgu


Ranije je snimanje potvrdilo da se izgovaranje kineskog i izgovaranje engleskog jezika različito obrađuje u mozgu. Da li ovo saznanje važi i za računske radnje?

Čak i kad koriste iste arapske brojeve, pomenuti govornici ne čine to na istovetan način. Naučnici veruju da uzrok tome ne leži u različitostima dva jezika. Skloniji su da ovo nepodudaranje pripišu načinu učenja reči.

Kad čitaju, kod Kineza se, uglavnom, uključuje prostorno-vizuelno područje mozga. Da bi odgonetnuli da li se to događa i kad računaju, istraživači su uporedili 12 stanovnika koji govore engleski i 12 studenata iz istog kineskog grada – Dalijana.

Svi su imali dvadesetak godina, a razvrstani su prema polu. Potom su im skenirali glavu dok su radili jednostavne zadatke. Uočeno je da su u izvršenju učestvovale i putanje za vid i putanje za govor. Na videlo su izišle nepodudarnosti između dve jezičke grupe.

Veće razlike ispoljene su kada su ispitanici baratali brojevima, a ne slovnim znacima. Kod govornika engleskog više je bila uključena oblast za jezik, a kod govornika kineskog vizuelno-prostorna. Uočeni jaz se produbio u sledeće dve provere: izvođenju aritmetičkih radnji i upoređivanju brojčanih vrednosti.

Kinesko-američki naučnici, koje je predvodio Jijuan Tang sa Univerziteta za tehnologiju u Dalijanu, pretpostavljaju da na drukčiji pristup brojevima ne utiče samo jezik. U tome udela ima i način kako se on uči. Poznato je da se deca pretežno oslanjaju na sliku učeći kineski, a na zvuk učeći engleski.

Povrh svega, izvodeći obične računske radnje na prastaroj računaljki – abakusu, Kinezi se pouzdaju većinom u gledanje.

Istraživanje predstavlja potporu iznenađujućem zaključku da kultura upliviše na oblikovanje moždanog ponašanja, izjavio je Čarls Perfeti sa Univerziteta u Pitsburgu. On je svojevremeno otkrio da američki visokoškolci u većem obimu koriste takozvana kineska područja mozga dok uče kineski.

Majkl Posner, koji na Univerzitetu Oregon proučava ljudsko saznanje, smatra da najnovija studija ima važnu poruku za učenje matematike. Može li drukčija obrada brojeva objasniti zašto su kineski studenti bolji matematičari od vršnjaka iz engleskog govornog područja?

I odmah je sam zaključio – može.

S. P.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Burek zajebant

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1546
Zastava Sarajevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Samsung sgh e720
ludi kinezi Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:50:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.