Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 06. Jun 2024, 10:13:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kandidati za EU  (Pročitano 802 puta)
31. Okt 2008, 07:04:23
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
Подгорица би у ЕУ, Европљани против
Црногорској влади „нејасни“ разлози одбијања апликације за чланство у Унији



Од нашег сталног дописника
Подгорица, 30. октобра – Црна Гора би хтела да озваничи своју понуду за улазак у Европску унију, али из земаља чланица те организације, по ко зна који пут у протеклих шест месеци, стиже „пријатељски” савет – „боље је сачекати са аплицирањем”.

Најновије упозорење из Европе уследило је пре неки дана када је амбасадор Француске у Подгорици Бернар Гаранше рекао је да су „влади објашњени разлози због којих би било боље за Црну Гору да аплицира касније”.

Црногорска власт јуче је одговорила да и даље стоји иза најаве „да ће до краја године поднети апликацију за чланство у Европску унију, а поруке да треба да сачека са тим чином нису позитивне”.

„Црна Гора је заслужила да аплицира, јер представља позитиван пример европских интеграција у региону. Ми знамо зашто да аплицирамо, а не знамо зашто да то не урадимо, јер нама та порука није ни политички јасна”, саопштила је потпредседница Владе Црне Горе Гордана Ђуровић.
Она се пита зашто „једној малој Црној Гори, која је позитиван пример за европске интеграције, која покушава да буде добар сусед и која се радује свакоме успеху на европском путу свих земаља у региону, рећи да она може да поремети неке балансе на геополитичкој сцени, да је она та која треба да чека, односно да треба да зна зашто да не аплицира”.

Ђуровић верује да ће на крају француско председавање и уопште ЕУ схватити да није у реду да се Црној Гори шаљу поруке такве врсте.
„Унија стално понавља – врата ЕУ су широм отворена за западни Балкан. Сада ми њима постављамо питање – ако је овакво декуражирање према једној земљи, која је позитиван пример, да ли су заиста та врата отворена и да ли је то у реду”, поручила је потпредседница владе.
Према њеним речима, у току је интензивна комуникација између Црне Горе и ЕУ, посебно са Француском као председавајућом Уније.
 „Оцена Гараншеа да Црна Гора не примењује довољно законе које је усвојила сувише је генерална да би могла да буде разлог да се не подноси апликација”,процењујеЂуровићева. „Искрено верујем да ће се од стране наших уважених колега из ЕУ ускоро показати довољна доза разумевања за оно што смо ми коректно одавно најавили. Апликација за чланство у ЕУ је политичка одлука у зони суверене земље.Ми не кажемо – дајте нам преко ноћи нешто што не заслужујемо, већ сматрамо да смо заслужили да отпочне тај процес”, уверена је Ђуровићева.
На крају Гордана Ђуровић истиче да Црна Гора „не тражи велику ствар и њена апликација никоме не може сметати да решава питања на глобалној политичкој сцени, као и унутрашње консолидације институција ЕУ”.
 Лидер Покрета за промене Небојша Медојевић поручио је јуче да би евентуална одлука владе да „поново одгоди подношење апликације за кандидата за чланство у Европској унији била скандалозна”.
„Одлагање апликације би само додатно показало оправданим оцене Покрета за промене да власт није способна, нити је у њеном интересу да спроведе потребне реформе које од нас очекује ЕУ. То сам јуче и саопштио немачком амбасадору у Црној Гори Петеру Платеу”, рекао нам је Медојевић.
Медојевић каже да зна да постоје озбиљне резерве код неких од најутицајнијих држава ЕУ о судбини црногорске апликације, између осталог и због „нејасне политичке воље власти да се избори против организованог криминала и корупције на највишим нивоима власти”.

Демократска партија је одлучила да, за сада, не покреће питање смене председника Националног савета за европске интеграције Срђана Милића, јавили су јуче подгорички електронски медији.

 Како је јављено, „ДПС не жели да додатно заоштрава односе у опозицији, којој та дужност иначе припада, као и да се ставови понашање лидера Покрета за промене Небојше Медојевића поводом признавања Косова битно не разликују од оних које има Социјалистичка народна партија и њен лидер Срђан Милић”.
Како је „Политика” раније писала, ДПС је требало да иницира смењивање Милића због тога што су неки од његових ставова оцењени „као националистички и антиевропски”.

