Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Katolicki svestenik pokatolicuje Srbe u Prizrenu!  (Pročitano 15616 puta)
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Citat: Laslo


Lijepo je držati Bibliju u ruci i pozivati se na nju (Toma Akvinski bi to rekao homo unius libri), ali nju je sačuvala crkva.
/quote]

Dakako da nije. Crkva je spaljivala Bibliju i zabranila je u Srednjem veku i nametnula autoritet obicnog smrtnog coveka. Ljudi su gubili glave za posedovanje Biblije ili za prevodjenje Biblije na obican narodni jezik. Jevreji su ti koji su sacuvali Bibliju, jer su i zivot gubili da bi ta knjiga opstala, pa smo tako i dobili ocuvani Stari zavet. A sto se tice Novog, tu se malo crkva opet poigrala u IV veku sa prevodom. Eh, nije dobro citala crkva Knjigu Otkrivenja.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@counter
Slažem se da ima mnogo mladih, no ne samo mladih svećenika koji idu samo za novcima, tj. u mjesto koje je bogatije, no kao što rekoh, Crkva je podložna svjetovnim pobudama, nažalost, pa gdje "svijet" ganja samo zaradu i vjernici i, konačno, svećenici, idu za novcem također. Velim, sve je to nažalost, no treba vidjeti koji ideal i koje pobude stoje u temelju Crkve, a to nije novac. Pojedinci su od vjere napravili posao, i tu ne mislim na papu, jer on najmanje ide za novcem, kao i prijašnji pape koji su prednost davali uvijek "radniku ( čovjeku) pred kapitalom". Gledajući oko sebe sigurno možeš zamijetiti da se društveni slojevi drže zajedno, bogati s bogatim, a siromašni sa siromašnim i upravo bi Crkva trebala biti ta koja ujedinjuje jedne i druge i pomaže onima još ugroženijima, i to donekle čini, no ne "punim plučima", no nažalost mi vjernici ponekad mislimo da smo kršćani samo u Crkvi i da samo "tamo" trebamo pomagati. No, naglašavam, nije Crkva ustanova koja se jedina treba brinuti za opće dobro.
Crkva je u prvim stoljećima stvorila tzv. "kanon Svetog Pisma", tj. spojila one knjige koje najbolje pomažu vjerniku da upozna i slijedi Isusa Krista, a istina je da je neke, ne izbacila, nego ostavila izvan Svetog Pisma, nije ih uništila! nego ih čuva, i stalno radi na njima, jer konačno:"...ima još mnogo toga što učini Isus i kad bi se sve redom popisalo, sav svijet, mislim, ne bi obuhvatio knjiga koje bi se napisale...(a ovo) napisah vama koji vjerujete u ime Sina Božjega da znate da imate život vječni"( Iv21, 25/ 1 Iv 4, 13). Piscima i Učiteljstvu je prvo bilo na pameti kako dovesti ljude životu vječnome, kao što se vidi, i zato su sastavili knjige koje "tamo" najbolje vode i koje su namjenjene vjernicima, a ne nevjernicima. I pravim vjenicima nekoliko svitaka, za koje se samo nagađa što piše!, neće uzdrmati vjeru, jer oni/mi nismo vjernici zbog slova, nego zbog milosti.
A između ostalog, da ljudi vjeruju po slovu već su i mogli prestati, jer i u Bibliji piše da Boga nema.

