Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Kina kao svjetska sila broj 1 će biti
ista kao SAD
12.4%  (27)
bolja nego SAD
40.8%  (89)
gora nego SAD
32.6%  (71)
ne znam odgovor
14.2%  (31)
Ukupno glasova: 218
Idi dole
Stranice:
1 ... 176 177 179 180 ... 205
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kina kao svjetska sila broj 1 - kakva će biti ili kakva bi bila?  (Pročitano 343759 puta)
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
Епохални кинески експеримент: Стварају вештачко сунце



У потрази за фузијском технологијом, која би производила енергију на исти начин на који до ње долази у унутрашњост Сунца, кинески научници су остварили револуционарни напредак.

У потрази за чистим извором енергије Кинези су направили „вештачко сунце“ на нуклеарни погон.


У реактору ЕАСТ загрејали су водоник на температуру вишу од 100 милиона степени Целзијуса, што је тренутак када се ствара плазма.

Научни новинар у Институту за физику Слободан Бубњевић у разговору за Спутњик објашњава колико је овај кинески експеримент значајан и да ли би овладавање термонуклеарном енергијом у контролисаним условима могло да доведе до потпуно другачијег односа снага.

„У данас познатим реакторима који постоје у великом броју широм света, енергија се добија цепањем атомског језгра. Међутим, са развојем нуклеарне физике, брзо се схватило да је уместо цепања могуће спајати лака језгра и на тај начин добити неупоредиво већу енергију.“

Та чињеница је одавно позната, али за реализацију те идеје је постојао један банални проблем. Када се такав феномен вештачки изводи у плазми, морају да се обезбеде изузетно високе температуре, а до сада није постојала одговарајућа посуда у којој би та плазма могла да се стави окружена температуром, која је равна температури Сунца.

„Још су совјетски истраживачи покушавали да направе посуду од магнетног поља, постигнути су добри резултати и покренута је термонуклеарна енергија. Али да бисте одржавали такав систем, потребна је огромна енергија, огроман систем који није успевао да се начини довољно ефикасним, да би постао примењив“, каже Бубњевић.

Многе нације и данас покушавају да опонашају тај експеримент. Али Кинези су успешно радили на развоју и ово покретање реактора показује да су они у великој мери одмакли у свом истраживању и да сада већ могу да конкуришу, да у некој блиској будућности такав реактор буде употребљен у комерцијалне сврхе.

Човек је овладао фузијом још ’50-их година, али неконтролисаном, јер су велике силе направиле нуклеарна оружја на бази фузије. Највеће нуклеарне бомбе су управо термонуклеарне бомбе, које разорну снагу добијају претварањем водоника у хелијум у неконтролисаном процесу, ван реактора. То су мегатонске бомбе, које могу да униште целе области.

„Права је несрећа што говоримо о штетним ефектима, јер употреба те енергије у контролисаним условима би довела до знатног побољшања квалитета живота, јер би производња бесплатне енергије променила односе у свету“, истиче Бубњевић.

Али онај ко овлада фузијом, имаће бенефите које би довели до глобалних промена. Зато су сви заинтересовани да развијају овакве пројекте, јер ће онај ко то успе, због огромних економских добитака, постати прва сила у свету. Ако се ова технологија освоји и спроводи у контролисаним условима, они који је буду креирали, у рукама ће имати бесконачну количину чисте енергије.

Хелијум и водоник се налазе свуда око нас, а велика предност фузионих реактора у односу на данас познате реакторе је та што нису радиоактивни и што не доводе до контаминације.

„Али да бисте одржавали такво магнетно поље, потребна је огромна количина горива и зато су до сада сви термонуклеарни реактори били неисплативи. Међутим, Кина је показала да је по том питању сада далеко одмакла и да није немогуће да се у будућности све оствари и у пракси“, закључује Бубњевић.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
 Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro










antarktik...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
Србин проглашен за наставника године у Кини!


Млади Зрењанинац Бојан Јанковић проглашен је за наставника године у Кини! Јанковић је ангажован у Академији Stanley Potenital English, као наставник енглеског језика. Сваке године ова школа додељује награду најбољем наставнику, а признање за 2018. припало је управо Јанковићу. Бојан је, иначе, син музичара Александра Јанковића, фронтмена култног зрењанинског рок састава „Инстант карма“.


Млади наставник је завршио Зрењанинску гимназију, после чега је годину дана студирао историју у Новом Саду.
 
– Пре четири године сам одлучио да нађем неки озбиљан посао, не бих ли био у могућности да једног дана издражавам породицу. Жеља ми је била да останем у Србији, али сам убрзо схватио да се од српске плате не живи. Зато сам 2016. послао око стотинка различитих мејлова, на адресе од Аљаске до Аустралије, тражећи посао. Одговорило ми је свега неколико људи, а Предраг Никић је имао врло озбиљну понуду за мене. Понудио ми је посао у Кини и у августу сам се отиснуо на пут дугачак 10.000 километара. И до дан данас нисам зажалио због тога ни једног јединог тренутка – испричао је за портал зрењанински.ком Бојан Јанковић.

Прилике се само низале
Није ми дуго требало да се привикне на тамошњу културу, иако кинески језик још увек није научио. Међутим, требало му је веома мало времена да научи посао којим се данас бави, после чега су се прилике само низале.


– Данас радим у једном од најбољих ланаца школа у самом Пекингу. У овој установи је ангажован и Предраг Никић, који је од самог почетка у њу доводио највеће таленте и најискусније наставнике са којима је сарађивао. У Stanley Academy сам дошао у септембру 2018. и можда је једна од најбољих ствари та што имамо одличну и велику екипу из Србије. Сви заједно функционишемо као једна велика породица, а признање које сам добио представља огроман ветар у леђа – каже Бојан.

С обзиром на то да му је просечно радно време 20 сати недељно, овај млади Зрењанинац има доста времена за себе, девојку и пријатеље.

– Овај посао могу да препоручим од срца свима онима који су се у њему пронашли. Ово је поштен и добро плаћен посао, а у раду са децом не постоји много стреса и верујем да би то свакоме одговарало – закључује Бојан.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
mob
LG Frizider
Inicio, cemu tvoje simpatije prema Kini? Al zanima me stvarno Smile je l to neka kontra na osnovu raspodele sile i bogatstva ili eto imas neke druge kosmicke razloge Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
razlozi su ocigledni...

to je jako blizak nama narod...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1209
bela rasa mora pokoriti azijate
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Bela rasa izumire
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1209
razlozi su ocigledni...

to je jako blizak nama narod...

mislim da kada bi marsovci sleteli sutra, bili bi nam bliskiji od kineza
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 176 177 179 180 ... 205
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.