Новица Ђурић



Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
Србија кандидат за ЕУ следеће године


Београд треба да заузме конструктиван приступ према учешћу Косова у регионалним иницијативама и међународним форумима, наводи се у годишњем извештају Европске комисије

Од нашег сталног дописника
Брисел, 30. октобра – Европска комисија сматра да ће бити могуће одобрити Србији статус кандидата за чланство у Европској унији током 2009. године уколико буду испуњени услови пуне сарадње са Хашким трибуналом и ако буду настављене неопходне реформе, пре свега оних у областима владавине права и економије. Реформа правосудног система и даље је у раној фази, док је законски оквир за примену реформи у правосуђу непотпун – стоји између осталог у радној верзији годишњег извештаја Европске комисије о напретку Србије у евроинтеграцијама, у који је „Политика” данас имала увид.

У делу који се односи на правосуђе наводи се још да „управни и жалбени судови нису оформљени” као и да су „потребни будући напори Србије да осигура независност, одговорност и ефикасност правосудног система”.

Комисија наглашава да „Србија има кључну улогу у региону” и охрабрује је да „заузме конструктиван приступ према учешћу Косова у регионалним иницијативама и међународним форумима, као и према напорима ЕУ да допринесе миру и стабилности на западном Балкану”. Комисија је забележила и да су активности Владе Србије у добром делу времена које покрива извештај биле условљене питањима у вези са Косовом и недостатком консензуса према односима са Унијом.

ЕК је у осталим тачкама овог документа углавном истакла да је Србија учинила мањи или већи напредак, али је забележила да је прање новца и даље озбиљан проблем у нашој земљи, као и корупција, недостатак финансијске контроле и организовани криминал. Похваљени су административни капацитети Београда, рад канцеларије за евроинтеграције, снажан економски напредак Србије, заштита и генерално поштовање људских и мањинских права, као и учешће у регионалним иницијативама, а забележен је и известан напредак ка примени закона о конкуренцији.

Међутим, ЕК истиче да је било етнички мотивисаних инцидената према Албанцима у Војводини непосредно после проглашења независности у Приштини, а да Роми и даље живе у веома тешким условима. Ситуација на југу Србије оцењена је као стабилна али напета, а у Санџаку је констатовано погоршање односа и подела у оквиру муслиманске заједнице. Комисија је такође поручила да се недовољно пажње посвећује решавању статуса избеглица и расељених лица.

Најсветлија тачка у овогодишњим напорима Србије на путу ка евроинтеграцијама, стиче се утисак на основу нацрта извештаја ЕК, било је летошње хапшење и изручење Радована Караџића трибуналу у Хагу.

У уводном делу документа такође стоји да је на политички живот у Србији знатно утицала декларација о независности Косова, да је то довело до поделе политичких партија у вези са најважнијим питањима и да се одразило на активности владе и парламента и довело до превремених избора. ЕК истиче да је од овогодишњих председничких и парламентарних избора повећана стабилност владе и сагласност према евроинтеграцијама, а да је влада која је оформљена у јулу именовала кључне политичке приоритете и почела са убрзањем реформи.

Када је реч о проблему корупције, ЕК наводи да је учињен „мали напредак” и истиче недостатак јасне антикоруптивне стратегије. „Укратко, корупција остаје широко распрострањена и представља озбиљан проблем у Србији”, стоји у нацрту извештаја ЕК, а даље се наводи да је „промет дроге и даље озбиљна брига”, између осталог и због тога што се Србија налази на главној рути балканских кријумчара наркотика, али и људи.

Истиче се да нису усвојени ни национална стратегија ни план акције за борбу против организованог криминала. Комисија бележи да је известан напредак Србија учинила на пољима транспорта и енергије, а сасвим мали напредак у области информатичког друштва и медија.

У извештају се додаје да је ЕУ започела процес либерализације визног режима са Србијом која је почела да израђује биометријске пасоше, али се истиче да је опрема на граничним прелазима и даље неуједначеног квалитета, а примена стратегије управљања границама спора.

