Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 21. Jul 2025, 17:54:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Edgar F. Codd  (Pročitano 2688 puta)
08. Apr 2007, 20:35:57
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Edgar F. Codd

Edgar Frank "Ted" Codd
Rođenje   23. kolovoza, 1923.
Portland, Dorset, Engleska
Smrt   18. travnja, 2003.
Otoci Williams, Florida
Polje   Računarstvo
Institucija   IBM
Poznat po   OLAP
Relacijski model podataka
Istaknute nagrade   Turingova nagrada


Edgar Frank "Ted" Codd (23. kolovoza, 1923. – 18. travnja, 2003.) je bio britanski računalni znanstvenik koji je značajno doprinjeo teoriji relacijskih baza podataka. Dok je radio za IBM, stvorio je relacijski model za upravljanje bazom podataka. Značajnije je doprinjeo i ostalim poljima računarstva, ali relacijski model, vrlo utjecajna općenita teorija upravljanja podacima, ostaje njegovo najznačajnije postignuće.

Biografija

Edgar Frank Codd je rođen u Portlandu, Dorset, u Engleskoj. Nakon pohađanja Poole Grammar School, studirao je matematiku i kemiju na Exeter koledžu pri Oxfordu, prije nego što je služio kao pilot u Royal Air Force za vrijeme drugog svjetskog rata. 1948. se preselio u New York kako bi radio za IBM kao matematički programer. 1953., nakon što ga je ražestio senator Joseph McCarthy, preselio se u Ottawu, Kanada. Desetljeće kasnije, vraća se u SAD gdje je steće doktorat iz računarstva na Sveučilištu Michigan u Ann Arboru. Dvije godine kasnije se preselio u San Jose, California kako bi radio u IBM-ovom istraživačkom centru Almaden Research Center.

1960-ih i 1970-ih radio je na svojim teorijama slaganja podataka, izdajući papir A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks 1970., nakon internog IBM papira godinu dana ranije. Na veliko razočarenje, IBM se pokazao sporim za iskorištenje njegovih prijedloga sve dok ih nisu počeli ostvarivati rivali.

U početku je IBM odbio implementirati relacijski model kako bi očuvao prihode od IMS/DB. Codd je tad pokazao IBM-ovim mušterijama potencijale ostvarenja svojeg modela, a oni kao rezultat toga vrše pritisak na IBM. IBM je uključio u svoj Future System projekt System R potprojekt, ali na čelo njega je postavio razvijatelje koji nisu bili u potpunosti upoznati sa Coddovim idejama, i stoga su izolirali sam tim od Codda. Kao rezultat, nisu koristili Coddov Alpha jezik već su stvorili nerelacijski, SEQUEL. Čak i tad, SEQUEL je bio toliko superiorniji predrelacijskim sustavima, da je bio kopiran, na osnovu papira predstavljenog na konferencijama prije samog puštanja u prodaju, od strane Larryja Ellisona, u njegovom Oracle DBMS, a koji je ustvari bio pušten u prodaju prije SQL/DS. Zbog dotad već vlasničkog statusa izvornog naziva, SEQUEL je preimenovan u SQL.

Nastavio je razvijati i proširivati svoj relacijski model, ponekad u suradnji sa Chrisom Dateom. Jedna od normaliziranih formi, Boyce-Coddova normalna forma, je imenovana po Coddu. Kako je relacijski model počeo biti u modi ranih 1980-ih, Codd je vojevao gdjekad grube bitke kako bi spriječio zlouporabu naziva od strane prodavača baza podataka koji su samo staru tehnologiju okrstili relacijskom. Kao rezultat ove kampanje, objavljuje 12 pravila a koja definiraju točno ono što sačinjava relacijsku bazu podataka. Njegova se kampanja proširila sve do SQL jezika, kojeg je smatrao krajnje netočnom implementacijom teorije. Ovo je učinilo njegovu trenutnu poziciju u IBM-u znatno nezgodnom, te ju je stoga napustio kako bi osnovao vlastitu tvrtku za konzultiranje, sa Chrisom Dateom i drugima.

Skovao je naziv OLAP i napisao dvanaest zakona online analitičkog procesiranja, iako oni nikad nisu istinski prihvaćeni nakon što je na vidjelo iznešeno da je rad sponzorirao prodavač programske podrške. Također je proširio ideje u relacijskom modelu kako bi pokrio problem dizajn baza podataka u svojem RM/T. Codd je također doprinjeo u području staničnih automata.

Dobio je Turingovu nagradu 1981. i 1994. je postao Fellow of the Association for Computing Machinery[1] .

Edgar F. Codd je umro od srčanog udara u svom domu na otocima Williams, Florida, u 79. godini života, na petak 18. travnja 2003.[1]

2004. je SIGMOD preimenovao svoju najvišu nagradu, SIGMOD Innovations Award, u njegovu čast.

Reference
Codd, E.F. (1970). "A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks". Communications of the ACM 13 (6): 377–387.
Codd, E.F. (1990). The Relational Model for Database Management, Version 2, Addison Wesley Publishing Company. ISBN 0-201-14192-2.
National Academy of Sciences (1999). “Chapt. 6: The Rise of Relational Databases”, Funding a Revolution: Government Support for Computing Research, Washington DC, USA: National Academy Press.
Date, C.J. (2000). The Database Relational Model: A Retrospective Review and Analysis: A Historical Account and Assessment of E. F. Codd's Contribution to the Field of Database Technology, Addison Wesley Longman. ISBN 0-201-61294-1.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
 Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 6300
lep tekst Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
HTC HD2
zar nebi bilo bolje da se ovo prebacu u temu velikani koji su obelezili civilizaciju  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 21. Jul 2025, 17:54:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.