Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:47:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Karipski Veliki koralni greben  (Pročitano 422 puta)
19. Feb 2010, 12:16:06
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Veliki koralni greben (Blue hole) je podvodna pećina prečnika oko 300 m i dubine oko 140 m.  Nalazi se u Karipskom moru u blizini prelepe obale Belize, a drugi je po veličini koralni greben, posle onog u Australiji. Velika Plava Rupa je deo Koralnog svetionika i nalazi se u njegovom centru. Ova rupa, koja, kada se gleda odozgo, stvara skoro savršen krug i izgleda tako privlačno da ne biste mogli da se oduprete iskušenju da jednostavno skočite u nju. Ako je sama obala Belize oduzimajućeg daha, Velika podvodna pećina je osvežavajući oreol tamno plave boje, okružen svom tom tirkiznom vodom.



Veliki koralni greben je nekada bio podzemni sistem pećina krečnjaka, ali zemljotresi i druge geološke promene rezultirali su kolapsom pećine. Dakle, ono što sada vidite jeste plava rupa, ali još uvek postoje ogromni stalagmiti i stalaktiti pod ostatacima pećine. Jedinstvena boja, indigo tamno plava, je posledica dubine prostora.

Plava Rupa je nacionalni spomenik, a zahvaljujući svojoj veličini postala je i deo Svetske kulturne baštine. Belize Audubon Society je sebi dodelio zadatak da zaštiti ovo prirodno svetsko čudo. Međutim, veliki deo svoje slave, Belize duguje svetski poznatom roniocu Jacques Coustea-u.  Njegova ekspedicija u Plavu rupu je privukla pažnju sveta i postala jedna od deset najboljih ronilačkih lokacija u svetu.



Plava Rupa je okružena koralima, koji su dom sase, glavoča (goby), kolekcije šarenih riba i morskih stvorenja, kao što su leptir riba, hamlet, riba anđeo (angelfish), čak i nekih ajkula i drugih ljubitelja purpurnog mora i Elkhorn korala. Voda unutar same pećine je mirna i jedva da se primećuje život zbog slabog svetla i neznatne cirkulacije vode. Međutim, ako zaronite dublje, voda postaje bistrija i uživaćete u spektakularnom pogledu. Kada stignete do dna, fini mulj se pomera  svakim Vašim pokretom.

Istraživanje podvodne pećine je avantura sama po sebi, jer je to zaista kapija lavirinta prolaza i pećina. Jedan tunel vodi do drugog. Neki čak veruju da neki od tunela vode do kopna. To je, takođe, retka geografska pojava, pa su mnogi mišljenja da bi trebalo da bude deo čuvenih prirodnih svetskih čuda. Većina iskusnih ronilaca uvrštava ovaj predeo na svoju listu za ronjenje. I mnogi od njih će potvrditi da se napor i trošak isplati.

Imajte na umu da, zbog dubine Velike rupe, samo bi iskusni i stručni ronioci trebalo da uranjaju u nju. Potrebna Vam je sva ronilačka veština kako biste mogli da se ispravno krećete kroz dubine i zbunjujuće lavirinte. Ako i dalje želite da iskusite Plavu rupu, možete pokušati ronjenje u plićaku kojim se pruža koral. Naravno, takođe bi trebalo da budete svesni ronilačkih pravila i bezbednosti.


virtualnigrad.com
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:47:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.