Владимир Јокановић



Izvor: Politika


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
Словенија зауставила Хрватску на путу ка ЕУ
Француска и Немачка још од јунског самита ЕУ, одржаног у Словенији, притискају Брисел да Хрватској „не обећава сувише“

Од нашег сталног дописника
Љубљана, 30. октобра – Нема више братства и јединства и добро је што је тако, изјавио је првак Словеначке националне странке Змаго Јелинчич поводом открића ТВ Словенија да је службена Љубљана заузела оштрији курс према Загребу, па је словеначка влада минирала чак шест од седам поглавља које је Хрватска данас требало да затвори односно отвори у преговорима са Европском унијом на путу ка пуноправном чланству. ТВ Словенија је у емисији вести „Одмеви” (у преводу: одјеци), гледаоцима синоћ показала документе са ознаком „поверљиво” које је влада премијера Јанеза Јанше усвојила уочи најављеног наставка приступних преговора Хрватске са ЕУ.

Уместо да Хрватска данас затвори два поглавља и отвори пет, то јој је због Словеније пропало, саопштила је ТВ Словенија. Уследио је Јелинчичев коментар да „Хрватска није зрела” за улазак у ЕУ, посебно зато што у „ЕУ већ имамо два проблема, то су Румунија и Бугарска, и не треба нам још и Хрватска”.

Јаншина влада је одбила да коментарише документе који су „процурили” у јавност посредством државне телевизије, а Гордан Јандроковић, шеф хрватске дипломатије, узвраћа да је то последњи ударац словеначке владе којој престаје мандат у напору да напакости Хрватској. Словенија је изразила „резерву” у погледу шест подручја, па је Хрватској допуштено да оконча само поглавље спољне политике, али не и да отвори пет нових поглавља, конкретно: 4. поглавље које се тиче слободног протока капитала, 15. поглавље (опорезивање), 24. (права, слободе и сигурност), 27. (околина), и поглавље које обрађује регионалну политику.

Хрватска је желела да привремено затвори 21. поглавље (прекоевропска мрежа), али је Јаншина влада и то спречила, а све са образложењем које је још средином октобра у Бриселу изнео словеначки министар спољних послова Димитриј Рупел – да хрватски документи садрже спорне мапе и ставове који прејудицирају границу на копну, или власништво над земљиштем уз леву обала реке Драгоње, или уводе одбачене одредбе из заштићене еколошко-риболовне зоне, замрзнуте за државе Уније. Словенија напредовање Хрватске ка ЕУ кочи и под другим изговорима, а један од њих је и неуспешна борба против криминала и корупције, где се као доказ наводи недавно убиство сувласника листа „Национал” Иве Пуканића.

Овдашњи аналитичари истичу да овакве блокаде дебело коштају суседе и бар за пола године удаљавају Хрватску од напретка у евроинтеграцијама. „Хрватска има проблем”, закључује водитељ „Одмева”, јер јој је „поверљив допис словеначке владе блокирао чак шест поглавља” па се „односи између Љубљане и Загреба неће отоплити”, што доказује и изјава будућег премијера, највероватнијег мандатара за састављање нове владе Борута Пахора, који поздравља потез претходника на премијерском месту, речима да „разуме и подржава поступак досадашње словеначке владе”. „Ако географске карте или ставови прејудицирају међу (између Словеније и Хрватске) на копну и мору” у документима којима је Загреб пробао да затвори једно односно отвори пет поглавља, онда Пахор додаје да је „и сам резервисан” према шансама Хрватске да покрене спорна питања с мртве тачке уколико „не избаци оне делове докумената које Словенија схвата као прејудицирање (нерешених) граница”.

Сад је јасно да је циљ словеначке владе и Рупела да спрече Хрватску да до краја 2009. заврши преговоре о уласку у ЕУ, огорчен је министар Јандроковић, уверен да се ради о намерном ометању и да само Словенија од 27 држава Уније није дала сагласност за почетак преговора о новом свежњу поглавља. „Затвориће свега једно, а ниједно неће отворити”, ликују словеначки медији, уз напомену да је „у одбрану Загреба” устао немачки посланик Бернард Поселт који је љутито критиковао Европску комисију (ЕК) што „намерно завлачи” улазак Хрватске у ЕУ.