@Sasha1
Već sam mnogo puta rekao da Crkva prihvaća povijest i sve ono što se dogodilo u prošlosti, no također sam rekao da živi u 21. stoljeću, na što se ljudi ne mogu naviknuti, pa ju stalno trpaju u srednji vijek, jer "tamo" ima dosta "materijala" za napadati. Dođi u 21. stoljeće i sad ocjenjuj Crkvu i njezino djelo.
Treba li uopće komentirati spaljivanje knjiga nakon ovog uvoda? Već sam rekao, treba gledati i okolnosti u kojima se sve događalo. Crkva nije davala neke knjige, a između ostalog i Bibliju, u ruke običnog čovjeka jer se bojala upravo onog što se dogodilo s Lutherom, tj. samostalno i svojevoljno tumačenje nakih dijelova i pretstavljanje tog privatnog tumačenja kao jedinog ispravnog. Veliko je pitanje kako netko tko čita i shvaća Bibliju nekih 50-tak godina ( maksimalno) može staviti samo svoje mišljenje nasuprot 2000 godina istraživanja i to tisuća i tisuća stručnjaka! Također se treba zapitati zašto netko tumači Bibliju na svoj način, koji je gotovo uvijek protivan Crkvi? Koji su njegvi motivi? Vjera u Isusa Krista? Treba li odgovoriti! No, dok ljudi nasjedaju takvim manipulacijama, iz zna se kojih razloga, pojavljivat će se i novih tumačenja, tzv. "pravih", "istinitih", "neiskvarenih", "vjerodostojnih"..... A zašto? Zato jer su prikladni samo za napadanje.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 575
Imas pravo u dosta stvari koni, ali za mene bi crkva trebala da bude siromasna, Isus je bio siromasan ali u isto vreme bogat.  Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Bogatstvo koje Crkva ima, ako se tako može nazvati, plod je dvotisućljetnog razvoja i skupljanja i rasta. Mislim da to nije ništa čudno. Kad bi ti sad išao pregledavati sve svoje stvari koliko bi toga našao na što si zaboravio i kad bi raščistio opet bi nakon nekog vremena imao novih stvari.
Prvo pitanje: u čemu se očituje to bogatstvo Crkve, a drugo: u čemu bi se ogledalo siromaštvo?
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Sa jedne strane katolicka crkva je otvoreno bogata, sa druge strane pravoslavna je siromasna ali svi popovi imaju mobilne telefone i prilicno visoke tarife za sahrane, pomene i sl
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
@koni
Mislim da je opet u pitanju zamena teza pitanjem zasto ljudi navodno tumace Bibliju uvek protivno Crkvi? Mozda bi bolje pitanje bilo zasto Crkva uvek tumaci Bibliju protivno Bibliji (ne ocekujem odgovor zato sto mozemo u beskraj ovako da se vrtimo u krug). Dakle, zbog Luthera i toga da obican covek ne bi mogao da zna sta uci Biblija, Crkva je radila to sto je radila (sve njezine zlocine). Zanimljivo. Dakle, da bi kontrolisala obicnog coveka i ne bi mu davala u ruke oruzje Biblije na njegovom jeziku, Crkva je bila spremna da radi takve stvari! Dobro, to je proslost. Ovo je sadasnjost - 21 stoljece. Dobro, vidimo sadasnjost. Ostaje jos samo pitanje buducnosti. Kako stvari stoje, Crkva ocito nista nije naucila iz svoje proslosti, te cemo videti kakva ce biti buducnost. Kada Crkva bude ponovila svoju proslost, bas me zarko zanima sta ce joj onda biti izgovor? Ali tada vise nece biti bitno pod kojim ce izgovorom raditi sve sto je radila u proslost, jer joj zivi Isus Hristos vise nikada nece dopustiti da ima bilo kakav izgovor za bilo koji zlocin.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 575
te tarife, sve bi to trebalo da bude besplatno ili veoma jeftino. Pop ti naplati i opet zdere i pije besplatno na svadbama i krstenju, a i nekada i na sahrani.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@counter
I zidar bi trebao raditi besplatno, i vozač autobusa isto i učitelji isto... Pa i svećenik od nečega treba živjeti. Svi sakramenti, a i blagoslovine i sve ostalo je besplatno, samo se "plaća" usluga, zapravo nagrađuje se i svećenika i Crkvu.

@Sasha1
Samo reci, molim te, gdje - što to Crkva krivo tumači.
Uvjeren sam da Crkva neće ponoviti prošlost, možda će učiniti nove pogreške, priznajem, ali neće učiniti one iz prošlosti, barem ne one na koje svi mislite. A kakva će biti budućnost možemo vidjeti već sada, a ta budućnost, barem s katoličke strane, je vrlo tolerantna i svjetla.
I Crkva, opet mislim prvenstveno na Katoličku, se ne izgovara, nego kad je potrebno moli oproštenje.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
@Counter
Besplatno, jer je to u duhu vere.
Ali to je bio samo cist primer da nije Katolicanstvo jedino. Samo je jedino javno.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 575
kako  budisti i indijci, oni zive skoro od vazduha, retko kad jedu, a ovi katolici su debeli ko svinje. tu ti je razlika u dobroti coveka. Oni prvi su se odrekli od svega, a svestenici???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.