Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kamion "koji vidi rak" nije ni stigao u našu zemlju  (Pročitano 2470 puta)
14. Sep 2005, 17:56:33
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Kamion "koji vidi rak" nije ni stigao u našu zemlju

BEOGRAD - Iako je u brojnim medijima za danas bio najavljen pregled osam pacijenata pomoću najsavremenijeg dijagnostičkog aparata na točkovima, u KBC "Bežanijska kosa", koji otkriva maligne bolesti u najranijoj fazi, ovaj "kamion koji vidi rak" ipak nije stigao u Srbiju. Poslednja informaciji koju je Glasu juče dao direktor privatnog Centra za nuklearnu medicinu "Medika nukleare" dr Slobodan Planić, jeste da je ova akcija otkazana, ali u saopštenju koje je on potom poslao našoj redakciji piše da Centar ne odustaje od uvođenja ove PET (pozitronske emisione tomografije) tehnologije, kao i da je pregled pacijenata samo odložen dok se ne ispune administrativni uslovi.

Razlog što "najsavremenije dostignuće nuklearne medicine" - mobilni pet sken uređaj nije stigao u našu zemlju jeste taj što za ovu novu medicinsku proceduru nadležni nisu dobili potrebne saglasnosti Ministarstva zdravlja, odnosno Ministarstva za nauku i zaštitu životne sredine. Iz Ministarstva zdravlja juče je saopšteno da za ovaj metod Ministarstvo nije izdalo saglasnost nijednoj zdravstvenoj ustanovi u Srbiji.

- Oprema koja emituje izvesno zračenje može da radi samo ako se nalazi u određenoj organizacionoj jedinici - bolnici, gde se pruža zdravstvena usluga, a ne u nekom kamionu, i to na parkingu ispred kliničko-bolničkog centra. Zatim, nova dijagnostička procedura na opremi sa izvesnim zračenjem mora da ima saglasnost Ministarstva za nauku, opet na osnovu rešenja ovlašćenih ustanova Instituta za medicinu rada "Karajović" ili Instituta za nuklearne nauke "Vinča" - izjavila je juče za Glas dr Danica Mihailović, načelnik zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja.

I bez ovih saglasnosti, direktor KBC "Bežanijska kosa" dr Dušan Vukotić izjavio je juče agenciji Srna da će danas biti pregledano osam pacijenata na ovom aparatu i da je cena pregleda 1.500 evra. On je, takođe, rekao da je reč o najsavremenijem skeneru koji gotovo bez greške lokalizuje veličinu i raširenost malignog tkiva i kontroliše kako organizam reaguje na terapiju.

Glas javnosti \ D. S.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Posle šesnaest godina projekat i dalje nezavršen

Sporost države plaćaju bolesni

Dijagnostička metoda „pet sken“, koja otkriva karcinom u najranijem stadijumu i gotovo bez greške lokalizuje veličinu i rasprostranjenost bolesti, trebalo je do sada da postoji i u nekoj od zdravstvenih ustanova u Srbiji. U svetu se „pet skener“ već odavno koristi i na oko milion stanovnika postoji jedan ovakav aparat.

Ministarstvo zdravlja najavilo je kupovinu „pet skenera“, međutim on još uvek nije na prvom mestu prioriteta u našem zdravstu. S druge strane, uvođenje „pet skenera“ u Srbiju bilo bi mnogo lakše kada bi se završila izgradnja Akceleratorske instalacije „Tesla“ (AIT), koji je započet još 1989. godine u Institutu za nuklearne nauke „Vinča“. U tom pogonu proizvodili bi se reagensi koji služe za dijagnostikovanje malignih tumora i drugih bolesti, a koje se koriste u „pet sken“ tehnologiji. Te reagense niko u Srbiji ne proizvodi, zbog čega je čitava procedura i dijagnostika na ovom aparatu daleko skuplja i košta 1.300 evra.

- Finansiranje ovog projekta odvijalo se sporo i neredovno. Do maja 1998. godine (deset godina posle otpočinjanja) završena je izgradnja i puštena su u pogon dva jonska izvora i kanal za modifikaciju materijala - priča za „Blic“ dr Nebojša Nešković, rukovodilac projekta „Tesla“ iz Instituta za nuklearne nauke „Vinča“.

Neposredno posle toga, nastavlja naš sagovornik, finansiranje izgradnje AIT je prekinuto, da bi bilo deklarativno nastavljeno tek u septembru 2002. godine, a faktički tek 2003. godine, kada je Ministarstvo za nauku i životnu sredinu u dogovoru sa Ministartsvom zdravlja usvojilo plan nastavka izgradnje.

- U prvoj fazi tog plana, čija je realizacija u toku, treba da se završi izgradnja i da se pusti u pogon ciklotron, glavni deo AIT, da bi se počelo sa proizvodnjom radio-nuklida i radio-farmaceutika. Vreme poluraspada radio-nuklida je oko 110 minuta, što znači da se njegov uvoz ne može isplatiti - objašnjava dr Nešković.

Vlada Srbije je 2003. godine odlučila da za izgradnju AIT izdvoji pet miliona dolara iz ruskog duga. Pored toga, jedna velika evropska kompanija pokazala je ozbiljan interes da učestvuje u uvođenju „pet skena“ u Srbiju. Oni bi Ministarstvu zdravlja dali dugoročan kredit za nabavku dva „pet skenera“ koja bi bila smeštena u Kliničkom centru Srbije i Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici.

- Tim iz Vinče je zajedno sa predstvanicima te evropske kompanije napravio dve šeme za realizaciju tog poduhvata. U prvoj šemi, evropska kompanija bi uložila sredstava u laboratoriju u Vinči, tako da bi proizvodnja reagenasa za „pet skener“ bila jeftinija - ističe dr Nešković.

Druga šema, nastavlja dr Nešković, podrazumevala je nabavku malog ciklotrona, koji bi se koristio samo za proizvodnju kratkoživećih radio-nuklida, što bi bilo daleko skuplje.

- I pored toga, Ministarstvo zdravlja je odnedavno počelo da daje prednost drugoj šemi, verovatno zbog još uvek sporog i neredovnog finansiranja izgradnje AIT, za koje je sada odgovorno Ministartsvo nauke i životne sredine - precizira dr Nešković.

On je na kraju dodao da se nada da će se napraviti zajednički plan brzog završetka izgradnje AIT, odnosno uvođenje „pet sken“ tehnologije u Srbiju, pošto je to najjeftiniji način jer, ako do toga ne dođe u naredna dva meseca, Ministarstvo zdravlja bi trebalo definitivno da usvoji skuplju šemu uvođenja „pet sken“ tehnologije kroz ulaganje u KCS.

Blic \ S. Todorović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.