„Хрватској се једна за другом подмећу вештачке препреке”, опомиње Поселт поводом извештаја о напретку Хрватске који ЕК треба да објави 5. новембра. ЕК потврђује да је Хрватска испунила услове за отварање четири нова поглавља, али ипак „не може то да учини”, јер „нема сагласност Словеније”. Како „Политика” сазнаје из дипломатских извора у Љубљани, „најбоље припремљена држава у чекаоници за чланство у ЕУ” тренутно има отворено 21 поглавље, а затворена свега три од укупно 35 поглавља приступних преговора са Унијом, па ће тешко успети да оствари свој план да до краја 2008. отвори сва преостала поглавља.

Европска комисија је још у марту најавила да ће Хрватској на јесен дати „мапу пута” за завршетак преговора, али сада избегава да конкретизује датум, колико због онемогућеног даљег проширења ЕУ после ирског „не” Лисабонском уговору (због чега Француска и Немачка још од јунског самита ЕУ, одржаног у Словенији, притискају ЕК да Хрватској „не обећава превише“), толико и због компликација насталих због мишљења Љубљане да Хрватска „није испунила све услове”. Поселт се осврнуо и на Олија Рена, рекавши да „сувише критички оријентисан комесар за проширење прича како би Хрватска до краја 2009. морала да досегне задњу фазу приступних преговора”. Немачки посланик осуђује Реново „бирократско завлачење”, јер поткопава „узорне напоре владе Иве Санадера”.

Светлана Васовић-Мекина



Izvor: Politika

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Gušti su gušti.....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1742
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
SonyEricsson G 502
Valjda će  Ivo prije ili kasnije skontati da je bolje ostati van EU-e!!!
Uvesti po hitno ZERP i čekati Slovence kad isplove sa svojom jakom flotilom!!!!
Smile
IP sačuvana
social share
Potpuno legitimno u Kninu, Srbi bili na svojoj zemlji i rusili balvane na svojim ulicama, ne vidim u cemi je problem.....

Onako im samo kazu: pamet u glavu ili vam pustamo Srbe s lanca. (by shkorpion
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia E
mora bre da se zna ko je becki konjusar a ko sluga beckog konjusara Smile igracete kako vam slovenci sviraju nema druge  Smile
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Valjda će  Ivo prije ili kasnije skontati da je bolje ostati van EU-e!!!

Ма да је нама (мислим и нама и вама  Smile) да се докопамо предприступних и иних фондова... па у ЕУ не морамо ни да улазимо...  Smile Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
Samsung XYZ1004
Citat
Она се пита зашто „једној малој Црној Гори, која је позитиван пример за европске интеграције, која покушава да буде добар сусед и која се радује свакоме успеху на европском путу свих земаља у региону, рећи да она може да поремети неке балансе на геополитичкој сцени, да је она та која треба да чека, односно да треба да зна зашто да не аплицира”.

 Smile  Smile  Smile

Ako ni sada ne shvataju koliko je kretenska odluka bila da priznaju Kosovo...onda su beznadezno glupi!
Koj si ti dobar sused kad ti je ambasador proteran iz susedne zemlje  Smile

Citat
„Унија стално понавља – врата ЕУ су широм отворена за западни Балкан. Сада ми њима постављамо питање – ако је овакво декуражирање према једној земљи, која је позитиван пример, да ли су заиста та врата отворена и да ли је то у реду”, поручила је потпредседница владе.

Ajde rasplaci se sad  Smile  Smile  Smile, mozda se smiluju i pored vasih glupostii  Smile
« Poslednja izmena: 31. Okt 2008, 18:07:07 od I Posle Mene JAA »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 263
Zastava УБеркистан
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Ето вам ваше операције тријумф,европејизма,залудних обећања дса,долара са неба,посла до гуше...
Чуо сам на бе92 "да Срија неће ући у ЕУ док не призна Косово, како тврде многи званичници исте". Баш ме занима како ће то спаковаи народу посластичари са бе92.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
посластичари са бе92.

мислиш посљастичари са блее92  Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 06. Jun 2024, 10:13:37
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Kandidati

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.